Stařec a moře

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6592 6592

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

Ellen16
19.06.2018 3 z 5

Musím se přiznat, že ačkoliv mě příběh celkem zaujal, tak v něm žádnou velkou nadčasovost a jedinečnost nevidím a určitě to není kniha, kterou bych si chtěla přečíst vícekrát.

DenkaFantasy
07.06.2018 4 z 5

Příběh je velmi pěkný, ale jediný důvod, proč jsem tuto knihu četla byl, že jsem si ji vybrala k maturitě. Pokud se rozhodujete, co si vybrat k maturitě doporučuji tuto krátkou novelu .:)

Blondebookdevil
31.05.2018 4 z 5

Tohle dílo je už tak legendární, že snad nemá cenu ho nějak blíže komentovat. Dostala jsem se k němu skrz povinnou četbu, a bylo to napsané tak mile, že jsem to zvládla celkem rychle. Zkrátka o tom, kam až lidská vůle dokáže zajít. Jsem ráda, že jsem si tohle dílko vybrala.))

Edith_17
25.05.2018 3 z 5

Další kniha ze seznamu ,,Povinná četba". Popravdě jsem ale už dříve přemýšlela, že si ji přečtu, a když se objevila na seznamu povinné četby, využila jsem toho. Na druhou stranu jsem od četby této knihy byla mnohými lidmi odrazována, prý je to úplně o ničem. A tak jsem vlastně nevěděla, co od knihy čekat. Už od začátku mne ale překvapila. Moc jsem si oblíbila postavu malého chlapce, který starci nezištně pomáhal, to se dnes už moc nevidí, aby děti či mladí měli takovou péči a starost o starší generaci. Pak mě zaujal i sám stařec a jeho naprostá trpělivost ... tak takovou trpělivost bych chtěla mít taky.

loudomar
24.05.2018 4 z 5

Velmi dojemný, hluboký a nadčasový příběh. Občas se člověk musí prostě spoléhat pouze sám na sebe a neztrácet poslední naděje ať to stojí, co to stojí. A i když při tom vypustí téměř duši, dokáže téměř nemožné. Kniha nastiňuje sílu přírody ale i to, jak si s člověkem dokáže pohrávat osud.

Iv8
20.05.2018 5 z 5

Neobyčejně obyčejná kniha... člověk se na ní musí "nastavit", aby příběh přijímal tak, jak plyne a pak to nemá chybu...

Ishir
15.05.2018 5 z 5

Zajímavý příběh o souboji člověka s přírodou.

certik003
15.05.2018

Krásný a smutný příběh. Taky bych chtěla mít takovou trpělivost a houževnatost.

MayaBu
08.05.2018 4 z 5

Nejsem rybář a nebude ze mě ani námořník, ale tahle kniha si mě získala. Je to příběh nesmírné houževnatosti, je o boji proti přírodě, jistě, ale také o lásce a úctě. K moři a k rybám.

stanza
08.05.2018 5 z 5

Krásný a silný příběh ze života houževnatého starce mě dojal.)
Nádherná klasika. Doporučuji přečíst a zamyslet se.))) Já se určitě ke knize někdy vrátím.

adbrko
28.04.2018 4 z 5

Audio ušlo, kniha krásná (a krátká).

Suou
20.04.2018 3 z 5

No nechcem byť zlý, ale prvá polka knihy ma dosť nudila ... nie som zvyknutý na podobné príbehy, rovnako ako opis.
Druhá polka knihy bola pre mňa ako obrat o 90 stupňov :D konečne to začalo byť "akčné" a ten koniec ... podľa mňa to dopadlo fakt perfektne :)
Kniha je proste také "must have" a strašne sa mi páčia všetky vydania, už mám doma 3 :D

Pilulka89
07.04.2018 4 z 5

... odvěký zápas člověka s přírodou... pro mě je to příběh o odhodlání, vytrvalosti a nezlomnosti. Styl, jakým je kniha psána, jak stařec mluví. On s rybami nezápasí. Má je v lásce a v úctě. I ty, co nemá rád.

hrabalikoval
06.04.2018 4 z 5

Klasika, která nikdy neomrzí. Už čtu po několikáté a myslím, že ne naposled.

Nomia
02.04.2018 3 z 5

Jedna z naprostý literárních klasik, která mě zanechává naprosto chladnou. Stařec a moře rozhodně nikdy nebude má srdcová záležitost. I přes zajímavou hlubší myšlenku, kterou oceňuji, není pro mě kniha dostatečně čtivá.

kalimero007
31.03.2018 5 z 5

Kniha čtená v mladším věku,takže toto byla možnost se k ní vrátit. Vyhovuje mně podání popisů a detailů v příběhu.

Kuža007
28.03.2018 3 z 5

Tato tenká knížečka je pro mě velice rozpůlená. Na jedné straně je tu příběh Santiaga, který respektuji a je dobrý, a na druhé straně je tu samotný Santiago, člověk, rybář, kterého jeho touha zlomila. Je to jedna z mých knižních postav, u kterých si říkám, proč musel tak špatně dopadnout.

angloumene
26.03.2018 3 z 5

Stařec a moře, ikonická kniha znázorňující marnost boje jedince proti přírodě. Dílo vyzdvihuje nezdolnost, skromnost i přijmutí nezvratného osudu. V dnešní době bohužel poněkud stárne, jelikož se zdá, že člověk nad přírodou jak ji známe už dokázal zvítězit. V kombinaci s notoricky známým dějem se ze Starce a moře pomalu stává spíše nepříliš záživný relikt povinné literatury.

pedroK
19.03.2018 2 z 5

Četla jsem v mládí. A já vám nevím, literární důležitost tohoto díla jsem v tom nenašla. Četla jsem Komu zvoní hrana a to byla panečku kniha! K tomuto už se nevrátím. Na mě moc unylé.

bigben
11.03.2018 2 z 5

Přečetla jsem to kvůli čtenářské výzvě i kvůli tomu, že je to tak známý titul a já ho ještě četla. U našich jsem ho našla ve slovenštině, takže to byla ještě jedna výzva. Dříve jsem tak četla běžně, teď už dlouho ne, ale bylo to fajn. Jinak mě knížka moc nenadchla. Boj s přírodou, ale i sám se sebou...nějak nebyla nálada na tenhle žánr.
Mám jiné favority mezi knížkami od Hemingwaye.