Sucho

Sucho
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414637/bmid_sucho-8jA-414637.jpg 4 1149 1149

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Dry, 2018

roman9276
04.03.2020 4 z 5

Zvláštní a vlastně ne až tak úplně nereálná představa toho, že vyschne pitná voda, a když otočíte kohoutkem, tak nic neteče. Nejdřív se berou útokem obchody a dělají se zásoby tekutin, ale i ty časem dojdou, a když nenakoupíte nebo nemáte zásoby, tak jste v prdeli. Autoři to tady popsali dobře, že stačí tři nebo čtyři dny a z lidí se stanou zvířata, která se nebojí ničeho a jsou schopná všeho pro kapku vody. Napsaný dobře, čtivě, člověk je zvědavej, jak se situace bude vyvíjet. Velkej problém byly postavy ani jedna postava se mě nijak nedotkla a bylo mi víceméně jedno, co bude s jejich osudy, jestli přežijou nebo chcípnou. Další vada na kráse byl trochu moc uspěchanej konec, mohla to bejt docela cajk série. Myšlenka super, jenom to chtělo víc doladit.

Ctenar1202
01.03.2020 3 z 5

Na tuto knihu jsem četla samé nadšené ohlasy. Bohužel, mě zas až tak neuchvátila. Buď prpstě nespadám do cílové skupiny čtenářů (kniha má označeni YA a sci-fi) a nebo jsem prostě čekala víc....nebylo to špatný, ale...chvílemi fakt nuda, že jsem se do čtení nutila....a konec? Takový zvláštní, moc zrychlený.....je to dobrá kniha s myšlenkou na výborný příběh, ale opravdu je to čtení pro náctileté....

senbja
29.02.2020 5 z 5

Vzhledem k tomu, že u nás prší čím dál tím míň a to málo vody, co spadne, nebudou zadržovat lesy vykácené kvůli kůrovcové kalamitě, že se ztrácejí prameny a z potoků jsou místy už jen čůrky, četla jsem knihu s husí kůží. Shustermani jsou čímani. Vzhledem k tomu, že nic takového ještě nezažili, dokázali se vcítit do jednotlivých postav, které mi po zkušenostech s různými lidmi až tak moc nerealistické nepřipadají.

Enxinka
27.02.2020 5 z 5

YA romany me obcas dovedou opravdu prekvapit. Sucho pojednava o katastrofe Bezvodi, dojde voda - pitna i uzitkova. Pohledem dospivajicich lidi autori popisuji krizi, zmeny v chovani lidi a jejich zvirecka touha po nasi zakladni potrebe. Po vode. Mezilidske vztahy teto potrebe nezabrani, ani nezmirni ciny za cilem uspokojeni potreby napit se. Pomerne lehce predstavitelna situace, bohuzel. Bereme vodu jako samozrejmost, ale porad je to dar prirody. Mam az z toho v krku sucho.. jdu se napit..

Ninjer
25.02.2020 4 z 5

Upřímně řečeno mě nejdřív tenhle Young Adult román moc nelákal. Říkal jsem si, jestli už nejsem na něj moc "old", a taky depresivní téma, kde lidi umírají žízní, není pro mě zrovna největší lákadlo. Ale Sucho je fajn. Je velmi čtivý a efektivně střídá vyprávění z pohledu různých postav. Obvykle jde o jeden souvislý děj, který pak díky tomuhle "triku" můžeme vnímat z různých pohledů a taky se podívat, jak vlastně ty jednotlivé postavy přemýšlí, což může být někdy dost zajímavé zjištění.

Čekal jsem od "young adult" nějakou naivitu, a ta tam taky podle mě je - hlavně u postav, které mi občas připadaly trochu přehnané. Na začátku je tu jeden podivín, co je shodou náhod zrovna ten typ, co s celou rodinou očekává podobnou katastrofu. Ukazuje se, že díky tomu může ukázat své schopnosti a že není až takový pošuk, jak si o něm celý život jeho sousedka, hlavní hrdinka, myslela. Jejich vztah pak překvapivě není AŽ tak naivní, ale přece jen je tenhle blázen dle mého názoru příliš empatický a společenský. Ale není v tom sám. V průběhu románu se tu vyskytne DALŠÍ cvok, který je "jiný" než ostatní, a s ním se to má podobně... Z postav je tu taky dále jedna drsňačka, která taky působí spíš jak z nějaké fikce než z reality.

