Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7210 7210

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Nočnípták
16.03.2020 5 z 5

Už zase jsem Stoletého staříka přečetla. "Odprachovávala" jsem knihovnu a opět skončila asi u čtvrté police. Jak se mně dostane do ruky tahle kniha, tak zapomínám na práci. Myslela jsem, že jenom tak trochu budu nahlížet a listovat, ale zpátky do police jsem ji už nevrátila. Přečteno jako vždy s nadšením a radostí. Allana miluji stále víc, je nepřekonatelný.

Srovnávání s Forrestem? Protože se oba vždy nachomýtli k důležitým událostem? Přesto tam podobnost nevidím a myslím, že by tím srovnáním měl být Allan uražen.

Ivan F
15.03.2020 4 z 5

Ak by mala mať absurdná literatúra svojho nekorunovaného kráľa, tak Starček by bol horúcim favoritom. Že je kniha ad absurdum vo všetkom, to mi príde ako pridaná hodnota, pretože inak je humor v knihy plytký, avšak dobre sa to ako celok číta a príbeh plynulo odsýpa bez akýchkoľvek hluchých miest. Teraz sa už len treba zamyslieť, či dejepis, ako sme sa ho učili v škole, je naozaj založený na realite a skutočnostiach, či všetko nakoniec nebolo inak. Čo mi vadilo je fakt, že autor postavil Allana do úlohy vševedka trpiaceho ilúziou o svojej dokonalosti.

P.S. Vadí mi zrovnávanie s Forrestom Gumpom, kde FG je kravina na entú a nie je to kniha vtipná, len kniha hlúpa. A podľa zlej knihy málokedy vznikne dobrý film.

Ivka164
14.03.2020 4 z 5

Velice pěkné a poutavé čtení.

Xandy
05.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha, tolik jsem se u žádné nezasmála. Těším se na druhý díl a na další knihy od autora. Doporučuju

Jana.Kuc
05.03.2020 5 z 5

Takový jiný Forrest Gump. Velmi pěkné odpočinkové čtení. Těším se na další díl.

Dolik13
05.03.2020 5 z 5

Tak tohle bylo skvělý. Pasáže s Herbertem Einsteinem byly tak neuvěřitelně vtipný, že si nepamatuju, zda jsem se u knihy někdy takhle smál. Pokud mám vzít ale v potaz celou knihu, tak mě určitě bavili více pasáže z minulosti, protože fantazie autora zde skutečně nemá meze. Určitě jí doporučuju všem a především tě, kteří mají špatnou náladu a potřebují nějakou oddechovku na rozveselení. Tohle je ta správná volba.

Kulhavá
02.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha, inteligentní humor. Bavila jsem se od začátku do konce.

dr.romca
01.03.2020 5 z 5

To nevymyslíš :))

tabaluga
29.02.2020 5 z 5

Tak u této knihy jsem se opravdu zasmála:-) divila jsem se, co všechno za svého života Alan stihnul a pořád jsem si říkala, je to vůbec možné, aby jeden člověk měl vždycky takovou kliku...nicméně jeho minulý i současný život pobavil:-)

cipperka
21.02.2020 5 z 5

Dobře napsaná, vtipná, čtivá knížka. Super na odreagování ;-)

Metla
20.02.2020 5 z 5

My, Češi, máme Járu Cimrmana, Američani mají Forresta Gumpa a Švédi Alana Karlssona. Posledně jmenovaný světoběžník, jenž ovlivňoval dějiny 20. století ve všech důležitých ohledech, má ještě ve sto letech dostatek sil a svědomí se značným manévrovacím prostorem. Tudíž skrz okno domova důchodců a maceškový záhon vyráží na fosilní road movie, která mu umožní páchat trestnou činnost, potkávat zajímavé lidi (i zvířata) a hlavně pít cokoliv s obsahem alkoholu - pokud to není z banánu, případně s deštníčkem.
Jestliže se čtenář neorientuje v nedávné historii, politice a proslulých osobnostech, užije si knihu jen napůl. Kdykoliv na mně vyskočila nějaká neznámá událost (výbuch v Teheránu, požár ve Vladivostoku), ztrácela jsem jistotu: fabuloval autor i tentokrát na reálném základě, čímž je to ještě vtipnější, nebo si vše vycucal z prstu?
Ať je to jak chce, příznivci absurdity a černého humoru si přijdou na své. Román má pár slabších stránek, i tak jsem se po většinu četby culila a občas se rozchechtala nahlas. 85%

"...ať pan Mao promine, ale on (Alan) má zrovna teď komunismu plné zuby a touží si oddechnout někde, kde člověk může dostat Coca-Colu s vodkou bez příslušné politické přednášky.
Mao odpověděl, že mu to sice prominout může, ale pan Karlsson by si neměl dělat velké naděje. Komunismus totiž slaví úspěchy všude, nepotrvá to dlouho a dobude celý svět.
Načež se Alan otázal, jestli by mu někdo z pánů mohl poradit, kde si komunismus podle jejich názoru dá se svým vítězným tažením nejvíc načas.
Mao Ce-tung, Kim Ir-sen a maršál Mereckov dali hlavy dohromady a celou věc mezi sebou probrali. Padl návrh na karibský ostrov Kubu, něco kapitalističtějšího než právě ten si pánové těžko dokázali představit."

Abroš
17.02.2020 5 z 5

Kniha,z jedné strany Stařík a z druhé Analfabetka.Bylo mi řečeno,že když přečtu jedno,nebude mě bavit druhé.Přečetl jsem obojí a náramně jsem se bavil.Jednoduchý sprintující děj bez nudy.Skvělé

Mystifica
16.02.2020 3 z 5

Humorná knížka, něco na způsob Forresta Gumpa. Vypráví příběh staříkova života, jenž se prolíná s dějem v současnosti, a shodou okolností se stařík nachomýtl v podstatě ke všem podstatným událostem Švédska 20. století.

