Spiklenci proti Jeho Veličenstvu: Historie tzv. spiknutí Omladiny v Čechách
Jiří Pernes
Kniha zpracovává na základě studia archivních materiálů a dobového tisku historii hnutí tzv. Omladiny v Čechách v 80. a 90. letech 19. století.
Přidat komentář
Z popisované doby obvykle víme tři pojmy: omladina, Mrva a Sňatky z rozumu. Zde jsou události pojaty v co nejširších souvislostech, takže pochopíte dobu. Výborné čtení.
Je to možná ostuda, ale české dějiny 19. století mě nikdy příliš nebavily. Proto jsem i tuto knihu začínal číst bez velkých očekávání. Určitě jsem byl mile překvapen. Události kolem Omladiny jsou popsány podrobně, ale zároveň i velmi čtivě. Nechybí zasazení do předchozího historického vývoje, ani další osudy všech účastníků. Spiklenci jsou výborná literatura faktu, která se čte jedním dechem. Asi se podívám, co pan Pernes ještě napsal.
Velmi poutavě napsané...četla jsem jí půjčenou z knihovny a hned po dočtení jsem neodolala a musela si ji koupit...to rozhodně hovoří ve prospěch této knihy
tato kniha je nová četla jsem ještě vydání před rokem 89 a tato novější kniha je lí p napsaná než předchozí vydání.
Štítky knihy
František Josef I., 1830-1916 Rakousko-Uhersko Omladina (hnutí)
Knížka je pojata poměrně široce, začíná rozebráním důvodů, proč se vlastně František Josef I. stal císařem. Dozvíme se slušné množství informací o jeho charakteru, zálibách, jak vládnul, jak vnímal sebe a jednotlivé národy v rámci Rakouska-Uherska. Samozřejmostí je zachycení historických i politických souvislostí a jejich vývoj. Perfektně je vylíčeno, jak se Češi začali emancipovat a požadovat postupem času více práv. Zároveň docházelo i k jejich radikalizaci (například rozšiřování proti habsburských hesel, ničení státních znaků atd.).
Knížka vrcholí vykonstruovaným procesem s Omladinou. V podstatě Rakousko-Uhersko vytvořilo konstrukt tajného organizovaného spolku Omladina, který bojoval proti Habsburské říši. Ve skutečnosti se jednalo o volné uskupení studentů, dělníků a dalších lidí, kteří dávali najevo nespokojenost dosti radikálním způsobem (třeba právě ničením státních znaků). Docela mě to překvapilo, protože ty důkazy o existenci spolku byly opravdu pofidérní, ale díky tomu jim pak mohli napařit pořádné tresty a zároveň zdůvodnit, proč byly demonstrace tak úspěšné. Celkově hodnotím 90 %.