Stařec a moře

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6590 6590

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

tereza1198
15.08.2018

Jsem ráda, že jsem knihu četla jako dospělá. Kdybych ji přečetla v povinné četbě, tak by mě nebavila a vůbec bych ji nepochopila. Další důkaz toho, že k některým knihám musíte dorůst.

Nestorkea
13.08.2018 3 z 5

Vše je asi řečeno v popisu knihy, po jejím přečtení ale každý může přemýšlet nad množstvím hlubokých myšlenek, které děj symbolizuje. Zajímavá, ale už se k ní asi vracet nebudu.

pismeno
08.08.2018 3 z 5

Pro mě je to jiná generace, jiné století, Jirásek, styl pro mě nestravitelný. Prokouskával jsem se tím jaksi zarytě, abych to zvládl. To neni asi chyba pana Hemingwaye.. je to možná spíš chrakteristika mé osoby, mého vnímání. Tohle nedávám. Třeba u takové Hrany, tam už jsem se něčeho chytil...

Chajda69
08.08.2018 5 z 5

Symbolika, metafora a ještě jednou symbolika. Zatímco například u Tracyho tygra jí na mě bylo moc, v tomto případě jsme se potkali naprosto perfektně.

Houževnatost a trpělivost starce, jeho neutuchající boj, silná vůle a to i přesto, že i jemu je jasné, že je to boj, který nemá šanci vyhrát. Stejně jako boj s časem. Ulovená ryba jako životní cíl a ostatní dravé ryby jako ti, co v životě hází klacky pod nohy. A ještě mnohem víc. Působivé.

Thunder02
02.08.2018 3 z 5

Příběh který by v pohodě napsal 13-ti letý kluk či holka. Strašně jednoduchý příběh strašně okecávaný aby to bylo co nejdelší. Líbili se mi autorovo popisy situací a starce toť vše...

Delirium
01.08.2018 2 z 5

!Spoiler!
Většinou se mi popisné příběhy líbí, ale tohle opravdu ne. Líbila se mi starcova houževnatost, trpělivost a odvaha, ale příběh o tom, že si někdo chytne rybu, plaví se za ní skoro dva dny a pak mu tu rybu cestou domů stejně ožerou žraloci, mi nepřijde dostatečně zajímavý, aby se to natáhlo na 100 stránek.
Dále se mi i líbila chlapcova důvěra ve starce, ale to je asi tak vše...

Barbora216
31.07.2018 4 z 5

Stařec a moře jsem přečetla během čekání v čekárně u lékaře. Jelikož to byla moje první kniha od Hemingwaye, nevěděla jsem do čeho jdu a kniha se mi docela líbila. Ač to není něco, co bych běžně četla, možná právě kvůli tomu, že je kniha krátká, mě nestihla znudit. U druhé knihy Hamingwaye jsem ale zjistila, že je to na jedno brdo, takže díky tomu, že jsem tuto knihu od výše zmíněného autora četla jako první, dávám tři hvězdičky.

thorir
28.07.2018 5 z 5

Těžko psát komentář k tomuto významnému a oceňovanému textu, který uchvátil již generace čtenářů. Krátký příspěvek si přesto dovolím. Číst ten obyčejný přímočarý příběh starce bojujícího s rybou a oceánem, mluvícího si sám pro sebe, jeho jednoduchá, přesto vědoucí, slova, myšlenky, je zvláštním způsobem posilující. Možná je to placebo, možná je to způsobeno generacemi okouzlených čtenářů a já jdu zkrátka s davem. A říkám si, jak by se mi ten příběh mohl nelíbit? Vždyť za to autor dostal Nobelovu cenu. Těžko říct, ale možná, že se v tom jednoduchém textu opravdu skrývá síla, nezměrná energie oceánu. Nekonečná motivace bojovat a přežít, vzdor osudu a životnímu údělu. Starý, chudý rybář bez ničeho a bez naděje, a přesto si naději drží, přesto má sílu pokračovat dál. Věty typu „But man is not made for defeat. A man can be destroyed but not defeated.“ jsou esencí vzdoru. Jsou v jádru příběhu a, alespoň pro mě, důvodem, proč na mě text tak silně zapůsobil. Možná je v tom částečně i návod jak si v dnešním světě udržet zdravou mysl. Jak propastný rozdíl vůči dnešní době, máme vše, na co si vzpomeneme, a přesto jsme nešťastní a v depresích, neustále reptáme a stěžujeme si. Možná je čas od času vážně třeba připomenout si Santiaga a jeho boj s rybou.

