Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29867/bmid_spolecenstvo-prstenu-zIK-29867.jpg 5 8841 8841

Pán prstenů série

Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi. Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. Historie války o prsten, tvrdí stvořitel Středozemě, je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety... Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Fellowship of the Rings , 1954

jmn7053
03.11.2018 5 z 5

Nevím, jak je to možné, ale jako člověk, co s příběhem vyrůstal, jsem se k přečtení knihy dostala až teď.
Úvod je zdlouhavý, ale pochopitelný, přece jenom autor nepočítal, že většina našeho světa bude znát každý kout jeho světa, proto tolik popisů a seznamování. Jakmile se však čtenář dostane ke skutečné cestě hrdinů, nelze než hltat stránky jednu za druhou. Nádhera.
Mimochodem, po přečtení ještě více obdivuji režiséra Jacksona za tak úctyhodné a uspokojující zpracování.

jan14s
01.11.2018 5 z 5

Poprvé jsem četl někdy ve třinácti letech a po několika kapitolách knihu odložil. Bylo to na mě takové zdlouhavé. Nedávno jsem se ke knížce vrátil, trochu se strachem, že z ní budu mít stejný pocit jako kdysi. Opak byl pravdou. Hltal jsem stránku za stránkou. Zajímal mě sebemenší detail z historie hobitů i celé Středozemně. Jednoznačně jedna z nejlepší knih, jaké jsem četl.

Maria95
29.10.2018 5 z 5

Jak už tady někdo psal, nikdy jsem nebyla fanynka pána prstenů, vlastně ani nevím proč. Když jsem se konečně odvazila se do toho pustit, tak toho nelituju.. Skvělá charakteristika všech postav.. Našla jsem si oblibu ve fantasy :D

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Došla jsem si do fáze, kdy je čas přečíst si konečně Pána Prstenů (znáte to: co by člověk měl udělat než zemře.. naučit se složit rubikovu kostku, naučit se znovu krasopisně psát perem a přečíst si něco, na co si dříve netroufal...) První díl je v těle a je to velká paráda! Předně mě překvapil lehký a zábavný způsob, kterým Tolkien psal. Čekala jsem něco úplně jiného.. Krásné. Mám radost a těším se na další díly.

ToInfinity.cz
08.10.2018 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem nikdy nebyla fanoušek filmů a celé té mánie kolem Pána prstenů, ale řekla jsem si, že knihám dám šanci. A dobře jsem udělala. Tolkien píše hodně příjemným způsobem, místy mi kniha přišla velmi detailní. Krizi jsem měla zhruba v polovině knihy, nějak jsem se přes to nemohla překousat, ale poté jsem dočetla doslova jedním dechem. Co hodně oceňuju a obdivuju jsou citáty z knihy, mnohdy velmi nadčasové.

Viky007
04.10.2018 5 z 5

Tak jsem si dala po pár letech re-reading a opět mě nepřestává udivovat, jak dokonalý svět dokázal Tolkien vytvořit. Věřím, že Společenstvo je pro mnoho lidí spíš takový lehce zdlouhavý úvod, ale já mám tento díl nejradši. Miluju putování hobitů, hrozbu v podobě Černých jezdců, kapku pohádkovou srážku s Bombadilem ve Starém Hvozdu, Roklinku, kompletní společenstvo, všechny ty básně... prostě nádhera!
A když si zvyknete na ten květnatý jazyk, zjistíte, že se nemůžete odtrhnout.

Tesinka_Laufey
04.10.2018 5 z 5

Spousta lidí mě od přečtení odrazovala a jsem opravdu moc ráda, že jsem je neposlechla. I když jsou dlouhé popisné pasáže pro někoho nudné, tak se mi hrozně líbily. Jen mě mrzí, že jsem před přečtením viděla film a věděla jsem o zásadních událostech.

pet_fleur
29.09.2018 5 z 5

Pro mne jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Celkově mam fantasy žánr moc ráda, ale Pán Prstenů je pro mne naprostý top. Ráda se k četbě celé trilogie vracím. Za mne se jedná úžasné umělecké dílo. :)

veamertl
19.09.2018 5 z 5

Řeknu to takhle, miluji své děti, svého muže a Středozem ( a za dloooouho pak Bradavice:) Ke Středozemi mám vztah takřka niterný a hluboký, hooodně. Když jsem dočetla poslední stránku poslední knihy, myslela jsem, že nadešla Poslední hodina. Už nikdy nebudu moct číst nic, co by se tomu aspoň vzdáleně rovnalo?!..A to už pak nemá cenu číst!!..A když nemá cenu číst, nemá cenu NIC!!!..tak asi tak mě to tenkrát vzalo. Ale jak známo, čas šrámy hojí, do roka jsem přestala u každé nové knihy brblat, že takhke blbě by ji nenapsal ani některý z natvrdlých hobitů a zase vyšlo slunce:) Přesto je to srdeční záležitost a ty jsou na furt. Stačí zmínka a já jihnu a jsem zase tam. A opustit ji pořád bolí, když jen namátkou zalistuji stránkami, aby mě připálená rýžová kaše vrátila do reality. Myslím, že tady jsou jen dvě možnosti, buď bude Středozem navždy Vaše Julie a Vy její Romeo, nebo budete říkat, bože dobrý, ale je tam postav jak na orloji, jméno tam má i blbej meč a je to vlastně dost složitá a krkolomná pohádka o tom, jak trpaslík hodí nějakou cetku do velkýho ohně a tak zachrání svět. Aspoň tak to ve zkratce popisuje můj muž:)

Markouš
11.09.2018 5 z 5

Úžasná kniha, úžasný příběh a úžasný autor.

