Starec a more

Starec a more
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323089/bmid_starec-a-more-ivT-323089.jpg 4 6659 6659

Príbeh kubánskeho rybára Santiaga a jeho boja o obživu s neúprosným morom sa povznáša na podobenstvo o osude človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva. Maximálna sústredenosť na najpodstatnejšie prvky dodáva monumentalitu jednoduchému príbehu, a ktorom autor pracoval s prestávkami od tridsiatych rokov. Po dlhých týždňoch neúspešného lovu Santiago natrafí na obrovskú rybu. Nasleduje vysiľujúci zápas, v ktorom napokon víťazí človek. Ryba je však priveľká, preto sa ju rybár pokúša dovliecť k brehu pripútanú k člnu. Kým sa mu to podarí, rybu už zožral žralok, takže len obrovská kostra je svedectvom mimoriadneho úlovku.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

The Old Man and the Sea, 1952

marimari
25.01.2019 5 z 5

Klasika! Boj starého unaveného rybáře s velkou rybou, samotou, vzpomínky na uplynulý život- mládí, sílu.

hoho99
21.01.2019

Pro mě to bylo trochu zklamání. Přečetl jsem Komu zvoní hrana a to mi přijde o hodně lepší. Určitě to ale má silnou myšlenku o stáří a nezdolné sebekázni a vytrvalosti. Hodnotit to zde hvězdičkami si nedovolím.

jituz
13.01.2019 5 z 5

Možná je k ocenění této knihy potřeba věk a empatie, ne každý z nás má naděleno..také každý jinak vynikáme průbojností a soutěživostí, i to nám zkresluje pohled na tuto výbornou knihu..já tušila prohranou bitvu a přesto držela palce až do konce.

hANS6
13.01.2019 5 z 5

Kniha mne zaujala tím, že se odehrává ve velmi krátkém časovém úseku a přitom je v ní obsaženo mnoho informací; ale i přes to nepůsobí zdlouhavým dojmem. Při čtení mne napadlo pár zajímavých myšlenek jako např. stařec byl zkušený, chytil už mnoho ryb, ale tak velkou rybu ještě nikdy neviděl - někdy si možná můžeme myslet, že už nás nic nového nepřekvapí, ale vždy se něco najde... Nebo také - byl to stařec - starci obvykle nemají již takovou sílu jako v mládí, ale i přes to dokázal chytit rybu, kterou by chytit nikdo jiný (mladší) nedokázal. Z toho vyplývá, že síla obvykle není vše; i ten nejsilnější bez zkušeností a trpělivosti je ve skutečnosti slabší než ten, kdo není tak silný, ale je trpělivý a zkušený. Dále z toho také může vyplývat, že s trpělivostí dosáhneme téměř každého cíle.

CleoXandra
10.01.2019 3 z 5

Pozoruhodné podobenství o marnosti života. Veškeré naše snažení vždy nějaká potvora obrátí vniveč.

Karola050716
07.01.2019 3 z 5

Knihy jsem se trochu bála, tyhle klasiky nebývají moc jednoduché čtení, ale o to více mě překvapilo, jak děj ubíhal a naráz byl konec. Není to nic, k čemu bych se vracela, ale jsem ráda, že jsem to četla.

Safira55
03.01.2019 5 z 5

Povinná četba, ale čte se to lehce a rychle. Myslím že je to užasné dílo

klarafialova
29.12.2018 2 z 5

Kniha nemá nějak moc strhující děj. Většina příběhu se odehrává na moři, kde se stařec snaží vytrvat v lovu a počkat, než se ryba unaví. Přesto, že by se děj dal shrnout do pár řádků, hlavní na tom je styl psaní, který je mi sympatický. Na konci jsem však doufala ve štěstí starce, který obětoval veškerou svou sílu k ulovení ryby, jehož vytrvalost při lovu byla obdivuhodná, ale žraloci ukazují, jak moc je úspěch pomíjivý. Ulovením ryby nebyla výhra zajištěna. Tak to bohužel platí i v lidském životě a to lovit rybu nemusíme. Jediné, co mě potěšilo, když jsem byla zklamaní ze smutného konce, je kostra ryby, aspoň tu si dovezl. Aspoň mu ten úspěch, že tak velkou rybu ulovil, uvěřili.

