Stařec a moře

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6597 6597

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

michaela3483
05.01.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, jen jsem čekala jiný konec.

subisi
02.01.2018 5 z 5

Parádní knížka, kterou by si měl přečíst každý.

Lachtaan
27.12.2017 4 z 5

Opět maturita, opět povinnost na poslední chvíli. Nedokážu si představit, zda by kohokoli dokázalo zaujmout exaktní filmové zpracování, v knižní podobě ale velmi banální příběh dokázal upoutat. Snad jen kdyby se v malém počtu pasáží dala novela ještě o něco zkrátit. Jinak nemám co vytknout, chválím především propracovanost obou ústředních postav.

Michalka98
21.12.2017 4 z 5

Příběh, který na několika málo stránkách zachycuje odvěký boj člověka s přírodou. Boj, který člověk vždy musí prohrát, protože ve své namyšlenosti si neuvědomuje sílu a genialitu přírody. Kniha se dobře četla, ale vadila mi přemíra monologů nad dialogy. Každopádně doporučuji k přečtení.

Ketesh
07.12.2017 3 z 5

Klasika od které jsem čekala prostě něco víc.

Aki12
03.12.2017 4 z 5

Tato kniha mě velmi zaujala, velice příjemně se četla a největším "darem" této knížky je její idea. V knize je krásně ukázáno, že člověk málokdy zvítězí nad přírodou...vzdát by se ale znamenalo ztratit lidskou důstojnost...

Kyta
27.11.2017 3 z 5

Novelu Stařec a moře jsem měla přečtenou poměrně rychle, jak díky její délce, tak díky její čtivosti. Také ale kvůli ději, který nebyl nijak složitý. Jazyk knihy je jednoduchý, nebyly tu žádné složité věty ani dlouhé úvahy, takže jsem se k pasážím ani nemusela vracet jako například u jiných, složitějších knih. Španělské výrazy se do knihy hodily, bylo to pro mě takové příjemné oživení a připomínalo mi to, kde se příběh odehrává. Bylo tu hodně popisů, navzdory tomu ale stránky ubíhaly celkem rychle.
V příběhu vystupují pouze dvě hlavní postavy. Stařec stojí na okraji společnosti, je takový samotář, který nemá nikoho kromě chlapce, ve kterém vidí svou rodinu. Vzhledem ke svému věku ho nikdo moc nebere vážně a podceňují ho, protože se mu nedaří v oblasti rybaření. Svým věkem ztratil svůj respekt. Proto jim musí ukázat, co v něm je. Postava chlapce je pro starce klíčová, protože právě v něm vidí největší oporu. Když byl stařec na moři, sám a jediné, co pro něj v tu chvíli bylo důležité, bylo chycení ryby, bylo mi ho trochu líto. Obdivovala jsem ho za jeho vytrvalost a trpělivost, ale hlavně za to, že se za žádnou cenu nevzdával splnění svého "snu", i přes všechny zdravotní potíže a překážky v podobě žraloků. Na moři stařec hodně vzpomíná na svůj život, ale není tu ani jedna zmínka o jeho rodině, kterou, jestli jsem správně pochopila, nejspíš nemá. Na moři touží po společnosti a jediný, na koho myslí, je onen chlapec.

Kniha není dějově vůbec složitá, zato skrývá mnoho poselství. Být vytrvalý. Jít si za svými sny. Člověk se nesmí za žádnou cenu vzdát, i když mu stojí v cestě tolik překážek. Štěstí člověka není založené na majetku a bohatství, ale na duševním uspokojení. Lidi se musí smířit s tím, že nemůžou mít všechno, co si usmyslí. Nezhroutit se z vědomí, že člověk selhal, vždy se může objevit jiná příležitost. Kniha dokazuje, že člověk je nejchytřejší ze všech živočichů a na to lidé nesmí zapomínat. I když je cesta pomalá a zdá se, že nic nepřinese, mít víru a nevzdávat to.

