Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7293 7293

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Wargo
19.10.2017 5 z 5

Vtipné, originálne, jednotlivé príbehy a ich historický význam v súčastnosti len podčiarkujú iróniu celej knihy. Teším sa na film, nakoľko som si sám Alana už nejako predstavil a svojím spôsobom aj obľúbil, a vidieť ho naozaj trmácať sa niekde zo slonom musí byť ozaj prdel... ;) Taký švédsky Forest Gump !

kamikucka
17.10.2017 4 z 5

Lehkost celého příběhu,jednotlivých charakterů i smyslu pro humor byla velmi příjemná.Postava Alana a jeho pohled na svět byla natolik povznášející,ze by se s nadsázkou dalo říct,ze jen samotné čtení dokáže člověk s vytáhnout z podzimních chmurnych nálad,rozesmát a mnohdy obyčejně a lidský zahřát u srdce. Kniha je čtivá,nezahlcuje čtenáře složitostí zápletky a zařadila bych ji mezi odpočinková díla. Pro mě,na mateřské,vyloženě ideální

slaska77
16.10.2017 4 z 5

Měla jsem jako audioknihu, díky které jsem dokázala dlouhé hodiny doma pracovat na natírání pergoly, plotu atd. Jinak bych si samozřejmě raději přečetla na vlastní oči-) Groteska od začátku do konce. Později jsem viděla i film, který byl samozřejmě o některá Alanova dobrodružství osekán, ale i tak kouzlo to mělo. Doporučuji.

zdenaR
13.10.2017 4 z 5

Pohodové počtení, zaujme specifickým smyslem pro humor, i když Analfabetka se mi zdála lepší.

Malíček
11.10.2017 3 z 5

Od této knihy jsem asi očekávala příliš, a proto jsem po dočtení mírně zklamaná. Oceňuji vtipné pasáže a jednoduchost, s jakou je kniha napsaná, proto je dost čtivá, zázoveň mi ale přišlo, že se příběh hrozně táhne, spoustu detailů a někdy jsem měla problém si zapamatovat, kdo je kdo a co se kdy stalo, aby mi to dohromady dávalo smysl. Přijde mi fajn, že si člověk osvěží i historické události a postavy, to je skvělé zpestření. Celkově bych knihu doporučila jako "četbu do vlaku".

G-Rea
11.10.2017 2 z 5

Nerada to říkám, ale tato kniha není literatura. Zpočátku mě trochu zmátly originální situace a nápady, autorovy vtipné komentáře a výroky. Té permanentní vtipnosti a originality však bylo najednou příliš, začaly být stereotypní a kalkul z nich vyčníval na sto honů. Nicméně, ve své kategorii poměrně svižné čtení: snad jako sbírka anekdot?, nebo jako seriál na pokračování?, čtení na dovolenou? Asi ode všeho trochu, nejvíc se však podobá televiznímu, nebo filmovému scénáři. Proto nepřekvapí, že film zaznamenal takový úspěch, vždyť předloha už pro něj byla perfektně připravená . Scénář nemusí mít nosný děj - postačí jednotlivé sekvence, přesně jako v této knize. Nemusí originálně pracovat s jazykem, ani s literární zkratkou. Nemusí "malovat" atmosféru, tu už dotváří film, tím se však právě ocitáme úplně někde jinde.
Takovýchto bestselerů vzniká víc: znamená to snad, že literatura postupně ztrácí statut svébytného žánru?
Jsem však optimista: v moderní literatuře jsou ještě pořád jména jako Vonnegut, Keysey, Nabokov, Kundera, Hrabal...........

Booky84
10.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha, vtipná a moc se mi líbila myšlenka, jak může jeden člověk být součástí tolika historických událostí.

Lucy1905
08.10.2017 4 z 5

Vtipná a tak trochu historická kniha. Připomíná mi Forresta Gumpa až na to, že Alan má vyšší IQ. Uvidím, jestli budou i další knihy od Jonase Jonassona stejně tak dobré.

CHezunka
07.10.2017 1 z 5

kniha mě vubec nechytla, humor mi přišel naprosto trapný a zcestný. Celá kniha mi přijde naprosto mimo trochu reálnou mísu. za mě opravdu velké zklamání oproti velkému bumu, co okolo ní bylo

Leusee
02.10.2017 4 z 5

Knížka mě moc bavila a Alan, jeho humor a celý jeho pohled na život a na svět mě neskutečně bavil. Některé fráze a vtipy byly opravdu výborné. Jediný důvod proč dávám 4 hvězdy namísto pěti je takový, že dějová linka z minulosti mě upřímně spíše nudila a často jsem se našla, jak tomu ani nevěnuji pozornost a musela jsem se vracet na začátek stránky. Ale jinak opravdu skvěle napsané!

martin6849
02.10.2017 3 z 5

Stařík mě docela zklamal, čekal jsem od něj daleko více. Kniha byla sice správně přitažená za vlasy (chvílema až moc), ale u Analfabetky jsem se bavil mnohem více. Navíc mi Alan od začátku nebyl sympatický. Opět, Nombeko v Analfabetce se dalo fandit, protože vše, co dělala, dělala proto, aby přežila, zatímco Alan je prostě zloděj a vrah (a navíc ožrala a blbec). Více se mi asi líbila dějová linka z minulosti, ale ani z té jsem úplně nechrochtal blahem.
Takže celkově o třídu horší než Analfabetka, a proto dávám taky i o jednu hvězdičku méně.

