Starec a more

Starec a more
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323089/bmid_starec-a-more-ivT-323089.jpg 4 6659 6659

Príbeh kubánskeho rybára Santiaga a jeho boja o obživu s neúprosným morom sa povznáša na podobenstvo o osude človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva. Maximálna sústredenosť na najpodstatnejšie prvky dodáva monumentalitu jednoduchému príbehu, a ktorom autor pracoval s prestávkami od tridsiatych rokov. Po dlhých týždňoch neúspešného lovu Santiago natrafí na obrovskú rybu. Nasleduje vysiľujúci zápas, v ktorom napokon víťazí človek. Ryba je však priveľká, preto sa ju rybár pokúša dovliecť k brehu pripútanú k člnu. Kým sa mu to podarí, rybu už zožral žralok, takže len obrovská kostra je svedectvom mimoriadneho úlovku.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

The Old Man and the Sea, 1952

A235711
23.07.2018 5 z 5

Nikdy mě upřímně nenapadlo, že mě bude bavit číst sto stránek o rybaření. Jenže ten příběh byl krásný a já se dokázala chvilkama včíst do děje tak, jako už dlouho ne.

Po dočtení této knihy ve mě zůstal pocit, že jsem přečetla něco strašně hlubokého. Ale zároveň se cítím úplně stejně jako, když doctu příjemnou oddechovku s krásným koncem. Což je naprosto geniální.

Percabethka
12.07.2018 4 z 5

Po stylistické stránce byla tahle kniha skvělá, ale nechápu, koho baví číst STO stránek o tom, jak nějakej děda loví rybu... Dobře, možná rybáře, ale stejně!
Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale asi to není kniha, ke které bych se jednou vrátila.

ktulu
10.07.2018 5 z 5

Žádné slovo zde nechybí, žádné nepřebývá. Lépe by to napsat prostě nebylo možné.

Jarmila97
03.07.2018 2 z 5

Přečtena za 2 hodiny taková odechovka je celkem složité knihu pochopit ale ma něco do sebe ;)

iveta0254
03.07.2018 4 z 5

Zamyšlení nad životem a smrtí, tam na moři a oceánu přecijen život plyne jinak :) Zajímavé čtení k zamyšlení.

Faila
01.07.2018 4 z 5

Stařec a moře je klasika, kterou jsem si zamýšlela přečíst už od střední. Dlouhá léta mě od toho odrazovala její domnělá délka a strach, že to bude nudné a nezáživné. Díky Čtenářské výzvě jsem se konečně odhodlala se do díla pustit. Prvním překvapením pro mě bylo, jak útlá knížečka je. Druhým to, jak moc mě čtení bavilo. Nenudila jsem se ani na moment, Hemingwayovo barvité popisování mi to nedovolilo. Starce a moře jsem zhltla během hodinky, dvou a odnáším si z tohoto díla blažený pocit (možná paradoxně?), že každý boj má smysl, i když ho možná tak úplně nevyhrajeme.

DK197
01.07.2018 3 z 5

Příběh o lidské houževnatosti znevažovat nebudu. Poselství to má. Faktem ale zůstává, že zvolené téma pro ilustraci - čili rybaření - nesedne každému. Je to jako byste tvrdili, že každá knížka s nosnou myšlenkou je úžasná kvůli myšlence a na ostatním vlastně nezáleží... Kniha je dobrá, ale můj táta-rybář by ji ocenil ještě o malinko víc. :-)

Mat07
29.06.2018 5 z 5

V originále moje oblíbená kniha, doporučuji

patrik0816
19.06.2018 5 z 5

Dlouhé pasáže, kdy se Stařec snaží ulovit rybu, jsou únavné a chápu, že s nimi má mnoho lidí problémy. Avšak vzhledem k tomu, že celý příběh je jedním velkým -- a dle mého soudu geniálním přirovnáním k lidské houževnatosti, vytrvalosti a urputnosti --, hrozně rád jsem je tehdy, když jsem četl starce k povinné četbě, přečkal.

Langosh
19.06.2018 4 z 5

Kniha krátká a dala se číst. Nicméně většinu doby nuda. To až ke konci to bylo napínavé. Osobně moc nevím, co lidi tak uchvátilo na tomto díle. Nebýt závěru, tak ani 4 hvězdičky nedám. Po většinu času skoro o ničem, popis rybaření.

Někdo tam vidí možná nějakou myšlenku, něco speciálního, já v tom moc nevidím. Já vidím akorát popis rybaření a boj se žraloky.

Ellen16
19.06.2018 3 z 5

Musím se přiznat, že ačkoliv mě příběh celkem zaujal, tak v něm žádnou velkou nadčasovost a jedinečnost nevidím a určitě to není kniha, kterou bych si chtěla přečíst vícekrát.

DenkaFantasy
07.06.2018 4 z 5

Příběh je velmi pěkný, ale jediný důvod, proč jsem tuto knihu četla byl, že jsem si ji vybrala k maturitě. Pokud se rozhodujete, co si vybrat k maturitě doporučuji tuto krátkou novelu .:)

Blondebookdevil
31.05.2018 4 z 5

Tohle dílo je už tak legendární, že snad nemá cenu ho nějak blíže komentovat. Dostala jsem se k němu skrz povinnou četbu, a bylo to napsané tak mile, že jsem to zvládla celkem rychle. Zkrátka o tom, kam až lidská vůle dokáže zajít. Jsem ráda, že jsem si tohle dílko vybrala.))

Edith_17
25.05.2018 3 z 5

Další kniha ze seznamu ,,Povinná četba". Popravdě jsem ale už dříve přemýšlela, že si ji přečtu, a když se objevila na seznamu povinné četby, využila jsem toho. Na druhou stranu jsem od četby této knihy byla mnohými lidmi odrazována, prý je to úplně o ničem. A tak jsem vlastně nevěděla, co od knihy čekat. Už od začátku mne ale překvapila. Moc jsem si oblíbila postavu malého chlapce, který starci nezištně pomáhal, to se dnes už moc nevidí, aby děti či mladí měli takovou péči a starost o starší generaci. Pak mě zaujal i sám stařec a jeho naprostá trpělivost ... tak takovou trpělivost bych chtěla mít taky.

loudomar
24.05.2018 4 z 5

Velmi dojemný, hluboký a nadčasový příběh. Občas se člověk musí prostě spoléhat pouze sám na sebe a neztrácet poslední naděje ať to stojí, co to stojí. A i když při tom vypustí téměř duši, dokáže téměř nemožné. Kniha nastiňuje sílu přírody ale i to, jak si s člověkem dokáže pohrávat osud.

Iv8
20.05.2018 5 z 5

Neobyčejně obyčejná kniha... člověk se na ní musí "nastavit", aby příběh přijímal tak, jak plyne a pak to nemá chybu...

Ishir
15.05.2018 5 z 5

Zajímavý příběh o souboji člověka s přírodou.

certik003
15.05.2018

Krásný a smutný příběh. Taky bych chtěla mít takovou trpělivost a houževnatost.

MayaBu
08.05.2018 4 z 5

Nejsem rybář a nebude ze mě ani námořník, ale tahle kniha si mě získala. Je to příběh nesmírné houževnatosti, je o boji proti přírodě, jistě, ale také o lásce a úctě. K moři a k rybám.

stanza
08.05.2018 5 z 5

Krásný a silný příběh ze života houževnatého starce mě dojal.)
Nádherná klasika. Doporučuji přečíst a zamyslet se.))) Já se určitě ke knize někdy vrátím.