Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488890/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna--k91-488890.png 4 7299 7299

Stoletý stařík série

Vyprávění o veselém útěku svéhlavého muže. Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

lisc
02.11.2016

Docela jsem se pobavila a při čtení nahlas nasmála: občas jsem si říkala, že nejde takové fantasmagorie ani vymyslet.

Eridan
01.11.2016 3 z 5

V literárním nebi budou mít Forrest Gump a Karl Karlsson pryčny vedle sebe. Jejich příběh je v mnohém tak podobný, že jim nic jiného ani nezbude. A přece to bude pro oba doslova utrpením. Forrest celé dny sní o své milované Jenny, o tom, jaký krevety měl Bubba rád, a kterou zmrzlinu by si dal s kapitánem Danem. O čem by asi snil Karl Karlsson? O tom, jak se dobře nadlábl u Stalina, jak patnáct let ležel na Bali bez hnutí prstu a hlavně o chlastu s paraplíčkem.. hmmm! Že měl někdy nějaké přátelé..? "Hm, no nevím, náboženství, politika a přátelství mě nezajímají... co bude dnes k večeři? A nebyl by panáček? Nebo tři?" Zatímco Forrest je svým naivním pohledem na realitu inspirativně přitažlivý, požitkářský cynik Karlsson mě v půli knihy začal vadit. Ne, že by se kniha špatně četla. Jen napsána výborně! Svižný jazyk, neotřelé a neočekávané dějové zvraty, vtip a nadhled jenž vám rozpohybují bránici. Ideální čtení na léto. Jak si ale člověk jednou uvědomí tu povrchnost a nihilismus hlavního hrdiny, už to prostě není tak nějak ono. Možná se jen pobavit, svézt se na vlně sarkasmu a zase někam do hlubších vod. P.S. Nemohu se zbavit dojmu, že vztah s Amandou na posledních dvou stránkách knihy je přáním vydavatele. "Hele, Jonasi, ono by se to líp prodávalo, kdyby tam byl nějakej jakože vztah a happyend. To lidi žerou." "Já už to dokončil... no tak jo, ještě tam připíšu dvě stránky, něco vo tom, že se jakože ta sterilizace úplně nepovedla, ne a..." "No to je skvělý! Ještě možná, aby to bylo uvěřitelný...." "Dám tam kocoura." "Paráááda!"

Januletta
01.11.2016 5 z 5

Půjčila jsem si ji od kamarádky na dovolené a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Naprosto famózní kniha s humorem,nadsázkou byla vodičem dobré nálady. Vážně vřele doporučuji :)

Freedomova
30.10.2016 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, přečetla jsem ji jedním dechem a určitě ne naposled. Lehké a vtipné čtení, které příjemně odreaguje a zanechá milé pobavený pocit.

pawla.sevcikova
28.10.2016 5 z 5

Dokonalá, četla se sama. Úžasně jsem se u ní nasmála. Krásný nadhled vypravěče, svět by hned vypadal líp, kdyby na něj člověk koukal jeho očima :)

Edus
28.10.2016 odpad!

Těžko uvěřit, že někdy může být filmová adaptace o tolik koňských délek lepší než knížka. Poctivě jsem se prokousal celou touhle švédskou srágorou, ze který čiší ústřední myšlenka "My Švédové jsme nejlepší a nejchytřejší a i když jsme malý a malý sebevědomí, jsme prostě nejlepší".