V čem mě ale Sucho mile překvapilo, je příběh a celkově vývoj tý katastrofy. V tom před autory klobouk dolů. Ne že bych dokázal nějak erudovaně zhodnotit realističnost, ale působí to opravdově, originálně, zajímavě... a dost děsivě. Myslím, že citlivější povahy to může místy dost rozhodit.

Takže vlastně je tu dobrý děsivý příběh, který často kazí přehnanost postav. Chtěl jsem dát průměrnější hodnocení, ale ke konci autoři šlápli na plyn a finále je neskutečná jízda plná emocí, od které jsem se nemohl odtrhnout, takže... dobrý!

Sedm zoufalých, ale cool umírajících děcek z deseti.

kneslova
23.02.2020 5 z 5

Můj oblíbený spisovatel a příběh, kterému já nemohu nic vytknout. Paradoxně to možná jednou sci fi být nemusí. Ale zatím, se sklenkou vody u knihy,za mne výborné čtení.

papajapa
19.02.2020 5 z 5

Od spisovatele mam precteno nekolik dalsich knih. Je to spis pro mladez, ale bavi me. Konkretne tato ma hlubsi myslenku, ktera v budoucnu neni nerealna.

Cress
19.02.2020 4 z 5

Přiznám se, že po Smrtce jsem měla od knihy vysoká očekávání a nezklamala mě. Stejně jako Smrtka byla velmi čtivá a myslím, že autoři skvěle zvládli i psychiku postav. Kniha byla vyprávěna z pohledu více postav a vy jste si ke každé rychle vytvořili nějaký ten vztah (občas i negativní). Kniha vás donutí přemýšlet nad tím, jak je voda důležitá. Vadila mi jen jedna věc a to konec. Připadal mi celkem dost uspěchaný. Kdyby byla kniha ještě tak o padesát stran delší, konec více rozepsaný, dala bych jí všech pět hvězdičk.
4,5/5*

misowi84
14.02.2020 4 z 5

Neal Shusterman mě prostě baví. Sucho v krku jsem u čtení sice nezažíval, ale svojí atmosféru to rozhodně mělo. První polovina kniha byla velmi čtivá. Druhá polovina se mi už trošku táhla. Bez šance, nebo Smrtka.. to bylo za mě rozhodně poutavější čtení. Přesto všechno knihu určitě doporučuji.

sue_partymix
14.02.2020 4 z 5

Melo mne varovat zarazeni mezi YA literaturu :-D S ohledem na to, ze nejsem cilovka, je vsak namet super.

MarsyPint
13.02.2020 5 z 5

Za mě velice dobře napsané, i když by se našlo několik nelogických věcí - především doba po kterou jsou stále bez vody a přesto reálně schopni uvažovat a fyzicky fungovat - ale jinak moc poutavě napsané, především se mi líbilo rozdělení kapitol z pohledu jednotlivých postav a i to, že hlavní "hrdinové" jsou dospívající děti. Děj má spád, hlavních postav není mnoho a lehce se v nich člověk orientuje. Moc pěkné!

VasnivaCtenarka
11.02.2020 4 z 5

Příběh byl celkem zajímavý. První polovina knihy se mi krapet táhla. Četlo se to dobře, to ano, ale děj mi přišel takový táhlý. Druhá polovina už byla o něco lepší, ale doopravdy jsem se začetla až ke konci knihy, kde mne děj skutečně vtáhnul.

Hlavní hrdinové v knize Sucho byli velmi dobře popsáni, takže si k nim poměrně rychle vytvoříte vztah – ať už pozitivní nebo negativní. Děj byl poměrně dobrý, ale jak jsem už řekla – spíše až ve druhé polovině.

Kniha se sama o sobě četla dobře. Je rozdělená do šesti částí. Každá část má několik kapitol a děj vždy vypráví jeden z hlavních hrdinů. Je to příjemné zpestření, protože se tak dokážete hezky vcítit do všech postav.

Pokud budete mít chuť na něco, co vybočuje ze standardního seznamu četby, klidně sáhněte po Sucho.

