Stařec a moře

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6590 6590

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

SSTknihy
18.10.2018 5 z 5

„Člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možno zničit, ale ne porazit.“ V téhle útlé knize je vše – naděje, odhodlání, radost, víra, štěstí, touha, boj, vztek, nenávist, bezmoc, smutek, rezignace i smíření. K tomu není třeba nic dodávat.

DommiP
15.10.2018 5 z 5

Pro mě naprostý vrchol literatury. Vykreslení krizových situacích a jednotlivých popisů je naprosto úžasné. Hlavní postavy mě bavili, provázanost starého rybáře a mladého chlapce, který ho obdivuje je naprostá bomba. Navíc metoda špičky ledovce, kdy si každý domyslí, co potřebuje.... Doporučuji.

Jana512
11.10.2018 5 z 5

Krásně napsán příběh zkušeného starce, rybáře, který, ač již sláb, dokáže zvládnout tak nelehkou situaci a přijat ji - ne se zatrpklostí, ale s touhou, porvat se s těžkostmi tak, že je tím příkladem i pro chlapce, který jej má upřímně rád a má se od něj čemu učit, aby lépe dorůstal ve svém porozumění přírodě i lidem.

Damato
03.10.2018 5 z 5

Hemingway dokázal dokonale popsat, co lidé žijí, co vydrží a co jsou schopni vydržet - ale bylo to na mě hodně smutné až depresivní, nevím, prostě už se k tomu nevrátím. Ale za přečtení to určitě stojí.

molt
02.10.2018 5 z 5

Stařec ze Starce a moře je dobrou inspirací pro zvládání těžkých životních situací. Někdy se nám stane, že nás osud postaví tváří v tvář překážce, která je mnohem větší než mi sami. Není dobré couvat, ale pustit se do zápasu. Stařec nesoupeřil jen s marlínem a žralokem ale mořem samotným (od toho také název knihy), jeho sok byl mnohem víc než on sám.
I skutečnost, že hlavní podobou je stařec, má svůj význam. Stařec je osobou už zralou a nevolí neperspektivní přístup "try hard", pouští se do nerovného boje, ale nepouští se do něj naslepo. Přemýšlí, zvažuje... V postavě starce dochází ke skloubení odhodlání svědčícího o obrovské vnitřní síle (byť třeba pramenící ze zoufalství) s chladnou hlavou a moudrostí.
Stařec je obdivuhodný i čistotou svých motivů. Není v něm lenosti, jde až na hranici sili. Je prost pýchy, sice se srovnává se sportovní hvězdou (kterou v průběhu knihy jednoznačně přerůstá), ale vždy své myšlenky soustředí na svůj vlastní úkol. Konečně svého nepřítele ctí, zápasí s ním, ale váží si ho (na rozdíl od oněch mladých rybářů, pro které je to prostě materiál). K starcovým ctnostem se dá připsat i pokora, se kterou přijal svou porážku.
Snad máme v dnešní době příliš velkou potřebu hledat vnější úspěch. Když ne přímo dosažení cíle a vítězství nad sokem, tak aspoň uznání druhých. Uprostřed toho všeho je dobré si vzpomenout na starce a moře. Udělat maximum, nechlubit se jím a v případě neúspěchu přijmout porážku s pokorou.

omgjako
30.09.2018 4 z 5

Nekonečná vůle a odhodlání. Myslím, že se dá pochopit a ocenit až s věkem.

Dolina
21.09.2018 5 z 5

Příběh o marnivosti

EvaFialova
14.09.2018 3 z 5

Na začátku čtení mi vadily delší popisné pasáže v “rybářské řeči“, kterým jsem moc nerozuměla, ale brzy jsem si na ně zvykla. Jinak dílo krásně vystihlo kontrast mezi člověkem a přírodou. Líbila se mi také postava starce, který se snažil dosáhnout cíle, a to se mu povedlo díky jeho vytrvalosti a duševní síle a odhodlání. Přestože je dílo krátké, nese v sobě mnoho zajímavých myšlenek.
Po dočtení knihy mi bylo líto starce, který se tak statečně bil a nezbylo mu vůbec nic. Čtení mě přimělo se zamyslet za čím vším se lidé ženou a častokrát bezúspěšně, a přesto že vyhrají boj, nemají z toho vůbec nic.

