Starec a more

Starec a more
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323089/bmid_starec-a-more-ivT-323089.jpg 4 6659 6659

Príbeh kubánskeho rybára Santiaga a jeho boja o obživu s neúprosným morom sa povznáša na podobenstvo o osude človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva. Maximálna sústredenosť na najpodstatnejšie prvky dodáva monumentalitu jednoduchému príbehu, a ktorom autor pracoval s prestávkami od tridsiatych rokov. Po dlhých týždňoch neúspešného lovu Santiago natrafí na obrovskú rybu. Nasleduje vysiľujúci zápas, v ktorom napokon víťazí človek. Ryba je však priveľká, preto sa ju rybár pokúša dovliecť k brehu pripútanú k člnu. Kým sa mu to podarí, rybu už zožral žralok, takže len obrovská kostra je svedectvom mimoriadneho úlovku.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

The Old Man and the Sea, 1952

xxtom
07.11.2018 3 z 5

Zápas člověka s rybou a hlavně s ním samým.

Srni
06.11.2018 2 z 5

Je mi líto, že musím dát tak nízké hodnocení ale tato klasika mi vůbec nešla číst. Jen jsem stále přemýšlela, zda to vzdát, nebo to dočíst. Nakonec jsem kvůli čtenářské výzvě zatnula zuby.

Lilda
04.11.2018 4 z 5

Musím se přiznat, že nejprve jsem vůbec netušila, o co jde. Myslela jsem si prvoplánově, že to je kniha o rybářství a přemýšlela jsem, proč získala Nobelovu cenu a proč je v doporučené četbě. Vyhledala jsem si ji a pak pochopila a začala vidět mezi řádky. Kdybych to neudělala, myslím, že by mi po delší době zřejmě došel ten skrytý smysl, ale jsem ráda, že s pomocí jsem to objevila dříve. Líbily se mi narážky na křesťanství a způsob vyjadřování. Slova uměl Hemingway používat opravdu mistrně ; zvláště při popisu psychiky starce a jeho monologů a taky dialogů s rybou.

Lewi
03.11.2018 3 z 5

Knihu jsem přečetla velmi rychle, i když mi místy děj na moři připadal utahaný (stále dokola jedno a to samé). Nicméně se jedná o příjemné dílo, které na jeden večer určitě zabaví (možná i na dva, když nespolknete zdlouhavé pasáže a přes všechno se ten den nepřinutíte číst dál).

EricNor
01.11.2018 4 z 5

Přečteno během jednoho večera. Hemingwayovi se povedlo dostat me na more, pohupovat na vlnach, drit si ruce do krve, citit hlad. Zápas člověka s přírodou, se sebou a vitezstvim nad oběma. Žádný prostor pro pochyby. Skoda, ze anotace vyzrazuje cely dej. Sam jaem ti cetl aniz bych vedel a bylo to skvele, nevedet, jak muz dopadne. Čekal jsem, ze zemře.

pupopony
29.10.2018 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih co jsem kdy měl v ruce

Doemit
28.10.2018 4 z 5

Kniha k maturitě. Prvních 50 stránek mně moc neoslovilo, ale od stránky 50 jsem knihu přečetla jedním dechem. Kniha byla zajímavá a napínavá. Starcovi jsem držela pěsti.

theMarty
24.10.2018 4 z 5

Jeden starý muž, jedna velká ryba. Vzájemná úcta, vytrvalost a nezlomnost, nepřízeň osudu.

Alex.rrr
24.10.2018 3 z 5

Krásná stará kniha, ale mě neoslovila. Příběh a myšlenka sdělení je jasná, ale pasáže jsou někdy zdlouhavé a pro mě nudné.

Hrděbor
20.10.2018 5 z 5

Přečteno za 1 den. Doporučuji.

SSTknihy
18.10.2018 5 z 5

„Člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možno zničit, ale ne porazit.“ V téhle útlé knize je vše – naděje, odhodlání, radost, víra, štěstí, touha, boj, vztek, nenávist, bezmoc, smutek, rezignace i smíření. K tomu není třeba nic dodávat.

