Pistolník

Pistolník
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435605/bmid_pistolnik-W5i-435605.png 4 2226 2226

V první knize Pistolník představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí s chlapcem ze Země. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Gunslinger, 1982

Mabie
16.09.2023 3 z 5

Pistolník je popisný, zmatený, snový a Kingovsky ulítlý, bláznivý průřez světy a časy. Jak napsal JerryW.: "halucinogenní trip" a nebo tanuki: "psychedelické vyprávění na hranici noční můry". Lépe bych to nevystihla!
Kingovi nelze upřít neuvěřitelnou schopnost imaginace, ale zároveň ho já osobně považuji za talentovaného magora. Některé knihy od něj považuji za skvostné, jiné za brak.
Z této knihy jsem měla podobný pocit, jako když vysypu krabici puzzle a snažím se dohledávat dílky, které k sobě patří. Do konečného obrázku je ještě daleko a tak jdu na Tři vyvolené.

klaraj093
06.09.2023 4 z 5

Abych pravdu řekla, tak mám z knihy smíšené pocity. Líbilo se mi jak to bylo napsané, bylo to dost čtivé takže mě to nutilo číst dál, u některých knížek od Kinga bojuju v tomhle směru. Tady chce člověk vědět co bude dál.. Nicméně tady máme cca 200 stran, což je samo o sobě v pohodě. Hrozně mě zmátl konec, jsem zvědavá co se bude dít dál v ostatních dílech. V první díle se toho totiž zrovna moc nedozvíme. Roland putuje a putuje..

Annkag
04.09.2023 5 z 5

Úplně skvělý start do série.

m2056
03.09.2023 5 z 5

Kniha je první seznámení s Pistolnikem pokud vás to bude bavit přečtěte si celou sérii která je dobrá bohužel některé to odradí.

JerryW.
18.08.2023 3 z 5

Jelikož je to moje první (audio)kniha z pera pana Kinga, nemohu úplně jistě říct, že jsem měl nějaká očekávání.

Kolegové a přátelé mi Temnou věž doporučili jako velmi zajímavou fantasy a také jedním dechem doplnili, že musím vytrvat až k dalším dílům, aby to postupně začalo zapadat do sebe. Možná jsem spíš milovníkem kratších, jednoznačnějších příběhů, než mnohadílných epických fantasy, ale dám tomu šanci. Tento díl na mě působil poněkud zmatečně. Věděl jsem, že se vlastně jedná o několik povídek zeditovaných dohromady a za ty roky mnohokrát revidovaný, takže jsem to z toho možná cítil více, než bych jinak dokázal sám.

Hlavní hrdinové působí relativně zajímavě, první věta "Muž v černém prchal přes poušť, a Pistolník mu byl v patách" by se mohla zapsat do historie jako jedna z nejlepších Hook opening vět, protože vyvolává nespočet otázek a láká k dalšímu pokračování. Něco mi ale bránilo v tom, abych někomu začal fandit, abych soucítil. Působí to jako kniha hnaná dějem, ne zajímavými charaktery, což je u Kinga, známého pro metodiku "Vezmu pár postav a mrsknu je do zajímavých situací a ono to nějak dopadne" poněkud překvapivé.

Westernové přestřelky a řežby mě moc nezaujaly, zato hloubavé debaty a gradace děje ke konci působila už trochu víc směrodatně. Jelikož příběh začíná bez nějakého prologu, často se objevují vsuvky z minulosti, kolikrát to až nepříjemně odtrhává od děje a celé to působí jako jeden halucinogenní trip. Což tak asi mělo být?

No nevím, možná jsem do toho šel prostě s jiným očekáváním, snad mi další díly dají něco více, než jen ochotu setrvat kvůli doporučení přátel, takhle tomu prostě nemůžu dát víc jak tři hvězdy.

Hanina61
13.08.2023 4 z 5

Ač jsem dlouhá léta Kingův fanoušek a přečetla jsem od něho téměř vše a hodně jeho knih víc než jednou, "Temné věži" jsem dlouho odolávala, prostě se mi do tak obsáhlé série nechtělo. Nakopla mě až letošní čtenářská výzva (něco od Kinga či Austen), takže jsem sáhla po "Pistolníkovi"... Zvláštní, hodně zvláštní, těžko definovatelný žánr, psychedelický příběh místy až odrazující, nicméně člověku nedovolí knihu odložit... a na samém konci už se nemůžu dočkat, až zajdu do knihovny, abych se dozvěděla, jak to bude s Rolandem sedícím tam na pláži dál... ;-)

iam.sokol
02.08.2023 2 z 5

Přátelé mi říkali, abych se nenechal odradit Pistolníkem, protože Temná věž jako celek je fantastická. Tak jsem se nenechal odradit, zatnul jsem zuby, těch prvních 200 stránek jsem nějakým způsobem přelouskal a teď budu doufat, že mi přátelé nelhali.

Dusinof
31.07.2023

Shrnu to jednim slovem: ODPAD!

Bepo
26.07.2023

Kinga mám rád, jeho knihy mně baví, ale do téhle jsem se nedokázal začíst. nevím proč ale knížka mi nesedla.

