Starec a more

Starec a more
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323089/bmid_starec-a-more-ivT-323089.jpg 4 6658 6658

Príbeh kubánskeho rybára Santiaga a jeho boja o obživu s neúprosným morom sa povznáša na podobenstvo o osude človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva. Maximálna sústredenosť na najpodstatnejšie prvky dodáva monumentalitu jednoduchému príbehu, a ktorom autor pracoval s prestávkami od tridsiatych rokov. Po dlhých týždňoch neúspešného lovu Santiago natrafí na obrovskú rybu. Nasleduje vysiľujúci zápas, v ktorom napokon víťazí človek. Ryba je však priveľká, preto sa ju rybár pokúša dovliecť k brehu pripútanú k člnu. Kým sa mu to podarí, rybu už zožral žralok, takže len obrovská kostra je svedectvom mimoriadneho úlovku.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

The Old Man and the Sea, 1952

adbrko
28.04.2018 4 z 5

Audio ušlo, kniha krásná (a krátká).

Suou
20.04.2018 3 z 5

No nechcem byť zlý, ale prvá polka knihy ma dosť nudila ... nie som zvyknutý na podobné príbehy, rovnako ako opis.
Druhá polka knihy bola pre mňa ako obrat o 90 stupňov :D konečne to začalo byť "akčné" a ten koniec ... podľa mňa to dopadlo fakt perfektne :)
Kniha je proste také "must have" a strašne sa mi páčia všetky vydania, už mám doma 3 :D

Pilulka89
07.04.2018 4 z 5

... odvěký zápas člověka s přírodou... pro mě je to příběh o odhodlání, vytrvalosti a nezlomnosti. Styl, jakým je kniha psána, jak stařec mluví. On s rybami nezápasí. Má je v lásce a v úctě. I ty, co nemá rád.

hrabalikoval
06.04.2018 4 z 5

Klasika, která nikdy neomrzí. Už čtu po několikáté a myslím, že ne naposled.

Nomia
02.04.2018 3 z 5

Jedna z naprostý literárních klasik, která mě zanechává naprosto chladnou. Stařec a moře rozhodně nikdy nebude má srdcová záležitost. I přes zajímavou hlubší myšlenku, kterou oceňuji, není pro mě kniha dostatečně čtivá.

kalimero007
31.03.2018 5 z 5

Kniha čtená v mladším věku,takže toto byla možnost se k ní vrátit. Vyhovuje mně podání popisů a detailů v příběhu.

Kuža007
28.03.2018 3 z 5

Tato tenká knížečka je pro mě velice rozpůlená. Na jedné straně je tu příběh Santiaga, který respektuji a je dobrý, a na druhé straně je tu samotný Santiago, člověk, rybář, kterého jeho touha zlomila. Je to jedna z mých knižních postav, u kterých si říkám, proč musel tak špatně dopadnout.

angloumene
26.03.2018 3 z 5

Stařec a moře, ikonická kniha znázorňující marnost boje jedince proti přírodě. Dílo vyzdvihuje nezdolnost, skromnost i přijmutí nezvratného osudu. V dnešní době bohužel poněkud stárne, jelikož se zdá, že člověk nad přírodou jak ji známe už dokázal zvítězit. V kombinaci s notoricky známým dějem se ze Starce a moře pomalu stává spíše nepříliš záživný relikt povinné literatury.

pedroK
19.03.2018 2 z 5

Četla jsem v mládí. A já vám nevím, literární důležitost tohoto díla jsem v tom nenašla. Četla jsem Komu zvoní hrana a to byla panečku kniha! K tomuto už se nevrátím. Na mě moc unylé.

bigben
11.03.2018 2 z 5

Přečetla jsem to kvůli čtenářské výzvě i kvůli tomu, že je to tak známý titul a já ho ještě četla. U našich jsem ho našla ve slovenštině, takže to byla ještě jedna výzva. Dříve jsem tak četla běžně, teď už dlouho ne, ale bylo to fajn. Jinak mě knížka moc nenadchla. Boj s přírodou, ale i sám se sebou...nějak nebyla nálada na tenhle žánr.
Mám jiné favority mezi knížkami od Hemingwaye.

baacinka
10.03.2018 3 z 5

Smutné a kruté. Četlo se to docela dobře, taky to bylo krátké. Ale ani na Pulitzera ani na Nobelovku mi to nepřišlo. Asi si od Ernesta budu muset přečíst ještě něco dalšího, tohle mě nenadchlo...

