Stíny noci
Robert Silverberg
Kolik různých poloh může mít láska mezi mužem a ženou v podání autora sci-fi? Kolik zvláštních příběhů je možné stále ještě na toto klasické téma napsat? Robert Silverberg, jeden z největších spisovatelů science fiction, dokazuje, že jeho fantazie je takřka bezbřehá. Jeho hrdinové umírají, aby mohli milovat a milují, aby mohli zemřít. Silverberg nám představuje lásku dalekých světů i vzdálené budoucnosti, lásku sobeckou i sebezničující, lásku věčnou i pomíjející. Hrdinové jeho příběhů jsou lidé chybující a ne vždy dojdou k cíli. Ale tak to již v životě bývá. Dnes i za tisíc let. Povídky: - Víme, kdo jsme (We Know Who We Are) - Narozen s mrtvými (Born with the Death) - Amanda a mimozemšťan (Amanda and Alien) - Plout do Cařihradu (Sailing to Byzantium)... celý text
Přidat komentář
Přečteno na dovolené u moře a musím říci, že mě to až tolik nechytlo. Autorův styl mi neseděl, nedokázal mě dostatečně zaujmout. Asi nejvíce se mi líbila úvodní povídka Víme, kdo jsme - ta touha po poznání, která může být až sebezničující. A pak ještě Amanda a mimozemšťan, byť to byl příběh poněkud krutý. Autor ale asi nebude mým oblíbeným vyhledávaným spisovatelem. 55%
Postupně čtu povídkovou sbírku To nejlepší ze Silverberga, a tak jsem narazila na dvě povídky z této sbírky. A když už... tak jsem si dočetla ty další dvě.
A - alespoň pokud jde o výběr do Toho nejlepšího, tak z této knihy jsou vybrané ty správné dvě. Ty druhé dvě - kratší - jsou tak nějak ... prostě kratší, autor tam nestihne rozehrát svou spisovatelskou bravuru. "Víme, kdo jsme" mě nějak vůbec nezaujalo a "Amanda a mimozemšťan" pobavila, ale byla prostě příliš krátká na to, aby dokázala v závěru ještě překvapit.
Takže bych řekla, že fanoušek Silverberga může tuto knihu s čistým svědomím vynechat, protože ty podstatné povídky najde i v jiných sbírkách.
Stíny noci přinášejí čtyři sci-fi povídky o různých podobách lásky. Ať už je to jednodenní vášnivé poblouznění v přetechnizované budoucnosti (Víme, kdo jsme), manželský vztah, který ani smrt jednoho z partnerů nedokáže zničit a rozbít (Narozen s mrtvými), flirt na nudný víkend (Amanda a mimozemšťan) či složité vzájemné spolužití mezi lidmi s různou délkou života (Plout do Cařihradu), vždy je to napsáno jednoduchou a velice přístupnou formou. Robert Silverberg je navíc autor, který má dar psát o vážných problémech s nadhledem a nadsázkou, stejně jako se se vší vážností a odpovědností zabývá humornými tématy. Kontrast takovéhoto přístupu vynikne tím více, čím je text delší a propracovanější. Proto také krátké skeče a lingvistické hříčky nemohou představit Silverbergovo portfolio tak, jako jeho delší povídky, představované tady dvojicí „Narozen s mrtvými“ a „Plout do Cařihradu“. Koneckonců právě tyto dvě posledně zmíněné povídky získaly prestižní ocenění Nebula, respektive nominaci na Huga. Bohužel já osobně jsem z nich zase až tolik unesen nebyl, a přestože mám Silverberga jako romanopisce hodně rád, coby autor povídek mě nepřesvědčil.
Část díla
Amanda a mimozemšťan
1983
Narozen s mrtvými / S mrtvými narozeni
1974
Plout do Byzance
1985
Víme, kdo jsme
1970
Autorovy další knížky
1998 | Pozitronový muž |
1993 | Příchod noci |
1992 | Proti proudu času |
1994 | Dítě času |
1992 | Muž v labyrintu |
No teda. Bida..nuda..
Vime kdo jsme a Amanda a mimozemstan je neco tak nijakeho. Jak je to kratky tak tam snad ani nemuze byt nic zajimaveho. Odpad
Narozen s mrtvymi je desna nezajimava nuda. Neni tam ani naznak toho jak by to melo fungovat. Pusobi to desne divne neuveritelne neni tam jedina zajimava postava ani svet. 2* max spis jedna.
Plout do Carihradu je vzhledme k tem ostatnim az fascinujicim zpusobem dobra. Po par strankach jsem z toho byl otravenej jako z tech predchozich ale pak to zacalo byt zajimavy a i se to dobre cetlo. Jedina propracovana povidka ktera i prinesla neco zajimaveho a napinaveho. 4*
Celkem 2* ze soucitu a za posledni povidku ale ty predchozi bych nikomu nedoporucil byt dve maji jen par stranek. Velke zklamani ktere zmirnuje jen to ze tu nejlepsi jsem cetl jako posledni.