Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29867/bmid_spolecenstvo-prstenu-zIK-29867.jpg 5 8841 8841

Pán prstenů série

Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi. Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. Historie války o prsten, tvrdí stvořitel Středozemě, je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety... Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Fellowship of the Rings , 1954

Gordonlord
19.03.2019 2 z 5

Před samotným hodnocením bych rád zmínil, že samozřejmě uznávám monstrózní a nenahraditelný dopad Tolkienovy trilogie na celý fantasy žánr i na spoustu dalších popkulturních odvětví, jehož odkaz je podstatný, zásadní a viditelný dodnes a ještě hodně dlouho bude. Naprosto chápu lidi, kteří dají této knize absolutní hodnocení a uctívají ji jako kult - Pán Prstenů určil tvář klasické fantasy, děj knihy je dodnes prakticky neustále opisován v dalších příbězích a brutální masu popularity mu přidala i filmová trilogie. Tolkien byl prostě první a zásadní člověk pro celý žánr a s tím prostě souhlasím...ale...

Nicméně si myslím, že tuhle knihu je lepší si přečíst v předpubertálním věku, jakožto vaše "první fantasy". Já se ke knize dostal až nyní, po dlouhých letech, kdy mám v tomhle žánru už něco načteno a to zejména ve vodách "Dungeons and Dragons" novel, které Tolkienovy "vynálezy" náležitě kopírují, avšak často posouvají dál.

Ono totiž "Společenstvo Prstenu" hodně zestárlo. Kdyby vyšlo dnes, nemělo by v současné konkurenci nejspíš velkou šanci. Příběh je prostý - musíme vzít artefakt a odnést ho z bodu A do bodu B, cestou potkáme pár postav a jinak je děj přesně takhle lineární, téměř bez jakéhokoliv zvratu, či překvapivého momentu. Samotné postavy téměř nemají osobnost - všechny mluví a jednají stejně teatrálně, osudově a profeticky, jako s pravítkem v zadku. Některé zásadní události, které se během příběhu odehrají, jsou vynechány a popsány jakožto retrospektivní vyprávění některé z postav, což zařízne jakoukoliv možnost na zpestření děje a rovněž jakoukoliv naději na napětí. Navíc je spousta prostoru věnována popisu krajiny, zeměpisu Středozemě, a rodové historie vedlejších postav, či recitování básniček a písniček, což jsou věci, které mě nejen nezajímají, ale dokonce otravují.

Abych to zkrátil - nečte se to vyloženě špatně, určité charisma to má, ale když odhlédnu od toho, co jsem popsal v prvním odstavci, jedná se o podprůměrné fantasy.

Grepp
17.03.2019

Užívateľ atlantis píše "Já prostě nechci popis každé větve. Nezajímá mě každý kopec, který je prostě a jednoduše pro knihu nedůležitý." Ja to v prípade tejto knihy cítim práve opačne, od majstra popisov a atmosfér akým je J. R. R. Tolkien by bola podľa mňa škoda nenechať si vykresliť hoc aj nepodstatný kopec, má to v sebe niečo priam meditatívne, bez toho by tá kniha už nebola sama sebou.

valky
07.03.2019 5 z 5

Knihu jsem četla v dětství. Asi moje první fantasy, které jsem četla a uhranula mě. Filmy pro mě byly zklamáním.

Pavelpi
16.02.2019 5 z 5

Knihu jsem četl dřív,než natočili film a tak jsem nemohl s ničím srovnávat.Ale kniha se mi stejně líbila,protože postavičky Hobitů byly pro mne něčím úplně novým a celý děj ve srovnání s jinými fantasy také.Je to také pohádka,kde dobro nutně musí zvítězit a je napsána docela napínavě.

Nogales
15.02.2019 5 z 5

Za mě je to vstupní brána do fantasy, ne na darmo se jedná o kalsiku fantasy. A určitě bych doporučil přečíst nejdříve hobita. Společnestvo je prvním dílem rozsáhlého eposu o boji dobra a zla. Nejvíc se mi líbilo, že autor dává čtenáři opravdu velký prostor pro svou fantasii.

