Tajemství abatyše z Assisi
Vlastimil Vondruška
Hříšní lidé Království českého (MOBA) série
< 12. díl >
Pouť ke svatému Jakubovi do Compostely patří k vrcholným projevům křesťanské zbožnosti. Oldřicha z Chlumu dosud plně zaměstnávaly světské starosti, ale král Přemysl II. Otakar nařídí, aby jeho prokurátor byl členem družiny, která na zbožné pouti doprovodí jeho tetu abatyši Anežku. Ještě než výprava překročí hranice království, dojde k první vraždě. V blízkosti poutníků se začínají pohybovat papežovi vyslanci, tajemní templáři i zvědové francouzského krále. A tehdy se Anežka Oldřichovi přizná, že k pouti ji nevedly jen zbožné úmysly. Před svou smrtí jí slovutná Klára z Assisi napsala o znepokojivém podezření. Návrat odmítá, a tak malá družina pokračuje v cestě za tajemstvím, jehož odhalení musí mnozí vykoupit svou krví.... celý text
Detektivky, krimi Literatura česká Historické romány
Vydáno: 2018 , TympanumInterpreti: Jan Hyhlík
více info...
Přidat komentář
Tak za mě asi nejslabší díl, co jsem četla, ale rozhodně mě to neodradí od pokračování.
Jelikož mne tahle série stále moc baví, pokračovala jsem dalším dílem. A tenhle byl v lecčems neobvyklý, což se mi líbilo.
Oproti předchozím dílům tu máme řadu změn. Jednak královskou rodinu tu v případě této knihy nezastupuje panovník Přemysl II. Otakar, nýbrž jeho teta Anežka Přemyslovna, která se tu stává jednou z ústředních postav. To mne bavilo. Další změnou a o dost významnější, je to, že se příběh neodehrává na jednom konkrétním místě či území, ale na cestě. Oldřich z Chlumu a jeho panoš Ota se stávají součástí skupiny putující do Santiaga de Compostela. A cestou musí vyřešit zamotaný případ týkající se Anežky Přemyslovny.
Oldřich se tu tak musí vypořádat nejen s narůstajícím počtem vražd v Anežčině družině, ale i s nástrahami cesty samotné a neustále se měnícího prostředí.
Hrozně moc jsem si užila také ten motiv cesty do Santiaga. Nevím, čím to, ale nějak mám pocit, že na Compostelu a pouť do ní narážím poslední dobou často. Že by nějaké skryté znamení nebo co? Asi si to nějak přivolávám nebo co. Ne, že bych si stěžovala...
Nicméně tenhle díl mne bavil, hodnotím lepšími 3 hvězdami a určitě v sérii s Oldřichem hodlám pokračovat.
Pár let již tomu je co jsem knihu měla v ruce a jistě si zaslouží znovu vzít a pročíst. Vím, že jí měl někdo z příbuzných stěžoval si, že se v dějích a postavách ztrácí. Není to sice vždy snadná četba ale alespoň si najde svoje publikum které musí dávat pozor co čte a nemůže očekávat povrchní plitkost. CO oceňuji v autorových knihách s Oldřichem s Chlumu je tak akoráte popisů. Nepřehrše omáčky a volánků ve vyjadřování.
Dlouhé, nudné a nezáživné. Příběh do sebe docela věrně nasál atmosféru, když se stal stejně nudným a úmorným, jako musela být pouť těchto věrných křesťanů. S tím rozdílem, že tito poutníci byli na konci své cesty odměněni minimálně dobrým pocitem. Kdežto já jsem se jenom těšila, až tato neskutečně nudná a zbytečná pouť konečně skončí. Tolik vražd a vlastně vůbec žádné vyšetřování a napětí. Na konci navíc lehce šokující odhalení, které tento příběh staví na samou hranici věrohodnosti. Zkrátka všechno se nepovede a já tento díl musím označit za zatím jednoznačně nejméně vydařený. Audiokniha je povedená a velice dobře ji načetl pan Jan Hyhlík.
Vondruškovy knihy jsou mé oblíbené čtení, jako historik dokáže skvěle vtáhnout do atmosféry doby a věrohodně popsat tehdejší život.
Knihy pana Vondrušky mám ráda. Pro mě je to báječný odpočinek ve středověkém prostředí. V tomto příběhu jsem si i na mapě postupně sledovala cestu do Compostely. Zápletka byla dobrá s přesahem do minulosti.
