Stručná historie času

Stručná historie času
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15915/bmid_strucna-historie-casu-YqL-15915.jpeg 4 789 789

Od velkého třesku k černým dírám. Stručná historie času se stala světovým bestsellerem a byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Jaká je povaha prostoru a času? Kde se vzal vesmír a kam směřuje? Mohl se na jeho vzniku podílet Bůh? Dá se cestovat časem? Co se stane astronautovi v černé díře? Na takové otázky se pokouší co nejsrozumitelněji odpovědět jeden z nejvýznamnějších vědců současnosti, britský matematik a astrofyzik Stephen Hawking.... celý text

Literatura naučná Vesmír Přírodní vědy
Vydáno: , Argo , Dokořán
Originální název:

A Brief History of Time, 1988


více info...

Přidat komentář

bee88maja
04.11.2024 4 z 5

Ze světa kvarků, bílých trpaslíků a černých děr, o smyslu času, minulosti, budoucnosti a relativitě.

Líbilo se mi to, i když je to 36 let stará záležitost a svět fyziky je úplně jinde, nebo ne?

Pro úplné laiky trochu složité čtění, ale když máte zápal pro věc, rádi zdoláte i složitější text. ;)

murdoch
28.10.2024 4 z 5

Dnes už trochu zastaralá věc, však taky byla psána ještě před 100% potvrzením (tím myslím pozorování) černých děr a před první detekcí gravitačních vln. I zmiňovaná teorie strun se teď spíš opouští, máme tu Verlindeho a nejnověji třeba hypotézu "dutých" černých děr... Přesto ale hezký přehled kosmologie, se spoustou zajímavých myšlenek, které jsem si označil a rád se k nim někdy vrátím. S výše uvedenými postřehy nezbývá ovšem než doporučit.


DzordanoChruno
12.08.2024 2 z 5

Hawking začal pútavo, polopaticky, ak bolo cieľom priniesť zaujímavé informácie laickým čitateľom, darilo sa mu sprvu dobre. No potom sa autor odtrhol z reťaze, pridával pojmy a teórie, ktoré boli a sú z roviny sci-fi, možno dokonca až fantasy. Neupieram vedcom snahu porozumieť svetu, ale mám pocit, že sa jedná o preteky, kto tú zázračnú všeobíjmajúcu teóriu objaví prvý, čo vedie k smiešnym, až fantaskným a nepodloženým teóriám a záverom. Viac sa mi v tomto smere pozdáva Karl Sagan. Pozn: vsuvky a doplnky prekladateľa ma dosť rozčulovali, bez nich by sa mi kniha páčila viac.

jaryn
09.06.2024

Můj obdiv všem, kterým tento text stačil pouze v audiu. Taky jsem začal poslechovkou v naději, že se pouštím do něčeho dost podobného "Malostranským povídkám"... no, to určitě. Mé soustředění není asi nejlepší, zvláště, když si přitom mažu chleba... Půjčil jsem si tedy knihu. Ale třebaže se Štefan opravdu důsledně snažil nevkládat do textu žádné rovnice, mé pochopení problému černých děr, velkého třesku apod. zůstává myslím stále na úrovni jako na počátku (času), kdy jsem o této knize pouze snil.

P.S. E = mc² – no může být něco jednoduššího?

Sitting-Bull
06.06.2024 4 z 5

Velmi stravitelně a jednoduše podaná věda. Poslouchala jsem jako audioknihu a rozhodně se k ní ještě vrátím, protože jako laikovi v oboru mi při prvním čtení určitě leccos uteklo.

Natyna3
05.06.2024 3 z 5

Tuto knihu si netroufám obsáhleji slovně hodnotit. Vždycky jsem si ji chtěla přečíst, zajímalo mě, jakým způsobem Hawking píše, protože je zajímavou osobou. Myslím, že v této knize vynaložil nejvyšší možné úsilí k tomu, aby fyzikální jevy a různé astronomické úkazy co nejvíce a nejjednouššeji přiblížil běžné populaci. Přesto jsou zde ale části, kterým jako běžný laik nerozumíte, což je pochopitelné. Tato kniha si zkrátka od čtenáře žádá hodně trpělivosti. Pokud jste ochotni ji vynaložit, dostane se vám zajímavého přiblížení jevů jako jsou černé díry, čas nebo vesmír samotný, jeho vzniku a také toho jak jednoho dne pravděpodobně zanikne...

tomasD5Wj
25.04.2024 5 z 5

Zážitek. První půle je snadno uchopitelná, ve druhé už jsem si musel občas zagooglit. Ale souhlasím, že by nebo špatně aktualizovat.

jan.para
09.04.2024 5 z 5

První knížka o fyzice, která mě bavila.

