Stíny na kupecké stezce v učení sibiřského šamana

Stíny na kupecké stezce v učení sibiřského šamana
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250015/bmid_stiny-na-kupecke-stezce-v-uceni-sib-MrS-250015.jpg 4 24 24

Náš svět je plný skrytých tajemství, z nichž nejzáhadnější je sama lidská mysl. Příběh dívky Alapču, která se vydává do světa, aby v něm našla „opravdového člověka“, který by jí pomohl odhalit smysl jejího života. Vnitřní touha ji zavede do vzdálené sibiřské tajgy. Dívka je přesvědčená, že v ní dosud sídlí, chráněná před civilizací, pradávná moudrost. V krajině, kde se přírodní síly personifikují do četných bytostí, potkává starce, o kterém se domnívá, že je šamanem, znalcem všech tváří přirozena i nadpřirozena. Zatímco se dívka nechce vzdát svého výkladu skutečnosti zuří kolem živel ohně a zlý duch Chargí ničí les, rozhněván sobectvím nenasytných lidí, kteří porušili rovnováhu a prastaré zákony. Kniha STÍNY NA KUPECKÉ STEZCE nese prvky magického realismu. Je jakýmsi pokusem nazřít ničivý proces odehrávající se v tradičních kulturách na různých místech naší planety. Divoký les zde symbolizuje nejen nespoutanou duši Matky Země, ale také podstatnou část lidské duše, kterou nelze opomenout a zanedbávat. Alapču hledá právě tuto část své duše, ale ještě o tom neví. Je zapletená ve svých projekcích jako v pavučině a všude naráží jen na sebe, na své zrcadlení. Její pomýlení vrcholí až do té míry, že se ocitne v ohrožení života. A navzdory obrovskému riziku, které nevědomky podstupuje, se právě Kulisó stává prostředníkem pro zjevení jejího poznání, nebo také zralosti. V nedobrovolném procesu učení se u „sibiřského šamana“ pak Alapču objevuje křehkost vlastního bytí a hodnotu svého života. Podobně jako Alapču jsme zapletení ve svých představách o sobě a o životě. Uvěznění ve spletité pavučině projekcí. Utlačená duše nám o svém strádání dává vědět jen prostřednictvím jemných signálů, které sotva kdy můžeme zachytit. Něco nevysloveného nám chybí… Pokud však porozumíme, že hledání mimo sebe nebere konce, pochopení nakonec přijde. Poklad se skrývá uvnitř – je jím tajemný zdroj našeho vlastního života.... celý text

Přidat komentář

Tyet
16.06.2017 3 z 5

Protože jsem si od skvělé Pavlíny Brzákové zamilovala knihu Dědeček Oge a také Dva světy, vrhla jsem se na Stíny s velkým očekáváním.
Obyvatele Sibiře zničil komunista a alkohol. Kniha ve mně zanechala pocit zmaru, beznaděje a ošklivosti a to mi nestačí, zklamala mě.

Eremites
08.04.2017 4 z 5

Moje první čtenářské putování s Pavlínou Brzákovou po sibiřské tajze. A zcela určitě to nebude putování poslední. Její vyprávění je mi blízké,našlo si mne.


Boženka2
07.04.2017 3 z 5

Po Dědečkovi Oge byla tato kniha pro mě trochu zklamáním.

pajaroh
04.04.2017 4 z 5

"Sibiřské" knihy Pavlíny Brzákové mají podobnou náladu, v určitých místech se propojují a dovykreslují obraz či příběh z jiné knihy. A všechny ve mně vyvolávají určitou touhu cestovat a hledat ono neurčité.

TakySimona
30.12.2015 5 z 5

Vynikající až archetypální příběh, podaný ale velmi přístupnou formou a jazykem.
Kdo mi tu knihu darovala(sic!), velmi dobře se, a to téměř ještě "naslepo", trefila do mého čtenářského i vztahového vkusu.
Děkuju, L., budu muset vypátrat, jestli tu jsi a kdyby ne, tak PROČ! :-)

RenataP
20.10.2015

Obdivuji styl, jakým autorka tuto knihu napsala. Je jednoduchý, strhující a velmi čtivý. Dokonalá znalost tunguzských lidí udělala opět z této knihy - podobně jako u Dědečka Ogeho - skvost na poli literatury. Je to ideální pro hlasité předčítání, kdy se díky atmosféře a tklivému, leč rozhodnému poskládání vět a slov, dostáváte téměř do meditativního stavu. Mystický příběh plný obyčejného života chudých lidí, zanechává příchuť tajemství až do svého konce.

RenataP
20.10.2015

KNIHA VYŠLA NOVĚ V ROCE 2015.