Mewerica
29.12.2018 5 z 5

Poprvé jsem ji četla ještě ve škole...povinná četba..absolutně mě nebavila a nedočetla jsem ji. Později jsem se k ní vrátila a přečetla ji jedním dechem...úžasná,jen jsem k ní musela dozrát.

Twinny
28.12.2018 1 z 5

Ne, ne, ne. Mistrovské dílo? Neuvěřitelný zážitek? Dokonalá a nepřekonatelná kniha? A ještě za to má Nobelovku? Na češtině jsem se nazpaměť naučila oslavné ódy, proč je tato kniha skvělá. Bohužel jde jen o zbytečný, nechutně dlouho natahovaný příběh o chytání ryb.

antonin0999
18.12.2018 4 z 5

Kolik marlínů modrých jsme již potkali při putování našimi životy? Řekl bych, že čím víc, tím lépe. Santiago prožil silný příběh. Hrál na moři sám se sebou páku a pan Hemingway na jeho příkladu ukázal vlastnosti, které hodnotí jako ctnostné či lidské.
Právě ty největší úspěchy bývají zaznamenány po dlouhém, vyčerpávajícím a osamělém boji. Pro mnohé asi není snadné se těmito stránkami prokousat, ale pak se ptám, kde jinde se naučí trpělivost než na tomto zářném příkladu.

warca
10.12.2018 3 z 5

Začátek se zdál být slibný, ale to, co se odehrávalo na moři, bylo moc dlouhé, úmorné, jednotvárné, nudné...
Trochu to potom napravil dojemný konec.

józi.odkudkam
09.12.2018 3 z 5

Koňskou dávkou ješitnosti ztopená zpověď osamělého starce, kterému pomalu, ale jistě dochází dech, přestává být soběstačný a jeho místo, jak už to bývá, zaujímají starci budoucí.
Truc o sklonku podzimu, jemuž chybí...vyzrálost. Je mi líto, ale prostě to tak ze své žabácké perspektivy vnímám a současně mi nejde z mysli, jak by se tak krásně (co je zas pravda, je pravda) zvoleného námětu stárnoucího rybáře v marném boji s věčností chopil třeba McCarthy.
Snad s pokorou, jíž si Hemingway z nějakého důvodu plete s nedůstojností a poraženectvím.

3 zklamané ***

PS.Komickou absurdnost proporcí celé rybářské historky pak nádherně ilustruje šestá fotka na https://www.csfd.cz/film/31266-starec-a-more/galerie/?type=1

Klichem1
25.11.2018 2 z 5

Tažko sa mi s postavou stotožňovalo, či už preto, že to bol muž na sklonku života, alebo že to bol chudobný rybár. Možno práve pre tieto rozdiely, možno pre niečo iné, ale ja som v tejto knižke zaľúbenie nenašla.

markéta783
22.11.2018 5 z 5

Kniha je to opravdu útlá, přečte se za pár hodin ale dojmy z ní v člověku doznívají ještě poměrně dlouho. Příběh je to současně velkolepý i krutý, ale o tom ten život přece je. Tvrdý a bez jakéhokoliv pozlátka. Boj starého člověka s umírající rybou.

Kája95
20.11.2018 2 z 5

Povinná četba na střední škole mne popravdě děsila. A nedokázala jsem ji vnímat jako dobrodružství nebo cokoli zajímavého. Jistě, autor je známý snad celosvětově, ale tohle pro mě nebylo

PROCHEY
18.11.2018 4 z 5

Pamatuji si ještě z povinné četby na základní škole. Někdy si rád najdu čas, abych si knihu přečetl znovu.

stepankoby1
18.11.2018 5 z 5

Tak tady hodnocení opravdu nechápu. Hnedka na začátku mě knížka chytla, přečetl jsem jedním dechem a na konci jsem proklínal autora, že musel napsat tak hořkosladký konec. Plné hodnocení bez váhání, fungovalo v každém ohledu.

