Svatý na mostě
Jiří Šotola
Šotolův histrický román, komponovaný jako monumentální obraz, je založen především na portrétech postav, na jejich typové rozmanivosti. V souhrnu detailů zachycuje v něm autor období společenského rozkladu před husitstvím Jana Nepomuckého, ústředního hrdinu díla, interpretuje z materialistického, proticírkevního hlediska. Po smrti Karla IV., za vlády Václava IV. se v českém království rozkližuje žebříček hodnot. Na hladinu řeky dějin i obyčejných říček lidských životů vystupuje kal: sobectví, ubohá tupost i rafinovaná taktika, kterak na bažinách stavět kariéru, dobré bydlo. S výdrži plevele prodírá se v tomto ovzduší na výsluní Johannes Welfini de Pomuk, klášterní poddaný. Sází na církev, zmítanou sice dvoupapežstvím, ale přece jen všemocnou, zvláště pozná-li človíček typu Johánka, že jde o to vždy „bystře přiskočit, když padá švestka ze stromu Hospodinova.“ Přes rozepře pražského arcibiskupa Jenštejna s rozervaným králem Václavem, za pomocí Mikuláše Puchníka, vládnoucího kormidlem tehdejší české katolické církve a znalého v intrikách hierarchie, vypracovává se Johánek z arcibiskupského notáříčka na kněze, doktora církevního práva, pražského generálního vikáře. Podepisuje klatby ... než sám skončí v šatlavě (1393), neboť přes jeho mrtvolu se musí udržet podšívky ještě podšitější než on. Ale co legenda? V důvěrném rozhovoru z vypravěčem příběhu se Johánek nestačí divit, co si to jací filutové vymysleli zrovna o něm, který se tolik snažil bez rizika plout životem a pořád se kroutil - jako ten svatý na mostě. Civilní Jan Prokouknutý. Bez přízdob nesmrtelnosti. Neboť nesmrtelný je pouze život v existenci a v zušlechťování lidského rodu.... celý text
Přidat komentář
![marlowe marlowe](https://www.databazeknih.cz/img/users/31_/31824/marlowe-o8g.jpg?v=1556975973)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Tentokrát to dáš, chlape, říkal jsem si, když jsem se ve svém životě už potřetí rozhodl konečně zdolat Svatého na mostě. No, nakonec jsem to opravdu dal, s mnoha přestávkami na vydechnutí, ale uši i záda mám sedřené do krve. Poctivě, slovo po slovu, jsem se dokázal dovrtat až někam pár sáhů za první třetinu – a dál to fakt už nešlo, musel jsem čím dál tím častěji používat přískoků po odstavcích, jinak bych se pod tou neprodyšnou dekou slov doslova udusil. A přitom jsem knížku znovuotevíral bez předsudků a dokonce s velkou chutí.
Ne, nebylo to úplně špatné, nějakou dobu mě to i bavilo, zvláště ten krásný, inovátorský Šotolův jazyk, to jsem si fakt pochrochtával, ale tak jako stokrát nic umořilo osla, mě nakonec umořila ta jednotvárnost a pořádstejnost. A ta záplava slov. Říkám to imrvére: užvaněnost je smrtelný hřích! Děj se nikam moc neposouval, Johánek z Pomuku byl od začátku na zabití – protivnější figuru abyste pohledali; moc by mě zajímalo, jak dalece autor v případě ústřední postavy vycházel z reálného předobrazu a jak moc si pomáhal básnickou licencí.
Dořezáno, dovrtáno – tři hvězdy jen z úcty k autorovi.
Nedoporučuju.
![petr_ petr_](https://www.databazeknih.cz/img/users/29_/295889/m_petr-Bgp.jpg?v=1578000268)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Hanýsek byl opravdu čech, popis jeho kariéry je zajímavým výčtem úspěchů a neúspěchů,podrazů a průšvihů.. Jeho smůlou (nebo štěstím) bylo, že se dostal do soukolí mocipánů a proto skončil jak skončil. Jako svatý na mostě.
![p.stranska p.stranska](https://www.databazeknih.cz/img/users/27_/27001/27001.jpg?v=1381127968)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Šotolu jsem četla poprvé a určitě ne naposledy. Na jeho zvláštní styl plný ironie jsem si dlouho nemohla zvyknout, ale nakonec se mi celkem zalíbil. Problém mi dělalo téma...ztrácela jsem se v těch církevních hodnostech a v postavách vůbec, každý má několik hodností a pořád si je vykrádají a předávají, šla mi z toho hlava kolem. Ovšem začátek a konec knížky mě ohromil. Ta konfrontace mezi Hanýskem opravdovým a Johánkem svatořečeným, potažmo ještě Hanýskem soškou, se mi fakt hodně líbila. Za to místo zamýšlených 3* dávám zasloužené 4*.
Autorovy další knížky
2000 | ![]() |
1957 | ![]() |
1984 | ![]() |
2003 | ![]() |
1986 | ![]() |
Celkem to šlo i když jsem zvyklý na trochu jiný styl historických knih. Tohle mi připadalo takové moc roztahané a také jednotvárné. Konec knihy byl celkem dobrý, takový neobvyklý. Ale jak říkám, tenhle styl autora mi moc nesedí, to už si dám raději Jiráska.U něho vím, co můžu očekávat.