To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29454/to-29454.jpg 4 4880 4880

Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Nyní už jsou dospělými muži a ženou. Rozprchli se do velkého světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Ale nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky do městečka Derry, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a zlu beze jména... To.. Jeden z nejlepších hororů, jaký byl kdy napsán, od mistra žánru - Stephena Kinga.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

It, 1986

parxel
27.03.2016 5 z 5

Tahle kniha se Kingovi prostě povedla. V podstatě od začátku do konce mě To bavilo i přes tu hromadu ukecenýho bláta, kterým King nešetřil. Líbili se mi příběhy postav, jednotlivé dějové linie a vůbec celkově ta atmosféra. Prostě To mi sedlo. Až budu mít náladu na nějaký knižní maratón, tak si To někdy zopakuju.

ElenRiannon
20.03.2016 5 z 5

Už nikdy se do umyvadla nebudu dívat stejně. :)

adelllch
12.03.2016 5 z 5

Úžasná kniha

petshop
05.03.2016 4 z 5

Teď tady naštvu spoustu lidí, ale nedá se. TO je pěkná blbost. Což o to, napsané je to velmi dobře, zhruba těch 900 stran mě to opravdu bavilo, ale pořád něco chybělo. Doufala jsem, že to právě přijde v závěru knihy, ale ten naopak zhatil všechny dobré dojmy, které jsem z knížky doposud měla. Bylo to zklamání jako hrom...

mochr
12.02.2016 4 z 5

BRR
četl jsem před několika lety ale i teď mi běhá mráz po zádech. Při čtení mě děsilo TO. kniha je opravdu dlouhá a zkracení by jí neuškodilo, některé pasáže jsou zbytečně roztahané.

skableska
10.02.2016 4 z 5

No ... co na To říct :-) Během čtení se mi neustále měnily pocity z knihy... některé pasáže super, hltala jsem je, některé jsem naopak přejela v rychlosti, protože pro mě byly nudné. Avšak poslední třetina knihy mě utvrdila v tom, že King je skvělý spisovatel a ještě si od něho něco přečtu :-)
Ale i přesto si myslim, že by na škodu nebylo, kdyby kniha byla alespoň o třetinu kratší...

"Tohle jsou jeho kamarádi a matka nemá pravdu: nejsou to špatní kamarádi. Možná, pomyslel si, ani něco takového jako dobří a špatní kamarádi neexistuje – možná existují prostě jen kamarádi, lidé, kteří za vámi stojí, když je vám nejhůř, a kteří vám pomáhají překonávat samotu. A pro ně asi stojí za to mít strach, doufat a žít. A možná také i za ně zemřít, když je to třeba. Žádní dobří kamarádi. Žádní špatní kamarádi. Jen lidé, které chcete, s nimiž potřebujete být; lidé, kteří se zabydlí ve vašem srdci".

"Všechno je mnohem těžší, když to je doopravdy. Když máš srdce v hrdle. Když to není hra"

Vilas1979
10.02.2016 5 z 5

Moje čtvrtá kniha od Kinga, prý jedna z nejlepších, což je ostatně vidět i na hodnocení zde, očekávání tedy bylo hodně velké. Film jsem neviděl, nebo to bylo hodně dávno, protože obličej toho klauna si pamatuji, ale skutečně nic víc. Hodnotit klasiku, jakou je To, je velmi obtížné, je to jako hodnotit Povídky malostranské nebo Beatles. Klasická díla, která obstála ve zkoušce času, ta se přeci nemohou nelíbit, snad leda by je čtenář nebo posluchač nepochopil a chyba je tedy na jeho straně. K takovým dílům pak přistupuji s respektem, zároveň však s obavami. Bude se mi to líbit, tak jak by mělo? Bude se mi to líbit jen proto, že se mi to prostě líbit má a očekává se to? Nu, To rozhodně nebylo špatné, zápletka skvělá, dvě linie, které se na konci protnou, detailně vykreslené postavy, které si prostě zamilujete, na plný počet to však není. Stejně jako u Nezbytných věcí jsem se občas přistihl, že při čtení myslím na něco jiného a tentokrát to skutečně nemohu svést na nečtecí období a náladu. Kniha mi místy připadala nějak moc naředěná, příliš mnoho až nesmyslných detailů, odboček z hlavní linie příběhu, spoustou vaty byla obalená i hlavní linie. Kolega to lakonicky okomentoval: „To je prostě King, klasickej King.“ Mě nevadí velký počet stránek, ale jsem zvyklý na poněkud větší spád, očekávám, že když knihu večer otevřu a budu číst dejme tomu hodinu, že za tu hodinu něco dostanu, příběh poskočí dopředu, takové to, když člověk nedokáže knihu odložit a říká si no dobře, tak ještě jednu kapitolu. Místo toho si však říká, k věci, mistře, k věci! První třetina knihy mi přišla skoro až úmorná, o spádu se dá mluvit zhruba někde od poloviny, ale to už pomalu z různých náznaků víme jak TO funguje a odkud přišlo a vlastně i jak to celé dopadne. Nějak se mi ani nedařilo vcítit do té hrůzy, kterou ta děcka musela prožívat, byť se King samozřejmě vyžíval v detailním nekonečném mnohastránkovém popisu a já knihu četl hlavně v noci. Ale abych jen nekritizoval, zajímavé mi přišlo, jak King do knihy zakomponoval svoje drogové zážitky, už jen zhmotňující se vaše největší noční můra není vlastně nic jiného, než velmi nepěkný drogový flashback nebo bad trip, Patrick, který si o sobě myslí, že je jediný skutečný člověk na světě a pokud zemře, zemřou i všichni ostatní lidé, to je velmi pěkně rozvinutá psychoza, nepřirozeně živé hlasy v hlavě, tak odlišné od vnitřního hlasu, zase solidně rozjetá schizofrenie, pochybnosti, zda člověk vůbec žije, pocit, že věci do sebe tak nějak podivně zapadají, jako by člověka něco řídilo, nějaká vyšší síla, je tam toho skutečně požehnaně a bavilo mně to. Pozitivní efekt ale to množství stránek přece jen má, protože knihu čtete déle než obvykle, postavy vám skutečně přirostou k srdci, po dvou týdnech se s nimi prostě loučíte velmi těžko a říkáte si: Mohlo to být delší, skutečně to mohlo být delší. Čtyři hvězdy, ale nevylučuji, že to možná časem uzraje na pět.

