Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488890/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna--k91-488890.png 4 7299 7299

Stoletý stařík série

Vyprávění o veselém útěku svéhlavého muže. Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Holister
19.09.2016 5 z 5

Forrest Gump potkává Járu Cimrmana a narodí se jim stařík švédského zevnějšku.

kasilka
19.09.2016 4 z 5

Život je jak bonboniéra, nikdy nevíš co ochutnáš - přesně tento citát vystihuje tuto knihu (i podobnost z Forrestem Gumpem) :)

Marisa
17.09.2016 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, smát jsem se musela většinu knihy a jak už tady bylo zmíněno, část s liškou byla jednou z těch nejlepších :D

Nestorkea
14.09.2016 5 z 5

Staříka jsem četla dříve než Analfabetku a moc mě bavil. Některé Jonassonovy obraty jsou geniální, nedají se vystihnout ve zfilmované verzi díla. Část o pomstě lišce mě dostala do kolen. Dílko celkově se dobře četlo, mělo rychlý spád a děj nečekané zvraty. Za mě palec nahoru.

Karborund
09.09.2016 3 z 5

Bohužel, mé očekávání nebylo naplněno.Je to vlastně jen upravená Analfabetka.Dějová linka minulosti byla alespoň trochu vtipnou historickou fikcí, ale děj současnosti to byla velká slátanina.

callahanh
08.09.2016 4 z 5

Nevím, zda je to dáno všeobecným hypem, který se kolem knihy vytvořil, ale ve výsledku mě vlastně trochu zklamala. Jonassonovi se nedá upřít čtivost a spád, takže je román přečtený opravdu hodně rychle a je psán dost svěžím stylem. Některé nápady jsou výborné a některé situace opravdu vtipné, což je ale dáno i tím, že osobně mám poměrně rád myšlenku alternativní historie. Co mi ale asi nejvíc vadilo, byla překombinovanost děje, která byla v kombinaci s dvěma příběhovými a časovými liniemi opravdu přehnaná. S tím souvisí i to, že pár momentů už mi přišlo vyloženě absurdních a jejich pointa už byla až moc "náhodná" a vysloveně o štěstí, což se mi zdálo hodně nepravděpodobné. Chvílemi se mi taky zdálo, že Forrestem Gumpem se autor přece jen inspiruje až moc a snaha ho napodobit a možná i překonat byla až moc viditelná (tohle ale může být dáno i tím, že jsem knihu přečetl až teď a mohl jsem se na to díky různým upozorněním soustředit víc). Rozhodně ale nejde o špatné dílo, jen je otázkou, zda to někdo bude číst vícekrát, protože na podobná témata už bylo napsáno víc knih a podle mě i lépe. 70%

Pasadenka
08.09.2016 3 z 5

Připomínalo mi to Forresta. Hned mi vytanulo na mysl, jak je škoda, že si takové zážitky ten stařík ani neuvědomí, jen se potácí životem a nechává věci vybuchovat. Ale bylo to fajn. :)

Marčullkas
08.09.2016 2 z 5

Nadšení z knihy nemůžu sdílet za mě ne :( ač mě to mrzí! Mám ji koupenou a doma v knihovně, ale měla jsem hodně práce s dočtením knížky. Snad příběh osloví mnoho jiných!

Pavlusa007
05.09.2016 5 z 5

Naprosto zábavné čtení a snad jsem se i něco dozvěděla o politice 20. století :). Jen jsem se pak, bohužel, koukla i na film a měla z něj pocit, že knihu snad scénárista ani nečetl. Jako by to bylo o něčem jiném...

Anet257
04.09.2016 3 z 5

Kniha byla zajímavá, čtivá. Někdy mi ale příběh připadal zbytečně natažený a zcela nereálný. No je to kniha která aspoň má nápad a na oddych naprosto ideální.

Ľudevit
02.09.2016 3 z 5

Táto kniha nie je dokonalá - nelogické rozhodnutia Alana, ktoré tam boli len preto, aby mohol príbeh ísť ďalej(napr. ukradnutie kufra) mi prekážali a chápem, že náhoda a šťastie sú charakteristické črty tejto knihy, no dejú sa nezávisle od Alana. Jednalo by sa o vážnejšiu chybu, pokiaľ by nebol dej taký zábavný a postavy také charizmatické. A to je to, čo zachránilo túto knihu - charizma. Nemôžem si ani spomenúť na postavy, ktoré by boli tak sympatické aj napriek páchaniu protizákonných a nemorálnych aktivít. Aj tu platí, že humor vám najlepšie priblíži postavu a preto aj napriek hocijakej negatívnej situácií, ktorá sa Alanovi prihodí, riadi sa heslom, ktoré vám navždy ostane v pamäti: ,,Je tak, jak je, a bude tak, jak bude.'' Nie je to nič originálne, nič prevratné, ale nikdy ani nemalo byť. Jedinou úlohou "Starčeka" je pobaviť a to splnil.

avalonek
01.09.2016 4 z 5

Takový Forest Gump ve stoletém provedení.Kniha je hezky napsaná,pěkně se čte a je i příjemně vtipná.Né zas tak,že bych se popadala za břicho,ale Alan je dobrý,pohodový blázen,který prožil svůj život naplno a ještě s humorem..Takže na odreagování dobré č.tení

Jarkatimka
01.09.2016 4 z 5

Nejdřív jsem četla knihu a pak viděla film. Doporučuji v tomto pořadí. Kniha mi přišla barvitější, fantazijní, zábavná...

natalie8531
01.09.2016 4 z 5

Takové štěstí v životě, jako měl Alan Karlsson, bych také chtěla mít!

v.july
31.08.2016 5 z 5

Extra vtipné mi to nepřišlo, ale kniha je skvělá. Skvělý nápad, rozmanitý děj, knižní zpracování je mnohém lepší než film.

Aroucaria
30.08.2016 4 z 5

Jedna neuvěřitelnost za druhou, u které jsem se dost zasmála a sprostota vyjadřování zrzky tomu dala pěkně chilli :-)

IndependentLady
26.08.2016 5 z 5

xxxxxxxxxx

Nikuskaaa
25.08.2016 5 z 5

Bavila me! Super neuvěřitelný příběh.

petruuuna
22.08.2016 5 z 5

Moc jsem se bavila.

jana3866
21.08.2016 5 z 5

Jednou za cas se objevi knizka, u ktere doslova jasam. Tahle je jedna z nich. Urcite patri do mych top ten, must read before you die a ja nevim kam jeste. Proste genialni. Ale clovek musi znat sem tam nejakou tu historickou souvislost, aby se nalezite bavil.