Tajemství ohnivých koulí
Miloslav Švandrlík
V zámku plném spisovatelů se skutečně udála neobyčejná věc: jednou zde přespala autorka sociálních románů Marie Majerová a ze spánku ji vyrušily prskající a syčící ohnivé koule, poskakující po pelesti historické postele. Incident musel být vyšetřen – a náležitě ututlán, neboť jeho charakter neodpovídal platným idejím marx-leninismu. I když ve stejnou dobu probíhal rozsáhlý výzkum telepatie a různých psychotronických metod, nebylo možné, aby socialistická spisovatelka, jejíž prostopášnosti mládí již byly zapomenuty, byla spojována s tak fantastickou událostí. Miloslav Švandrlík se tématu chopil s fantazií, která čtenáře nenechá, aby knihu odložil nedočtenou.... celý text
Přidat komentář
Těšila jsem se na humor a vylíčení dění v neblahých dobách okupace krásného dobříšského zámku "předními" spisovateli hrozné doby, ale tady vystupovali (nezakrytě, pod vlastními jmény) jen Drda a Majerová a děj mne nijak neuchvátil. Smát nebylo se čemu (no, ono vlastně není divu), ale ani jsem si neudělala nějaký kloudný obrázek o tamním "dění".
Hodně vtipné čtení plné nezapomenutelných hlášek a ty postavy opravdu stojí za to. Všichni ideově a budovatelsky naladěni. Já se zasmála opravdu od srdce.
Dílo v prvním vydání v 2018, lze pochopit proč. Politické a ideologické struktury jsou již v Pánu. Určitě psáno v dobách jejich plného nasazení v boji o světový mír.
Všichni aktéři od hlavy státu A. Novotného, gen. Lomského, J. Drdy, S.K.Nezvala, N.Frýda, I. Bárta, Šafránka, Rajta, A.Mandlovou, L. Baarovou, G.Fučíkovou, M.Pujmanovou až k M.Majerové, jsou autorem postaveni do příběhu v nichž musí dodržovat své názorové zásady v rámci třídního boje proti nevysvětlitelnému úkazu a při zviditelnění jejich skrývaných nectností. (karban, smilnost, křivý charakter, pýcha, nadutost, podlézavost)
Neboť nelze zpochybnit slovo národní umělkyně a první představitelkyně socialistické literatury, je třeba vzít záhadu ze všech stran : jako provokaci imperiálních živlů, nebo dosud v SSSR neprobádanou možnost metafyzična, nebo historickou záhadu. Pátrání se rozběhne ve všech směrech. V té historické je exkluzivní, císař Rudolf II. z jehož doby ta věc je, má choutky nejen na elixír mládí, ale i na dceru alchymisty Strada. (Jejich levobočka pak čekal od otce trest - zbavení mužnosti, za zločinnost - (vrozené následky syfilis.)
Vše se děje na zámku Dobříš, sídlo rodu Colloredů -pobělohorská šlechta, jenž jej dostali za zradu vévody Valdštejna v Chebu.
Zde je teď sídlo socialistických spisovatelů v čele s J. D.
Citace:" Padne-li jedna hypotéza, vynoří se okamžitě další. V tom dominuje věda nad nàboženstvím. Ta lpí na jediné pravdě, na které trvá za všech okolností. Otřesete-li touto pravdou, zpochybníte-li ji, ocitne se náboženství ve slepé uličce. Z trojjediného Boha nemůže ani sám papež učinit Boha čtyřjediného, nebo dokonce jediného. Ze syna božího nemůže udělat dceru, ba ani dvojčata. To věda má nekonečné možnosti a může chrlit jednu hypotézu za druhou."
Mezitím s.M.M. (Siréna) objíždí besedy s nadějnými spisovateli a básníky od hutí a dolů a šátkuje pionýry.
"A my pozveme Mařenku Majerovou," dodal D..., " aby ji přijela znovu vyzkoušet. Bude mít právo první noci!". "Pochybuju" ušklíbl se K..., "že přijede. Určitě nemáš nic na co bys ji nalákal.".
"A to se velice mýlíš, soudruhu!" zasmál se D... "Úplně postačí, když ji řeknu, že ji jinak ráda zastoupí národní umělkyně Pujmanová. Tohle stoprocentně funguje!"
Bezvadný, autor musel mít celou tu dobu při tomto psaní skvělé trávení, neboť vyšťavený vtip a cit pro zveřejnění absurdna jsou účinné zbraně pro dokonalé dílo pomsty, což se povedlo.
Autorovy další knížky
2006 | Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 |
2009 | Draculův švagr |
1990 | Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky |
2004 | 100 nejlepších hororů |
1991 | Říkali mu Terazky |
Návrat do socialismu Švandrlíkovským humorem. Odpočinkové čtení.