Smrtící bílá

Smrtící bílá
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532608/bmid_smrtici-bila-65d5c9e083e73.png 4 2099 2099

Smrtící bílá, dosud nejrozsáhlejší román Roberta Galbraitha, je napínavý příběh plný tajemství a zároveň další pokračování strhujícího vyprávění o stále se proměňujícím vztahu Cormorana Strika a Robin Ellacottové. „Viděl jsem, jak zabili dítě Uškrtil ho, tam nahoře u koně.“ Když do kanceláře soukromého detektiva Cormorana Strika přijde nepokojný, utrápený mladík Billy a požádá ho o pomoc při vyšetřování zločinu, jehož byl podle své vzpomínky svědkem v dětství, Strika to hluboce zneklidní. Třebaže je Billy očividně duševně nevyrovnaný a nedokáže se upamatovat na mnoho podrobností, čiší z jeho příběhu i z něho samého jistá upřímnost. Než ho však Strike stačí důkladněji vyslechnout, Billy z jeho kanceláře v panice uteče. Ve snaze přijít na kloub záhadě skryté v Billyho příběhu se Strike a Robin Ellacottová – jeho někdejší asistentka a nyní rovnocenná partnerka agentury – vydávají na spletitou cestu, která je přivede do chudých londýnských čtvrtí, tajné svatyně uvnitř Parlamentu i do krásného, ale pochmurného venkovského sídla. A během nepřehledného vyšetřování má zároveň Strikův soukromý život daleko k jednoduchosti: Jelikož se nedávno jako soukromý detektiv značně proslavil, nemůže už pracovat nenápadně v zákulisí, jak to kdysi dělával. A jeho vztah s někdejší asistentkou je navíc křehčí než kdy dřív – Robin je nyní pro Strika nedocenitelná v jejich podniku, ale jejich osobní vztah je přitom mnohem komplikovanější.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , Voxi

Lethal White, 2018

Interpreti: Pavel Rímský

alcahanca
16.10.2019 5 z 5

Tak tohle byla jízda! Paráda. Ani jedna zbytečná stránka, klidně bych četla dál. Galbraith (Rowling) mě prostě baví. Díl od dílu lepší. A teď zas dlouhé čekání na pokračování.

january
16.10.2019 3 z 5

Mně nevadí, že je kniha dlouhá. Nevadí mi, že je to napůl román a napůl detektivka. Ale ať má proboha čtenář alespoň trochu šanci se chytit. Překombinovaný příběh s několika nesouvisejícími zločiny, nesouvisejícími motivy, vedlejšími dějovými linkami a se spoustou falešných stop.... Byla jsem chvílemi napjatá k zbláznění, ale na konci jsem koulela očima a přemýšlela, zda šlo vymyslet ještě zamotanější příběh, a z vysvětlovací kapitoly jsem téměř dostala tik jako postava Billyho. Podobný problém jsem měla už i s druhým dílem: kdokoli může být vrah, všichni mají motiv, všichni můžou lhát, kterákoli stopa může být falešná.
A teď k ústřední dvojici. Jsem ráda, že nejsem jediná, na kterou hlavní dvojice působí taky tak všelijak. Neodolatelná Robin bez pudu sebezáchovy a věčně kouřící Strike s nepochopitelnými city a myšlenkovými pochody ve vztahu k ženám. Chápu, že svět není černobílý, ale pokud mi při čtení lezou dvě hlavní postavy svým chováním na nervy, tak je něco špatně. Zajímalo by mě, zda jejich povahy jsou záměrem autorky nebo si myslí, že snad v někom vzbuzují porozumění, když si ve skutečnosti za vše mohou sami svým hloupým chováním. Nechápu, proč se z Robin, v prvním díle vylíčené jako sympatická, celkem pohledná holka, která řeší případy právě svojí obyčejností a nevinností, musel stát někdo mezi Black Widow a trojskou Helenou.
Podepsala bych se pod komentáře od: SONP a mynonka.

