Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7293 7293

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Valeška
27.02.2017

Pár vtipných situací, jinak mě kniha nijak neuchvátila.

Aniday
26.02.2017 4 z 5

milé i čtivé...

jamesek007
26.02.2017 5 z 5

Jakmile jsem si přečetl, že hlavní postavou je Karlsson a je ze Švédska, osypal jsem se. Vzpomněl jsem si totiž na jiného Karlssona (Karkulína) z pera pachatelky Astrid Lindgren. Vylekalo mně, že Karkulín dospěl a s ním i děti z Bullerbynu. Po zjištění, že to není od Astrid, ale Jonase - autora Zabijáka Anderse - osyp zmizel.
Kniha výborná - film slabý - audiokniha výborná - kniha na přeskáčku vynikající. Plný počet - a jdu do Analfabetky !!

manioaio
23.02.2017 4 z 5

Stařík mě na mnoha místech zahřál na srdci a na pár místech jsem si zase uvědomila, že jsem nedávala moc pozor a musím se o kousek vrátit. Jsem ráda, že mám s fiktivní postavou románu společnou vlastnost, a to naprostý nezájem o politiku. Stejně jako Alan přestanu vnímat, kdykoliv se debata sesune politickým směrem. I tak byl Alan celý život svým způsobem užitečným občanem. "Je to, jak to je a bude to, jak to bude". Zpočátku jsem nedokázala přijmout fakt, s kým vším se setkal, ale to bylo nejspíš právě to, co mi po čase přišlo nejúžasnější. Stařík je rouzmný, víceméně pravdomluvný, inteligentní a přizpůsobivý muž, kterého si nelze neoblíbit.

RyxiraAmyGinger
22.02.2017 4 z 5

No, kdybych nejdřív neviděla film, asi bych se v tom trošku ztrácela. Takhle jsem se ale mohla míň soustředit na děj a víc na jednotlivé pasáže, což bylo určitě ku prospěchu věci.

Aleen
21.02.2017 5 z 5

Beru nadsázku, obrazotvornost a beru všechny výmysli, protože příběh je zamotaný, ale logický. A ze všeho nejvíc je prostě velmi humorný. Sranda jako blázen! A to beru úplně nejvíc. Zaslouží si svou popularitu. U tohohle počteníčka si odpočinete!

gumkacik
20.02.2017 3 z 5

U této knihy byla jednoznačně chyba na mé straně. Kniha mě místy nebavila, ačkoli sama o sobě je vtipná, dobře napsaná, se zajímavým námětem. Využiji zde slova popisující Alana: "Vysvětlil, že s ním se to má tak, že když se lidi baví o politice, přestane poslouchat. Dochází k tomu jaksi automaticky." (str. 367) Na koho (bohužel stejně jako na mě) sedí tento citát, ten bude mít při čtení krušné chvilky.

Welinie
19.02.2017 2 z 5

Achjo. Nevím čím to přesně bylo, ale na tak opěvovanou knihu klidne dám dopustit. Nuda nuda nuda a zase nuda. Vůbec jsem se nesmála :-\ Ani mi to nepřišlo nijak jinak humorné. Navc to je téměř to samé, jako Analfabetka. Škoda.

arket
19.02.2017 5 z 5

Parádní kniha, která čtenáře pobaví ale i poučí.

Laviii
16.02.2017 5 z 5

Kniha mě neustále velice bavila, zejména díky Stránskému, který jí výborně/zábavně četl. Nevím, zda by mě tolik zaujala v tištěné podobě, nicméně, výborná :-)

Kateřina1011
15.02.2017 4 z 5

Tahle knížka kolem mě prošla 2x, aniž by mě lákala ke čtení. Nicméně, zkusila jsem a když to shrnu, většinou mě čtení bavilo, protože bylo velice snadné u něj vypnout a odpočívat. Díky lehkosti vyprávění, krásné fantazii bez jakýchkoliv hranic, a jemnému, nenásilnému humoru,který mě dokázal úplně zbořit. Ale to se týká přítomného děje. Naopak minulost mě na konci už vysloveně rušila. Z konce jsem byla trochu zklamaná,čekala jsem trochu víc. Ale příjemné, odpočinkové, za mě fajn.

