Smrtící bílá

Smrtící bílá
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532608/bmid_smrtici-bila-65d5c9e083e73.png 4 2099 2099

Smrtící bílá, dosud nejrozsáhlejší román Roberta Galbraitha, je napínavý příběh plný tajemství a zároveň další pokračování strhujícího vyprávění o stále se proměňujícím vztahu Cormorana Strika a Robin Ellacottové. „Viděl jsem, jak zabili dítě Uškrtil ho, tam nahoře u koně.“ Když do kanceláře soukromého detektiva Cormorana Strika přijde nepokojný, utrápený mladík Billy a požádá ho o pomoc při vyšetřování zločinu, jehož byl podle své vzpomínky svědkem v dětství, Strika to hluboce zneklidní. Třebaže je Billy očividně duševně nevyrovnaný a nedokáže se upamatovat na mnoho podrobností, čiší z jeho příběhu i z něho samého jistá upřímnost. Než ho však Strike stačí důkladněji vyslechnout, Billy z jeho kanceláře v panice uteče. Ve snaze přijít na kloub záhadě skryté v Billyho příběhu se Strike a Robin Ellacottová – jeho někdejší asistentka a nyní rovnocenná partnerka agentury – vydávají na spletitou cestu, která je přivede do chudých londýnských čtvrtí, tajné svatyně uvnitř Parlamentu i do krásného, ale pochmurného venkovského sídla. A během nepřehledného vyšetřování má zároveň Strikův soukromý život daleko k jednoduchosti: Jelikož se nedávno jako soukromý detektiv značně proslavil, nemůže už pracovat nenápadně v zákulisí, jak to kdysi dělával. A jeho vztah s někdejší asistentkou je navíc křehčí než kdy dřív – Robin je nyní pro Strika nedocenitelná v jejich podniku, ale jejich osobní vztah je přitom mnohem komplikovanější.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , Voxi

Lethal White, 2018

Interpreti: Pavel Rímský

stejsdan
08.01.2020 5 z 5

Abych řekla pravdu, do téhle knížky se mi moc nechtělo, ale byl to dárek...Navíc jsem zjistila, že je to do autorky Harryho Pottera, což není můj šálek kávy...O to větší to bylo překvápko - hned od prvních stran mě autorka úplně vtáhla do děje, výborně se mi četlo, takže 700 stran za pár dní:). Skvělá zápletka, sympatičtí hlavní hrdinové z detektivní kanceláře i jejich životní peripetie. Spousty vtipných situací, ale i napětí, takže vřele doporučuju. Asi sáhnu i k další knížce.

Obviously
08.01.2020 5 z 5

Čtení čtvrtého dílu detektivní série s Cormoranem Strikem v hlavní roli bylo jako návrat domů. Díky důvěrně známým charakterům, jejichž vzájemná dynamika je pro celkový obraz knihy stejně důležitá a působivá jako samotný příběh, jsem se cítila pevná v kramflecích, ale případ plný nejasných tvrzení, lží a tajemných prohlášení ať už vysoce postavených politiků nebo psychicky labilního Billyho mi velmi často dokázaly ukrást pevnou půdu pod nohama, abych mohla jen tápat ve tmě a nenechat se od knihy odloučit.
Sedm set stran jsem málokdy přečetla takovým tempem, od poloviny knihy bylo prakticky nemožné se pro stoupající napětí od stránek odlepit a po dočtení se ke mně dostavil onen pocit nenadálé prázdnoty a zoufalého vědomí, že Robin s Cormoranem musím opět na nějaký čas opustit, ale vůbec nic s tím nemůžu udělat.
Ještě, že je tady seriál Strike, který jen tak mimochodem vřele doporučuju!

alivojta
07.01.2020 5 z 5

Stejne jako predesle tri dily,pro me ctiva,hezky napsana detektivka...

Čtenářka73
05.01.2020 5 z 5

Napínavá detektivka bez zbytečně krutých scén. Sympatická dvojice detektivů opět řeší zamotaný případ, ve kterém nechybí politika, vydírání, vražda, psychiatrická klinika ani manželské a partnerské vztahy. Přečetla jsem jedním dechem a už se těším na další díl.