Chápu, že vzhledem k období, ve kterém se příběh odehrává, musí mít protagonisté vzdělání, zkušenosti a názory poplatné době. Ani tak se mi ale nechce věřit, že by všechny ženy té doby byly hloupé, omezené, náladové a neschopné doroty. A to včetně Anežky Přemyslovny - tedy až na tu dorotu. Světlanu bych asi brzy hodila přes palubu. Naproti tomu mě velmi potěšil Přech z Michalovic - konečně někdo s mozkem v hlavě.
V knize je zbytečně mnoho motivů a postav, které vlastně nesehrají žádnou podstatnou roli. Například dopis od španělského krále. Nebo zbytečné intermezzo s Palceříkem. Jana z Blatné je pouhá stafáž, která za celou dobu udělá jedinou věc a pak zmizí. Hyacintus je rovněž hodně nevyužitá postava. Také mi poněkud uniklo, jak se dostal Valdes ke sv. Kláře. A začínám být unavená z věty: "Upil a spokojeně mlaskl."
A jedna neznalost autora - slepice v noci špatně vidí a jsou velmi zranitelné, proto se západem slunce vyhledávají vyvýšené hřady, na kterých jsou chráněné před predátory. Ostatně, ne nadarmo se o časném odchodu na lože říká: "chodit spát se slepicemi". Panoš Ota by tedy o půlnoci na nádvoří mohl zakopnout o všechno možné - kromě živé slepice.
Na knihu jsem se těšila, ale bylo to zklamání. Děj se vleče, Oldřich má na to, jak mu vyšetřování nejde, až moc arogance.
Autor má navíc zjevně nějaký vážný problém se ženami, protože ženské postavy standardně myslí buď na sex, nebo vůbec na nic a poznámky typu "je to jen žena" se v knize opakují natolik, že mi to vadilo. Mužské postavy mohou být úplně mimo, ale "je to jen muž" v knize nikdy nezazní. Vím, že pan Vondruška je velký bojovník za "tradiční hodnoty" - a do jeho knih se to promítá čím dál více.
Kniha mě první dvě třetiny moc nebavila a spíš odrazovala od dočtení. V posledním třetině kniha pro mě dostala spád a nucení číst další a další stránky. Dobrodružství a napětí v poslední třetině bylo úžasné.
Tak Oldřich nám vycestoval do zahraničí. Příjemná změna. Tento díl mě hodně bavil a prozření přišlo až téměř na konci. Jenom ten Ota by se měl trochu krotit.
Co mi ale vadí, je to, že knihy nejdou chronologicky za sebou. Jsou to takové přemety v letech, kdy se děj odehrává. No, třeba se mi je příště podaří lépe seřadit :).
Určitě si přečtu pokračování, ale teď si dám chvíli pauzu.
(29. 10. 22 - 24 237 - 56)
Tak tohle bylo hodně jiné, spíše thriller ve stylu Dana Browna než klasická detektivka. Ale líbilo se mi to, po tolika knížkách o Oldřichovi to byla zábavná a příjemná změna. Jenom mi lezly trochu na nervy ženské postavy, a to včetně Anežky.
Tento díl mě bohužel docela zklamal. Do knihy jsem se nemohla celou dobu moc začíst a některé věci v knize byly až moc krkolmné a špatně se čtenáři spojovaly souvislosti. Jinak mám, ale knihy pana Vondrušky moc ráda, tato ale patří k těm slabším, i přesto, že námět měl vysoký potenciál.
Zajímavé tajemství, zajímavé rozuzlení...........příliš mnoho vražd........ale kniha opět pobavila, těším se na další
Další historická detektivka z pera pana Vlastimila Vondrušky. Přestože mám autora zařazeného mezi oblíbenými, tato kniha mě nijak zvlášť nezaujala. Za mě zatím nejslabší z těch, co jsem od tohoto autora četla.
Těším se až si jednou přečtu sérií Hříšných lidí Království českého celou od začátku. V současnosti je to tak na přeskáčku a proto nevím, zda je Oldřich z Chlumu už ženatý nebo ještě ne. Musím však říct, že je to velmi příjemné a odpočinkové čtení a chtěla bych se "propracovat" do konce.
Taková "líbivá" ťafka protivné (svaté) Anežce a křesťanství.... Mně osobně to trochu mrzí,řečeno slušně.
Štítky knihy
13. století intriky tajemství historické detektivky
Autorovy další knížky
2014 | Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. |
2019 | Kronika zániku Evropy: 1984–2054 |
2011 | Velký král Přemysl Otakar I. |
2002 | Dýka s hadem |
2019 | Falknovská huť |
Pro mě asi nejslabší díl série, příběh je příšerně překombinovaný a upřímně, nadutých sebestředných postav tam bylo víc, než je normálně zdrávo. Oldřicha určitě nezatracuju, ale oproti jiným dílům to není ono.