Smrtící bílá

Smrtící bílá
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532608/bmid_smrtici-bila-65d5c9e083e73.png 4 2099 2099

Smrtící bílá, dosud nejrozsáhlejší román Roberta Galbraitha, je napínavý příběh plný tajemství a zároveň další pokračování strhujícího vyprávění o stále se proměňujícím vztahu Cormorana Strika a Robin Ellacottové. „Viděl jsem, jak zabili dítě Uškrtil ho, tam nahoře u koně.“ Když do kanceláře soukromého detektiva Cormorana Strika přijde nepokojný, utrápený mladík Billy a požádá ho o pomoc při vyšetřování zločinu, jehož byl podle své vzpomínky svědkem v dětství, Strika to hluboce zneklidní. Třebaže je Billy očividně duševně nevyrovnaný a nedokáže se upamatovat na mnoho podrobností, čiší z jeho příběhu i z něho samého jistá upřímnost. Než ho však Strike stačí důkladněji vyslechnout, Billy z jeho kanceláře v panice uteče. Ve snaze přijít na kloub záhadě skryté v Billyho příběhu se Strike a Robin Ellacottová – jeho někdejší asistentka a nyní rovnocenná partnerka agentury – vydávají na spletitou cestu, která je přivede do chudých londýnských čtvrtí, tajné svatyně uvnitř Parlamentu i do krásného, ale pochmurného venkovského sídla. A během nepřehledného vyšetřování má zároveň Strikův soukromý život daleko k jednoduchosti: Jelikož se nedávno jako soukromý detektiv značně proslavil, nemůže už pracovat nenápadně v zákulisí, jak to kdysi dělával. A jeho vztah s někdejší asistentkou je navíc křehčí než kdy dřív – Robin je nyní pro Strika nedocenitelná v jejich podniku, ale jejich osobní vztah je přitom mnohem komplikovanější.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , Voxi

Lethal White, 2018

Interpreti: Pavel Rímský

Renata_A
27.09.2019

Som na strane 230, cize zhruba prva tretina knihy a hovorim si, o com to vlastne je. Ma to byt detektivny roman, ale ono je to vlastne roman o vztahoch hlavnych postav, prilis podrobne opisovane myslienkove pochody hlavnych postav, detektivna zapletka je akoby iba nutne zlo. Vela postav, vela zapletiek, velmi vela opisov. Musim sa nutit to citat. Skoda. Tak velmi som sa na tuto knihu tesila...

Vevericka.eva
26.09.2019 5 z 5

Boží!!! Ještě, ještě! Skvělá zápletka, líbilo se mi, že hned nešlo o vraždu. Moc mě baví osudy postav a jejich vývoj. Nejlepší je, že jejich osudy nestojí na pokraji příběhu, ale jsou v něm zcela obsaženy. Pro mě je tak detektivka víc uvěřitelná, zábavnější, bohatší - tak nějak ve 3D. :-)

Alyx
26.09.2019 5 z 5

Úžasná detektivka, nejlepší ze série. Jediné, co mě štavalo, že, že ani tak brilantní spisovatelka jako Rowla neumí odolat lacinému podbízení se čtenářkách, které se chtějí identifikovat s Robin. Takové klišé. Hlavní hrdina je sexuálně aktivní, ale ve skutečnosti svými partnerkami pohrdá nebo mu jsou lhostejné, zatímco on stále touží po té jediné úžasné pravé, na které ale neobdivuje jen její vzhled, ale hlavně povahové vlastnosti, které ji činí tak jedinečnou. Brr, to patří do romantické literatury, ale ne do tak super příběhu.

Dadulina
26.09.2019 5 z 5

Zase báječná kniha! Rowlingová prostě umí. Nejen skvělá detektivka, ale i propracované mezilidské vztahy pomáhají přečíst 700 stran téměř bez přestávky.

Magdalena_j
25.09.2019 5 z 5

Musím říct, že jsem asi nikdy takhle rychle nepřečetla takhle rozsáhlou knihu. Nejsem prvoplánový fanoušek detektivek, ale JKR je prostě neuvěřitelná vypravěčka. Kniha mě bavila od začátku do konce, není pasáž, kde bych se nudila. Navíc díky délce kniha "nikdy" nekončila.

