Stařec a moře
Ernest Hemingway
Snad nejznámější novela E. Hemingwaye, který ovlivnil celou generaci amerických i evropských prozaiků. Byla napsána r. 1952 a objevila se i ve filmové podobě. Příběh bezejmenného starce, jenž bojuje na širém moři o svůj úlovek a později už jen o holý život, symbolizuje odvěký zápas člověka s přírodou, zápas, který vyplňuje lidský život. Spisovateli byla za toto dílo udělena Nobelova cena.... celý text
Literatura světová Novely
Vydáno: 1972 , OdeonOriginální název:
The Old Man and the Sea, 1952
více info...
Přidat komentář
Emočně vypjatý příběh, který popisuje sám život. O naději, beznaději, touze , vytrvalosti ...
Jen nechápu, jak mohl sám autor, který vytvoří tak nadějeplnou knihu , ve finále vlastní rukou ukončit svůj život. Za mě je tohle přesně pád do hlubiny beznaděje , kdy nelze nikterak pomoci. A to mě přivádí do beznaděje. Přesto , přeze všechno, za mě kniha naprosto úchvatná a nedeprimující, jen u konce povzdech nad autorovým koncem...
„Veď človek nie je stvorený na prehru,“ povedal nahlas. „Možno ho zničiť, ale nie poraziť.“
Krátka novela venovaná nezlomnosti (ne)obyčajného ľudského charakteru, ktorý Hemingway pretavil do postavy starého rybára Santiaga. Ak by som mal charakterizovať štýl, akým je dielo napísané, ako prvé ma napadá slovo "jednoduchý". A v jednoduchosti je krása. Bez pátosu a bez príkras vykresľuje vytrvalý súboj človeka s nepriazňou osudu a prírodou, ku ktorej Santiago v bázni pociťuje úctu a lásku, a to aj napriek nespútanosti a krutým zákonitostiam morskej ríše.
Knižná klasika, ktorá vyplní tak akurát jeden večer, rozhodne stojí aj za opakované prečítanie, ale na absolútne hodnotenie a nálepku geniálna mi predsa len niečo ešte chýbalo...
Pokud jste si mysleli, že příběh o starém rybáři, moři a jedné pořádně velké rybě nemůže být vzrušující, připravte se na změnu názoru. Stařec a moře od Ernesta Hemingwaye je tou nejskromnější a zároveň největší epickou bitvou, kterou kdy papír viděl. Není to jen příběh, je to hotová óda na vytrvalost, sílu a srdce, která vás chytí (asi tak pevně jako háček chytil onu slavnou rybu) a nepustí, dokud vás neprovede celou hlubinou lidského odhodlání.
Santiago, náš starý a unavený rybář, je sám o sobě postavou, jakou byste si přáli mít za dědu. Tenhle chlapík je chudý jako kostelní myš, má na hlavě víc vrásek než vody v moři a svaly, co pamatují lepší časy, ale jeho vnitřní síla je nezlomná. Když se rozhodne vydat na moře a vytáhnout rybu, která by byla pýchou každého rybáře, stane se něco jako středověký rytíř na své poslední výpravě – jen s prutem místo meče. Jak se potýká s přírodou, rybou a svou vlastní únavou, cítíte, že bojuje o něco víc než o úlovek. Bojuje o svou hrdost, své místo v mořském světě a snad i o duši samotného člověka.
A ta ryba! Ta ryba je opravdový hrdina tohoto příběhu. Hemingway ji vykresluje tak, že se vám před očima zjeví jako mytický protivník. Vidíte její lesklé šupiny, cítíte její nezměrnou sílu a chápete, proč se Santiago nevzdává. Když nakonec rybu přemůže, čtenář cítí nejen triumf, ale také zvláštní druh smutku – protože to, co následuje, není nic menšího než střet člověka s neúprosnými pravidly přírody. Žraloci přicházejí a Santiago, vyčerpaný, s nimi dál bojuje. Hemingway nám tím připomíná, že vítězství i porážka jsou někdy jen dvě strany téže mince a že skutečné hrdinství tkví v neúnavné snaze jít dál, i když už není co získat.
Hemingwayův styl je v Starci a moři prostý, ale v každé větě se skrývá hloubka. Žádné složité větné konstrukce, žádná přebujelá metafora – jen čistá a krystalická síla příběhu, která vás přiměje číst dál a dál. Každá věta je jako tah pádlem – přesná, rytmická a jdoucí až na dřeň. A právě díky této úspornosti dokáže Hemingway vytvořit atmosféru tak silnou, že se cítíte, jako byste seděli na palubě s vlasy šlehanými větrem, cítíte slaný vzduch a máte mořskou nemoc z každého houknutí vlny.
Kniha Stařec a moře je krátká, ale srdce má obrovské. Není to příběh jen o rybáři a jeho kořisti – je to příběh o všech z nás, kdo jsme někdy čelili nepřekonatelným překážkám, kdo jsme padli a zase vstali, abychom se postavili novým výzvám. Je to kniha, která říká, že ne vždy musíme vyhrát, ale musíme bojovat. Protože nakonec, i když třeba nezískáme to, co jsme chtěli, odneseme si něco mnohem cennějšího – vědomí, že jsme neustoupili.
