Smrtící bílá

Smrtící bílá
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532608/bmid_smrtici-bila-65d5c9e083e73.png 4 2100 2100

Smrtící bílá, dosud nejrozsáhlejší román Roberta Galbraitha, je napínavý příběh plný tajemství a zároveň další pokračování strhujícího vyprávění o stále se proměňujícím vztahu Cormorana Strika a Robin Ellacottové. „Viděl jsem, jak zabili dítě Uškrtil ho, tam nahoře u koně.“ Když do kanceláře soukromého detektiva Cormorana Strika přijde nepokojný, utrápený mladík Billy a požádá ho o pomoc při vyšetřování zločinu, jehož byl podle své vzpomínky svědkem v dětství, Strika to hluboce zneklidní. Třebaže je Billy očividně duševně nevyrovnaný a nedokáže se upamatovat na mnoho podrobností, čiší z jeho příběhu i z něho samého jistá upřímnost. Než ho však Strike stačí důkladněji vyslechnout, Billy z jeho kanceláře v panice uteče. Ve snaze přijít na kloub záhadě skryté v Billyho příběhu se Strike a Robin Ellacottová – jeho někdejší asistentka a nyní rovnocenná partnerka agentury – vydávají na spletitou cestu, která je přivede do chudých londýnských čtvrtí, tajné svatyně uvnitř Parlamentu i do krásného, ale pochmurného venkovského sídla. A během nepřehledného vyšetřování má zároveň Strikův soukromý život daleko k jednoduchosti: Jelikož se nedávno jako soukromý detektiv značně proslavil, nemůže už pracovat nenápadně v zákulisí, jak to kdysi dělával. A jeho vztah s někdejší asistentkou je navíc křehčí než kdy dřív – Robin je nyní pro Strika nedocenitelná v jejich podniku, ale jejich osobní vztah je přitom mnohem komplikovanější.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , Voxi

Lethal White, 2018

Interpreti: Pavel Rímský

zuzana-kudla
02.03.2020 3 z 5

Sérii jsem si hodně oblíbila a těšila se na další díl, ale pro mě spíš zklamání. Překombinované, zdlouhavé, už to není tolik o případu jako spíš vztahový román.

Claricia
29.02.2020 5 z 5

Tloušťka knížky mě skoro vyděsila, rozhodně to není knížka do vany. ;)

Přiznám se, že mi na začátku spadla čelist. Takový vývoj jsem nečekala. Každopádně příběh hodně zajímavě postavený, spousta různých náznaků... Včera jsem četla hluboko do noci a stejně jsem to nedočetla, posledních cca 80 stran jsem si musela nechat na dnešek. Za mě skvělá knížka (a už chci pětku).

zd0981
27.02.2020 3 z 5

Vcelku nuda, podivné motivy jednání. Nedocenil jsem dostatečně, že kromě detektivky to nese štítek román pro ženy. Hlavní hrdinové pátrají tak, že víceméně sbírají drby. Autorka by se už mohla oprostit od klišé, že něžnější polovina detektivní kanceláře upadá ke konci do nebezpečí, ze kterého se samozřejmá včas dostává...

olejnice
27.02.2020 5 z 5

Konečně to vypadá, že Robin a Strike mají šanci ????

karimatka1
26.02.2020 4 z 5

Na další pokračování autorčiných detektivek jsem se těšila, líbila se mi, ale Ve službách zla byla lepší.

AAndulka
22.02.2020 5 z 5

Zdlouhavější začátek bez nějaké větší zápletky. Často mi vadilo, že nevím, co bylo to "velké" tajemství, kterým vlastně v té době nikdo neporušoval zákon, ale přesto se kolem toho dělalo takové haló. Nicméně i přes to nemůžu upřít naprosto neuvěřitelný spisovatelský um paní JRR. Klobouk dolů, a děkuji za to, že jste spisovatelkou. Myslím, že napsat o jakékoliv nezáživné věci, bude naprosto brilantně zachycena a zamilujete si ji. ❤️ Těším se na další. Především na další vývoj vztahových linií série.

studentice
22.02.2020 4 z 5

Zábavné, spíše román než detektivka. Ale i když rozsáhlá knížka, tak jsem se u čtení nenudila a bylo mi líto, když jsem se musela s Cormoranem rozloučit. Líbí se mi ta chemie mezi hlavními hrdiny

vevu.
21.02.2020 4 z 5

Detektivní sérii s Cormoranem mám velice ráda a na pokračování jsem se hodně těšila. Zklamaná jsem rozhodně nebyla, i když Ve službách zla se mi líbila o něco víc.
Smrtící bílá je opět rozsáhlá detektivka, čtení jsem si užila, ale místy mi trošku vadily rozsáhlé popisy osobního vztahu Robin a Cormorana.

Baví mě, že Rowlingová-Galbraith dokáže zaujmout svým stylem vyprávění a příběh nemusí obsahovat vyloženě maniaky, potoky krve, usekané končetiny apod. I tak je tam pořád napětí ažaž a vás bude pořád zajímat, jak se ústřední dvojici podaří zamotaný chumel rozplést a zjistit, kdo za vším opravdu stojí.

A že Smrtící bílá byla hodně zamotaná...

petulka.sasanka
19.02.2020 5 z 5

Miluji Robin a Strika...tato kniha je napínavá, čtivá. Sedlo mi prolnutí osobního života (naprosto ze života, když lidé spolu nekomunikují, tají a vytáčí...) a deteknivního románu. Závěr mě překvapil.

alice25
19.02.2020 2 z 5

Pro mě celkem zklamání.. předešlé díly jsem četla jedním dechem, ale u tohoto jsem se nemohla dočkat až to konečně skončí. Ale musím uznat že závěr se vydařil, taky to byla jediná část knihy kde se něco dělo..

mats379
19.02.2020 4 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha ze série o Robin a Strikovi. Kombinace osobního života a klasické detektivky mi vyhovovala; uhádnout vraha mi sice nedalo až tak moc práce, tím se nechci nijak vytahovat, ale čtu detektivky od 13 let, ale přece jen mě něčím překvapila. Kdyby tam bylo ještě trochu více humoru, dala bych plný počet! Snad příště...

