Pistolník
Stephen King
Temná věž / Temná veža série
< 1. díl >
V první knize Pistolník představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí s chlapcem ze Země. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2020 , Beta-DobrovskýOriginální název:
The Gunslinger, 1982
více info...
Přidat komentář
Já tuto knihu beru jako začátek. Jako začátek jednoho obrovského dobrodružství, jako začátek jednoho velmi dlouhého putování a jako začátek knižní série, po jejímž dočtení už nikdy nebudete stejní :-)
„Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách."
Takto začíná první díl ze série Temná věž, série, která je plná tajemství, temnoty, ale také naděje a světla :-) Série, která vás buď úplně pohltí, nebo vás do své temné náruče nepřijme a vy zůstanete za branami.
Musím říct, že věřím, že prokousat se začátkem může být pro spoustu lidí náročné. Děj se nám rozjíždí pomalu, můžou vás napadat otázky typu: co to ? Kdo ? Proč? Kam jde ? Proč to dělá? Kdo to je ? A hlavně může následovat pocit frustrace, že na své otázky třeba nedostanete odpovědi. Určitě ne hned, ne v této první knize. Ale slibuji, že pokud vytrváte, vaše odpovědi přijdou a nejen to, dostanete nádherně propracovaný a geniálně vymyšlený příběh a vlastně celý svět, ze kterého se vám nebude chtít vracet do reality :-)
V prvním díle se seznamujeme nejen s posledním Pistolníkem Rolandem, ale také s Mužem v černém a malým chlapcem Jakem. A rozehrává se nám zde velmi zvláštní šachová partie se zajímavým výsledkem...
Celou sérii velmi doporučuji, já ji čtu teď znovu po asi 25 letech a užívám si znovu každé písmenko :-)
„Je to špatný člověk? To záleží na tom, na které straně stojíš.“
„Tak jdi. Jsou jiné světy než tento."
Co vy a Temná věž ? Propadli jste jejímu kouzlu nebo jste zůstali před branami ? ;-)
Moje první zkušenost s autorem. Bylo to dlouhé ale zajímavé. Místy až brutální. Zajímavý doslov. Jsem zvědavá na další díly
Tak jsem se rozhodl i já podstoupit cestu k Temné Věži a právě jsem dočetl první díl - tedy Pistolníka. Co se mi líbilo: tajemná atmosféra Pistolníkova světa; barvité a mistrné popisy scén i postav; motiv pronásledování tajemného Muže v černém; část ve vrbové džungli; závěrečná část knihy a rozmluva s Mužem v černém. Co se mi nelíbilo: pomalejší začátek v poušti; Kingovo až okaté prodlužování děje některými zdlouhavými popisy; fakt, že se toho čtenář dozví velice málo i po dočtení knihy. Ano, jedná se o první díl, takže na nás autor nemůže hned vše "vybalit", tomu rozumím, ale mohlo tam toho být víc - můj názor a pocit. Celkově mě závěr navnadil na přečtení dalšího dílu, takže se těším, a doufám, že tam bude méně "vyprahlých" míst...
Nejsem si jistý, že tato kniha byla pro mne ta pravá. Vlastně až dokonce knihy jsem si nebyl jistý jak se k tomuto světu postavit. Jak ho pochopit. Pro mě byla psána velmi zvláštním způsobem.
Zcela nevím, jestli budu pokračovat dalším dilem. Byl to zvláštní příběh ve zvláštním světě nebo ve více světech. Na druhou stranu se jednalo o opravdu čtivou knihu, bez zbytečných odbocek, tak jak jsme u Kinga zvyklí.
Tak tohle mi vážně nesedlo. Do čtení jsem se musela často nutit a zhruba 50 stránek před koncem jsem to vzdala. Kinga si jako spisovatele velmi vážím, ale obávám se, že Temnou věž asi nikdy nepřečtu.
Bylo to krátké a pomalé, nestihla jsem se pořádně začíst. Těším se na další díl.
Věřím Kingovi, že se celý příběh pořádně rozjede...