6839
13.09.2018 5 z 5

Nevzdá se. Přes všechno se nevzdá.

Melanka
12.09.2018 5 z 5

Chvála Čtenářské výzvě. Díky ní jsem si přečetla tuhle úžasnou knihu, kterou jsem na gymplu nedocenila.

oladnb
08.09.2018 4 z 5

Hezke, smutne, ale zaroven obdivuhodne z hlediska lidske vule a vytrvalosti.
Co vsechno clovek muze dokazat a kde v sobe vzit silu?

gonegirl
07.09.2018 4 z 5

Tuto knihu jsem přečetla za jedno odpoledne. Ani jsem se nenadála a otočila jsem poslední stránku. Je to na první pohled prostý příběh o muži, který žije rybařením, ale skrývá se za ním něco víc. Nezlomná touha zdolávat překážky, nevzdávat se, splnit zadaný úkol, překonávat vlastní cíle.

ladyannn
07.09.2018 3 z 5

Povinná četba :-) Ale mám ji pořád v hlavě.

hu_87
06.09.2018 2 z 5

Jedním slovem - hrozný. Autor tam třeba popisuje nějakou situaci úplně zbytečně, nudně a zdlouhavě, že mi nezbylo nic jiného, než přeskakovat stránky.

Jm.bazar
30.08.2018 4 z 5

Mala kniha o velkem odhodlani a nezdolne sile cloveka.

ne.ver
25.08.2018 3 z 5

Knihu jsem cetla podruhe, protoze jsem zapomnela, o cem predtim byla. :-) Ani dnes uplne nechapu, ze za tohle nekdo dostane Nobelovku, ale musim uznat, ze tentokrat se mi novela libila mnohem vic nez v puberte, a nasla jsem si tam sve. Houzevnatost starce, ktery se nevzdal, a plynuly, krasny popis jednoducheho pribehu me zaujal urcite pravem.

eliska5154
24.08.2018 5 z 5

Ačkoliv se příběh může zdát jednoduchý, pro někoho možná nudný a příliš pomalu plynoucí. V pomalém plynutí je schovaná krása. Nádherný příběh, který by si měl přečíst každý.

Eridan
20.08.2018 3 z 5

Hezký příběh. Mě nejvíce oslovilo téma stáří. Jak jím všichni opovrhovali a stařec si svým hrdinským (a bláznivým) činem znovu vydobyl respekt. Také mě potěšilo zobrazení vztahu chlapce a dědy. Na první pohled lehké čtení o moři a přírodě, na druhý o zklamání, vůli a touze po lásce a uznání.

Teron
19.08.2018 4 z 5

No, předně musím říct, že anotace, která prozradí druhou polovinu příběhu, je na facku. Celkově jde o jakouis čtenářskou vytrvalostni zkoušku, která ovšem v přímých i nepřímých formulacích a metaforách obsahuje mnohé s přístupu, kterým se člověk může popasovat snad s jakýmkoli náročným vlastním dílem od sportu po podnikání. V některých momentech sklouzává příběh k lehce Coelho/Alchymista duchu, ale naštěstí jde jen o záblesky, na rozdíl od nich je totiž tvrdým manifestem vytrvalosti, odhodlání a houževnatosti člověka vstříc mezním situacím.
Akorát ten konec mi přišel hrozně useklý a do ztracena, takže na plný počet to není.

Elf2010
18.08.2018 1 z 5

Hmmm... Vím že je to klasika, pamatuju si že to bylo vždycky v povinné četbě ve škole, ale musím říct že mě to tedy moc nenadchlo. Byla to nuda. Aspoň se jsem se něco naučila o mořských rybách, ale jinak nic moc... Neumím si představit číst to jako teenager ve skole!