Lujza031
09.09.2018 5 z 5

Poprvé jsem Pána prstenů četla na střední, kdy jsme spisovatele probírali. Čte se dobře, vše je tak krásně popsané, že si lze vše dokonale představit. Je třeba knihu neodkládat pro mnoho postav a rozmanitý děj. Velmi mě potěšilo, že starší sestra, kterou knihy nikdy nezajímaly si po shlédnutí filmu koupila celou sérii knih a začala číst :-) Spisovatele mám ráda, navíc se narodil jako já 3.1. :-)

LordCookie
02.09.2018 5 z 5

Společenstvo prstenu jsem se pokoušela číst už jednou (asi v 15 letech), ale skončilo to neúspěšně. Byl to pro mě ještě těžký text (dílo je totiž dost popisné) a pořád jsem si v hlavě představovala film. Kapitoly a jiné docela důležité úseky knihy, které ve filmu nebyly, jsem po nějaké době začala přeskakovat. A protože mě začínala nudit, odložila jsem ji.
Po nějaké době jsem se k ní vrátila, protože miluju ten příběh a bylo mi dost líto, že jsem jí takhle zavrhla. A zamilovala jsem si jí víc než jakokoliv jinou knihu. Více jsem se zajímala o Středozemi a kulturu, kterou v knize Tolkien popisuje. Vytěsnila jsem film z hlavy a dříve pro mě nudné pasáže jsem si užívala. Kniha je dokonalost sama.
Pán prstenů je pro mě prostě srdcová záležitost.

Ran
13.08.2018 5 z 5

Celkově se tato knížka, která má hezky propracovaný svět, četla moc dobře.

Devil-Ivet
02.08.2018 5 z 5

Pána prstenů čtu podruhé a musím poznamenat, že prvotní dojem nebyl nic moc. Hodně jsem srovnávala s filmy a to mi kazilo dojem. Přesto jsem mu dala druhou šanci a je to o hodně lepší. Více jsem si začala všímat postav, reálií, historie jednotlivých národů a rychleji jsem se začetla. Tentokrát to bylo chytlavé a zábavné. Více jsem prožívala putování do Roklinky, oblíbila si Elronda a další postavy (to by bylo na dlouho), zaplesala po nečekaném střetnutí s Bilbem, ztotožnila se při vybrání Společenstva a znovu se vydala na cestu, která byla úmorná a děsivá. Po druhém přečtení je to o hodně lepší a těším se, co mi přinese to další a další…

luckomar
28.07.2018 4 z 5

Kniha je úžasná a člověk nechápe, kde se ve spisovateli bere ta fantazie. Místy jsem měla pocit, že je popisu až moc, ale i tak kvalitní četba.

špulo
22.07.2018 5 z 5

Hobit je povinné čítanie. A toto je jeho voľné pokračovanie. Takže, niet čo riešiť, čítajte. Toto je začiatok pravej epickej fantasy.
Úvod je trochu nezáživný. Tolkien v ňom popisuje rôzne veci týkajúce sa jeho sveta. Príbeh začína prvou kapitolou. Preto, ak by vás úvod nebavil, kľudne ho vynechajte. A vráťte sa k nemu neskôr...

Monnyska
17.07.2018 4 z 5

K této klasice nejde snad ani nic napsat. Je to pozoruhodné dílo, které nedokážu dost dobře zkritizovat, na to tu musí být někdo jiný. Jako čtenářovi, který o této sérii slyšel a četl mnohé, a přešlo se ke Společenstvu prstenu dostal až teď, je to velice nadčasové, čisté i nečisté dílo, které se snaží Vám otevřít oči. Středozem je neskutečně krásné místo, které by navštívil snad každý, popisy této krajiny jsou pozoruhodné... I když je kniha trochu delší a od začátku se moc neděje, stejně Vám to nedá a snažíte se pokračovat s Frodem na jeho cestě s důležitým posláním, abyste došli poznání. Nemůžu se dočkat až se pustím do dalšího dílu..

Sisssi
16.07.2018

I napodruhé příjemné, oddechové čtení, a ačkoli určité nesrovnalosti při bližším poznání vyplavou na povrch, stejně se jedná o to lepší z fantasy literatury, Hra o trůny tomu nesahá ani po kotníky.

Pravda.Shin
15.07.2018 1 z 5

Tak tohle jsem ani nedokázal přečíst. Asi 20x jsem usnul, než jsem se dostal do poloviny. Aby půlka knihy byl jen opis krajiny a toho jak jedí, je na mě fakt moc.

juni
06.07.2018 5 z 5

Miluju fantasy knížky a hlavně Středozem. Viděla jsem všechny díly jako film. Moc se mi líbil Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Pán prstenů je taky skvělý. Měl by jí přečíst každý, kdo je závislý na fantasy, jako já.