Ninjer
15.11.2018 4 z 5

Z nějakýho důvodu jsem si myslel, že to bude vleknoucí se nuda, ale na to, že je děj poměrně prostý - starý rybář loví velkou rybu - tak se jedná o překvapivě akční záležitost. Teda, alespoň stylem psaní, hlavní Stařec nestřílí na rybu M-16kou ani po ní nehází ručními granáty.

Fakt je to vcelku svižná knížka, spíše taková delší povídka, kde se hlavní hrdina jménem Santiago sem tam zatoulá v myšlenkách, ale vždy jen na chvíli. Hemingwayovi se daří efektně popisovat lov ryb, jen bohužel o rybách ani o jejich lovu nic nevím, takže plynulost mého čtení mírně narušovala všemožná rybářská terminologie. Plus jsem také nepochopil, proč se v českém překladu říká levé ruce "levička" místo "levačka" a pravé ruce "pravička" místo "pravačka".

Stařec a moře je vděčný na všemožný výklad, ale to poslední, co bych chtěl, je přemýšlet, "co chtěl autor říci". Pro mě je kniha především o tom, že se člověk nemá vzdávat svých snů, že je fajn mít nějaký svůj velký cíl, ačkoliv mu lidé nemusí rozumět, a že zároveň může být uklidňující najít si ve svém životě takovéto své malé velké cíle a jít si za nimi. Jeho věrný obdivovatel, bezejmenný chlapec, pak může být někdo, kdo za vámi půjde, když budete tu "svou věc" dělat dobře a inspirativně.

No, ale abych se do toho moc neponořil - Stařec a moře je čtivá kniha o jednom dramatickém rybářském výletu.

Sedm tvrdohlavých rybářů z deseti.

Precim
09.11.2018 5 z 5

(SPOILER) Stařec Santiago se rozhodne vyjet na moře brzy ráno, aby získal velký úlovek, který zoufale potřebuje. Ten se dostaví v podobě největší ryby, jakou kdy chytil na udici. Ale věci nejdou přímo podle jeho představ. Brzy se ukáže, že ryba spíše chytila jeho; nejenže stařec nedokáže rybu vylovit, ale dokonce ho ryba táhne i s člunem neznámo kam. Následuje ukrutný boj svou intenzitou srovnatelný s velkolepými bitvami lidských věků. Naštěstí přes těžká zranění a absolutní vypětí sil vyjde stařec z boje jako vítěz...., tedy pokud jeho vítězství přirovnáme k vítězství řeckého generála Pyrrha. Starcovo úsilí byla totiž marnost. Cestou domů bude jeho ulovený mečoun ožrán žraloky a
stařec si přiveze zpět jen kosti bez masa.

Pokaždé mě zaujalo, když se v novele Santiago choval k rybě jako k jiné lidské bytosti. Zároveň je však jeho nepřítelem. Příklad:

"Rybo," promluvil k ní," z té duše tě miluju a vážím si tě. Ale
zabiju tě, než skončí dnešní den."

Ve svém boji se nesoustředil na rybu jako na kořist určenou pro něj, ale jako na silného nepřítele, který bojuje o svůj život stejně jako on. Ohromující je i starcova vytrvalost. Tam, kde by každý dávno padl, on, přes bolest a nejistotu ve vítězství, pořád drží. Myslím, že se tím chce říci, že úspěchem v životě není vyhrát a získat uznání ostatní, ale bojovat za svou pravdu vytvořenou zkušeností a svědomím. A to i tehdy, kdy se to ostatním může zdát nesmyslné...