Lavender756
05.01.2020 5 z 5

Topovka....a co ten konec?! Jak dlouhé bude zase čekání na další díl..asi to nevydržím!:)

helusa2
05.01.2020 5 z 5

Je to 704 stran velmi čtivého a napínavého textu - tak jak to J.K. Rowlingová - PARDON - Robert Galbraith! umí :-) Vyhovuje mi, že celá série jsou nejen detektivky, ale mají ten podklad osobního příběhu Robin a Cormorana. Není to tak krvavé, jako případy mnou také milovaného Jo Nesbøa. Z toho se vždycky dlouho vzpamatovávám. Ale příběhů Cormorana Strika bych zvládla klidně několik za sebou ;-)

helenkan
05.01.2020 5 z 5

Další skvělý díl a a pěkná motanice k vyšetřování. Ale tahle dvojka mě fakt baví.

J.books
04.01.2020 4 z 5

Další skvělá detektivka, jako předešlé knihy. Tato je co do počtu stránek nejobsáhlejší i když upřímně je tu hodně popisů okolí atd, takže by mohla být klidně o pár stran kratší a dějové lince by to nevadilo. Kniha je napínavá, nicméně konec zklamal, trošku je tu určitá "šablonovitá" předvídatelnost hlavní zápletky, která už za mě začíná být malinko trapná a chtělo by to změnu...nicméně dle konce se nejspíše dočkáme dalšího dílu.

sramkovamichala
03.01.2020 5 z 5

Další skvělá detektivka ze série Cormorana Strika. Napínavý příběh se spoustou zápletek, který se dobře čte.

GeorgieAnne
02.01.2020 5 z 5

Obsahuje SPOILER!
Každý další díl lepší než ten předchozí a i když je tento celkem velká bichle (má přes 700 stran) tak to ničemu nevadí, J. K. Rowling totiž píše poutavě a rozhodně bych knize strany neubírala.
Případ vraždy ministra byl zajímavý a věrohodný, bohužel jsem ale vraha v průběhu děje odhadla a tak jsem tím moc překvapená nebyla. Na druhou stranu aféra s obrazem mne celkem překvapila a upřímně jsem nečekala, že by Raff spal s Kinvarou ale peníze jsou peníze a o ty jde i když o ně nejde.
Chování ministra Chiswella bylo opravdu zvláštní, trochu jsem měla dojem, že je blázen on a ne Kinvara ale takové je hold asi chování vyšší společnosti. Co se týče rodiny zavražděného ministra tak jejím "nejnormálnějším" členem bude pravděpodobně Izzy a možná i Fizzy, ty mi přišly celkem v pohodě (i když o tom by se asi dalo polemizovat).
Vztah Robin a Matta (kterého nemám ráda už od začátku) se vyvíjel přesně tak, jak jsem doufala (akorát bych vynechala tu svatbu, žádné "ano" Robin, nic takového! :D). Matt se opět choval jako snobský spratek, kterému bych nejradši dala pěstí a není divu, že od něho Robin konečně odešla.
Opravdu jsem čekala, že už se dá s Cormem konečně dohromady ale to by nebyla Rowlingová aby s tím ještě pár dílů nepočkala.
Doufám, že další díl bude brzy a možná se vztah naší detektivní dvojice trochu prohloubí.
Za mě jasných 5*, bez diskuze! :-)

lencin
02.01.2020 4 z 5

Čtvrtý díl série Cormorana a Robin se mi líbil asi nejvíc.

Lotka
01.01.2020 4 z 5

Ano, Strike stále nemá nohu, pořád ho bolí pahýl, s Robin také žádný extra posun...dlouhý to bylo šíleně. Ale, je to zase skvěle napsaný příběh, ani jedna stránka zbytečná a neměnila bych ani slovo! Bavilo!

Aligator805
01.01.2020 3 z 5

Dobré počtení, ale zatím bohužel nejslabší díl série. Přesto se ale těším na další díl.

Kakajko
01.01.2020 1 z 5

Nuda, nuda, rozvláčné, natahované ... Fantasy ano, ale detektivky raději ne.