Doporučuji všemi deseti. Cormoran a Robin jsou skvělá dvojka. Ten kdo nečetl předchozí, doporučuji číst postupně, v tomto díle byl vztah hlavních hrdinů rozhodně nejvíce rozebírán a kdybych předchozí díly neznala, asi bych se ze začátku v tomto ohledu ztrácela.

Detektivní případ byl jako obvykle krásně zamotaný a do poslední chvíle jsem nevěděla, kdo to vlastně byl - což je skvělé.
Díky a těším se na další díl... =)

P-puma-
25.09.2019 5 z 5

Musím říct, že příjemné překvapení. I když je to 700 stran uteklo to hrozně rychle. Nebudeme si nic nalhávat, není to klasická detektivka a v příběhu nejde jen o vyřešení vraždy, ale také příběh hlavní dvojice. Velmi povedené a přečteno jedním dechem. Jediné co mě dost rozčilovalo, byli chyby v textu, chybějící interpunkce atd. To je lajdacke a kazí to úroveň knížky.

janastok
24.09.2019 5 z 5

Kdyby byl v knize jiný hlavní hrdina, asi bych trochu kritizovala rozvláčnost příběhu a na detektivku přílišné nípání se ve vztazích. Ale pro Cormorana mám velikou slabost. Ten i kdyby vyšetřoval krádež kostiček z mateřské školky, tak bych mu to žrala. Skvělé, prosím brzy další díl.

adorjas
24.09.2019 4 z 5

Nie som detektívkový čitateľ a Rowlingová je jedna z mála autorov, kde ma jej detektívky bavia. Baví ma čítať ten príbeh, 700 strán mi teda vôbec nevadilo, a bolo fajn sledovať každodenný život Robin. Detektívna zápletka fajn, na konci ma mrzelo, že nerozvinuli viac linku političky Delie, ale od začiatku som dobre tipovala podozrivých. Rozprávanie Rowlingovej ma proste baví.

hroneczek
24.09.2019 4 z 5

Klidně by to mohlo být ještě jednou tak tlusté. Skvělá zápletka a i když jsem na vraha podezření měla, určitě bych ho neusvědčila jen na základě indicií v knize a stejně by mi ještě kus chyběl :-)

oskarka
23.09.2019 4 z 5

Jsem na rozpacích. Tři hvězdy jsou málo, čtyři zase moc.
Na knížku jsem se moc těšila. Miluju autorčin vláčný styl psaní. Ale tohle už na mě bylo moc. Chvílemi jsem se ztrácela v množství jmen a zápletek. Pro mě nejslabší knížka série a moc mě to mrzí.

betulabi
23.09.2019 5 z 5

Miluju styl Rowlingové, někdo namítá, že knihy jsou moc obsáhlé, ale to je právě to, co je na nich nejlepší. Má to děj, má to spád, má to logiku, má to moc stran a přesto se nenudíte.
Děj je promyšlený, moc se mi líbí jak se vyvíjí vztah Robin a Cormorana.

kytarka
23.09.2019 5 z 5

(SPOILER) Robin a Cormorana si najde ministr na pomoc. Ministra totiž někdo vydírá. Chce o tom zjistit všechno. Během vyšetřování se však najde mrtvý. Cormorana to nenechává chladným a chce zjistit co se přesně stalo.
Pro mnohé může být odrazující počet stran. Já jsem si knihu užívala a líbila se mi každá stránka. Tenhle díl se mi asi líbil i ze všech nejvíce. Nejde tady možná ani tak o vyšetřování, jako o osobní životy Robin a Cormorana.
Robert G. prostě umí psát a vyžívá se v popisech všeho a všech.
Já si knihu užila.