Zatímco ve filmu je Alan prostě srandovní mimoň, co se se mu život spíš děje, než aby ho řídil, v knize se pan Jonasson snaží vytvořit novýho Enšpígla, který je navíc schopný všechny blbce kolem přečúrat jako nejmenovaný Josef Švejk. Ta snaha je tak křečovitá, že se člověk vlastně cítí i trošku trapně - trapně za autora. Škoda.

petruuuna
26.10.2016 5 z 5

Skvělá, vtipná, dobře napsaná!

tatruszka
25.10.2016 5 z 5

Tak tenhle příběh mě naprostro odzbrojil :-D Jeden jediný člověk ovlivní dějiny celého světa, aniž by to vůbec tušil :-D Naprostá bomba!

kacka65
22.10.2016

Do první třetiny mi to připadalo dost zvláštní, potom mě kniha začala bavit.

jaroslava1
21.10.2016 5 z 5

tuto knihu jsem poslouchala jako audioknihu v podání pana Martina Stránského - bylo to výtečné, jeho hlas se moc hezky poslouchá a vždy jsem se těšila, když nastala ta chvíle, kdy zase budu mít čas ho poslouchat - všem doporučuju

achilles
13.10.2016 5 z 5

Naprosto úchvatné čtení. Takové knížky se čtou samy a nejlepší by bylo, kdyby nikdy neskončily. Jen bych rád věděl, kolik jim z těch peněz zbylo :-)

laepus
05.10.2016 5 z 5

Jde k tomuhle něco dodat, co tady není už aspoň stokrát napsáno? Nejde, proto se o to nebudu ani pokoušet. Geniální kniha.

Pjater
05.10.2016 5 z 5

Kniha má skvělý spád a vy prostě chcete vědět jak to s tím starouškem vlastně je. Při čtení si musíte uvědomit, že je to pouze kniha!!!! Nejde tady o literaturu faktu, takže doporučuju vypnout, otevřít knihu a užit si ji do poslední stránky. Pokud to uděláte určitě si získá vaše srdce a pobaví. Jen ji prosím nečtěte ve vaně. Nebezpečí utonutí.

druzickaster
03.10.2016 5 z 5

Výborná, čtivá a laskavá kniha.

iz67
02.10.2016 3 z 5

Věc, která dobře začne a pak se celá rozpadne a stane se z ní zábavná učebnice dějepisu 20. století.

Sighisoara
30.09.2016 3 z 5

Lidi už nemají o čem psát.... ale 920 kreditů skoro psychologa, skoro filozofa, skoro ... mě budou rozesmívat i na smrtelné posteli! :-) to byl ten světlý okamžik, pro mě jediný.

pajaroh
29.09.2016 2 z 5

Musím zopakovat výstižné slovo z jiných komentářů - slátanina. S Forrestem Gumpem bych příběh nesrovnávala, Forrest má myšlenku a plyne tak nějak krásně a poeticky, kdežto staříkovo vyprávění poskakuje jak kulhavá koza (či ukradený slon),

Sekanina
29.09.2016 5 z 5

díky Igorkovi za dobrý tip

Honzeecheck
29.09.2016 3 z 5

Ale jo, čekal jsem uplnou slátaninu, nakonec jsem to zchroustnul docela rychle bez trvalejších následků. Do vlaku a před spaním vcelku ideální věc. Rychle to odsýpá, díky humornýmu rázu knihy člověk díkybohu nepřemejšlí nad chatrností celý zápletky ale žádná řachanda to teda není. Vlastně si pamatuju jen jedinej dobrej vtip, kterej byl ale možná připravovanej tak sto stránek dopředu - "ten váš přítel teda není zrovna Einstein". Kdybych si něco pamatoval z Forresta Gumpa tak to možná budu srovnávat... líbilo se mi, že hlavní hrdina se nijak do ničeho extra neangažuje a přitom toho zvládne mnohem víc než všichni ti samozvaní bojovníci za svojí pravdu, který maj jen plnou hubu keců, obzvlášt co se týče těch druhých.

DickBach
23.09.2016 2 z 5

Forrest je super, na Cimrmanovic Jarouška nikdo nemá, zato tohle nemá obdoby. Omlouvám se, ale prostě mi to vůbec nesedlo. Kousala jsem to horko těžko, nebavilo mně to a asi jsem ani nepochopila co tím chtěl autor říci. Psané to je vtipně, občas mně některé zvraty dostaly, rozesmály, ale celkově to byla prostě divné, přespříliš absurdní.