Asi nebude mé hodnocení úplně objektivní, protože předtím než jsem se pustil do čtení Kingovy epické ságy o pistolníku z rodu Eldů Rolanda Deschaina, četl jsem již komiksové zpracování zachycující dobu před pádem Gileadu a samotném pronásledováním muže v černém a na to navazující komiksové zpracování právě první knihy, takže už vím o spoustě událostí ze světa Temné věže a předpokládám, že i když komiksová série se snažila zachytit místa v románovém vyprávění chybějící, tak spousta věcí z minulosti se v knihách také objeví, tak oproti čtenářům, kteří touto knihou teprve vstupují do tohoto pro mě neuvěřitelně zajímavého světa musí pro ně být příběh asi zmatečným, nikoliv však pro mě a já jsem si Pistolníka užil maximálně, i když dějové části už jsem znal. Natěšenost na další putování tímto postapo-westernovým Kingovým světem nemůže být větším.
Pištoľníka som prečítal už druhýkrát, no nie nevyhnutne pre jeho kvality. Chystám sa pustiť do celej série Temná veža, a tak som považoval za potrebné osviežiť si aj tento prvý diel, ktorý som čítal pred pár rokmi.
Román je pomalý a zvláštny. To však vôbec nemusí byť kritika. Pomalý v zmysle, že sa toho nedeje príliš veľa – väčšinu času sa len ide dopredu (v spomienkach niekedy aj dozadu). Miestami to môže zaváňať nudou. Nechýbajú ani dlhšie opisné pasáže či myšlienkové pochody, ktoré majú filozofický presah a sú pretkané záhadnom. To súvisí aj s tou zvláštnosťou. Ide o akýsi mix žánrov. V jednom hrnci sa tu varí western, fantasy, dráma a ešte drobné úlomky všeličoho iného. Veľmi oceňujem prepojenie s reálnym svetom, ktoré je síce prítomné iba v náznakoch, no verím, že v ďalších dieloch bude rozpracované podrobnejšie.
Takáto žánrová všehochuť však mierne zaváňa krízou identity, ktorú potvrdzuje aj samotný autor, keď priznáva, že pri písaní nemal jasnú predstavu, kam príbeh povedie. Román tak pôsobí nemastne-neslane, no čitateľa aj tak zaujme svojou unikátnosťou a zvláštnosťou vďaka zamlčiavaniu informácií. Čitateľ je potom lačný po akýchkoľvek ďalších poznatkoch. Zvláštnosť v tomto prípade pôsobí príťažlivo a kniha je ako kuriozita.
Ak by išlo o samostatný román, ktorý by nebol súčasťou veľkej série, neobstál by. Ako úvod do epickej fantasy ságy však funguje dobre – zaujme čitateľa, ktorý sa chce dozvedieť viac a ponoriť sa do tohto pračudného sveta. Názory z opačnej strany by však mohli tvrdiť, že prvý diel má byť ten najchytľavejší, aby vyvolal záujem aj o ďalšie diely. Áno, to je bežný postup sérií, no práve v tomto bode vstupuje na scénu spomínaná zvláštnosť diela, ktorá má svoju vlastnú atraktivitu a nesnaží sa používať konvenčné metódy, lebo ani dielo samotné nie je konvenčné. Teším sa na ďalšie diely.
Vliv Tolkiena a westernový hrdina z filmu Sergia Leoneho se spojili, aby vytvořili společný svazek v Kingově fantazii, jenž se přetavil v nápad, napsat vlastní epické fantasy. To zní bláznivě... ale kupodivu není.
První díl je krátký a působivý úvod do série, který pistolníkův svět odhaluje jen zvolna a poskrovnu, ale s o to větší schopností čtenáře neustále pobízet číst dál, objevovat a odhalovat tajemství Temné věže.
Tento tajemný mix žánrů, tedy poslouží jako trochu snový a trochu kouzelný předvoj, s kratšími a čtivými úseky, kde nejvíce vynikne autorova skvělá práce s textem a jako takový u mne zcela záměrně a úspěšně vyvolal touhu po díle dalším.