RSí
04.03.2018 5 z 5

Mnoho povyku pro nic? To rozhodně není případ této útlé knížečky. Přečetla jsem ji na "jeden nádech" přerušený jen tahem tužky, když jsem si psala, co chci o knize napsat... "BOŽÍ". :o) A jako nejspíš spousta lidí přede mnou, jsem v sobě našla Staříka - nebo spíš - našla jsem se ve Staříkovi, takže nebýt toho, že ráno vstávám do práce, četla bych hned znovu. Další čtení tedy zkusím v originále.
... Jo a ještě něco jsem si poznamenala... "Na to bych potřeboval tužku." :o))))
Báječná kniha!

gubesh
22.02.2018 4 z 5

Na první pohled povrchní vyprávění o odhodlaném starci (rybáři), co se, i přes nepřízeň osudu, stále vydává na moře. Ve skutečnosti, ale příběh v sobě skrývá mnohem víc : odvěký zápas člověka s přírodou, sílu lidského odhodlání, naděje. Vzestup a pád. Příběh graduje, nejnapínavější je konec. Stařec na své cestě překonává spoustu útrap, zapůsobí na vás zcela jistě nezlomným dojmem. Doporučuji přečíst, ale je třeba počítat s tím, že to není odpočinková četba.

essterkaa
22.02.2018 5 z 5

Nedokážu ani popsat proč, ale kniha se mi strašně líbila. Při čtení na mě působila kouzelně, a i když nemá nějaký strhující děj, prostě mě zaujala. Sama si to nedokážu vysvětlit. Možná je to tou statečností a odhodlaností starého muže. A krásným vztahem mezi starcem a mladým chlapcem.

RyonMathrin
21.02.2018 2 z 5

Boj člověka proti přírodě popisuje mnoho jiných knih a poutavěji (Jack London,...). Četl jsem v rámci povinné četby a po dočtení jsem se sám sebe ptal, o čem tato knížka pojednává a proč jsem s ní vlastně ztrácel čas. Komu zvoní hrana, kterou jsem četl dříve, byla pro mě daleko zajímavější.

martinasudová
16.02.2018 3 z 5

Šáhla jsem po ní úplně náhodou v knihovně. Stařec a moře, klasiku...to musím přečíst. Nelituji, ale nenadchlo mě to...stále jsem čekala a čekala na nějakou zápletku. Takže mě nejvíce bavila pasáž se žraloky :-)

Kopretina
15.02.2018 4 z 5

Knihu už jsem kdysi dávno četla a teď si dala repete do čtenářské výzvy. Myslela jsem si, že je to víc lyrické. O to větší překvapení při nalezení děje. Líbila se mi.

lentilka_007
12.02.2018 3 z 5

Boj člověka s přírodou a pro mě boj člověka s touto knihou. Hodila se mi do čtenářské výzvy a chtěla jsem si doplnit středoškolské mezery, ale zoufale mě nebavilo ji číst. Možná mělo vliv i to, že to je jedna z těch knih, kdy učitelé rovnou vyzradí pointu ve výuce, protože to pak je u zkoušek, a člověk pak čte něco, kde vlastně chybí to napětí, jak to dopadne.
Nicméně jako podobná kniha mi přijde i Muž, který sázel stromy, ta také popisuje vytrvalé odhodlání člověka postavit se přírodě, a ta ve mně zanechala velmi hlubokou odezvu a byla výrazně čtivější.

Marekh
09.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, ačkoliv je poměrně krátká.

Jaké poučení jsem si odnesl z této knihy? I když některé okamžiky vypadají beznadějně a jsme přesvědčeni, že nikdy nemůžeme zvítězit, přesto přece všechno máme bojovat do posledních sil, nevzdávat se. A pokud náš boj nevyhrajeme, nevadí, ale můžeme si říci, že jsme do našeho boje vložili veškeré úsilí a rozhodně nebudeme litovat a vyčítat si, že jsme se alespoň o to nepokusili.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Ale člověk není stvořený pro to, aby prohrával. Může ztratit život, vzdát ale nesmí nic.

Prostě pluj dál a věci ber tak, jak přijdou.

V této knize je použita tzv. "metoda ledovce". Z doslovu z jedné knihy jsem si vypsal následující stanovisko, jak vnímal tuto metodu sám Hemingway: "Vždycky se snažím psát na základě principu ledovce. Viditelná část nad hladinou je jen osminou toho, co se skrývá pod vodou. Ze všeho, co autor zná, může eliminovat, a tím síla ledovce vzroste. Je to totiž pouze ona část ledovce, kterou není vidět. Když však spisovatel něco vypustí proto, že to nezná, objeví se ve vyprávění trhlina."

Boženka2
08.02.2018 5 z 5

Jsem ráda, že mě čtenářská výzva konečně donutila přečíst si tuto knihu, v mládí mne vůbec nebavila, teď jsem ji přečetla na jeden zátah