Kekik
02.10.2017 5 z 5

Alan Emanuel Karlsson- český Švejk.
Tato kniha byla dlouho jako první na mém seznamu knih, které si chci koupit. Z důvodů- seznam je dlouhý, tudíž jsem si vždy vybrala ke koupi jiné knihy, a taky hlavně- seznam je nekonečný, jelikož stále objevuji nové a nové knihy, které chci, a také každou chvíli (naštěstí) nové knihy vycházejí. A tak ten seznam nemá konce.
(Zřejmě to taky plánuji tak do min. 100 let).
Ale, když už tedy přišel na řadu, tak z hromady knih, které mi ten den přišly, dostal prostor jako první.
Juch, to byla nálož vtipu. Příběh stoletého staříka mě bavil od začátku až do konce. S Alanem máme jedno společné- jakmile jde o politiku, taky vypínám a neposlouchám. Tady jsem tedy bohužel nemohla přeskočit třeba odstavec, jelikož to bych jinak četla knihu o polovinu kratší. Tak pro jednou jsem tedy ty politické nesmysly přežila, a o to víc si to užívala. Alanovy příběhy mě bavily fakt hodně moc !!! A vážně jsem ráda, že jsem si první knihu ze seznamu konečně přečetla. Doporučuji.

klaudia2722
02.10.2017 4 z 5

Skvelý začiatok, pri čítaní som sa nemohla prestať smiať. Postupne ma začala trochu nudiť dejová línia o starčekovom živote a bolela ma hlava najmä zo všetkých mien čínskych politikov... Ale inak knihu hodnotím veľmi pozitívne, jedna z najkvalitnejších kníh, aké som v poslednej dobe čítala.

senuf
02.10.2017 5 z 5

Neuvěřitelně vtipná a zábavná kniha. Jak příběhem, tak jazykem, jakým je napsaná (mimochodem výborný překlad). Tak trochu švédský Forrest Gump.

Ilonidas
30.09.2017 5 z 5

Před přečtením jsem si říkala, že to není přece vůbec můj šálek kávy, a že jakmile je ta kniha tak profláklá, tak mně se určitě líbit nebude. A strašně jsem se spletla. Velmi jsem se bavila. Tu pohodu, co ta kniha šířila, jsem měla chuť nasávat pořád, takže jsem se k ní vracela kdykoli, když to šlo. Navíc ty pohledy lidí, když jsem se začla řehtat v šalině. No, jsem moc ráda, že jsem ji zařadila do Výzvy 2017. Tak výbornou oddechovou četbu jsem potřebovala jako sůl :). Někdy je fajn na chvíli vybočit z cesty.

Elyen
22.09.2017 3 z 5

Začíná to zajímavě a neotřele, několikrát jsem se i nahlas zasmála. Pak se to ale začíná opakovat a zejména retro linie přestává být nápaditá. Od poloviny jsem už nečetla s chutí, ve 3/4 jsem začala retro linii vynechávat a nakonec jsem knihu definitivně zavřela ještě před koncem. Jak to slibně začalo, tak mě to postupně úplně přestalo bavit. Stokrát opakovaný vtip přestává být vtipem.

whiolet
20.09.2017 3 z 5

První jsem viděla film a smála sem se jako blázen, takže na knížku jsem se upřímně těšila.
Bohužel jsem zklamaná, knihu jsem přečetla s velkým sebezapřením. A, že bych se smála na celé kolo? No,ta to opravdu nehrozilo..

Dimas
18.09.2017 3 z 5

Našla jsem pár zajímavých myšlenek, ale všeobecné nadšení nesdílím.
...Lidi se můžou chovat, jak chtějí, ale Alan zastával názor, že je zbytečné být nevrlý, když máme možnost nevrlí nebýt...

Lenka8418
16.09.2017 1 z 5

Nečekala jsem od této knihy nic, ale takovou hrůzu fakt ne. Asi nejsem na tento žánr nastavená. Styl psaní se mi líbil, ale ten příběh ??? Fakt nechápu, že se mohlo prodat tolik výtisků. Chtěla jsem číst i Analfabetku, ale po přečtení staříka do toho fakt nejdu

Gwendelína
12.09.2017 5 z 5

Vtipná a pohodová kniha, která, navzdory se všemu, co v sobě ukrývá, dokáže vypořádat se situacemi s humorem a noblesou. Vřele doporučuji:-)