To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29454/to-29454.jpg 4 4824 4824

Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Nyní už jsou dospělými muži a ženou. Rozprchli se do velkého světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Ale nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky do městečka Derry, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a zlu beze jména... To.. Jeden z nejlepších hororů, jaký byl kdy napsán, od mistra žánru - Stephena Kinga.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

It , 1986

lucina6497
07.07.2018 5 z 5

Pravdou je, že jsem ji rozečetla před několika lety a bohužel jsem se pořádně nezačetla a knihu odložila, musela jsem pro knihu dozrát.. asi po pěti letech jsem se kousla a cca od poloviny příběhu jsem knihu nechtěla dát z ruky. Mistrně popsány detaily, které prostě ke správné Kingovce patří.. a jestli jsem se bála? TO si pište! Správně předané emoce. Pro mě nejlepší Kingovka!

Clarisima
04.07.2018 5 z 5

Zase jedna z knih, kdy mne mrzí, že jsem si ji více nešetřila a zhltla ji během pár dní. Někteří Kingovi vyčítají rozvleklost, ale mně vůbec nevadí, spíš naopak. Udivuje mne množství odboček a jak se vše propojuje, prostě paráda. V Derry bych fakt nechtěla bydlet, leda že bych měla tak super partu jako Beverly. I když mínus dávám za tu její "záchranou akci" v tunelu. Dovedla jsem si představit To ve všech formách, Želvu, cítila smrad ze skládky, ale nějak jsem si nedovedla představit "to" u dvanáctiletých dětí. Budiž polehčující okolností, že všichni účastníci zapomněli :)
Ještě mne čeká film, jsem zvědavá, jak se s tou kopou děje tvůrci poprali...

Rihatama
02.07.2018 5 z 5

King měl svůj klaunovský "horor" To psát celé čtyři roky. Nevídané, když si uvědomím, že napsal už téměř 100 knih. Ovšem 1000 stran je 1000 stran. A přece jsem s klaunem Pennyweisem a partou "smolařů" z Derry strávila pouze pár týdnů. Horor je v tomto případě u Kinga zosobnění lidského strachu. Strach mainské městečko Derry prosycuje až na dřeň a nemilosrdně odhaluje sílu, ale především hloubku zkaženosti obyvatel Derry, která se koncentruje v klaunovi. Ten je tak zosobněním veškerého zla, které se v člověku dokáže projevit. King prostě umí.

Peta1607
24.06.2018 4 z 5

Po roce čtení to mám konečně za sebou. Kniha mě bavila, ale snesla by možná tak o 300 stran méně. Do strany 500 se děj tak trochu táhl, potom už měl děj trochu rychlejší spád a bylo v něm víc akce, nicméně si myslím, že některé věci by mohl autor vynechat.

potoo
20.06.2018 2 z 5

King sám v rozhovorech prohlašuje, že nechápe autory, kteří si dělají průběžné poznámky a už v předstihu znají konec díla, které mají rozepsané. Že by ho to samotného tímto způsobem nebavilo a raději tvoření dává zcela volný průběh. Ač je to přístup jistě pochopitelný, nikdy jsem mu nepřišel na chuť. A v jeho díle ho vnímám až bolestivě. Osobně mám rád "horory staré školy", které jsou soudržné a celý obsah slouží konečné pointě/rozuzlení.
Knihu jsem zvládl asi do jedné třetiny. Je zvláštní, že mi tak psychologicky zdařilé dílo přišlo zároveň tak bezduché. Sám si to těžko vysvětluji. Možná je to tím, že zde pro mne selhalo samotné Zlo, což je u hororu kapku demotivující. To zde totiž představuje transformující se klaun (už samo o sobě spíše úsměvné), u kterého se při vyvolávání hrůzy ve čtenáři sází okatě na nejčastější fóbie a brutalitu. Celé mi to přišlo, jako když si chce autor ušetřit trochu práci.
Možná by se můj názor změnil na konci, ale ten byl příliš daleko...

DasaN
19.06.2018 5 z 5

Tato kniha je podle mě jedna z nejlepších od Kinga. Je dobře propracovaná a velmi dobře se čte, takže jsem se snadno nechala vtáhnout do děje.

