Ta přede mnou

Ta přede mnou
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345924/bmid_ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4 2690 2690

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

soupik2012
07.07.2019 4 z 5

Kniha hned od začátku nabere slušné tempo, je napínavá a nemá v sobě žádné hluché a nudné pasáže.Ale to tempo se nestupňuje a ani napětí nijak zvlášť negraduje. Přesto je to příjemné čtení. Taková oddechovka, která ničím neohromí, ale potěší, že v ní nejsou nějaké vyloženě hloupé nesmysly. I když něco by se našlo. Především povrchní pátrání policie v případu Emmy nezní příliš věrohodně. Odhalit pachatele zkušenému čtenáři nedá příliš velkou práci, ale samotný závěr se až tak očekávat nedal. Audiknižnímu zpracování není co vytknout. Dva výrazně odlišné hlasy, vlastně 3, čtou knihu velice dobře.

zoubek69
04.07.2019 4 z 5

joo , super, velmi dobrá tvorba známého autora. dík

kiki11
03.07.2019 4 z 5

Podle recenzí a komentářů jsem čekala mrazivý thriller. Toho se mi bohužel nedostalo, nicméně i tak byla kniha čtivá a dobře utíkala. Zpočátku mi vadilo, že tam chybí uvozovky, ale pak jsem si na to zvykla a nakonec to bylo docela fajn, protože když jsem přestala číst někde uprostřed kapitoly, nemusela jsem pak hledat, z kterého pohledu je to vyprávěné. Krátké kapitoly pěkně přidávaly na dynamičnosti.

Víc mě bavil pohled Jane, Emma mě někde od poloviny začala tak hrozně štvát, že bych ji nejradši jednu ubalila, aby se vzpamatovala. Nechápu, že sebou obě nechaly tak orat, zvlášť Emma, po oslovení Edwarda "tati" jsem jen protáčela oči. Konec se mi moc nelíbil, autor už asi nevěděl jak dál, tak to prostě nějak napsal.

Jako celek se mi kniha líbila, ale četla jsem lepší.

Ihivanka
02.07.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila

85098211
02.07.2019 5 z 5

Jako první se mi dostala do rukou autorova kniha Věř mi, která se mi bohužel nelíbila a dost mne zklamala. Ale i přesto jsem se rozhodla dát šanci také této knize a musím přiznat, že jsem byla opravdu spokojená ;-). Kniha mne zaujala hned od první stránky, má spád a je čtivá, napínavá a strhující až do konce, který určitě překvapil nejen mě. Určitě ji doporučuji, myslím, že za přečtení definitivně stojí, protože já jsem byla nadšená! :-)

crazyslunicko
29.06.2019 5 z 5

Opět jsem se velice bavila a opět musím kriticky zhodnotit přelévání časových osob - Emma a Jane. Bavil mě velice sexy a tvrdý pan domácí, který si vybíral stále stejné podnájemnice. Má svá neporušitelná pravidla - uklízet po sobě, nedělat nikde bordel, neobklopovat se zbytečnými věcmi apod. Trochu mě to inspirovalo, když se člověk nad tím zamyslí kolik má doma zbytečností a krámů - třeba staré nečtené knížky, staré pohlednice, různé upomínkové předměty, oblečení, které člověk již dávno nenosí apod. Emma byla velice vychytralá, ale i tak na to bohužel doplatila. Jane vypadala, že neumí počítat do deseti a v závěru nás všechny převezla. Tím, že si něco dala do hlavy a dokázala to převézt do reality. Musela se přenést přes obrovskou ztrátu svého jediného dítěte a dokázala to bravurně, elegantně a s obrovským srdíčkem. Myslím, že to by tohle zvládl málokdo..

Konec je velmi pochmurný a depresivní, ale ne pro každého. Někdo z tohoto příběhu vzejde jako vítěz a někdo jako poražený.

Iva B.
25.06.2019 5 z 5

Tohle mě bavilo od začátku do konce. Rozvržení děje, kdy minulost (příběh Emmy) střídá současnost (příběh Jane), krátké kapitoly, které tomu udávaly rychlejší tempo a překvapivý závěr, to byla knížka přesně pro mě. Rozhodně doporučuju!!!

Epes
21.06.2019 4 z 5

Prolínání jednotlivých časových vrstev je chytře vymyšleno. V přítomnosti stupňuje napětí, když víme, co se v minulosti Emmě stalo, a tento předobraz se následně replikuje v přítomnosti v životě Jane.
Osobně jsem očekával, že zápletka se rozuzlí díky testu DNA...

