Záměna
Ken Begg
Steven Dunbar série
< 9. díl >
Steven Dunbar zjistil, že pacienti s beznadějnou diagnózou dostávají místo léků neúčinné placebo, aby zemřeli dřív a nezatížili tolik státní rozpočet. Během vyšetřování případu dojde k teroristickému útoku islámských radikálů. Ti nakazí obyvatele několika domů cholerou. Epidemii se podaří rychle zvládnout, pachatelé jsou zatčeni, jenže Stevenovi je to podezřelé... ... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 2012 , AlpressOriginální název:
Lost Causes, 2011
více info...
Přidat komentář
Knihy od tohoto autora se velmi dobře čtou, jsou zajímavé lékařským prostředím a hlavní hrdina Steven Dunbar mi sednul. Tato nijak nevybočuje z řady. Dobré čtení, při kterém trochu mrazí při myšlence: "děje se to?"
Knížka velice napínavá, z lékařského prostředí, čtivá. Mě se moc líbila. Můžu jen doporučit.
Tento román není žádná velká literatura a nijak se neliší od ostatních příběhů z lékařského prostředí, kterých už autor napsal celou řadu. Tentokráte jde o snahu elitářů o vylepšení populace v GB. Děj je přehledný nepřetížený vedlejšími motivy a zamotanými vztahy mezi hrdiny. Někomu se může zdát tento styl až suchý, mě vyhovuje.
Knihy skotského lékaře, vědce a mikrobiologa pana Kena McClureho mám rád, to jsem zde uváděl již při jiných recenzích na jeho knihy. Autor jich napsal již celou řadu a podstatná část byla vydána i v češtině. Vedle samostatných románů je zde i série deseti knih s hlavním hrdinou Steve Dunbarem, působícím ve státní organizaci Sci-Med jako hlavní vyšetřovatel.
McClure ve svých knihách nepředkládá až tak komplikované zápletky, vždy však děj řeší závažné celospolečenské problémy nezřídka související s bezpečností států, se zdravotními programy a nejrůznějšími biologickými hrozbami.
Témata jeho románů jsou ale dost podobná, proto Vám mohou mnohdy splývat, pokud máte od autora dost načteno. Tu se jedná o zmutovaný vir, tu o nákazu z masa či geneticky upravované potraviny a podobně. Za vším vždy stojí touha po moci, zisku či jen získání výhody z hrozby silou, za kterými stojí nejvyšší představitelé jednotlivých vlád ať legálně či nelegálně.
Autor se ve svých knihách snaží upozorňovat na tyto problémy a odhalovat mnohdy složité pozadí jednotlivých kauz. Hlavní hrdinové se pohybují v lékařském prostředí, výzkumných laboratořích či přímo v terénu. Jejich snažení a odhalování je v řadě případů z důvodu státního zájmu „zametáno pod koberec“ a hlavní viníci ututláni.
Svými knihami se tedy pan McClure snaží alespoň na řadu problémů upozornit širokou veřejnost a v jeho knihách se objevují problémy zcela v souladu se současností.
Také děj knihy Záměna má nemalé téma a to „moloch“ zdravotní péče, který jak známo, je velkým problémem všech evropských zemí. Proti sobě stojí možnosti lékařské vědy a výzkumu, zdraví obyvatel a peníze, které se na to všechno nikde nedostávají. Vše završují farmaceutické firmy a i u nás známý neetický boj o pozice, neb byznys kolem zdraví a především tzv. potravinové doplňky či volně prodejné léky je srovnatelný snad jen se zisky bankovních domů.
A to neuvádíme speciální trh s léky a potřebami pro ty nejmenší – děti. Se skutečností ovlivňování lékařů jednotlivými výrobci léků se určitě každý z Vás již mnohokrát setkal osobně, ve filmu, literatuře či v denním tisku.
V knize Záměna je opět Steve Dunbar uvržen hned do víru děje. Záhadná úmrtí přivádějí vyšetřovatele o 20 let zpět k tzv. Zdravotnímu programu, který se jevil jako velice účinný. Teprve doodhalením zákulisí se ukazuje, že se jednalo o vysoce sofistikovaný plán léčby, který zcela nepokrytě snižoval náklady na zdravotnictví tím, že porušoval základní lékařskou etiku. A snaha tento program uvést v nový život je zde znovu, nyní ještě v mnohem důmyslnější podobě. Pod rouškou uměle vyvolané epidemie se tvůrci zla chtějí dostat ke své cílové skupině prostřednictvím celoplošné vakcinace, která pak zaručí jimi zamýšlenou účinnost.
McClure zde předestírá a upozorňuje na závažný současný ekonomický a etický problém. Populace stárne, náklady na zdravotnictví stoupají geometrickou řadou a proto se řadě politiků vkrádá do myšlení děsivá idea – má smysl léčit a držet při životě tu část populace, která má nejmenší ekonomický přínos do státního rozpočtu a zároveň nejvyšší léčebné náklady?
Na celé knize je nejděsivější to, že tyto myšlenky zcela nepokrytě přebírá současné mladá generace, neb má pocit, že se jí toto téma netýká a tzv. kolegiální společnou pomoc zcela odmítá. Staré, slabé či nemohoucí skupiny obyvatel = vyžírků na které musí dělat, by nejraději všechny naházeli do velké jámy a zasypali vápnem. Přitom jim nedochází, že se dříve nebo později "na okraji jámy" ocitnou oni sami či jejich nejbližší.
Kniha je čtivá a pokud jste od pana McClureho zatím mnoho nepřečetli, určitě Vás zaujme i svým tématem. Je to autorův standard – hodnotím na 70 %, a přidávám 10 % za společenskou naléhavost na tyto problémy upozorňovat. Tedy 4 hvězdy, i když kniha a její příběh je lepší průměr - 3 až 3,5 hvězdy.
Hrdinu několika McClureových knih Steva Dunbara mám ráda, ale tady jsem měla co dělat, abych přelouskala první 2/3 knihy. Ač mě to samotnou mrzí, tak mě ta větší část prostě nebavila a nebavila. Na konci se to trochu rozjelo, ale stejně až tak nic moc.
Hezká kniha,mám tohoto spisovatele ráda.Takže další příběh z lékařského prostředí.který mohujen doporučit.