Zkrátka, Stařec a moře je klenot. Hemingway dokázal v jednoduchosti vystihnout něco univerzálního, hlubokého a krásného, co přežívá v srdci každého, kdo se odvážil stát na svém, i když šance byly nulové. Tuhle knihu nečtete – prožíváte ji. A když otočíte poslední stránku, zjistíte, že ve vás zanechala malý kousek odvahy i pokory, který vám zůstane napořád.
Dramatická novela z pera světoznámého spisovatele. Je krásně napsaná, emotivní, jednoduchá na čtení a zabývá se zajímavým tématem. Stojí za to.
Přečtená v rámci povinné četby. Docela mě zaujala, rychle se čte a není nudná. Lehce mě vede i k psychologickému dedukování, které si můžeme přenést do všedního života. Zatím se řadí mezi mé favority k maturitě. Uvidíme, jak si povede po přečtení ostatních.
Poslouchala jsem jako audioknihu. Kniha vyvolává spoustu pocitů a nutí přemýšlet víc do hloubky. Nicméně si nedovedu představit, že bych v ní přesně tohle nacházela v 18 letech v maturitním ročníku. Nemohu říct, že by mě kniha zrovna dvakrát bavila, spíš je to klasika, kterou je dobré znát.
Krátká novela plná emocí a silných pocitů. Četla jsem ji kdysi ve škole jako povinnou četbu (je fajn, že je krátká a velmi čtivá) a bylo příjemné si příběh znovu připomenout po letech. Knihu jsem teď četla kvůli dořešení staré čtenářské výzvy z roku 2016 (téma Kniha autora oceněného Nobelovou cenou). Nejvíc mne dojal vztah mladého chlapce ke starému rybáři, jejich rozhovory a jak mysleli jeden na druhého. Novela si zaslouží plný počet hvězdiček.
Tiše pláču nad tak nízkým hodnocením.
Tohle je prostě život.
Krásný, surový, někdy nudný a pak prásk a žraloci.
Malá kniha, velkolepé dílo vykreslující obraz nezlomného a odhodlaného starce a jeho boj s nevyzpytatelným mořem.
85%
Geniální novela, která jenom dokazuje, jaký je Hemingway velký spisovatel. O boji s krutým mořem, ale i o boji se sebou samým, pohled na sílu a vytrvalost obyčejného člověka. Ještě navíc je tady hlavní postava ukázkově popsána.
Pokud čtete Hemingwaye, nesmí vám tato útlá knížečka ujít!
Ať se můj vztah k tomuto panu spisovateli v osobní rovině změnil v průběhu mého života jakkoliv, nikdy jsem nezpochybňovala kvalitu jeho děl. Právě dnes jsem si opět potvrdila u poslechu STARCE A MOŘE, že to byl opravdu jeden z geniálních spisovatelů. A možná kdyby byl ve svém soukromém životě jiný, jeho díla by třeba až tak dobrá nebyla, kdo ví....
Stařec a moře od Ernesta Hemingwaye mě příjemně překvapilo. Ačkoliv jsem původně čekal, že kniha bude nezáživná a nudná, jak jsem četl v některých recenzích, nakonec mě její jednoduchý a přesto silný děj zcela pohltil. Přečetl jsem ji během dvou dní a oceňuji, jak se Hemingwayovi podařilo v relativně krátkém příběhu zachytit tolik emocí a hlubokých myšlenek o lidské vytrvalosti a zápase s přírodou. Tento příběh je důkazem, že i zdánlivě jednoduchá vyprávění mohou být nesmírně poutavá a inspirativní.
88%
Když jsem Starce a moře četl poprvé před 10 lety k maturitě, ještě jsem tolik nechápal sílu tohoto díla. Je to taková literární jednohubka, prostý příběh, který je ale dramaticky zpracovaný a člověk úplně cítí, jaké úsilí musel během své plavby vynakládat starý rybář. Nedivím se, že po sepsání této krátké novely dostal Hemingway Nobelovu cenu za literaturu. Doporučuji k maturitě i obecně k přečtení!
Obyčejný příběh bez chybičky, nemám co vytknout, je to čtivé a moc zajímavé. Doporučuji si vybrat k maturitě, je to taková jednohubka.
Štítky knihy
moře a oceány zfilmováno americká literatura Pulitzerova cena senioři rozhlasové zpracování Nobelova cena za literaturuAutorovy další knížky
2015 | Stařec a moře |
1974 | Sbohem, armádo |
2016 | Komu zvoní hrana |
1966 | Pohyblivý svátek |
1985 | Fiesta / Stařec a moře |
K dielu som sa snažil pristupovať v rámci možností objektívne. Urči sa tam dajú nájsť nadčasové aspekty a archetipálne obrazy, ale kniha je napísaná jazykom minulosti. Myslím si, že to spojenie sa bude časom len vytrácať.