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Pěkné stručné představení základů relativity, astrofyziky a moderní historie výzkumu těchto oborů. Ze začátku psané velmi jednoduše a polopaticky, ke konci spíše náročnější záležitost předpokládající určitou úroveň znalostí.
Ne vždy bylo z textu úplně jasné, kdy jde o již ověřenou skutečnost a kdy jen o teorii autora, bylo by lepší tohle jasně oddělovat. Jsem celkem zvědavý, jestli se všechny Hawkingovy teorie povede v budoucnu experimentálně prokázat. Trochu zamrzelo, že kniha je přes 30 let stará a neobsahuje tudíž úplně nejnovější poznatky a teorie, rád bych se dozvěděl něco bližšího i o aktuálním stavu výzkumu daných témat.

manka71
27.01.2024 3 z 5

Čekala jsem trochu něco jiného, asi jako když pan Grygar uváděl Okna vesmíru dokořán. Část knihy byla pro mne zajímavá, ale část nudná.

KubKmoch
15.01.2024 5 z 5

Výborná kniha, s velkým přesahem. Velmi mne zaujalo, s jakou naléhavostí hovoří Hawking o nutnosti hledání mezičlánku mezi vědou a veřejností v podobně různých popularizátorů, protože propast mezi současným poznáním lidstva a obecnou znalostí se zvětšuje. S čímž můžeme dát Hawkingovi 30 let po té, co knihu napsal, jen za pravdu. Lidé vědě přestávají rozumět a tím pádem se čím dál tím častěji přiklánějí k názorům, které už jsme měli za dávno přežité.

Tomk0
03.12.2023 4 z 5

Určitě kniha není pro každého, je velmi složitá. Zajímá mě fyzika a i tak jsem často nedokázal pochopit co čtu :) 76%

Plativa
04.11.2023 5 z 5

Nemyslím si, že je to kniha pro každého, ale pokud vás aspoň trochu zajímá fyzika ale nejste odborníci jako já, je kniha velice zajímavá. Popisuje některé události ve vesmíru, princip času tak, jak ho vnímáme, představí vám některé nezodpovězené i zodpovězené otázky fyziky. Ano, kniha je vhodná i pro laiky, pokud jste ochotni se u ní soustředit, není to vždy jednoduché čtení a asi se nedá přečíst jedním dechem, za to je ale kniha obohacující o tolik informací, jako málo která jiná populárně naučná literatura.

1871
31.10.2023 4 z 5

Když mi bylo 16, tak bych byl nadšený. Dnes ve 45 to bylo zajímavé, ale už vím, že jsou důležitější věci. Vím, že mě to přímo ovlivňuje v prostředí, kde žiju, ale tak, že to nevnímám a hlavně neovlivním. Přitom je zajímavé nad tím přemýšlet, jako přemýšlet nad tím, co se děje na horizontu událostí. I sám autor, to tak píše. Představme si, že ho to astronauta neroztrhne a nerozdrtí, co by se s ním dál dělo...

zedir
09.08.2023 4 z 5

Kniha je sice již zastaralá (v době vydání zbývala celá dekáda do zjištění, že se rozpínání vesmíru zrychluje), ale stále velmi přínosná a opravdu je podaná tak, aby si z ní něco odnesl i naprostý laik, i když určitě neuškodí mít něco přečteno i před touto knihou. Některé pasáže jsou však psány příliš složitě a také mi občas chybělo lepší rozlišování toho, co je dokázáno (pokusy, sondami atd.), co je pravděpodobné (vyplývá to z rovnic, shodne se na tom většina astrofyziků a určitá pozorování tomu nasvědčují) a co jsou čistě Hawkingovy názory a domněnky, s nimiž řada kolegů nesouhlasí (jeho podmínka žádné hranice, imaginární čas, teorém chronologické ochrany apod.). V každém případě se ale jedná o jedno ze stěžejních děl pro kohokoliv, kdo se laicky zajímá o vesmír a rád by se dozvěděl alespoň v základní kostře, jak vlastně funguje.