Lokomaster
22.07.2023 3 z 5

Přiznám se, tohle mne nenadchlo.
Stephena Kinga jsem četl naposledy, hmm... Před 20ti lety? :-) trochu to chtělo změnu žánru od obvyklých detektivních příběhu, tak jsem se pustil do této série. Neříkám, že je to brak, není. Něco do sebe to má, a chvílemi byl příběh i zajímavý. Nicméně člověk to poslouchal (pozn. audiokniha) tak nějak bez emocí a nic moc je v knize vyburcovat nedokázalo. Děj se vleče jak velbloud na poušti a stejně tak to ve vás vzbudí nějaké nadšení. Beru v potaz, že jde pouze o úvodní knihu do série, jinak bych se na to vyprdl:-)

lucakuca
29.06.2023 2 z 5

Tohle teda ne.
Dočetla bez emocí, bez nějakého hlubšího dojmu, bez poselství (no vlastně, že Temná věž ne e), bez chuti a bez zájmu o pokračování.
A protože jsi prostě King, tomu se přece odpouští, tudíž i já ti odpouštím a dál budu hltat tvoje další knihy a nad touhle divno věcí jen mateřsky pokývám hlavou....

Gustik5
09.06.2023 4 z 5

Počátek Kingova magnum opus a jedné z nejvrstevnatějších (převážně) fantasy ság začíná zmateně a jen co je pravda i trochu nudně. To říkám jako někdo, kdo Temnou věž řadí mezi nejlepší věci, co kdy v životě četl.

Pistolník skutečně není natolik dobrý, aby vás pohltil. Přesto vydržte! Až dočtete druhou knihu, chytne vás to. :D

Zde je až moc patrné, jak bolestivě a dlouho celá série vznikala, přičemž Pistolník nejvíce (i přes to, že u nás je už k mání rozšířené vydání) trpí nevypsaností tehdy mladého autora, který si ukousl větší sousto, na něž neměl síly. To se naštěstí už s druhou knihou změnilo...

Zde se k nám v podstatě dostává jednoduchý a nepříliš rozmáchlý příběh, který teprve předznamenává bohatost a význam ságy, před níž blednou i mnohem slavnější díla. Mě si Temná věž jako celek získala a svou poetičností, postavami a mystikou jen utvrdila mé přesvědčení, že sai King je jedním z největších romanopisců dneška...

Jo, a taky Pistolník obsahuje snad nejlepší první větu, která dokonale shrnuje náladu a příběh celé knihy (i sám King ji považuje za nejlepší úvodní větu, co kdy napsal).

"Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách."

wenceslaus8121
28.05.2023 3 z 5

Trochu zmatek ale hodně zajímavý svět a křížení světů.

Jitulin90
09.04.2023 4 z 5

K Temné věži jsem se odhodlávala hrozně dlouho. Odrazovaly mě recenze, že Pistolník je nezáživný, špatně se čte...ale musím říct, že mě mile překvapil. Už se těším na další díl Rolandova putování.

konrad9388
16.03.2023 5 z 5

Za mne určitě nejlepší dílo Stephena Kinga. Vysloveně jsem se třásl nedočkavostí na další díl.

ThomasRuhe
10.03.2023 1 z 5

Tak tohle mě teda nebavilo. Je to sice krátká kniha, ale přesto to byl boj ve kterém jsem se ke čtení musel nutit a to nevěští nic dobrého. Zkusil jsem to, ale zjistil jsem, že tahle série nebude nic pro mě.

april4
08.03.2023 1 z 5

První výraz pro hodnocení, který mě napadl, je "slátanina".
Kdyby mi někdo řekl, že se někdy budu prát s knihou od Stephena Kinga, tak se mu vysměju. A přece se to stalo. Nechápu jak je to možné a je mi to líto. Nicméně ten skvělý rukopis tam pořád je, takže si dám véliký oddech a zkusím to znovu.

Alaglesia
12.02.2023 3 z 5

První díl ságy o Temné věži. Představuje nám Pistolníka, jednoho z hlavních hrdinů. Tento díl byl nejnudnější, neměl tempo. Mnoho popisných scén. Ale chápu snahu autora navodit atmosféru a začátek putování Pistolníka za Temnou věží. Koho to neodradí, nebude litovat. Ságu Temné věže považuji za najzdařilejší počin Kinga a nic co napsal předtím nebo potom už mě nedokázalo ohromit.

EridanFresh
22.01.2023 5 z 5

Možná je to tím, že jsem Pistolníka četl už podruhé, ale je to jedna z těch knih, co má dle mého názoru skutečně duši. Při její četbě mám pocit, že čtu něco velkolepého, něco co mě přesahuje. A to se mi u fantasy literatury obvykle opravdu neděje. A není to jen tím vesmírem, tajemnem a nevyřčením. Je to ta prazvláštní kombinace, ten neuvěřitelně nepravděpodobný mix postapo, westernu, magie, filozofie a něčeho co mám chuť nazvat noirovou detektivkou. Kdyby byl Pistolník film od Nolana, bude to možná to nejlepší, co kdy udělal. Stephena Kinga mám opravdu rád, četl jsem toho od něj spoustu, ale Pistolník jako jediný (možná spolu s To) působí jako něco víc než jen kniha. Jsem nadšený jako jsem byl před lety a nemůžu se dočkat druhého dílu, který si pamatuju jako ještě lepší.

Gilnien
19.01.2023 2 z 5

Nechci tvrdit, že to bylo špatný. Stylistika a propracování bylo super, hrozně hezky se četly všechny literární obraty. Ale já tak nesnáším knihy, kde polovinu doby vůbec nechápe, o čem to je.