Morgause
22.11.2017 5 z 5

V neobsáhlém ději autor úžasně vylíčil lidské odhodlání, statečnost, a úmysl nikdy, za žádnou cenu, se nevzdat. Nádherný a mrazivý popis lidské úcty před obrovskou kořistí, kterou stařec vnímal jako bratra, kterého ale musel zabít, aby mohl nakrmit sebe i spoustu dalších. Hluboký, mrazivý, emoce budící krátký příběh o nekonečném úsilí, urputnosti lovce, který i za cenu vlastního strádání a obrovské bolesti dokázal udolat největší rybu svého života, se mi vryl do srdce. Když se člověk nevzdá, jednou přemůže každou rybu, na kterou ve svém životě narazí. I kdyby ji měli nakrásně sežrat žraloci, člověk musí jít dál a bojovat, znovu, znovu a znovu...

ferda16
22.11.2017 5 z 5

Dechberoucí. Knížka v podstatě bez děje a přesto se nedá odtrhnout. Tolik neuvěřitelných myšlenek, pocitů, prožitků. Nádherná klasika.

toni-az
19.11.2017 4 z 5

Neuvěřitelné, jak může být kniha v podstatě bez děje tak zajímavá. Spousta myšlenek, pocitů, smyslu pro detail. Člověk by řekl, že to autor musel sám prožít. Ač mám raději dějově nabitější díla, musím uznat, že tato povídka mě opravdu zaujala.

Myslím, že v době povinně četby by mě nezaujala vůbec, do tohoto typu četby je třeba prostě dospět. Proto doporučuji starším přečíst, mladším počkat.

KristynaBrandy
15.11.2017 1 z 5

Mrzí me to ale za me jedna z nejhorších knih které jsem kdy precetla. Celý příběh jenom loví rybu a několikrát mi hlavou proběhlo ,,tak už se vymáčkni" Divim se kolik lidí si tuto tvorbu oblíbilo.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Zpočátku mne to příliš nebavilo, ale postupně jsem se do toho po žraločím způsobu zažral a ke konci jsem sdílel mnoho ze Santiagových pocitů. Zvláštní kolik v sobě může nést tak zdánlivě obyčejný příběh.

tatruszka
05.11.2017 5 z 5

Klasika, která se neomrzí a poučí.

Sarhem
31.10.2017 4 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu k maturitě a tenkrát mě upřímně vůbec nezaujala. Nedávno jsem se však rozhodla přečíst si ji znovu a byla jsem docela mile překvapena. Příběh hezký, má jakousi hloubu, ale stylem mi moc neseděl. Každopádně, tuhle knihu by měl přečíst každý.

hroneczek
31.10.2017 4 z 5

Četla jsem jí už před nějakým tím pátkem jako povinnou četbu. Vím, že jsem měla nutkání si v ní podtrhávat, jak se mi některé myšlenky líbily.

ddkk
30.10.2017 5 z 5

Stařec a moře je prostě povinnost...ať už se čtenáři líbí nebo ne, ale aspoň "ví". Pro mne naprostá klasika a za pět.

Space.Junkienka
27.10.2017 2 z 5

Ve škole nám paní učitelka říkala, že žádná kniha/hra/poezie/apod. není špatná - nejspíš jsme ji jenom nepochopili, a tudíž nemůžeme hodnotit její krásu. A to přesně se nejspíš stalo mně. Podle mě je knížka strašné nudná a doufám, že až "mentálně dospěju" na takovou úroveň, abych ji pochopila (a shledala krásnou), tak budu nekonečný boj starce s mořem opravdu vnímat jinak :D

Rea_Rea
21.10.2017 5 z 5

Knižku jsem četla v rámci knižní výzvy, je to neuvěřitelně silné čtení, člověk k takové knize musí dospět.

Devorah
19.10.2017 5 z 5

Ačkoliv tato kniha spadá do povinné četby, po letech jsem se k ní vrátila - bez povinnosti a ráda. V této novele se nám tak před očima odvíjí strhující zápas rybáře s mocnou přírodou. Celý tento příběh pak vyznívá jako oslava lidské vůle, vnitřní síly, odvahy a nezlomnosti.

Tereza.K91
13.10.2017 4 z 5

Moc pěkná kniha, konečně jsem si jí přečetla.