Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7293 7293

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

elotriel
03.06.2019 4 z 5

Zajímavá myšlenka i zápletka, kniha je psaná čtivým způsobem. Ale jsem na tom stejně jako hlavní hrdina - nemám ráda politiku a nebavila mne místa, kde byla popisovaná politická situace v různých zemích.

zvonare
01.06.2019 5 z 5

Kniha, kterou miluju. Když jsem ji poprvé četl v Bulharsku na pláži jako e-book, nahlas jsem se smál, tak se po mě lidé otáčeli. A dobrý je i film.

jprst
30.05.2019 1 z 5

Tady jsem šáhnul úplně vedle a navíc obdivuji ty, kteří pochopili autorovu (hlubokou) myšlenku.

Lutzka
30.05.2019 3 z 5

Absurdita a originální, někomu může vyhovovat, někomu ne. V každém případě je to "něco trochu jiného". Hodnotím tak na 70%.

Luciska13
27.05.2019 4 z 5

Naprosto originální humor autora, který opravdu nemá obdoby, jsem si ihned oblíbila. Neskutečnost příběhu měla své kouzlo, ale místy to bylo i na mě moc, proto ta hvězdička dolů. Určitě si ale přečtu další knihy od autora.

Nigol
24.05.2019 5 z 5

Jonasson se nenásilnou humornou formou ohlíží za uplynulým 20. stoletím a jeho klíčovými událostmi, jichž je nebohý Allan Karlsson svědkem a více či méně je ovlivňuje. Kniha má jednoduchý jazyk i humor, místy suchý, černý, což mi vyhovuje.
Za mě parádní oddechovka na dovolenou.

tweed
19.05.2019 1 z 5

Blíží se mi krize středního věku, smrt je blíže než včera a je tedy čím dál jasnější, že už nikdy nepřečtu vše, co mě zajímá. Zvlášť když mi denní život unavuje oči, takže si večer místo knihy otevřu spotify a naladím Guys we f****d (nebo hůře - BUCHTY), že ano.
Napadlo mě spásné řešení - audioknihy.
A tady je můj první nákup! Kniha, která mě vždycky zajímala, ale byla jsem líná ji číst. Kategorie pro audio jak vyšitá!
Byl to dobrý nápad. Mít staříka v jakékoli jiné podobě, hážu ho z okna.
Přišlo mi to tak debilní, že to ani pan Stránský (který to četl naprosto výborně) nezachránil.
Humor o umírání v sloních hovnech budu muset přenechat mladším ročníkům. Nebo starším. Zkrátka komukoliv jinému než mně.
Zkusila jsem si říct - Evičko, když to není humorné a ani zajímavé, zkus v tom najít něco hlubšího. A tak se ptám! Má Alan sloužit jako alegorické varování, že když patříte mezi ty "to víš, mě politika nezajímá, chleba levnější nebude a na vodku ještě máme, hahaha" lidi, tak se vám může stát, že RÁDOBY omylem podpoříte zlo?
Rovnou si odpovídám, že ne. Alan by sice úplně klidně Hitlerovi pomohl za panáka vodky postavit plynové komory, ale čtenáři ho milujou. Co bude dál? Kult Teda Bundyho? (ehmehm)

Každopádně, když mě kniha zrovna nevytáčela, tak mě absolutně nudila.
Mou potřebu mít v životě více zajímavých příběhů to tedy nevyřešilo, ale(!) na druhou stranu to vyřešilo mé problémy s usínáním. To však cením max na 1 hvězdičku, protože si zdravých životních návyků vážím asi tak jako si vážím Alana. Nicméně díky této knize se do ČR dostal Backman, a to už cením velmi vážně, páč ho mám ráda.

vendulav
16.05.2019 5 z 5

Vtípek sem, vtípek tam a ono to funguje! Politice se vyhýbám, ale v příběhu Alana bylo toto téma podáno jakýmsi pro mě nedefinovatelným způsobem, že mi to vůbec nevadilo, ba dokonce jsem si to užívala.

Monika_cz
07.05.2019 5 z 5

Dala bych knize jiný název: "Za vším hledej Allana." Je to humorné, dobře se čte a moc se mi líbila provázanost různých let a událostí, které se skutečně odehrály, a čtenář je zná. Za vším stál jeden Švéd, no prostě úžasné počtení.

ewi
05.05.2019 3 z 5

svedsky Forest Gump.....prostoduchy pribeh, ktory ma nebavil, mala som ho problem docitat...