Timkim
13.06.2023 3 z 5

Popravdě nejsem nadšený, dobré to bylo, ale že by to byla kniha pro laickou veřejnost si netroufám tvrdit. Jelikož, kdo nemá aspoň základní vědomosti z fyziky a astronomie, nebude se absolutně chytat. Navíc se neustále probírají teorie, počítá se cosi, co někdo někde tuší. Stále jen dohady. Nikdo ve skutečnosti neví, co se stane při překročení horizontu události......
Polovina knihy zajímavá a rozšiřující obzory, polovina úplně o ničem a dohadech co by kdyby. Tři hvězdy s odřenýma cípama.

lutze
07.06.2023 5 z 5

Všeobecně je kniha velmi konzistentní a napsaná tak, že jsou informace dávkovány postupně a vždy se k nim lze vrátit a znovu si téma/pojmy osvětlit, pokud z toho člověk v průběhu čtení vypadne. Asi neexistuje kniha, která by dokázala tak systematicky podat tak abstraktní téma.

evismaior
27.02.2023 4 z 5

85% - Jedna z prvních knih, která se pokusila laické veřejnosti vysvětlit věci tak abstraktní a složité, jako je velký třesk, černé díry, rozpínání vesmíru a možná i jeho následný kolaps, pokusy o sjednocení teorie relativity a kvantové mechaniky, a jelikož jde o pojednání o času, tak samozřejmě i jeho povahu - co to vlastně je čas, jaká je jeho souvislost s druhou termodynamickou větou o narůstání entropie, jak jinak, než že si my lidé i naše počítače pamatujeme jen minulost a nikoli budoucnost, lze dokázat, že čas může plynout právě jen jedním směrem, jak to souvisí s rozpínáním vesmíru (a běžel by čas v případě jeho kolapsu pozpátku? Byla by v době kolapsu vůbec možná existence bytostí, jako jsme my?) a třeba také to, zda všude pro všechny pozorovatele plyne čas stejnou rychlostí. Dnes již existuje na toto téma mnoho podrobnějších publikací zahrnujících i poznatky, k nimž se dospělo od roku 1988, kdy Hawkingova kniha vyšla, takže nemohu říct, že bych se dozvěděla něco nového. Co mě ale zaujalo hodně, byl ten přesah do náboženských otázek - člověk tak nějak automaticky považuje vědce za ateisty, protože přece vše lze vysvětlit vědou a není třeba žádného zásahu shůry. Hawking se tomu ovšem nebrání a hledá možnou přítomnost Boha málem za každou černou dírou - ať už rozebírá důvody, proč má vesmír shodnou teplotu všude, a to i v místech, která jsou zkrátka příliš daleko od sebe na to, aby si mohla informaci o své teplotě vyměnit a teplotu vyrovnat (- není to náhodou způsobeno tím, že už soubor fyzikálních zákonitostí v době velkého třesku byl natolik přesný, že teplota zůstala všude stejná - a kdo tato pravidla vytvořil?) anebo dává Bohu dostatečný prostor v prvku neurčitosti, který do vědy přináší kvantová mechanika. Inu asi pořád lepší nějaká ta neurčitost a naděje, že snad můžeme rozhodovat o svém osudu, než opačná deterministická teorie, podle níž by s dostatečnou výpočetní kapacitou a znalostí všech vstupních informací bylo možné přesně vypočítat, jak bude naše budoucnost vypadat, a nikdo by na ni nemohl mít vliv...

"Dokud má vesmír počátek, můžeme předpokládat, že má i stvořitele. Je-li však vesmír uzavřen zcela sám do sebe, nemá-li hranici či okraj, potom nemá ani počátek, ani konec, prostě je. Jak potom máme chápat úlohu Stvořitele všehomíra?"

johnny01
30.01.2023 4 z 5

Skvěle napsaná populárně naučná kniha, bez vzorečků a velmi přístupná laikům, přitom si zachovává mnoho odbornosti. Mimořádné!

Ermisuck
22.01.2023 4 z 5

Skutecne strucne, ale dostatecne vypravne. Laicky jednoduche, ackoliv znalost aspon stredoskolske fyziky velmi napomuze pochopeni. Prikladna navaznost temat, kniha se prijemne linearne posouva.