(SPOILER) Kterak Roland, poslední pistolník slavného Gileadu putoval k Temné věži. Když jsem s prvním dílem této série začínal, říkal jsem si CO TO DO HÁJE ČTU? Filosofická fantasy? Osamocený pistolník pronásledující svého soka pouští? JE TO SNAD NĚJAKÝ NASTEROIDIVANÝ WESTERN? Pro ty z Vás, které to zajímá, odpověď je samozřejmě ANO. Každopádně jako úvod do fantasy světa, ve kterém se prolíná snad každá z větších Kingových knih... Řekněme, že to působí velmi netradičně, stylově a žánrově je to něco, co se Kingovi absolutně nepodobá. Musím říct, že se mi to četlo velmi těžce, zvláště pak pasáže s "ušlechtilou řečí" tedy speciálním druhem řeči, která Vás provází po celou knižní sérii. Nevzdávejte to, zvyknete si. Každopádně první díl berte trochu s nadsázkou, neboť je to jenom úvod, slabý předvoj toho, co King celou sérii buduje. Rozhodně to není série pro každého, ale pokud máte zkušenosti s Kingem (a trochu trpělivosti) určitě se do série pusťte, stojí totiž rozhodně za To! (pun intended)
Je léto 2005, je mi 14 a začínám s Kingem. V noci sedím v otevřeným okně, tajně kouřím babičky Startky, poslouchám punk a hltám knihu za knihou. No a pak do ruky dostanu Pistolníka. COTOJE. Já chci TO, chci Svědectví a Tommyknockery, nechci podělaný fantasy křížený s filosofickým eposem.
Střih.
Je léto 2024, táhne mi na ehm no a ve čtečce mam pár nepřečtených knih, mezi nima Temnou Věž. COTOJE. Nechci už nikdy číst nic jinýho. Nebudu komentovat každý díl zvlášť, na to nemam čas ani nervy, každopádně jsem aktuálně u čtyřky a žiju tim. Zcela vážně. Dospěla jsem? Nebo naopak odmítam dospět? Nevim.
Hodnotím velmi subjektivně, dílo samotné popisovat nechci, je tu přes 300 komentářů. Ale čím jsem dál, tím víc jsem v tom všem s nimi.
King opět uchvacuje svým stylem vyprávění a zve své čtenáře na jízdu skrz jeho rozvinutou fantazii. První díl série Temná věž je velmi krátký, v edici, kterou jsem četl já, je však přidaný jeho komentář, kdy se vrací King k tomu, jak kniha vznikala, co by dělal jinak a podobně. Považuji tuto předmluvu za skvělou, je užitečné vědět, jakým procesem King prošel a pro případnou vlastní tvorbu se jedná i inspirující záležitost.
Kniha mě bavila a přečetla jsem ji hodně rychle protože sem byla zvědavá, jak to bude dál pokračovat. Chápu, že nezkušení čtenáři knize nerozumí nebo je nebaví protože Stephen King je mistr v nepřiměřeném rozsahu, co se týče postav,popisování apod. a ne každý tomu přijde na chuť. Hlavně tuto sérii spojuje mnoho dalších knih (Nespavost nebo knihy psané s Petrem Straubem) a myslím, že pro fanouška Stephena Kinga je tohle must have.
Po přečtení prvního dílu jsem vyloženě zmatená významem honu za Mužem v černém, významem celého putování a celé knihy. Ovšem jde nejspíš jen o začátek cesty, jak bylo naznačeno a já tedy budu pokračovat dále a uvidím...
Moje první zkušenost s Kingem, pokud počítám pouze knihy. Těžko tuto knihu hodnotit ve chvíli, kdy mě zbytek série teprve čeká. Pokud to vezmu jako úvod do ságy o Temné Věži, pak to funguje velmi dobře.
Kniha je čtivá a nabízí spoustu náhledů do Rolandova dětství a dospívání a umožňuje čtenáři dobře poznat jak hlavního hrdinu, tak jisté zákonitosti světa, kde se děj odehrává. Je pravda, že si myslím, že méně zkušený čtenář může u Pistolníka mít trochu pocit chaosu a bude mu vadit, že spoustě věcem nerozumí a mluví se o postavách, které mu nebyly představeny. Ten, kdo má zkušenost např. s Malazskou knihou padlých nebo obdobnou ságou, bude mít pocit, že příběh je krásně lineární, přehledný a svět jednoduchý.