IvaKo
12.06.2018 2 z 5

Tento žánr běžně nečtu, ale chtěla jsem zkusit něco od S. Kinga. Oceňuji působivé vylíčení historie a reálií městečka Derry a jednotlivých postav party Smolařů, hlavně důraz na sílu přátelství. Vyprávění v různých časových rovinách zejména ke konci zvyšuje dramatičnost. Celkově mám ale dojem spíše negativní a knihu jsem dočetla jen se sebezapřením Autor se vyžívá v podrobném popisu násilí všeho druhu - na dětech, ženách, zvířatech...,libuje si v těch nejhnusnějších detailech a vulgaritě, což by se snad dalo přičíst žánru hororu, kdyby příběh měl nějaký smysl a gradaci. Je to snůška všeho možného - násilí, hororových prvků, protirasistických a ekologických názorů atd., ale závěr tak nějak předvídatelně vyšumí. Pro mě, bohužel, škoda času.

soukroma
11.06.2018 2 z 5

Nechtělo se mi do komentáře ke knize, která se převelice líbí většině, takže tím skalní fanoušky naštvu a rádi by třeba polemizovali. Nedělejte to, nemá to cenu. Komentář je totiž hlavně pro mne, abych si ujasnila, jak to vidím sama:
+ zajímavý popis fiktivního městečka v Maine se vším všudy, včetně geografie a historie
+ slušný rozjezd, předzvěst děsivého bratrova konce
+ teenagerská (vlastně jsou ještě mladší) skupinka, její vývoj a její nesmiřitelní pokušitelé
- naprosto zbytečná délka textu, únavná, úmorná, vše by se dalo vygradovat možná už s pětinou (tj. na 200 stranách)
- vulgarita a podivné sexuální "řešení" u 11-letých zcela mimo mísu (tehdy jako dnes)
- děsivé patologické pozadí v mnoha rodinách hrdinů - v dětství i dospělosti
- zběsilý propletenec děje v čase, kterým se jen nastavoval text, aby nebylo dlouho jasné, co se všechno před těmi lety vlastně stalo, jednomu po druhém a dohromady
- celý hororový prvek, který rozbujel neustálým přidáváním dalších a dalších podivností bez ladu a skladu - klaun se všemi proprietami, zaměření na děti a způsob, převtělování do vlkodlaka aj., pijavico-lasturovití paraziti ...

Nemám horory moc ráda, ale když už, tak musí mít "hlavu a patu" - sice s prvky nevídanými, ale v rámci příběhu "věrohodnými" - proč, jak, kdo, kde a jak to skončí. A naneštěstí King toto pro mě v tomto případě vůbec nesplňuje, takže zcela zbytečná četba (do třetiny) a spíše prolistování (zbytku).

45%

Sixtinka144
11.06.2018 5 z 5

Bála jsem začít s Kingovými knihami, už jen z toho důvodu, abych nebyla zklamaná. Velké nadšení kolem filmu "IT" , který byl v kinech mě přesvědčilo o tom, že si knihu musím přečíst. Do příběhu jsem se dostala téměř okamžitě, z knihy, kterou jsem chtěla číst tak dva týdny, jsem přečetla za pár dní. Mísení přítomnosti a minulosti dodávalo celé knize na vážnosti a tajuplnosti. Knihu mohu jedině doporučit a myslím, že toto není jediná kniha od Kinga co budu číst.

regiiiii
01.06.2018 4 z 5

Ano, je to dobry. Bavilo me to, ale jsem rada ze to mam zasebou. Dve hvezdy ubiram za ten nesmyslny, poburujici sex nezletilych deti v hnijicim tunelu.

Dominka09
26.05.2018 4 z 5

Jedna z knih u kterých nikdy nezapomenu, že jsem jí četla. Příběh byl velice poutavý avšak chvílemi až moc podrobně popisované detaily, které jsem se snažila si zapamatovat, jelikož jsem myslela, že budou v průběhu knihy důležité. Asi na 357 straně jsem pochopila, že pro mě nudné pasáže není potřeba až tak vnímat a tak mi občas přečtená pár stránek zabralo i 2 hodiny jelikož věci okolo mě byli zajímavější. To se ovšem nedá říct o částech s Pennywisem, kdy jsem se do příběhu tak ponořila, že jsem až málem zapomněla dýchat :D.

GraceC
26.05.2018 5 z 5

Od Stephena jsem zatím četla jenom jednu knihu - Zelenou míli. Bohužel mi přišla dost vleklá a začala mě bavit zhruba až v polovině. Bála jsem se, že to samé mě čeká u čtení Toho, ale autor mě mile překvapil. Už první kapitola byla napínavá a zajímavá a já hltala stránky jednu za druhou. Moc se mi líbilo to napětí, prolínání časových os, psychologický podtext a upřímné a věrné popisy i těch nejpříšernějších scén. Líbilo se mi, jak King dokázal popsat způsob myšlení dětí a dospělých a to, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Konec knihy mě doslova fascinoval a chvíli mi trvalo, než jsem se dokázala se vším smířit. Je to kniha definitivní. Tím myslím, že prostě skončí a vy víte, že dál už nic není. Nemyslím tím smrt, spíš jenom psychický konec. Tato kniha je opravdové veledílo a to nejen co do počtu stran, ale též příběhem.

zlatkr
14.05.2018 4 z 5

Uf uf, tahle knížka mi dala zabrat, co se délky četby týče. ,,Přelouskávala" jsem ji asi 3 měsíce. Skvěle napsaná,pár věcí mě trochu zklamalo,ale to se týká spíš vývoje děje a závěru.

