Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7293 7293

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

jana277
15.01.2017 5 z 5

Milujem humorné knihy a táto k nim jednoznačne patrí.

mari.seri
15.01.2017 5 z 5

Stoletého staříka mi doporučili kamarádi. Všichni z něj byli naprosto unešeni a já už chápu proč. Vtipné situace střídají ještě vtipnější. Prolínání současného příběhu s životním příběhěm Alana byl skvělý autorský tah :-) Příběh se četl jedním dechem. A závěrečné skupinové vysvětlování událostí státnímu zástupci bylo naprosto grandiózní.

mattonka
13.01.2017 5 z 5

Alan je takový švédský Forest Gump, byl u všeho důležitého a všechno nějak ovlivnilo nebo posunulo dál. Nicméně u Analfabetky, kterou jsem četla jako první, jsem se bavilo o kapku více.

Eidalon
12.01.2017 5 z 5

Všechno je tak, jak je, a bude tak jak bude . . .

Knihy pana Jonassona se stačily již proslavit, než došlo na mou první, Stoletý stařík. Začal jsem číst s očekáváním, které se vrchovatě naplnilo . . .

Dva příběhy hlavního hrdiny Allana Karlssona, ten současný i ten životní se vzájemně doplňují a svou nadsázkou a plným situačním humorem Vás vtahují do děje. Vskutku bláznivý děj, který dovede zlehčit jakoukoli situaci, od vyrobení atomové bomby a předanou Západu a následně Východu, až po požár Vladivostoku a nebo smrt zasednutí slonem. Peripetie neberou konce a v hledáčku jsou snad všechny zásadní situace světa 20 století (a postavy s nimi související – chybí snad jen Matka Tereza) a ta jedna odehrávající se právě teď.

Allan je člověk, který celý život používal jen selský rozum a řídil se svým citem a přímočarostí a dožil se sta let (práce a kořalka, pokud možno bez paraplíčka a žádný ženský, tedy až na Amandu). Autor si s postavou opravdu vyhrál a to jak při průřezu Allanovým životem, tak při jeho poslední eskapádě, která začala tak nevinně . . . oslavou jeho stých narozenin (bez kaše a sestry Alice).

Kniha v závěru graduje, a pasáž kde jsou předchozí fakta předkládána státnímu zástupci Ranelidovi jako vysvětlení všech těch trablů . . . to je fakt čtenářský gurmánský zážitek, směji se ještě teď. Allan Karlsson je novodobý Švejk . . . jak prosté a přitom geniální.

Určitě mohu doporučit, skvělá čtenářská mana Vás nemine. Za mne úžasná práce, dávám plný počet hvězdiček a klobou dolů pane autore.

A propos Einstein . . .

Alessio25
12.01.2017 5 z 5

Při čtení této knihy jsem se moc bavil. Alan Karlsson prožil neuvěřitelný život a Jonas Jonasson ho dokázal krásně popsat. Někomu může sice trochu vadit, jak děj přeskakuje mezi rokem 2005 a minulostí, avšak mně se to líbilo a super byla provázanost dějů ze současnosi a minulosti. Nejvíce jsem se smál, když Alan řekl Stalinovi, jestli si oholí svůj knír - to mě dostalo :-))

martina2704
11.01.2017 5 z 5

Úžasná knížka, u které jsem se hodně zasmála. Bylo to vtipné, milé, příběh měl nápad. Skvělá oddychovka, která se čte jedním dechem. Vlastně ani nemůžu říct, kdo je moje nejoblíbenější postava, protože jsem si zamilovala všechny (ale asi Herbert...). Ještě dneska běžím do knihkupectví pro další Jonassovy knížky.

Tripedalia
10.01.2017 3 z 5

400 stran o ničem, měla jsem co dělat, abych knihu dočetla. Je pravda, že druhá půlka už se četla o něco lépe (asi už jsem si zvykla), sem tam to bylo i vtipné, ale bohužel je to prostě hrozná blbost. Podobné zklamání jako Green, nějak mě to všeobecné nadšení míjí.

katicaj
08.01.2017 5 z 5

Tu knihu miluju! Rozhodně se k ní zase někdy vrátím. Je to originální kniha plná vtipných situací a skvěle se čte. Jonasssonův styl psaní je zkrátka vděčný. Hned se vrhnu na jeho další knihy.

moho
06.01.2017 5 z 5

Sice dost mrtvých, ale pořád legrace. Souhlasím s podobou s Forrestem, přesto pobavila.

Red_
05.01.2017 5 z 5

Zatímco u knihy jsem se defacto smál od začátku do konce, tak u filmového zpracování jsem se málem ukousal nudou. Hlavní hrdina Alan si z ničeho moc velkou hlavu nedělá a věci se většinou vyřeší sami - hlavně když je u toho láhev kořalky :) I když se příběhy Alana a Forresta nedají srovnávat, tak i přesto mi některé rysy obou postav připadají podobné. Určitě knihu doporučuji, zatím můj TOP z kategorie humorných knížek.

Fondis
04.01.2017 5 z 5

Velká zabava. Alan je borec.

sun.from.ibiza
04.01.2017 1 z 5

Málokdy se mi stane, že něco nedočtu. Tato kniha je ale přesně ten případ. Asi to nebyl můj šálek kávy. Škoda. Po tom ohlasu jsem asi čekala něco jiného. Možná té knize jednou přijdu na chuť... no, vlastně spíš ne :).

Jayak
03.01.2017 5 z 5

Smála jsem se od první stránky až do poslední. Skvělá oddychová knížka

Evka27
01.01.2017 4 z 5

Moc mě to bavilo. Analfabetka už tak ne, dočetla jsem ji jen abych dočetla.

Toffee
31.12.2016 5 z 5

Jednoduše, skvělé!

sabulicka
26.12.2016 5 z 5

Nikdy, opravdu nikdy, jsem se tak nesmála při čtení nahlas jako u této knihy. Člověk si vždycky řekne, že opravdu už vše v této knize četl, a pak se vždy stane něco nečekaného.
Nečekané zvraty, vtipné momenty, styl psaní a jazyk knihy, historie ve stylu Alana, za tyto body si u mě kniha zaslouží 5 hvězdiček!

Dija
24.12.2016 3 z 5

Od knihy jsem čekala více. Ze začátku mě hrozně bavila, příběh měl spád a byla to neskutečná zábava. V polovině mě to ale začalo nudit a měla jsem dost co dělat , abych to dočetla.

Percabethka
24.12.2016 5 z 5

Smála jsem se od začátku do konce :D navíc se mi líbilo, že Jonasson do knihy zakombinoval i dějiny 20. století :)

Farao
17.12.2016 2 z 5

Knížka je rozdělena na děj v minulosti mapující jeho život a zápletku v současnosti. Ta druhá zápletka vůbec nevím proč tam je, kdyby se vypustila, tak by člověk o nic nepřišel a knížka by byla poloviční. Co se týče pasáže mapující jeho život, tak tam jasně exceluje část, kdy se na scéně objevuje bratr Einsteina, jinak i ta je slabší. To je taky jediný důvod proč dávám hvězdičky. Autor se očividně snažil docílit toho, aby hlavní postava potkala v životě, co nejvíce významných osobností, kterými to strašně přeplácal. Díky tomu chápu, že se někdo toto dílo snaží srovnávat s Járou Cimrmanem, ale ten je před tímhle s kilometrovým předstihem.

Ronfi
17.12.2016 5 z 5

Knihu právě poslouchám v audio verzi a bavím se skvěle. Doporučuji.