hardrock
03.02.2016 5 z 5

klasika. Ked sa Kingov prud slov raz rozbehne, je ako lokomotiva, alebo ako drava rieka. To uz proste nezastavis :)

hanka616
02.02.2016 3 z 5

Kniha je napínavá a někdy člověk cítí ten strach, ale je taky zbytečně "roztahaná" a některé části mohl autor klidně vypustit.

premacech
27.01.2016 5 z 5

Bez debat. Verzi mam v paperbacku, je dost jetá,a le ještě se za Bev a spol zase brzy vydám. 100%.

katy238
22.01.2016

Jeden ze dvou Kingů, které jsem nedokázala dočíst. Někdy přemýšlím, že se k němu zkusím vrátit, ale stále se mi nechce. Zpřeházené dějové linie u velkého množství postav mě stále odrazují. V příběhu se mi dost těžko orietovalo.

JohnyT
16.01.2016 1 z 5

Kniha roztahana ako transibirska magistrala deju pomenej...pri citani som zistil ze kniha je to posledne co ma zaujima... nedocital som...mozno dam Kingovi este sancu ...ale asi zostanem len pri filmoch...

kata5121
10.01.2016 5 z 5

První King, který se mi kdysi dostal do rukou - a otevřel mi tak cestu k dalším :) Ano, není to žádná nenáročná jednohubka a četla jsem ji s přestávkami poměrně dlouho, ale stálo to za to. Ta atmosféra, ten strach..

david5746
06.01.2016 1 z 5

Mám pocit, že když už to někdo dočetl, tak to radši pochválí, než aby přiznal, že se týdny mořil s paskvilem. Kniha je psaná na etapy, stejně tak funguje čtení, celkem slušné pasáže střídá několikasetstránkové nezáživné cos. Postav jak turistů v neděli v poledne pod orlojem, leckdy ale mizí bez vší parády. Třeba jak postupně gradoval příběhovou linku hrubiána Toma a pak ho nechal bez napětí zmizet v jedné větě, neskutečný. Tuna zbytečnejch flashbacků, které pak nezapadají do děje. Už nevím, jestli jsem měl delírium, ale nějakej náctiletej sex se tam vyskytnul a absolutně nevím proč. No vlastně, když kolem zuří armageddon, tak proč si alespoň nezašpásovat, to by mohl být důvod. Prostě za mě hodně hodně zlé, k tomuhle se teda vracet nebudu určitě.

Hrefna
29.12.2015 3 z 5

Kniha je opravdu napínavá a děsivá, bála jsme se při ní, ale konec mě velmi zklamal a proto jen tři hvězdy. Více jak tři čtvrtiny knihy se bojím momentu, kdy se vše děsivé odkryje, jsem napnutá a když to přijde, tak je všechen strach pryč a dočítám knihu z nutnosti. Asi je podstata To mimo mé chápání a stejně tak i chování hlavních aktérů....
Velmi se mi líbilo, jak poslední větu kapitoly nedokončí a jejím posledním slovem otvírá další kapitolu v jiné časové lince!!! Ale i tak mu dám Kingovi další šanci.

PetikH2O
23.12.2015 3 z 5

Uffff. Tak jsem to konečně dočetla. Musím bohužel přiznat, že mi TO nepřijde jako TOP. Přisuzuji to ale tomu, že jsem na knihu neměla zas až tolik času a četla jsem ji po delších intervalech.

Jinak samozřejmě solidní horůrek. Filmové zpracování není špatné - doporučuji shlédnout, i když se jedná pouze o TV film. :)

kusma
16.12.2015 5 z 5

Nejlepší King, kterého jsem četla. A vlastně i jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Perfektně propracované postavy i zlo celého města. Nějaké výtky bych samozřejmě našla (největší je asi poněkud nezdravý vztah autora k mladé hrdince příběhu), ale to, že si člověk po dočtení 1000 stran říká, že by klidně dal dalších 1000, aby se nemusel rozloučit s hlavními hrdiny, dává jasně najevo, jak výjimečná je to kniha.

marek6463
08.12.2015 5 z 5

Perfektní.

Shardlake
01.12.2015 2 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už hodně dlouho. Zpočátku mě dělalo problém se do knihy začíst. Je to první horor, který jsem kdy četla a i když je děj místy opravdu drsný, nedělalo mě problém si knihu číst před spaním.

Škoda, že se nezachránilo všech 7 přátel z dětství.

Děj hodnotím 2 a půl hvězdičkami.

Veru_92
24.11.2015 5 z 5

Toto byla moje prvni kingovka a uz v te dobe jsem vedela, ze nebude posledni. Hlavni postavy popisuje tak dokonale, az jsem mela pocit, ze je znam osobne. Od zacatku do konce super, mela jsem docela nahnano:-D
"Vsichni se tu dole vznasime.. i ty se budes vznaset."