DHav
19.02.2020 5 z 5

Rozsáhlý detektivní román. Napínavý, čtivý. Je to dobrá kniha.

mapet85
18.02.2020 5 z 5

Priznám sa, že neviem, či som niekedy v živore čakal tak nedočkavo na pokračovanie ďalšieho dielu knižnej série. A väčšina z vás, ktorí ste ste čítali tretí diel a najmä ten záver viete prečo, však ? :) Ale vám, ktorým sa štvrté pokračovanie príbehu Cormorana Strikea a jeho charizmatickej spolupracovníčky Robin Ellacotovej ešte nedostalo do rúk veľa neprezradím. :)

Musím povedať, že Galbraith svoju pomyselnú latku zdvihol o stupeň vyššie. Samotný prípad je veľmi prešpekulovaný a okrem iných miest nás zavedie za brány a do zákulisia parlamentu. Nebojte sa, tej politiky tu ale až tak veľa nebude. Prípad vraždy je takisto zaujímavý a prepletený a myslím, že väčšina čitateľov, podobne ako ja, vraha takmer do posledných stránok nezistí, keďže ním môže byť hocikto z postáv. :) Navyše Galbraith dokáže tak úžasne popísať prostredie a atmosféru, že máte pocit, že ste súčasťou deja.

Na knihe sa mi páčilo striedanie kapitol, kde sa riešil prípad s tými, kde sa rozvíjali súkromné osudy hlavných postáv. Možno som si trošku uvedomil, že knihu čítam preto, aby som vedel ako vzťah medzi hlavnými hrdinami bude ďalej pokračovať. A či som spokojný ? To tiež nepoviem. Čo ale poviem je, že už opäť nedočkavo čakám na ďalši diel z tejto pre mňa veľmi obľúbenej série s charizmatickými hlavnými postavami. :)

martineden
18.02.2020 5 z 5

Je mi líto, že jsem to už přečetla! Mohla jsem si knihu víc šetřit. Baví mě spojení detektivky a příhod hlavních hrdinů. Těším se na další pokračování, které si zkrátím tím, že si přečtu celou sérii znovu.

mol378
17.02.2020 4 z 5

I ženy mají své dny, a to i milovnice poměrně drsných thrillerů, dny,kdy si chtějí dopřát něco z tzv. ženského žánru - ale proboha žádné Večery pod lampou či srdceryvnou na efekt vypočtenou sentimentální banalitu o lásce a zradě zasazenou do aktuálně populárních kulis holokaustu. A pro tyto dny je tu Cormoran Strike a Robin. Je to kombinace společenského románu a klasické detektivky, takže nečekejte žádné krvavé scény, vražedné psychopaty, sofistikované, lehce nepravděpodobné, leč nervy dráždící motivy (to všecko však mám taky ráda!) - prostě obyčejná domácí zabíjačka, ale elegantně zpracovaná. Rowlingová dokazuje, že i v dnešních časech, které jdou okamžitě bez všech příkras na dřeň a na nic jiného není čas a trpělivost, lze zaujmout a udržet pomaleji plynoucím dějem, popisy postav, vztahů, myšlenkových pochodů i míst, vcelku poklidnou atmosférou. Vodí vás Londýnem, zajímavými lokacemi, které jsou zalidněné spoustou postav. Čtení tohoto románu vyžaduje soustředění a klid, nalaďte se na odpočinkovou notu, nikam se nežeňte - a držte palce Robin.

verssa
17.02.2020 4 z 5

Lehce ctiva. Nezklamala.

Kopretina
16.02.2020 5 z 5

Čte se to lehce, plynule, o vrahovi netušíte do poslední strany.. Jeden den mi nebylo dobře a tak náplň času zajistila tato kniha, u které jsem si dokonale odpočinula.

Tsuki
14.02.2020 5 z 5

Zatím nejlepší díl Strika. Čtení jsem si užila a sfoukla těch 700 stran za tři dny. Hodně se mi líbí ten rozsáhlý, ale přitom ne nudný, styl psaní, který Rowlingová ukazovala už v posledních dílech Harryho Pottera - její neskutečně detailní popis osob, jejich vnitřních motivů a pochodů, osobní minulosti... kde se u jiného autora stane, že vleklý popis postavy nebo krajiny zdržuje od děje, u Rowlingové (nebo mám psát u Galbraitha..?) je to všechno součást příběhu, který je detailně propracovaný. Opravdu jsem si to moc užila a okamžitě po přečtení poslední strany se těším na nový díl této dobře rozehrané partie.

Nelly
13.02.2020 4 z 5

Trošku váhám s hodnocením - jsou to slabší čtyři hvězdičky. Kniha je náročnější (nejen počtem stran, ale především některými delšími popisnými pasážemi, ale to je u autorky v této sérii již obvyklé, takže s tím jsem počítala), ale zase čtenáře k sobě nějakým záhadným způsobem táhne (není to akcí nadupaný detektivní thriller, takže proto je mi to záhadou). Doporučuji jako klidnější příběh s detektivní zápletkou na dlouhé večery...

ivzu77
13.02.2020 5 z 5

Dlouho jsme se na další díl, další vyšetřování C.S. těšila a musím rici, že se mi kniha velmi líbila.