Momentálně se celkem těším na další díly. Přestože Pistolník není dokonalou knihou, milovníka žánru rozhodně potěší.
Po Pistolníkovi jsem sáhla jen kvůli výzvě. Není to můj šálek kávy a nikdy asi nebude. Vždycky radši sáhnu po příbězích ze skutečného světa, než z toho dystopického. Pistolníka proto nejsem schopna asi úplně zhodnotit, protože to bylo takové čtení na sílu. Takový podivný příběh, celou knihu jeden pronásleduje druhého a po přečtení prvního dílu vlastně moc věcí nevíte.
Kvůli čtenářské výzvě jsem se podruhé pustila do Pistolníka, jediné Kingovy knihy, kterou mám doma - a bylo to ještě lepší než napoprvé. Objevila jsem nové věci, pochopila něco víc než posledně... A na rozdíl od minula chci tentokrát vědět, jak to bylo dál! Některé komentáře tady si stěžují na dlouhé popisné pasáže - já jsem si je nesmírně užívala. Už dlouho mě psané slovo tak dokonale nepřeneslo do neznámého světa. Jestli jde soudit podle jediné přečtené knížky, tak King tyhle popisy opravdu umí (pro jistotu si to ale zkontroluju v dalším díle).
Takže, sice se mi pořád nelíbí, že jako jedno "téma" bylo ve čtenářské výzvě King nebo Austen (jakože proč zrovna oni? kde je v tom pořádný výběr?)... na druhou stranu jsem ale malinko ráda, protože sama od sebe bych po pistolníkovi asi letos nesáhla - a to by byla škoda!
Pištoľník je prvý diel epickej série Temná veža od Stephena Kinga. Hlavnou postavou je Roland Deschain z Gileadu, posledný pištoľník, ktorý na svojej nekonečnej ceste prenasleduje tajomného Muža v čiernom, ktorý má kľúč k Temnej veži.
„Muž v čiernom unikal cez púšť a pištoľník kráčal v jeho stopách.“
King v tejto knihe zaujímavo kombinuje viacero žánrov - western, fantasy a dystopiu. Opäť dokazuje, že je majstrom opisov a budovania atmosféry a okamžite nás vtiahne do deja. Svet, ktorý vytvoril, je mrazivý, tajomný a plný symboliky. Napriek tomu, že nechýba napätie a akčné momenty, tempo knihy je miestami pomalšie a niektoré časti môžu pôsobiť mätúco. Kto je tajomný Muž v čiernom? A prečo ho Pištoľník prenasleduje? A v akom svete sme sa to ocitli?
V mnohých scénach sa King sústreďuje viac na atmosféru a mystiku než na vysvetlenie udalostí. Roland, ktorý sa zdá byť tvrdým a neústupným, nám postupne odhaľuje aj svoju ľudskú stránku, hlavne cez spomienky na ich minulosť. Na svojom putovaní stretáva rôznych ľudí, medzi nimi aj chlapca Jakea, ktorý mu zásadne skríži cestu. Čím viac nahliadame do jeho minulosti, tým viac sa ukazuje, že Roland je poháňaný nielen neochvejným cieľom, ale aj vnútornými konfliktmi a osobnými stratami.
King načrtáva veľkolepý a komplexný svet, ktorý sa postupne rozvinie na stovke ďalších stránok. Pištoľník je skôr úvodom do rozsiahlej ságy než samostatným románom, preto je lepšie vnímať ho ako prvý diel cyklu. Kniha neponúka všetky odpovede a mnoho otázok zostáva nezodpovedaných, pričom autor sa zaoberá viacerými filozofickými témami, ako sú osud, obeta a morálne dilemy. Séria má veľký potenciál a už teraz sa teším, ako sa Rolandova cesta bude ďalej vyvíjať. Vydanie, ktoré som čítal, je revidovaná verzia a zároveň jediná dostupná v slovenčine a v porovnaní s pôvodným vydaním z roku 1982 obsahuje niektoré úpravy.