Placi
31.12.2019 4 z 5

Opět se budu opakovat, ale u J. K. Rowling mi absolutně nevadí, když je kniha natažená na několik set stránek, i když by příběhu stačilo podstatně méně prostoru. Autorka zkrátka píše úžasně poutavým způsobem. Vztah mezi Strikem a Robin se nám opět krásně posunul a (SPOILER!!!) já jsem rád, že obě hlavní postavy (prozatím) neskončily spolu. Tak nějak mi sedí, když Strike s Robin netvoří milenecký pár a budu rád, když to tak bude pokračovat, i když klidně změním názor, když to autorka šikovně zaonačí. Co se týče detektivní zápletky, pachatel se vcelku dal odhadnout a na konci bych ocenil z jeho strany větší odůvodnění jeho činů, respektive kdyby se více rozpovídal o svém vztahu s obětí. Stále pro mě zůstává nejlepší knihou série Volání kukačky.

Jingle
31.12.2019 3 z 5

Přišlo mi, že ve Smrtící bílé se autorka až moc zaměřila na Strika a Robin (byť i tak se jejich příběh táááhne jak karamel) a detektivní zápletka šla trochu stranou, až ji musela až příliš překombinovat. Škoda. Sice tuším v poděkování psala, že chtěla napsat rozsáhlejší román, nicméně po tolika stovkách stran bych čekala trošku kvalitnější závěr.

pavel0839
29.12.2019 3 z 5

Oproti predchozim dilum se dej dost tahnul. Dokonale vylicenemu prostredi a prokreslenym postavam nelze nic vytknout, ale roztristenost pribehu a jeho stezi uveritelna realnost na mne negativne zapusobila. Je to proste hodne jiny Strike, nez ty predchozi.

BarboraSalome
29.12.2019 5 z 5

Dle mého soudu zatím nejlepší díl série.Naprostý skvost.Vynikajícím způsobem vykresleno politické prostředí.Navíc každá kapitola začínala citátem či úryvkem z Ibsenovy divadelní hry.Smekám.

ennlady
28.12.2019 4 z 5

Uf, to byla šichta! Opět skvěle napsaná knížka s dvojicí bezvadných soukromých detektivů, ale přikláním se k názoru, že klidně mohla být o 200 stran kratší (a lehčí). Doslova mě okouzlují brilantně popsané vyšetřovatelské postupy tohoto páru, jejich vzájemně se doplňující postřehy a poznatky, které nakonec zapadnou dohromady a vyvrcholí zdárným vyřešením. Tentokrát jsem se ale v tom množství stran a informací ke konci maličko ztrácela. A taky by podle mého názoru nemusela být věnována taková pozornost následkům Strikova válečného zranění - vůbec nemám v úmyslu zlehčovat jeho trápení, ale tady se mi zdálo, že tam toho bylo nějak moc. Jo, a taky bych si docela přála se s ním někdy setkat, abych viděla, co to musí být za frajera a nadsamce, když přes svůj handicap - a tím nemyslím jen protézu, ale i zmiňovaná negativa týkající se jeho vzhledu a chování - se na něj lepí nejkrásnější ženy Londýna a chtějí s ním strávit zbytek života.... Nicméně knížku rozhodně doporučuji, na současné dlouhé zimní večery je jako dělaná.

fruitbueno
27.12.2019 4 z 5

Já a paní JKR máme specifický a již letitý vztah. Jak s nadsázkou říkám, ráda bych od ní četla i návod k použití horkovzdušné fritézy, protože jestli někdo umí čtenáře zaujmout, nepustit, potrápit a za každých okolností potěšit, je to právě tato paní. Čtvrtý příběh oblíbené dvojice má poněkud rozvláčný úvod, který tempo vyprávění trochu zpomaluje, ale závěr je jednoduše výborný. Vedle standardní detektivní zápletky knize zdatně sekunduje naprosto jiskřivě zachycený vztah ústřední dvojice, řada zajímavých vedlejších postav a opět zdařilý překlad do češtiny. Práce s jazykem, dialogy, spád děje, opravdu bravurní vykreslení jednotlivých charakterů... vše, nač jsme v této sérii zvyklí a co máme rádi. Škoda jen té omáčkovitosti v úvodní části, jinak by to byla plná palba...