Stařec a moře

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6599 6599

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

Zuziiik
12.10.2017 4 z 5

To je tak strašně smutná kniha......

Booky84
10.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha, i když se prvotně jednalo o určenou povinnou četbu, po letech jsem se ke knize opět vrátila. Vtáhla mne do děje a během chvilky jsem jí přečetla.

rebelka
08.10.2017 5 z 5

Charakter hlavní postavy mě ohromil natolik že za noc jsem knížku přečetla. Nikdy jsem tak upřímnou a skromnou knížku nečetla.

danny_21
06.10.2017 3 z 5

Kraťounký povídkový příběh o odvaze, vytrvalosti, pokoře a neúprosně krutém moří, které nedává nic zadarmo - 70 %

SoňkaSoník
01.10.2017 4 z 5

Kniha čtena v rámci povinné literatury na maturitu, kraťoučká, ale velmi poučná a zajímavá. Krásná kniha, když uvidím někdy něco o mečounovi, vždycky si na tuhle knihu vzpomenu (marlín je mečoun, jako vážně :-) )

KaileyBlot
30.09.2017 4 z 5

Z knihy čiší zkušenosti autora. Bylo to zajímavé a poučné, vše do detailu vysvětlené. Moc hezká knížka.

Kate_Hall
27.09.2017 5 z 5

Skvělá kniha ! Je úžasné jak dokáže spisovatel vyprávět tak dlouho o jedné události a rozvíjí a přitom vás kniha pořád baví ! Kniha, kterou by si měl každý přečíst.

IchLiebeLesen
27.09.2017 2 z 5

Nevím co na této knize ostatní mají. Možná budu vystupovat z davu když řeknu, že mě vůbec nebavila - jak příběh tak styl, kterým byla napsaná. Ten příběh mi přišel nudný a předvídatelný. Vůbec, knihy od tohoto autora mi moc nesedí.

B-artX
23.09.2017 5 z 5

Výborná kniha. Říkejte si, co chcete, ale Ernest Hemingway si tu Nobelovku zasloužil.

Plague
22.09.2017 5 z 5

Nejsem literární kritik - neumím ohodnotit, jestli je historicky dílo přeceňované nebo podceňované nebo jestli si Hemingway zasloužil Nobelovku nebo ne.
Jsem jen obyčejný čtenář, kterému se Stařec a moře líbil. O čem celý příběh je a jak skončí jsem věděl (i s průměrem 3,9 z literatury a českého jazyka) a kdybych ho četl jako povinnou literaturu, určitě bych ho nedocenil.
Co mě tak dostalo .... samotný příběh. Je jednoduchý a o to víc mě zasáhl. Tématem je respekt, ne RESPEKT. Tak hluboký respekt, který člověk (v podání starce) chová k přírodě (v podání ryby) mi bral dech. Ano, respekt a úcta jednoho živého tvora k jinému. Smutné, když si uvědomím, že v současnosti není člověk schopen respektu a úcty sám k sobě, natož k přírodě.
Pozor, nezaměňujme úctu a respekt za přehnanou lítost - stařec několikrát oslovuje rybu, vyjadřuje svůj obdiv na její vůlí, ale zároveň opakuje, že ji loví a nakonec uloví. Svého činu lituje jen jedinkrát, a to ve chvíli, kdy jeho kořist žerou žraloci, protože tím jeho činy pozbývají na smyslu.
Velkolepost závěru je opět v jeho jednoduchosti - den (souboj člověka s přírodou) končí a zítra začíná nový, nikdo už se neohlíží, hledíme jen dopředu. Doporučuji

Šura
21.09.2017 5 z 5

Neskutečný dojem ve mně zanechala - to jsem nečekala. Ležela mi tady dva měsíce a den před tím, než jsem ji měla vrátit do knihovny, jsem si říkala, že se zkusím začíst a ... nemohla jsem přestat. Nakonec jsem čtení musela odložit na druhý den, ale stále jsem myslela na dědu, jak to s ním asi dopadne a doufala, že se z výpravy vrátí živ. Měla jsem pocit neskutečné blízkosti k tomu nezdolnému staříkovi. Tak milé prosté vyprávění o síle, o životních hodnotách, překonání sebe sama, krásném vztahu mladého chlapce k starému příteli... Prostě ... dobre jak cip.

Veronika2017
12.09.2017 3 z 5

Povinná školní četba, tenkrát jsem jí nečetla, myslím si, že bych jí ani neocenila. Smutný příběh.