Fifineek
08.02.2020 5 z 5

„Jak daleko jste ochotni zajít pro poslední kapku vody?“⁣

Sucho nebo Bezvodí, jak tomu začali říkat obyvatelé Orange County v Kalifornii, dosáhlo svého vrcholu a po otočení kohoutkem z něj už žádná voda neteče. Z lidí se začnou stávat vodní zombie a jsou schopni pro pár kapek vody udělat vše. Dějem nás bude provázet sedmnáctiletá fotbalistka Alyssa, její desetiletý bratr Garrett, soused Kelton, který se společně se svou rodinou na celou krizi pečlivě připravoval, punková Jacqui a „na facku“ Henry. Jak celá krize dopadne? Zemřou všichni žízní, nebo voda opět začne téct?⁣

Po dočtení jsem neměl slov. Úžasně napsané. Po Smrtce jsem ani v nic jiného nedoufal, ale tohle mě opravdu překvapilo. Tolik zvratů jsem snad v žádné jiné knížce ještě neviděl. Líbilo se mi, že v popředí byly spíše postavy a jejich vztahy mezi sebou, než celá krize o které se sice celou dobu mluví, ale spíše jen okrajově.⁣ Jiné hodnocení než 5/5 ani dát nejde!⁣

VAROVÁNÍ: Při čtení budete mít opravdu pocit žízně! Po dočtení i při pohledu na knihu! ⁣

mack12
05.02.2020 3 z 5

Jak uz zde bylo vickrat zmineno - plusem byl namet a chovani lidi ve vyhrocene situaci (kam az jsou schopni zajit). (Ne)informovani ze strany medii a vlady taky uveritelne, ale co bylo dost nelogicke - casove obdobi celeho pribehu, nektere pohnutky postav vcetne psu :))) porad jsem si rikala, ze prece nemuzou byt ti lide tak blbi, kdyz vi, ze existuje dlouhodoby problem s pitnou vodou, aby si neudelali zasoby aspon na par dnu, resp. tydnu...

Ronnie68
04.02.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, jež pojednává o problému, který nemusí být jen fiktivní budoucností ... jo, četla se dobře

tteerriinnaa
03.02.2020 5 z 5

Neal Shusterman si získal mé srdce už díky své prvotitě. Ještě více si mě získal Smrtkou, kterou nic nepřekoná, ale Sucho se jeho trilogii přiblížilo. Dechberoucí, uvědomělé a velmi aktuální.
5/5

Yeschois
28.01.2020 5 z 5

Jedním hltem. Asi tak jsem tu knihu přečetla. Připravte si velkou sklenici vody, protože budete mít při čtení žízeň. Mohu použít pár vět z knihy, které se v hlavě honily Keltonovi? "Všechno se děje přesně tak, jak to psaly všechny ty knihy o přípravách na katastrofy. Nemám z toho radost. Ani trochu. Varianty soudného dne jsou zábavné jenom tehdy, když je soudný den čistě teoretický. Teď bych byl nejraději, kdyby se všechny ty knihy mýlily." Je tahle kniha jednou z oněh knih? Bezesporu.

Annkag
22.01.2020 4 z 5

Kniha,ktorá nepustí.Je až dychberúce aké scenáre ludského boja o prežitie môžu vypuknúť.
Desivý pohlad do budúcnosti alebo fantasymagória autora?V tomto prípade je to ťažko definovatelné.
Určite sa ku knihe ešte vrátim.

Nikoll2
22.01.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která se četla sama. Již od první kapitoly ve mně příběh vyvolával mnoho myšlenek a nenechal mne chladnou. Změna lidského chování a proměna celé společnosti byla popsána skvěle a podle mého názoru odpovídala případné realitě. Určitě si každý čtenář této knihy nejednou položil otázku, zda se tento knižní příběh může stát realitou a kdy k tomu může dojít. Já osobně jsem si po přečtení položila také otázku....Do jaké skupiny lidí bych patřila? Opravdu by se ze mě stal úplně jiný člověk?

MíšaEm
19.01.2020 5 z 5

Kniha je skvělá, čtivá, napínavá. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, neustále ve mě hloubaly myšlenky, co když se nám to taky stane a neměla bych si nakoupit balenou vodu do zásoby. Moc se mi líbilo, že autoři zdůraznili, jak různě mohou lidé reagovat.