Renda779
14.02.2019 3 z 5

Goooooooooooooooood

Korsika
12.02.2019 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá kniha. I po několika přečteních v ní stále nacházím něco nového. Krásné a detailní popisy krajiny i vykreslení charakterů postav. Někoho může odradit rozsáhlost knihy (s čímž souvisí i možná náročnější orientace v postavách a propojení s dalšími Tolkienovými knihami, ale jejich znalost není nutná). Filmové zpracování je kvalitní, audiokniha v podání Michala Dlouhého je také pěkná, ale chybí v ní popisy krajiny) ovšem s knihou nesrovnatelné! :) Prostě srdeční záležitost :D

Atlantis
31.01.2019 3 z 5

Budu za kacíře a neznaboha, bohužel. Svět Pána prstenů miluji a drtivá většina současných fantasy vděčí právě J. R. R. Tolkienovi za to, že vůbec existují, ale tahle kniha se dnes už čte velice nedobře. Časy se mění a s nimi i fantasy žánr literatury a Společenstvo prstenu je masivně zdlouhavým počinem. Já prostě nechci popis každé větve. Nezajímá mě každý kopec, který je prostě a jednoduše pro knihu nedůležitý. Chci, aby se něco dělo, aby rozhovory netahaly za uši. A to se v prvním dílu Pána prstenů neděje. Bohužel.

vitaly0472
27.01.2019 5 z 5

Moc pěkný. Jako v Silmarillionu, počátkem všeho je píseň, tak počátkem této knihy je jazyk.

paulinschildie
20.01.2019 5 z 5

Společenstvo Prstenu jsem četla nekonečně dlouho, ale vůbec mi to nevadilo, protože jsem si tento fantasy svět náramně užila a vžila se do něj. Mám chuť si nechat vyřezat strom se zlatavou korunou a spát mezi větvemi jako elfové. :)

terezaki
15.01.2019 5 z 5

Bitva dobra se zlem, kde si nemůžete být jistí kdo zvítězí. Tato kniha patří mezi fantasy klasiky a nestačí ji přečíst pouze jednou.

lukas9608
06.01.2019 4 z 5

Naprostá fantasy klasika, četl jsem jako malý ještě před natočením filmů.

hoesch
01.01.2019 5 z 5

Tolkien forever

Míjuš
31.12.2018 4 z 5

Pána prstenů jsem četla již jednou, před pár lety, ale pouze prvních pár kapitol. Teď jsem se ke knize vrátila s pocitem, jako bych ji četla poprvé, a úplně jsem zapomněla, proč jsem knihu odložila. Po prvních pár stránkách jsem si vzpomněla - Tolkien má úžasně bohatou slovní zásobu, kterými popisuje, co se dá. Myslím, že většina autorů by mu mohla jen závidět. Nicméně, těchto podrobností je v knize na můj vkus místy až přespříliš. Stejně tak jeho někdy až příliš dlouhá souvětí a používání postaršího jazyku je bariéra, se kterou jsem už tehdy bojovala první polovinu knihy. Po zvyknutí se mi druhá část četla již lépe, ale celkově jsem knihu četla déle, než jsem očekávala.

Přesto je příběh Společenstva prstenu velmi poutavý a dokonale stvořený pro čtenáře, kteří si rádi představují knižní světy, mají rádi fantasy a samozřejmě Tolkienův svět.