Rania
13.05.2018 3 z 5

No, co na to říct. Hodně jsem se těšila na knihu, prvních 500 stran se četlo dobře, děj mněl apád a napětí. Pak jsem knížku asi na 3 měsíce odložila a nevěděla jsem se dál prokousat. Dlouhé knížky mi nevadí, ale musí se tam pořád něco dít. Druhá půlka mi přišla už trochu přitažená za vlasy, o konci ani nemluvím, ten mně opravdu moc sklamal. King je dobrý spisovatel, no To mně hodně sklamalo, mnohem víc se mi líbí třeba Nezbytné věci. Jdu se pustit do novinky Spiace krásavice :-)

kacinekgott
05.05.2018 4 z 5

Dlouho jsem se odhodlávala, než jsem se do knihy pustila, ale jsem ráda, že jsem se k tomu dokopala. Občas jsem se nad knihou tvářila dost znechuceně a udiveně. Upřímně jsem při čtení měla strach a dojít si v noci na záchod byla nepopsatelně stresující záležitost. Hvězdička dolů za konec, který mi přišel zdlouhavý a víceméně nepodstatný a hlavně za tu nepochopitelnou věc, která se udála mezi jedenáctiletými dětmi..nedokážu si vysvětlit, proč...., občas jsou v knize pasáže, které bych klidně vynechala, protože nemají pro děj žádný význam.

Každopádně, pokud jste fanoušky S. Kinga a hororů, musím jen doporučit. Po překousnutí prvních 300 stran nebudete chtít přestat!

elisabeth03
03.05.2018 5 z 5

Já.... nemám slov. Je to dokonalost sama o sobě. Knihu jsem přečetla pětkrát za sebou a stále se jí nemůžu nabažit. Já jako dívka jsem se zakoukala do Billa, který mě prováděl se svou vadou a svým ryzím srdcem celým příběhem. Prostě úžasní hrdinové, kteří vám přímo před očima ničí zlo. Už nemůžu nic říct... jen říci, co řekl Strombo23... PŘEČTĚTE SI TO

Strombo23
28.04.2018 5 z 5

Na popis NEJLEPŠÍHO HORORU,který kdy byl napsán nemám ty správná slova.Je to dokonale vybroušený diamant,aby si někdo udělal představu jak to myslím poradím jen jediné. PŘEČTI SI "TO"

Paulus.1987
27.04.2018 4 z 5

Kniha velká objemem i obsahem. King v ní opět používá osvědčený motiv party dětí (později dospělých), které se v tomto případě rozhodnou bojovat se zlem skrývajícím se v jejich městečku.
I já knize vytýkám tu zhovadilost, která proběhne mezi dětmi ztracenými v kanálech. V ten moment jsem si říkal, že autor asi nebyl úplně při smyslech, neboť tentokrát opravdu přestřelil, a to úplně zbytečně. Někde jsem také četl názor, že konce knih Kingovi moc nejdou, což bohužel platí i pro tento román. Jinak nemám knize co vytknout. I přes obrovský rozsah se jedná o napínavé čtení.
P.S. Knize přičítám i osobní přínos, neboť obohatila můj vulgární slovník o slovo "čuran". :-)
(Tímto se omlouvám administrátorovi, v knize je však tento výraz skutečně používán, a to velmi vtipně.)

vitez21
19.04.2018 3 z 5

Velkolepé a na můj vkus převelice rozsáhlé dílo, které jsem jen tak tak přelouskal. Knize se by z mého pohledu prospělo trošku kratší zpracování bez zbytečného filozofování mistra Kinga, často jsem se totiž ztrácel v tom, zdali aktuálně čtu příběh dětí nebo už dospělých. Je známo, že spousta Kingových děl má své filmové zpracování, většinu z nich jsem neviděl, jelikož ty, které jsem měl možnost shlédnout, se knize nemohou ani zdaleka rovnat. Tento filmový kousek si však brzo pustím, abych pochopil části knihy, které jsem ne úplně dobře dokázal v hlavě zpracovat.

lukas.fojtu
16.04.2018 5 z 5

Klasika vsech klasik. Lepsi nez hranej film, i pres zdlouhavej obsah vubec nenudila. (zapujceny v MZK Brno)