Ten černý vzadu
Tracy Chevalier
Sám proti bílým. Získá spojence, než naposledy zazvoní? Amerika 70. let. Ghanský chlapec Osei je zkrátka outsider. Stěží na tom cokoli změní jeho přátelské způsoby, odhodlání, sportovní talent, natož fakt, že je synem diplomata, a proto jeho rodina často mění působiště. Bude tedy stačit jedna chápavá dívčí duše, nebo i na tomhle plácku číhají mstitelé s naučenými frázemi a utajovanými strachy? V jediném školním dni se události vyhrotí natolik, že se opět potvrdí, nakolik jsme na světě pouhými herci. Herci ve vleku předpojatostí, kvůli kterým nám navzdory naivitě holek a kluků z páté třídy tuhne krev v žilách.... celý text
Přidat komentář
Byl jsem napnutý, jak příběh vygraduje. Za mě spokojenost největší. Dostal jsem, co jsem očekával.
Knihu musím hodnotit ve dvou rovinách:
1. Jako "případová studie" chování dětí na základní škole zajímavé, neortodoxní dílo, které dobře zachycuje sociální strukturu malé skupiny lidí (nejen dětí, ale i učitelů) s důrazem na přenos postojů a názorů mezi generacemi (děti sami nechápou některé "věci", ale automaticky si osvojují postoje k nim od svých rodičů a autorit a dál je reprodukují vlastním chováním a jednáním - tak přežívá a šíří se i rasismus, na který se kniha zaměřuje).
2. Jako "moderní převyprávění Shakespeareova Othella" hrůza hrůz. Autorce bych doporučila znovu si toto drama přečíst a zapřemýšlet nad pohnutkami postav, obzvláště co se týče Jaga.
Nevím, jestli to bylo překladem, ale jazykově byla kniha úděsná. Často jsem skřípala zuby nad použitými výrazy i jazykovou strukturou.
2/5 hvězd, když přimhouřím obě oči.
Hezky nám to ten Shakespeare nastínil. Žárlivost, odlišnost, manipulace - a je tu tragédie na školním dvorku. Pro mne trochu připomínající Harper Leeovou, asi tou rasovou otázkou. Každopádně si teď budu muset poslechnout předlohu, abych si našel předobraz Mimi, Roda a Kašpara. Dáju, Oseie a Iana jsem rozluštil ;-) Kladné body i za to, že to neskončí dobře. I když by si to člověk přál.
Příběh Othella vždy nutil k zamyšlení. Vsadit jej mezi teenagery do jediného školního dne je velmi zajímavý nápad. A u mě vyvolal těch podnětů k zamyšlení snad ještě více.
Autorovy další knížky
2004 | Dívka s perlou |
2005 | Dáma a jednorožec |
2008 | Ohnivý tygr |
2018 | Ten černý vzadu |
Přenesení mohutného a rozsáhlého dramatu na plochu pár stránek a jednoho dne je veskrze zajímavé a svým způsobem originální. Chevalier dokázala na malém prostoru vystihnout všechno, s čím se děti / teenageři potýkají (vyčlenění ze společnosti, rasismus, zlomyslnost, intriky) a poměrně atraktivně vtáhnout do děje, který už z podstaty předlohy nemůže skončit dobře. Psychologie postav samozřejmě není nikterak hluboká, ale pro účel děje bohatě stačí, navíc se autorce podařilo vystihnout, jak moc jsou předsudky a s nimi i potenciálně rasismus zakořeněné v naší společnosti, a že se de facto dědí z generace na generaci. Nutno říct, že Shakespearovu hru detailně neznám, takže nejsem schopen ohodnotit, jak se jí Chevalier (ne)držela, možná i proto mám z knihy pozitivní dojmy. Asi mohla být o něco delší a děj se mohl trochu rozvíjet, protože přece jen vzájemné vztahy vznikají a zanikají dost překotně a nejsou tak úplně důvěryhodné, nicméně intenzivní závěr to do značné míry kompenzuje. Jen nevím, zda by teenageři mluvili až tak relativně spisovně, jak se v knize píše. 70 %