Igor1311
30.12.2018 5 z 5

po stokrát zhliadnutom filme som sa konečne dostal ku knihe a musím povedať, že sa v mnohých miestach s filmom rozchádzala. ale tolkien vytvoril svet nesmierne vzrušujúci, tak prešpekulovaný, až sa to zdá nemožné. Až mi srdce piští pri čítani príhod Spoločenstva deviatich. A ani nie som milovník fantasy príbehov, no Pán prsteňov sa v celosvetovom meradle, aspon podla mna, zaraduje medzi to najlepšie, čo slovek može vziať do ruk

rutto45
28.12.2018 5 z 5

Začiatok pre mňa najdokonalejšieho, najprepracovanejšieho a najúžasnejšieho príbehu aký existuje. Tolkien je bezpochyby literárny Boh a mám podozrenie, že musel zapredať svoju dušu Diablovi, ktorý mu umožnil na oplátku vytvoriť toto veľkolepé dielo. Pán prsťenov nie je len tak hocijaký fantasy príbeh, ale to tu nemusím vôbec písať, to vie predsa každý zarytý tolkienovec. Slovami sa to ani nedá opísať, musíte si to jednoducho prečítať!

Veľa ľudí ma tendenciu porovnávať knihu k filmovému spracovaniu, pretože film videli skôr (áno, aj ja medzi nich patrím), ale musíte brať do úvahy, že práve Jacksonove spracovanie prinútilo mnohých (áno, aj mňa), aby si knihu prečítali. A aj keď je kniha neporovnateľne ľepšia ako filmové spracovanie, ktoré je beztak fantastické, vďačíme mnohí Jacksonovi, že nás uviedol do nezabudnuteľného sveta Stredozeme. A hudba, ktorú vytvoril Howard Shore je viac než fámozna.

BeyondHorizon
04.12.2018 5 z 5

První, co mě překvapilo, je jak moc se Tolkienův styl psaní oproti Hobitovi změnil. Hobita jsem přečetla skoro hned, byl psán takovým lehčím a pohádkovým způsobem a neměl moc detailů, které bych uvítala. Oproti němu Pán Prstenů vás svými detaily převálcuje. Nestěžuji si, jen mi trvalo nepřirozeně dlouho knihu přečíst, protože Tolkien popisoval snad každý lísteček na stromě. Toť ke stylu psaní, který asi nebude vyhovovat všem.
K příběhu samotnému můžu jen říct, že mě naprosto pohltil. Je neuvěřitelné, jak živý svět dokázal Tolkien vytvořit. Doporučuji všem číst jeho knihy tak, jak to dělám já. Najděte si klidný kout, udělejte si pohodlí a pusťte si soundtrack z filmů. Úžasný zážitek.

básnílek
25.11.2018 4 z 5

Zatímco z geniálně zrežírovaných filmů jsem cítil přesah, který mě pohlcoval, kniha mi přišla jenom jako takové odpočinkové čtení pro nenáročné čtenáře. Vnímám to tak, že Tolkien napsal pěkné, povedené dobrodružné fantasy a Jackson to dovedl k dokonalosti. Kniha někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.

Haloon
25.11.2018 5 z 5

Konečně to přišlo a já si přečetl první díl trilogie od krále fantasy. Lituju jen jedné věci a to, že jsem se ke knize nedostal dříve než k filmu.

Co k tomu říct? Kniha je to návyková. S každou další stranou probouzí ve čtenáři touhu po dobrodružství. Na jejím konci bych si málem taky sbalil vak a vyrazil ze dveří.
Kvůli mnoha popisům, které k tomu zkrátka patří, se kniha nečte zas tak snadno, jak bych čekal. Na druhou stranu to zas umocňuje pocit z dávno minulých let.
Společenstvo prstenu je pro mne velkým dílem. Nejspíš není pro každého, ani pro každou chvíli. Kdo však knihu docení, mohl by tu psát celé eseje o jejím významu a kvalitách. Napíšu však jen, že tato trilogie je vrcholné dílo krále fantasy. Co více dodávat?

gretl74
13.11.2018 5 z 5

Pro mne naprostá klasika a dokonalý čtenářský zážitek.
"Četla" ji i má slepá babička, která si půjčovala audioknihy ještě na kazetách. Sice si trošku stěžovala, že "porád jdou a jdou a jdou", ale poctivě "dočetla" do konce ,)