G-Rea
09.09.2017 5 z 5

Ve své eseji o Hemingwayovi, Milan Kundera píše: "Bohatost slovníku není sama o sobě hodnotou: u Hemingwaye právě omezenost slovníku vytváří krásu jeho slohu."
To platí o celém Hemingwayově díle a platí to i o novele Stařec a moře, která patří k vrcholům jeho díla. Prostá krása slov, spolu s dějovou sevřeností (skoro by se dalo říct "koncentrovaností"), působí neobyčejně silným dojmem. Na této jednoduché dějové linii pak o to víc vynikají lyrické pasáže a poetické metafory, které jímavým způsobem charakterizují postavu starce i jeho situaci - "Plachta byla záplatována pytli od mouky a svinuta vyhlížela jako vlajka trvalé porážky."
Tato zdánlivá jednoduchost je tím nejvyšším mistrovstvím, ke kterému nelze dospět ze dne na den a ke kterému nedospěje každý.
Je logické, že také klade větší nároky na čtenáře.

čtenářka4
02.09.2017 5 z 5

Krásný příběh o vůli, odhodlání a nezkrotnosti přírody a lidské touze. Autentický tak, že máte pocit jako byste byli na té lodi se Santiagem a vláčeli zkrvavenýma rukama tu obrovskou rybu.

Lessana
25.08.2017 1 z 5

Nevedela som si spomenúť, či som Starca a more čítala, alebo nie. Vypožičala som si ho teda a (treba povedať) horko-ťažko dočítala. Nezaujalo ma to. Netešila som sa, že si večer sadnem/ľahnem k rozčítanej knihe. Neprežívala som so Santiagom jeho "ješitnosť". Nebol mi blízky ani štýl tejto novely, štýl jednoduchý a popisný. Príbeh vo mne nespôsobil a nezanechal nijakú emóciu. Iba rozhodnutie nesiahnuť tak skoro po ďalšej Hemingwayovej knihe. Ak vôbec niekedy...
Najzaujímavejším bol vzťah Manolina k Santiagovi a naopak. Pre mňa jediný hrejivý aspekt textu. No inak bolo až rukolapné to prázdno za slovami, bezvýchodiskovosť, životný pocit autora, ktorý ho, hoci bezpochyby prežil mnoho hrôz, nenaštartoval, lež viedol k tomu, že si sám zobral život.
Ani zo žartu by som Hemingwaya nepripodobňovala k J. Londonovi, ako učinili v doslove vydania, ktoré som dočítala. London vie rozrezonovať hruď, hoci, chudák, tiež nebol slobodný a mal svojich démonov. No Hemingway túto schopnosť nemá. A ak toto je, podľa "akademikov", ktorí to ocenili Nobelovou cenou, jeho najlepším dielom, na ostatné veru chuť nemám.

kentaur231
22.08.2017

Nepripadá mi, že Hemingway mal dostať Nobelovku práve za túto novelu. Je to poriadne natiahnutá poviedka, tá reglementovaná téma proste novelu neunesie. Napísal lepšie veci, aj lepšie - a stručnejšie - opisy rybačky na mori. Pravda, tu je k tomu sociálna zložka: chudobný starec, nutnosť obživy, urputný boj, víťazstvo vôle a vytrvalosti, napokon prehra takmer tragická...rozhodne lepšie, než napr. jeho Mať a nemať. Ale prečítajte si opis rybačky na začiatku románu Ostrovy v prúde; pane jo!

Yulie
18.08.2017 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem kdy četla... Nechci zde však vychvalovat knihu, pouze bych chtěla upozornit čtenáře a částečně uživatele, kteří knihu kritizují z hlediska obsahu děje. Tato kniha není v první řadě o ději - vyplutí na moře - chytání ryby - vracení zpět, jde o to, že by čtenář měl při čtení knihy nacházet patřičnou melancholii, plout se starcem a ze slovních obratů a hrátek slyšet melodii. Je mi líto, že to musím napsat takhle přímo, ale kniha není vhodná pro čtenáře bez literárního cítění a znalostí.

Edona
17.08.2017 2 z 5

Mnohem více se mi od Hemingwaye líbila kniha Komu zvoní hrana. Co se týče Starce a moře, samotný děj je vskutku nudný, je třeba posunout ho na pozadí a číst mezi řádky. Není to jen boj starce a ryby, je to i boj člověka proti sobě samému. Protože každý z nás si chce dokázat, že ještě k něčemu je, že něco dokáže.

Imor
06.08.2017 4 z 5

Neuvěřitelně silná starcova vytrvalost a touha po úlovku (nebo spíš potřeba kvůli přežití). Vždy když si přečtu takové velké dílo, zdá se mi až nemožné, že ti lidé dokázali s tím málem přežít a je mi až hanba z toho nadbytku, který všichni máme a ti co nemají zajdou na úřad a mají ho také - to by stařec koukal jak je dnes jednoduché přežívat.

vampiru
29.07.2017 4 z 5

Tuto knihu jsem četl bez velkého očekávání jen proto, že jsem musel, přesto jsem v ní našel něco úžasného a užil jsem si každou stranu této knihy. Je hodně napsaná tak, aby si člověk domýšlel a spisovatel musel být chytrý člověk.