Martiiiik
23.09.2019 5 z 5

Tady nelze dát méně než pět hvězd. Dala bych víc, kdyby to šlo, kniha by si to zasloužila. Ačkoliv je poměrně dost dlouhá, nenudila jsem se ani minutu. Prostě Rowlingová zase jednou ukázala svou genialitu :-) asi bych uvítala trochu méně složitý děj, sice jsem tak nějak správně odhadla vraha, ale zabralo mi to hrozně moc přemýšlení.. ale jinak vřele doporučuji :-)

ModráLaboratoř
22.09.2019 5 z 5

Áááááá, konečně! Nemohu říct, jak moc mi chyběl Londýn, a především hlučná Denmark street, v podání Robin a Cormorana. Tahle série je pro mě zhmotněním všech vůní této britské metropole. Smažené fish&chips, zapadlé hospůdky s názvy jako U Koruny nebo U Bílého koně, červené telefonní budky, doubledeckery, černé taxíky, viktoriánské zástavby ... Užívám si každý detail. Co se týče zápletky ... provázané, úžasně komplikované, promyšlené. Nemám jedinou výtku. Galbraith/JKR je mistr vypravěč. Neexistuje škála hodnocení, na které bych mohla zobrazit, jak moc jsem z této detektivní série nadšená.

Všichni, co tady vesele rozdávají jednu/dvě hvězdičky ... jděte se vycpat, mudlové!

PetK
22.09.2019 4 z 5

Mě to prostě baví. Celá ta série. Je v ní něco tak čistě britského... Baví mě, jak autorka podobnou měrou věnuje čas jak případům, tak soukromému životu hlavních postav, a přitom to nespadá do nějaké limonády. Přiznávám na rovinu, že případ samotný, který Strike a Robyn řešili, byl poměrně spletitý a nejsem si jistá, zda jsem zachytila všechny nuance, stopy, jejich vysvětlení... Ale vlastně je mi to jedno. Doufám, že další pokračování budou následovat.
PS: technická - knížku jsem vyhrála v soutěži s Knihou Zlín (ještě jednou uctivé díky). Akorát zrovna u téhle 700stránkové bichle bych možná ocenila spíš e-book. :-) I když brožovaná, přece jen je poměrně velká a těžká a do kabelky se nevejde.

Liss93
22.09.2019 5 z 5

Při prvním pohledu jsem se trochu zalekla, protože to přece jen je pořádná bichle, ale s chutí jsem se pustila do čtení. Někomu může vadit dlouhý úvod se svatbou, mně se ovšem líbilo pokračování v ději tam, kde minulý díl skončil a také tam bylo to nesmělé našlapování Robin a Cormorana kolem sebe. Upřímně jsem čekala, že mezi nimi k něčemu dojde (což také svým způsobem došlo), ale zase kdyby se dali dohromady už teď , tak o čem by byly další knihy, že? Politické téma zajímavé, akorát zápletka a vysvětlení všeho bylo až moc složité a možná i překombinované. Nic to ale nemění na tom, že se těším na další úžasnou detektivku s Cormoranem a jeho věrnou partnerkou.
P.S. V příští knize by mohli zabít Charlotte. Ta mi lezla na nervy neskutečně.

wendulka321
20.09.2019 5 z 5

Opět hezké čtení.

Mišutamyš
20.09.2019 4 z 5

I přes tu spoustu stran naprosto skvělé!

mariva
20.09.2019 3 z 5

Pro mě bylo v knize všeho moc - moc stránek, moc postav, snad až příliš překombinovaná zápletka. Čekala jsem více strhující děj a tady bylo té omáčky kolem až příliš. Zatím asi nejslabší kniha série, i když oběma hlavním postavám fandím.

lenka7679
19.09.2019 4 z 5

Řekla bych, že oproti předchozím dílům spíše oddechovka. Pachatele jsem odhalila velmi záhy, což vlastně ani nevadilo, protože kniha se zkrátka čte sama i když souhlasím s předchozím komentem, že to trošku supí. Byla jsem zvyklá na větší napětí a více akce. Za to ubírám jednu hvězdu, protože to JKR umí prostě lépe. Nicméně tady na té knize se potvrzuje, jaká je zdatná spisovatelka a vypravěčka, protože dokáže vtáhnout do děje i bez toho, aby musela nechat vyvraždit půl osazenstva. Nakonec mi vlastně ani nevadí ta omáčka kolem, která kdyby nebyla, tak by kniha měla o půlku méně stran. Nicméně na to, jak dlouho se na knihu čekalo a opravdu jsme na ní doma čekali, tak byla tak rychle za mnou, že je mi to trošku líto.