Zuziiik
12.06.2019 3 z 5

příběh a námět byli super......ten konec byl slabší, ale asi to bylo mojí velkou fantazií

Janík511
07.06.2019 3 z 5

První půlka knihy mě neoslovila, druhé půlce jsem už přišla na chuť a čekala na celé rozuzlení. Bestsellerem bych knihu nenazývala, četla jsem i lepší, ale za přečtení stojí. Vzbudila ve mě zvědavost si přečíst i Věř mi.

ivzu77
27.05.2019 4 z 5

Mne se kniha četla dobře, krátké kapitoly přidávali na rychlosti čtení, prolínání dějů a "chybějící" uvozovky mne bavily.

Twinny
26.05.2019 2 z 5

No. Konečně je Ta přede mnou za mnou.
V minulosti mě štvala absence uvozovek. Musela jsem si domýšlet, co bylo řečeno nahlas a co si Emma jen myslela. Potom mě napadlo, že tím autor chce odlišit minulost od současnosti, protože v některých pasážích mi Emma s Jane splývaly. Nebylo divu, když se prakticky to samé opakovalo.
Upřímně musím říct, že pro mě nebyl příběh napínavý. Četla jsem rychle, protože kniha je čtivá - jedno z mála plus. Ale po půlce už jsem se jen usmívala a říkala si, "aha. Jasně a co dál?" Snaha autora budovat děsivou atmosféru u mě vyšla na prázdno.
Pachatel mě napadl, když se tam začal více vyskytovat. Ale zároveň jsem měla ještě dvě verze Emmina osudu - upřímně? Byla to taková píp, že mi jí ani nebylo líto. Když bylo jasné, co se stalo, bylo mi jasné, co se stane dál.
Bohužel zklamání.

Peetullka
22.05.2019 3 z 5

Ta přede mnou -- upřímně jsem dle hodnocení čekala daleko více. K prolínání minulosti s přítomností velmi skvělý nápad a jejich velmi podobné osudy. A to že mi od začátku nesedla jedna postava do celé příběhu, že je tam navíc? No asi jsem od druhé třetiny věděla jak to skončí.
Velmi se líbil popis domu, ale považuji hodně za amatérské jak se někdo může zvenčí nabourat do systému se špičkovou technologií? Natož ten někdo?
3,5 hvězdy víc ani ťuk!

A proč chyběli uvozovky v minulosti? Jejich absence mě neskutečně vytáčela.

ber
18.05.2019 5 z 5

Za mě naprosto geniální, ta dějová linie střídání současného a minulého děje, jako by to byla jedna žena, ale přitom byly dvě s podobným osudem, ale každá úplně jiná....
Ten otevřený konec mě taky bavil, škoda že nevím jak to bylo dál s tou další .....

Martina410
10.05.2019 3 z 5

No ja nevim, ale to lidem staci opravdu tak malo? Hodnoceni je fakt moc. Psychicky narusene postavy, ani jedna neni sympaticka, totalne nelogicke mysleni postav a otravny, ac pekny barak. Jako napeti tam bylo velke a natesenost na vraha taktez, ale vseho bylo moc. Min je nekdy fakt vic.

zuzana4291
07.05.2019 4 z 5

Za mě úžasný příběh. Obě postavy a jejich příběhy byly úžasný. Příběh Emmy mě několikrát překvapil. Oba děje se skvěle doplňovaly a překvapovaly. Jedinou výtku, kterou mám je ke konci knihy. Přišlo mi, že autor neví, jak má knihu ukončit, tak to nějak uzavře.

Sailien
05.05.2019 4 z 5

Originální téma a střídaní postav po pár stránkách člověka donutí knihu přečíst téměř na jeden zatáh. Byla jsem opravdu moc mile překvapena stylem psaní, ač musím přiznat, že čas od času jsem se musela vrátit a mrknout, jestli čtu momentálně příběh teď nebo tehdy, jak se linka dějů pohybovala dost podobně. V knížce mi chyběla šokující zjištění, děj byl sice napínavý, ale očekávatelně plynul.

Amy27
01.05.2019 5 z 5

Líbí se mi styl psaní a odlišnost knihy od ostatních. Střídání příběhu mezi dvěma vypravěčkami je výborný nápad. Kniha je velmi čtivá a napínavá!

Allla9
01.05.2019 5 z 5

Dům snů? Nebo děsivé místo pro své obyvatele? A může za všechno opravdu dům? Otázky zodpoví tento napínavý psychothriller. Bez zaváhání dávám 5*.

Magdyla.8
29.04.2019 3 z 5

Dělalo mi problém střídání dvou hlavních postav. Kdy vlastně stejný muž dělal stejná gesta. Věděli jste, co přijde. Po půlce knihy mě opravdu začala štvát Emma. Její problémy byly hlubší než bych čekala. Navodění děsivého domu bylo vážně originální a odhalení vraha to samé, ale čekala jsem od toho mnohem více.