verulik196
24.07.2018 4 z 5

U této knížky jsem především ocenila, jakým stylem je napsána. Neměla jsem problém se začíst ani se orientovat v ději. Co se příběhu týče, musím uznat, že se mi líbil, přestože rybaření jde naprosto mimo mě. Mohu jen doporučit.

pauele
24.07.2018 5 z 5

Koment píšem niekoľko rokov po prečítaní a preto si dovolím tvrdiť, že pocit z knihy ktorý vo mne ostal je naozajstný a trvalý. Poctivých 5*

A235711
23.07.2018 5 z 5

Nikdy mě upřímně nenapadlo, že mě bude bavit číst sto stránek o rybaření. Jenže ten příběh byl krásný a já se dokázala chvilkama včíst do děje tak, jako už dlouho ne.

Po dočtení této knihy ve mě zůstal pocit, že jsem přečetla něco strašně hlubokého. Ale zároveň se cítím úplně stejně jako, když doctu příjemnou oddechovku s krásným koncem. Což je naprosto geniální.

Percabethka
12.07.2018 4 z 5

Po stylistické stránce byla tahle kniha skvělá, ale nechápu, koho baví číst STO stránek o tom, jak nějakej děda loví rybu... Dobře, možná rybáře, ale stejně!
Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale asi to není kniha, ke které bych se jednou vrátila.

ktulu
10.07.2018 5 z 5

Žádné slovo zde nechybí, žádné nepřebývá. Lépe by to napsat prostě nebylo možné.

Jarmila97
03.07.2018 2 z 5

Přečtena za 2 hodiny taková odechovka je celkem složité knihu pochopit ale ma něco do sebe ;)

iveta0254
03.07.2018 4 z 5

Zamyšlení nad životem a smrtí, tam na moři a oceánu přecijen život plyne jinak :) Zajímavé čtení k zamyšlení.

Faila
01.07.2018 4 z 5

Stařec a moře je klasika, kterou jsem si zamýšlela přečíst už od střední. Dlouhá léta mě od toho odrazovala její domnělá délka a strach, že to bude nudné a nezáživné. Díky Čtenářské výzvě jsem se konečně odhodlala se do díla pustit. Prvním překvapením pro mě bylo, jak útlá knížečka je. Druhým to, jak moc mě čtení bavilo. Nenudila jsem se ani na moment, Hemingwayovo barvité popisování mi to nedovolilo. Starce a moře jsem zhltla během hodinky, dvou a odnáším si z tohoto díla blažený pocit (možná paradoxně?), že každý boj má smysl, i když ho možná tak úplně nevyhrajeme.

DK197
01.07.2018 3 z 5

Příběh o lidské houževnatosti znevažovat nebudu. Poselství to má. Faktem ale zůstává, že zvolené téma pro ilustraci - čili rybaření - nesedne každému. Je to jako byste tvrdili, že každá knížka s nosnou myšlenkou je úžasná kvůli myšlence a na ostatním vlastně nezáleží... Kniha je dobrá, ale můj táta-rybář by ji ocenil ještě o malinko víc. :-)

Mat07
29.06.2018 5 z 5

V originále moje oblíbená kniha, doporučuji

patrik0816
19.06.2018 5 z 5

Dlouhé pasáže, kdy se Stařec snaží ulovit rybu, jsou únavné a chápu, že s nimi má mnoho lidí problémy. Avšak vzhledem k tomu, že celý příběh je jedním velkým -- a dle mého soudu geniálním přirovnáním k lidské houževnatosti, vytrvalosti a urputnosti --, hrozně rád jsem je tehdy, když jsem četl starce k povinné četbě, přečkal.

Langosh
19.06.2018 4 z 5

Kniha krátká a dala se číst. Nicméně většinu doby nuda. To až ke konci to bylo napínavé. Osobně moc nevím, co lidi tak uchvátilo na tomto díle. Nebýt závěru, tak ani 4 hvězdičky nedám. Po většinu času skoro o ničem, popis rybaření.

Někdo tam vidí možná nějakou myšlenku, něco speciálního, já v tom moc nevidím. Já vidím akorát popis rybaření a boj se žraloky.