Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7293 7293

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Nahnilaruka
12.12.2017 5 z 5

Zprvu jsem byl k této knížce trochu skeptický, protože to byl takový mainstream a ten já moc nemusím, i když se jedná leckdy o kvalitní dílka. A právě toto je právě ten případ.

Čtenář samozřejmě nesmí očekávat žádnou náročnou literaturu, u které si rozšíří své obzory. O to tu přeci nejde, je to vtipně podaný, svižný příběh, který se prolíná s historickou linkou. V závěru se obě linky skvěle spojují a pokračují jako jeden celek.

Postavy nejsou ploché a především je každá unikátní, ale nade všemi vyčnívá samozřejmě Alan. Autorův styl je poutavý a zábavný, čtenáře dokáže strhnout a pohltit, hlavně ve druhé půlce knihy. 90%

Pauvka
09.12.2017 odpad!

Od knihy jsem opravdu čekala víc. Jsem zklamaná :-(. Nutila jsem se do čtení což jinak nedělám. Proto teda jedna hvězdička.

tichoslapek_
05.12.2017 4 z 5

Poprvé jsem knihu odložila po necelých 100 stranách. Po druhé jsem jí přečetla jedním dechem. Co říct na tak dlouhý, významnými událostmi naplněný život? " Snad jen: "Vše je tak jak je, a bude tak jak bude."

bzung
04.12.2017 2 z 5

Stoletý stařík začíná jako vtipný a originální příběh, nicméně záhy, někde mezi autobusovým nádražím a železniční stanicí Byringe, ztrácí tempo a nakonec vyzní do ztracena. Jednotlivé zápletky působí prvoplánově a opakuje se v nich stejný vzorec, tj. Alan hraje na absolutní náhodu, a vždy mu to tou čirou náhodou vyjde. Poprvé, podruhé to působí úsměvně, pak už je to ale nuda. Příběhově jde o Foresta Gumpa říznutého Baronem Prášilem, nicméně epizodkám chybí inteligentní pointa. Pokud čtenář přistoupí na autorův vcelku laskavý humor, věřím, že se může bavit. Nicméně na mě příběh působil tak trochu infantilně, nebo lépe, senilně.
"Nazdar, Mao, Ahoj Kime!" - "Jé, to jsi, ty, Alane? Pamatuješ, jak jsme tenkrát... tak to tě samozřejmě nepopravím, dáš si čaj s rumem?" - "A co raději dva rumy?" - "No, výborně!"

Enolain
03.12.2017 2 z 5

Po 200 strankach na to fakt prdim... soucastost se jeste da cist..ale ta minulost? Uplne zbytecnea nudne psani...

YA-girl
29.11.2017 4 z 5

Svěží příběh podaný s vtipem - bavilo mě to moc a hodně často jsem se uchichtávala nahlas :). Ale přiznám se, že kdyby měla kniha o sto stránek méně, nevadilo by mi to - ke konci už mi to přišlo jakoby "pořád dokola". I tak ale hodnotím vysoce - zase tak často se mi nepoštěstilo číst knihu, kdy jsem po celou dobu, stránku za stránkou, měla pusu od ucha k uchu! ;) Navíc se mi moc líbilo, jak byl příběh správně zamotaný, ale jak se vždy vše vyřešilo ke spokojenosti "naší party na útěku" ;). S tím souvisí to poselství, které příběhem prostupovalo: "je tak, jak je, a bude tak, jak bude" - často když necháme vše tak, jak to je, a přistupujeme k tomu s tímto pozitivním náhledem, tak ono se to opravdu samo k naší spokojenosti vyřeší ;). A ještě se mi líbilo, jak tam byla jemně a s vtipem popsána nesmyslnost politiky a válek atd. Když nad tím tak přemýšlím, tak kniha byla nejenom zábavná a humorná, ale svým způsobem vlastně i docela poučná ;).

medlovice
27.11.2017 5 z 5

Přesně podle mého gusta . Bavila jsem se od začátku, od první stránky až dokonce. Jsem fanoušek Forresta , Waltra Mittyho, dlouholetý cimrmanolog a Švejka znám na jedničku. Jen jsem si při čtení pomyslela, to je kniha, která naštěstí nejde zfilmovat .To by byl nejdražší film a jak udělat všechny ty politiky. A ejhle. film je .No tak snad ho přežiju. Jdu shánět Analfabetku.