Jandýs
16.10.2019 5 z 5

:-) Paráááda ! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, pořád jsem se snažila sama dovtípit vyřešení případu, ale kdepak :-) pěkně jsem si musela počkat až na konec a stálo to za to, pač také nevím, jestli mě víc zajímalo vyšetřování nebo vztahová linka Strika a Robin :-)) Každopádně super a jsem moc potěšena, že bude další díl ! :-)

rodak
16.10.2019 5 z 5

Hlavní tah knihy jako u předchozích je Strike a Robin.Když k tomu dostaneme geniální detektivní příběh může mít kniha třeba tisíc stran.Těšim se na další.

Haduwig
15.10.2019 3 z 5

Jedná se o moje první setkání s touto dvojicí detektivů i dílem JKR mimo Harryho Pottera. Bohužel mě to moc nenadchlo - většinou jsou osobní životy detektivů jen pozadím a vedlejší dějovou linkou ke zločinům, ale tady se autorka asi nemohla rozhodnout, jestli píše detektivku, nebo román. Bohužel ani jedno moc nedopadlo - zločin není nijak originální, jen uměle zkomplikovaný, a vztah Robin a Cormorana se nijak zvlášť neposune. Rozhodně si přečtu další knihy o této dvojici, ale Smrtící bílou s klidem odkládám.

mattonka
14.10.2019 5 z 5

Skvělá detektivka! Musela jsem prostě pořád číst dál, abych se dopátrala rozuzlení. Za mě rozhodně zasloužených 5*!!!

simona5r
14.10.2019 4 z 5

Mám sérii s Cormoranem a Robin moc ráda a knížku jsem si užívala. Kromě pozvolna se rozplétající zápletky dostal velký prostor osobní život, zpočátku možná až zbytečně moc.

harena
14.10.2019 5 z 5

Stejně jako Rowlingová umí psát skvělého Harryho Pottera pro děti a mládež, tak se jí vede psát i detektivky pro dospělé. A L E tady si myslím, že kniha osloví spíš ženskou část čtenářů. Robin se snaží vydržet v manželství, ale stále víc sleduje, s kterou ženou Cormoran právě žije, stále víc myslí na jeho polibek a totéž se děje s Cormoranem. 700 stran rozvíjení vztahů a jiskření, ale taky napínavá detektivní práce, kdy má Strike stále "nutkavou touhu zjišťovat, řešit a znovu nastolovat pořádek mravního vesmíru". Mně se to ale líbilo. Rowlingová je skvělá vypravěčka, čtení jsem si užila a těším se na pátý díl.

mynonka
14.10.2019 3 z 5

Připomnělo mi to první díl. I tam mě více zajímala vztahová linka než to, kdo je vrahem. U tohoto dílu jsem měla dokonce tendenci k přeskakování odstavců, což je škoda. Jak psal již někdo níže, je to značně překombinované a Robin jako hvězda v očích všech mužů je otravná. Předchozí díl se mi líbil mnohem více, ale i tak nejde o úplně špatné čtení. Takový průměr.

sarka0168
14.10.2019 1 z 5

Nuda neskutecna! Pritom prvni tri knihy byly fajn. V cem je problem? Neni to detektivka, ale spis cervena knihovna... pritom kdyby editori pulku vyskrtali, mohlo to byt ke cteni. Pani spisovatelka je grafomanka jak vysita! Skoda ze pribehy Strika maji sestupnou kvalitu... desim se toho, co prijde priste! Docetla jsem se zatnutymi zuby ... mezitim jsem precetla nekolik dalsich knih!