Zuzkanka
09.02.2020 4 z 5

Ani nevím, jak dlouho jsem ji četla. Ne že by mě nebavila, ale prostě tam nebyl takový ten impuls k tomu číst a číst, ať víte, co se děje a nemůžete bez odhalení dalšího děje pomalu ani spát..
Tady jsem tento pocit neměla. Nicméně to nic neubírá na tom, že knížka se mi líbila, nebylo momentu, kdy bych se nudila. Vše do sebe skvěle zapadalo a skvěle jsem se bavila. Miluju autorův suchý humor a to jak věci předkládá čtenáři.
Jednu hvězdu ubírám proto, že to bylo moc politický, i když tak nějak nepoliticky, ale Analfabetka mě bavila víc právě proto, že tam nebylo tolik politiky, i když mě teď trochu láká zjistit, jak to vlastně skutečně bylo.. ;) Nicméně Stojednaletý stařík si v mé knihovně ještě chvilku bude zahřívat své místečko, než ho vytáhnu k přelouskání.

Beltrix
02.02.2020 5 z 5

Ač jsem se této knížce vyhýbala z obavy, že všechen ten boom kolem ní je zbytečný, tak opak je pravdou. Stoletý stařík zažívá úžasná dobrodružství v přítomnosti, tak jako je zažíval celý předchozí život. Lehce bizarní, ale přesto pořád na hraně reálnosti. Staříkův přístup k životu je sympatický. A navíc je tohle jedna z mála knížek, kde jsem měla opravdu radost, že všechno se tak nějak hezky vyřešilo, přestože jinak takovéto autorem uměle vytvořená řešení nesnáším.

kudrdlinka
01.02.2020 4 z 5

Kdyby mi knihu nečetl Martin Stránský (díky němu je i čtvrtá hvězda), tak nevím, jestli bych u ní vydržela, ale jsem ráda. Moc mě nebavily kapitoly z minulosti a politika, i když bylo opravdu neuvěřitelné co Alan za svůj stoletý život zažil, s kým se setkal a ovlivnil chod dějin. Ale že bych se u knihy kdovíjak bavila, jako někteří, to ne, ikdyž začátek byl celkem dobrý a ke konci jsem se fakt i zasmála. Možná se časem podívám, jak se Alanův život vyvíjel dal.

Maanna
27.01.2020 3 z 5

V knize se toho plno stane a přesto mi přišla taková roztahaná a rozvláčná. Když jsem přemýšlela proč, přišlo mi, že postavy, které jsou spíš zdařilými karikaturami než propracovanými hrdiny, tak dlouhý příběh neutáhnou. Mně by přišlo smysluplně z toho udělat dva na sobě nezávislé příběhy - jeden o staříkovi ovlivňujícím dějiny a jeden se zlodějskou zápletkou. Pak by si to udrželo lepší švih. Takhle jsem si někdy říkala, když už bude konec, protože zkrátka dobrá groteska ví, kdy skončit. Nápaditost autora si nicméně zaslouží upřímný obdiv.

Arev122
26.01.2020 5 z 5

Vtipně a humorně napsaná kniha, mě pobavila. Pěkná oddechovka.

Maryan
26.01.2020 5 z 5

Bol som skeptický k tejto knihe. Už len ten názov. Čo mi môže kniha dať? Ku knihe treba pristupovať takto. V prvom rade sa treba naladiť humorne. Na každej strane je množstvo jasných, ale i skrytých humorných situácií a výrokov. Druhá vec - kniha bude problémom pre málo rozhľadených ľudí, ktorí nemajú veľa informácií o 20. storočí. Dej je totiž rozdelený na súčasnosť - zápletku - a minulosť starca, ktorý bol pri veľkých dôležitých udalostiach v 20. storočí. Tieto dva deje sú pre znalých histórie tak vyvážené, že preskok zo starcovej minulosti, k súčasnej zápletke čitateľa až nahnevá, pretože spisovateľ urobí seknutie v tom momente, kedy je to najzaujímavejšie. To platí aj opačne. Samotná postava starca je fascinujúca. Je to flegmatik, ktorého nič nemôže rozhádzať, okrem smrti svojej mačky. Jeho odpovede a priebeh dialógov, zvlášť s vysokými politikmi, či svojimi mučiteľmi, totálne prekrúca bežné zmýšľanie človeka a jeho stádovitosť - predpokladané odpovede. Starca nevyvedie z miery vôbec nič. Ani to, že nemá vzdelanie, napriek tomu sa okolo neho točia milióny, že si ako špecialista na výbušniny odpáli dva krát dom, ani rokovania s najvyššími predstaviteľmi štátov. Napokon má charizmu, keď dokáže ľudí rôznych názorov a pohľadov, skĺbiť do jedného celku. Jeho heslo znie: všetko je tak ako má byť a bude tak, ako bude. :-) Ak sa chcete dozvedieť, ako bola vynájdená atómová bomba, prečo vyhorel Vlaidvostok, ako bol odhalený tajný Sovietsky agent v Paríži, prečo nevyšiel atentát na Churchila, ako a prečo zomrel Stalin, či kto zachránil fašistu Franka a mnoho ďalších pikošiek, nenechajte si túto knihu ujsť. Veľa vám toho odhalí. :-)))

Cinderella6
18.01.2020 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát a stále se u ní směji. Rozhodně doporučuji!