Antonín185
22.11.2017 4 z 5

Skvěle napsana záležitost. Nepamatuji kdy jsem se u čtení knihy nahlas smál. Děj má spád a hlavni hrdina trochu připomíná Forresta Gumpa.

Danca196
14.11.2017 4 z 5

Zpočátku jsem měla problém se začíst, ale nakonec jsem se nemohla od knížky odtrhnout. Severský styl humoru mám ráda, ale F. Backmana stařík nepřekoná.

Jirinamac
13.11.2017 3 z 5

Do knížky jsem se nemohla začíst, a tak jsem zvolila audio, určitě bych jí nedočetla. V podání M. Stránského, mě alespoň trošku bavila, ale i tak pouhé 3 hvězdičky

faba
10.11.2017 1 z 5

Zasmál jsem se...
...ale že bych se válel po zemi smíchy? Do poloviny mě to bavilo, ale potom už se stále opakovalo, a já čekal, kdy se sejde s jedním z našich Václavů. Ke konci nuda. Nemohl jsem se dočkat, kdy to dočtu.

Manbearpig
10.11.2017 3 z 5

Snaha byla, ale Forrest Gump je jen jeden. Neurazí, nenadchne.

martin09
05.11.2017 1 z 5

Od knihy jsem očekával daleko více... Po prvních stránkách jsem si myslel, že knihu odložím a už nikdy neotevřu. Nakonec jsem ji ale přečetl celou. Chvílemi jsem se docela začetl, ale vždy to zkazila nějaká absurdnost. Občas jsem se u knihy i zasmál, ale některé vtipy byly velmi trapné. Ovšem je to ideální čtení pro nenáročného čtenáře, který moc často nečte.

Chesterton
02.11.2017 5 z 5

Souhlas, nevím zda bych knihu přečetla, ale poslech naprosto super. Báchorka přitažená za vlasy? Naprosto. Nicméně do současného politicko-lidského často blázince se jako oddech skvěle hodí :))

Step.sa
31.10.2017 5 z 5

Audioknížka čtená Martinem Stránským byla vážně skvělá!

Torgal
31.10.2017 3 z 5

Odľahčený tón knihy mi sadol, rovnako ako aj životná filozofia Alana Karlsonna, ktorý si z ničoho nerobil ťažkú hlavu a kašlal na politiku (hoci o ňu zakopával na každom kroku). Ak to ale chcelo byť niečím viac ako odpočinkovým čítaním, tak tento zámer (u mňa) nevyšiel. Línia zo súčasnosti je príliš absurdná, ale vďaka čiernemu humoru uspokojivo zábavná. V retrospektívach (ktoré boli v knihe z bohvieakého dôvodu) je ale prekvapujúco veľa socializmu a chľastačiek so svetovými vodcami. Životný príbeh starčeka je ale ako celok strašná báchorka pritiahnutá za vlasy, oproti ktorému je Forrest Gump (ku ktorému má Alan dosť blízko) realistická dráma. A do toho ešte lacné vtipy typu Herbert Einstein. Pobavilo, ale len ako jednorázovka na zabitie času. 6+/10

hroneczek
30.10.2017 5 z 5

Kniha mě hodně bavila, zejména popisy některých situací. Celkově napsáno velice vtipně, trefně, užívány krásné slovní obraty. Trochu mi osudy Alana připomínaly Forresta Gumpa.

hanka0308
29.10.2017 5 z 5

Vtipně napsaný příběh stoletého staříka, jenž popisuje celý jeho život plný překvapení a zvratů. Kniha mě opravdu bavila od začátku do konce. Během čtení jsem hodně cítila vliv Jaroslava Haška, a ani jsem nejdříve nevěděla, že je to Jonassonův oblíbený spisovatel, ještě vedle M. Kundery.

Jituška82
28.10.2017 3 z 5

Čekala jsem trochu víc, knihu jsem díky čtenářské výzvě po několika letech dočetla.... Přijde mi ti taková snaha o "švédského Cimrmana".... Působilo to na mě docela dost přehnaně. A skoky ze současnosti do minulosti na mě působili poněkud násilně... Ale jinak je kniha čtivá a několikrát mě i rozesmála.

eliska8761
25.10.2017

Ja tenhle druh humoru muzu... i kdyz chapu, ze nesedne kazdymu, za me super.. ani film neni spatnej..