SONP
13.10.2019 2 z 5

Je mi líto, ale Cormoran Strike už bohužel asi není pro mě - ale pozor, co není pro mě, může třeba být pro Vás. I když jsem s touto serií jak na houpačce: 1. díl nadšení; 2. díl zklamání; 3 díl spokojenost a čtyřku už jsem četl trochu se sebezapřením. Na mě totiž Smrtící Bílá zapůsobila jako strašlivá limonáda, kterou se mi nechtělo číst. Robin vlastně pořád neví, koho chce a to samé vlastně neví ani sám Strike. Přitom ale Strikea chtějí skoro všechny a Robin je tak super (ať už je převlečená za kohokoliv), že jí chtějí už úplně všichni. Do toho všeho běží poněkud překombinovaná detektivní linka, tentokráte zasazená do prostředí anglické elity, kde nic není tak načančané, jak by se zvnějšku zdálo. Takže jsou tu hlavně koně, vesnická sídla, parlament a staré vraždy (proč ne, ale celé se to tak zamotalo, že si to vyžádá celou jednu vysvětlovací kapitolu - pátere Knoxi?). Takže jsem to dočetl, ale stopu to bohužel nezanechalo žádnou. A s příštím dílem nevím, nevím... 50%

Fixa08
13.10.2019 5 z 5

Zrovna jsem dočetla a jsem nadšená, čtvrtý díl s Cormoranem a Robin a podle mě nejlepší. Detektivní zápletka je zajímavá a nemá žádné hluché místo a soukromý život Robin se pohnul z místa, bavilo mě to moc. Už chci další díl! Zakončím to jako u trojky J. K. Rowlingová je prostě paní spisovatelka.

Gracian1964
13.10.2019 5 z 5

Napriek tomu, že to vyzerá na hrubú knihu, mám pocit, že klame telom, ha. Ktosi písal, že je to zbytočne dlhé. Nesúhlasím, bárs by to bolo ešte dlhšie. Prečítané rýchlo, spokojnosť maximálna. Detektívka na najvyššej úrovni, excelentné. Teším sa na ďalší príbeh, dúfam, že bude rovnako hrubý, ba priam aj hrubší.

Ančísek
13.10.2019 5 z 5

Zatím nejlepší, nejdelší a nejrychleji přečtený díl této ságy. Závidím všem, kdo ještě nečetli. :D :)

danipos
13.10.2019 5 z 5

Rowlingová prostě umí, vypravěčka par excelanc;-);-)ani chvíli jsem se nenudila, od půlky knihy to navíc krásně gradovalo. Jen doufám, že na další díl nebudeme muset čekat tak dlouho jako na tento????

Marčullkas
13.10.2019 3 z 5

Druhá část knihy mě bavila mnohem víc.

spilina
13.10.2019 4 z 5

Měla jsem menší problém se začíst, v polovině se to zlomilo a od té chvíle jsem knihu neodložila dokud nepřišel konec. Na takovéh to čtení jsem u autorky zvyklá.

gad
12.10.2019 5 z 5

Přes sedm set stran a ani na chvilku jsem se nenudil. Moc hezké. Těším se na další pokračování série.

kaja77
12.10.2019 4 z 5

Jako joooo, bavilo mně to, ale nebylo to úplně stejně zábavné od začátku do konce. Pro mně se to zlomilo kolem poloviny knihy. Osobně mi místy přišly úsměvné ty časté zmínky o "tepání" ve Strikeově pahýlu.. měla jsem pocit, že je to úplně jako v Harry Potterovi, kterému v každém odstavci teplo v jizvě na čele :)

Lienilda
11.10.2019 5 z 5

Šestá kniha ze série o Harry Potterovi bývá označována "láska v Bradavicích", tuto 4.knihu ze série o Cormoranu Strikovi bych nazvala podobně. Mimo hlavního případu se tu dost řeší láska a vztahy, rozhodně více než v předchozích knihách. Detektivka je to na současné poměry neuspěchaná, pomalá, s mnoha rozhovory z vyslýchání a to je pro mě plus. Co miluji na JKR, že všechny mé otázky v průběhu čtení nejpozději na konci spolehlivě zodpoví. Mám ještě dodávat, že se netrpělivě těším na další pokračování? To je přece jasný! Doporučím i natočenou minisérii podle prvních 3 knih pod názvem C.B. Strike.