Hathor89
14.02.2017 5 z 5

Při čtení jsem se bavila. Kniha plná neuvěřitelných příhod. Svérázný humor. Geniální nápad zúročit významné události a osobnosti 20. století … a navíc poznat Alana, experta na výbušniny, který ovlivnil vše okolo sebe. Rozhodně nedoporučuji film, který hodnotím jako příšerný … jedno zhlédnutí mi stačilo (a bylo těžké dokoukat až do konce), kniha je mnohem zábavnější.

Džerkys
11.02.2017 5 z 5

Super knížka, už dlouho jsem se takhle nezasmál.

Ajinka126
09.02.2017 5 z 5

V prvních pár kapitolách mi dělala potíž orientacene ve švédských jménech mnoha postav. Nemohla jsem si zapamatovat kdo je kdo. Po chvilkovém zmatení jsem se jmény postav a měst (končící na "ping") zžila natolik, že mi přišla vtipná sama o sobě. Stařík se mi v knižní podobě líbil mnohem víc než film. Příběh je opravdu vtipný svou neuvěřitelností a "náhodu". Nebojte se ho :).

Ayvi
06.02.2017 4 z 5

Nejdřív to vypadalo, že to bude spíš takový "pokus" o humornou knížku, protože jsem podlehla svým představám a dělala jsem si veliké naděje. Záhy se ale ukázalo, že typů humoru je neskutečně mnoho a tenhle zatracenej dědek má prostě svůj osobitě chladný humor, se kterým mě prostě dostal. Tak jsem třeba jela v metru a musela jsem se smát. Ukazuje se, že geronti vlastně nemusejí být tak nudní, jak se na první pohled zdá. Alan Karlsson svým (leckdy nezáměrným) důvtipem, při kterým si vždy udržel chladnou hlavu a působil, jako by to všechno vlastně myslel vážně (podle mě tedy myslel!), vlastně přechytračil všechny pobudy, které potkal na své "cestě". Některé pasáže (zvlášť z jeho minulosti) byly na mě ale někdy už moc zdlouhavé a za to beru jednu hvězdičku, avšak až mi bude smutno, vezmu tuhle knihu do ruky a Alan mě zase dostane svým osobitým humorem.

Mali88
06.02.2017

Asi nebudu patřit k těm, které knížka uchvátila. Přesto byl příběh chvílemi čtivý a úsměvný. Ale že bych se řezala smíchy, to se říct nedá.

Halka2
05.02.2017 5 z 5

Stoletý stařík mě pobavil. Návraty do minulosti byly nakonec i poučné. Dávám pět hvězdiček za sice neuvěřitelný ale humorný a čtivý příběh. I když..... co víme co může být skutečnost a co fikce. Souhlasím se Sofós.

Iqaaro
03.02.2017 5 z 5

Skvělý děj, milý, odpočinkový:)

Daenerys
02.02.2017 4 z 5

Rozhodně nepatřím k těm, kdo by se nad knihou "řezali smíchy", vlastně si říkám, kde probůh někdo takovou pasáž nalezl? Na druhou stranu na mě celý příběh působil tak nějak mile, pohodově a velmi mě překvapila čtivost textu, za to přidávám čtvrtou hvězdičku.

trudoš
01.02.2017 4 z 5

Úsměvné čtení, přesně v duchu mrazivě černého humoru chmurné Skandinávie. Vlastně taková švédská kombinace Malého velkého muže, Švejka a Forresta Gumpa, což je slabinou i předností celé knihy. Slabinou, protože postava jedince ovlivňujícího dějiny napříč stoletím už tady byla mnohokrát a i lépe zpracována. Předností, protože to prostě legrace je a ještě k tomu hodně povedená.
Do vkusu se mi Jonas Jonasson však úplně netrefil a to pro občasně křečovitou grotesknost a hlavně vykalkulovanou gradaci příběhu. Situační komika se sice chvílemi vyhrotí naprosto geniálním způsobem, ale to celkovou zdlouhavost příliš nezachraňuje. V druhé půlce navíc dojde Stoletému staříkovy většina energie a vyvrcholení tak v podstatě vyšumí. Což je dost škoda v rámci toho, jak se zápletka úspěšně a barvitě zamotávala. V tomhle ohledu mohl autor nabídnout více, ale to by sám sebe nesměl zahnat do kouta, ze kterého evidentně netušil jak ven. Jinak ale zábavné a jsem docela zvědav, s čím spisovatel přijde příště.