Filip555
04.05.2019 5 z 5

Chvilku jsem váhal jestli, jestli si mám knížku přečíst. Když jsem si ji nakonec přečetl, usoudil jsem, že jsem rozhodně neudělal chybu. Určitě můžu vřele doporučit!!!

Kate72
04.05.2019 3 z 5

Vtipně napsána knížka, s neuvěřitelným životním příběhem. Docela dobrá odpočinková četba. Určitě se pustím do dvojky.

Greenfingers
30.04.2019 4 z 5

Autor se zjevně nechal inspirovat již notoricky známým a slavným Forrest Gumpem. Vymyslel příběh jen stěží uvěřitelný, doslova napěchovaný komickými situacemi. Oddechová četba, která si zjevně nečiní žádné vyšší ambice.
Jak je vidět, " Stařík" tak docela nezmizel a přeji mu další léta a možná i díly navíc. Tentokrát však už beze mne.

Enxinka
30.04.2019 5 z 5

Jak by asi světové události vypadaly, kdyby za ně tahal v pozadí jeden člověk? A ještě naprosto nevědomky? Alan Karlsson mi v lecčem připomíná Foresta Gumpa – podceňovaný rádoby ňouma, který je přes všechnu svou nevinnost velice inteligentní a oblíbený. Možná za to může upřímnost a přímočarost v jednání, což jsou vlastnosti, které ne málo lidem schází. Moc se mi líbilo prolínání vyprávění aktuálních událostí a vypravování o Alanově životě, včetně vedlejších linií, které autor nezapomínal dotáhnout v detailech. Chvilku mi trvalo se opravdu začíst, ale ona chvíle kdy se nemůžu od knížky hnout ani na záchod přišla a stoletý stařík tedy rozhodně nezklamal.

Skuderka
29.04.2019 1 z 5

Knihu jsem začala číst s velkým očekáváním skvělého literárního zážitku. Ten se však nedostavil. Rozvláčný zdlouhavý příběh mě neoslovil.

Mauricie
27.04.2019 5 z 5

Za mě geniální příběh. Sama ráda dávám do souvislostí věci, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisí. A to přesně dělá i autor v případě Staříka, který se jakoby náhodou nachomýtne skoro ke každé historicky významné události a jen nepatrným zásahem, či poznámkou v pravou chvíli způsobí, že se vše odehraje přesně tak, jak to známe z dějepisu.

DK197
26.04.2019 3 z 5

Stoletý stařík se mi dostal do ruky náhodou. Začátek mě nadchl. Potom to kolísalo a střídalo se s nudou. Někdy mě rozesmál, jindy jsem přemítala, jestli není za hranou se smát a vyvalovala oči, ale smála se a kroutila hlavou. Pak se zas nudila a tak pořád dokola až k setkání se Stalinem, kde už jsem se převážně jenom dobře bavila a kroutila hlavou. Závěrečné vyvrcholení je ovšem natolik absurdní, že jsem se dokonce musela vykašlat na komplexní příběh jako takový a užívala si jen konkrétní hlody bez ohledu na děj, logiku postav a cokoli dalšího. Protože zde každá postava je občas hloupá, mimo a pak chytrá a logická snad jen podle momentální potřeby pobavit čtenáře. Soudržně to nedává smysl a občas ruší slovní zásoba, která je minimální, což zároveň paradoxně jindy i baví. Ale samotné hlášky jsou fajn. Moc fajn. Takových 60 % - spíš jo, než ne, pro pobavení bez hlubšího potenciálu.

ANDY28
24.04.2019 5 z 5

perfektní!

slawa.cap
18.04.2019 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Musím říct, že mi to přišlo jako švédská kopie Forresta Gumpa - filmu, ne knihy. Začátek byl trochu slabší, ne špatný, ale oproti konci jako by to byla jiná kniha. Od Vladivostoku jsem se smál už skoro nepřetržitě, což do té doby bylo jen sporadicky. Obě dějové linky byly napínavé, ale u té z historie chybělo napětí, jestli to Allan všechno přežije :)
Nejzábavnější postava byla určitě Kráska a její vybraný slovník. Určitě se pustím i do druhého dílu.

Noname007
17.04.2019 5 z 5

Úžasná knížka. Bavily mě oba příběhy od začátku až do konce. V některých pasážích jsem se nemohla přestat smát, jiné mi přišly vcelku zajímavé. Určitě doporučuji.