DommiP
15.10.2018 5 z 5

Pro mě naprostý vrchol literatury. Vykreslení krizových situacích a jednotlivých popisů je naprosto úžasné. Hlavní postavy mě bavili, provázanost starého rybáře a mladého chlapce, který ho obdivuje je naprostá bomba. Navíc metoda špičky ledovce, kdy si každý domyslí, co potřebuje.... Doporučuji.

Jana512
11.10.2018 5 z 5

Krásně napsán příběh zkušeného starce, rybáře, který, ač již sláb, dokáže zvládnout tak nelehkou situaci a přijat ji - ne se zatrpklostí, ale s touhou, porvat se s těžkostmi tak, že je tím příkladem i pro chlapce, který jej má upřímně rád a má se od něj čemu učit, aby lépe dorůstal ve svém porozumění přírodě i lidem.

Damato
03.10.2018 5 z 5

Hemingway dokázal dokonale popsat, co lidé žijí, co vydrží a co jsou schopni vydržet - ale bylo to na mě hodně smutné až depresivní, nevím, prostě už se k tomu nevrátím. Ale za přečtení to určitě stojí.

molt
02.10.2018 5 z 5

Stařec ze Starce a moře je dobrou inspirací pro zvládání těžkých životních situací. Někdy se nám stane, že nás osud postaví tváří v tvář překážce, která je mnohem větší než mi sami. Není dobré couvat, ale pustit se do zápasu. Stařec nesoupeřil jen s marlínem a žralokem ale mořem samotným (od toho také název knihy), jeho sok byl mnohem víc než on sám.
I skutečnost, že hlavní podobou je stařec, má svůj význam. Stařec je osobou už zralou a nevolí neperspektivní přístup "try hard", pouští se do nerovného boje, ale nepouští se do něj naslepo. Přemýšlí, zvažuje... V postavě starce dochází ke skloubení odhodlání svědčícího o obrovské vnitřní síle (byť třeba pramenící ze zoufalství) s chladnou hlavou a moudrostí.
Stařec je obdivuhodný i čistotou svých motivů. Není v něm lenosti, jde až na hranici sili. Je prost pýchy, sice se srovnává se sportovní hvězdou (kterou v průběhu knihy jednoznačně přerůstá), ale vždy své myšlenky soustředí na svůj vlastní úkol. Konečně svého nepřítele ctí, zápasí s ním, ale váží si ho (na rozdíl od oněch mladých rybářů, pro které je to prostě materiál). K starcovým ctnostem se dá připsat i pokora, se kterou přijal svou porážku.
Snad máme v dnešní době příliš velkou potřebu hledat vnější úspěch. Když ne přímo dosažení cíle a vítězství nad sokem, tak aspoň uznání druhých. Uprostřed toho všeho je dobré si vzpomenout na starce a moře. Udělat maximum, nechlubit se jím a v případě neúspěchu přijmout porážku s pokorou.

omgjako
30.09.2018 4 z 5

Nekonečná vůle a odhodlání. Myslím, že se dá pochopit a ocenit až s věkem.

Dolina
21.09.2018 5 z 5

Příběh o marnivosti

EvaFialova
14.09.2018 3 z 5

Na začátku čtení mi vadily delší popisné pasáže v “rybářské řeči“, kterým jsem moc nerozuměla, ale brzy jsem si na ně zvykla. Jinak dílo krásně vystihlo kontrast mezi člověkem a přírodou. Líbila se mi také postava starce, který se snažil dosáhnout cíle, a to se mu povedlo díky jeho vytrvalosti a duševní síle a odhodlání. Přestože je dílo krátké, nese v sobě mnoho zajímavých myšlenek.
Po dočtení knihy mi bylo líto starce, který se tak statečně bil a nezbylo mu vůbec nic. Čtení mě přimělo se zamyslet za čím vším se lidé ženou a častokrát bezúspěšně, a přesto že vyhrají boj, nemají z toho vůbec nic.

6839
13.09.2018 5 z 5

Nevzdá se. Přes všechno se nevzdá.

Melanka
12.09.2018 5 z 5

Chvála Čtenářské výzvě. Díky ní jsem si přečetla tuhle úžasnou knihu, kterou jsem na gymplu nedocenila.