Transport za věčnost
František Tichý
Novela, kterou napsal František Tichý, ředitel gymnázia Přírodní škola s použitím textů Petra Ginze, Hanuše Hachenburga a Josefa Jana Kratochvíla. Kniha byla vytištěna pouze ve vlastním malém nákladu formou sešitu, který má evokovat časopis Vedem. Petr, Honza, Matouš a Jakub jsou spolužáci ze stejné holešovické školy. Jejich kamarádství i osobní statečnost má ale brzy prověřit houstnoucí temnota světové války. Kniha je rozdělena do tří dílů. V prvním se čtenář seznámí s životem mládeže na počátku protektorátu. Honza, z jehož pohledu je celý příběh vyprávěn, je docela normální kluk, avšak potom, co je jeho otec zatčen gestapem, je nucen převzít v rodině mužskou roli a starat se o svoji mladší sestru. V druhém díle je popisován další průběh kamarádství mezi hochy, které nově nastolený režim postupně rozděluje – vnitřně i navenek. Vycházejí v platnost protižidovská opatření, začínají transporty. Třetí díl je nejtemnější a naplno se zde projeví zlo tehdejší doby – najdou kamarádi světlo, odvahu a věrnost sobě navzájem i sami sobě i uprostřed terezínského ghetta? Dobrodružný příběh odehrávající se v protektorátní Praze a terezínském ghettu se snaží nejen přiblížit osudy několika chlapců na pozadí dobových událostí, ale míří i k hlubším otázkám po původu zla a základního určení lidské existence.... celý text
Přidat komentář
Krásně napsaná kniha pro mladší čtenáře, která neurazí ani ty starší.
Toto téma je třeba připomínat hlavě novým generacím. A nezapomenout.
Síla kamarádství, které se dnes jen tak nevidí, byla autorem vykreslena velmi zdařile.
Opravdu krásná kniha se smutným příběhem. Část na půdě mě dostala a brečela jsem ještě půl hodiny.
Ježiiš, to bylo tak hezky napsané. Brečím ještě teď. Bylo to velmi dobře zpracované, velký dík spisovateli. Ilustrace jsou kouzelné.
Knihu určitě doporučuji.
Přečteno paralelně se sedmákem v rámci jeho povinné četby, kdy si tuto knihu vybral z nabízených možností sám. Příběh je velmi silný, místy až vhání slzy do očí. Určitě je skvělé, že tato kniha je součástí povinné četby na ZŠ.
Velmi působivá kniha se silným příběhem podloženým skutečnými událostmi, ze kterých až mrazí a je člověku úzko. Vůbec by nebylo na škodu, kdyby byla tato kniha součástí povinné četby na 2.stupni ZŠ a také na SŠ. A nejlépe to zdůvodním citátem z knihy Mary E. Pearson (Falešný polibek) : "Abychom neopakovali historii, předávejme si příběhy od otce k synu, od matky k dceři. Neboť stačí jediná generace a dějiny i pravda budou ztraceny navždy."
Velmi dobře zpracovaný příběh o dětech ze židovských rodin, kterým jediný člověk dokázal otočit život vzhůru nohama. Nejenom, že Jenda přijde o tatínka, protože pracoval v odboji, ale postupně začne přicházet také o své dlouholeté kamarády - jenom proto, že jsou židovskými dětmi. Nebude moct s nimi chodit do školy, do parku, do kina... Až někteří z jeho života zmizí úplně. A ta dětská nevinná hlava nedokáže pochopit, proč.
Oceňuji, že autor vychází z reálných postav (i když se některé nemusely v reálném životě setkat) a inspiroval se jejich životní tvorbou natolik, aby ji použil i do vyprávění jejich příběhu v knize. Líbily se mi také medailonky na konci, které případně vysvětlily, jak to s danou postavou doopravdy bylo, či časová osa, která nám vysvětlila, co se v příběhu stalo a jak to bylo doopravdy. I přesto, že je kniha napsána spíše pro mladší čtenáře, myslím si, že i dospělý člověk si z ní leccos odnese. A ilustrace opět báječné.
Třetí kniha stejného autora, kterou jsem přečetla v krátké návaznosti, mě ujistila, že tento píšící učitel je mi příjemným autorem dobře napsaných knih pro mládež. I tento příběh se dá velmi dobře využít nejen jako hodně dobré čtení, ale také jako hodně dobrý učební materiál. Za cennou považuji časovou linku, kde srovnává příběhy z knihy s tím, co se tehdy opravdu dělo. A nejvíce oceňuji, že v závěru popisuje, jak vlastně ke vzniku této knihy došlo. To mě opravdu bavilo. Děkuji. Budu-li mít příležitost, mám chuť sáhnout i po autorových dalších knihách.
Vidět všechno to zlo dětskýma očima - to je hned jinej zážitek.
Skvělá kniha, silný příběh.
" Z pravěku "
V pubertě člověku leccos dojde . To, jak vypadá, jak se chová nebo i to , že už by mohl myslet na vztah.
Mě taky došlo dost věcí, ale z jiné oblasti. Druhá světová byla je a bude pro mě pořád svět neznáma a objevování , ale i hrůzy , která tehdy byla ve světě.
Parta kluků ve městě nemohla vědět, co přijde. Ani Honza , kterému odvezli taťku.
Hned potom přijdou nařízení , nošení žlutých hvězd, chození po cestě místo chodníků, jízda v posledním voze tramvaje a pořád vznikaly další. Kluci společně jedou do Terezína. Ani jeden neví, co je čeká...
Na knížku jsem narazila náhodou. Příběh, který se zakládá na skutečných osudech židovských kluků, kteří skončili v Terezíně. Kniha o síle přátelství, nezdolnosti ducha a vlastně i smíření se smrtí. Krásné ilustrace od S. Setínského. Na konci jsou krátké medailonky kluků. Postavy z knihy získají reálný obraz, jejich osudy tragické.
Smutný příběh, ale vlastně je i hezký. Je totiž plný kamarádství, odvahy, síly a pokory.
Tohle byl strašně strhující příběh. Vzal mě za srdce. Společně s hlavními hrdiny jsem po celou dobu sledovala děj z velice nepříjemné doby. Je někdy neuvěřitelné, že musíme trpět za něco, za co nemůžeme.
Kniha se po pár stránkách stala mou srdcovkou. Krásně zpracovaný příběh dětskýma očima, vše naprosto uvěřitelné - postavy, dialogy, prostředí. Autor má krásný styl vyprávění a i když celé téma knihy je smutné, až z toho mrazí, pan Tichý má můj obdiv, jak si dokáže hrát s textem.
Kdybych mela dospivajicim doporucit knihu o zivote nejen Zidu za protektoratu a 2. sv. v., zvolim tuhle - na pribehu mladeho kluka ozivaji ty abstraktni informace, ktere jim diktuje ucitel dejaku.
Mne bavila i dojimala.
Knihu velice doporučuji ,zejména mádeži...Život- vlastně přežívání- v Terezíně v období holokaustu je zde přiblížen díky příběhu chlapce Honzy,který pro záchranu přítele Petra pronikne do Terezína.Každodenní útrapy ghetta jsou líčeny a popisovány na základě vyprávění přeživších,zachovalých dokumentů a my se tak díky tomu setkáváme se smutnou a tragickou realitou té doby.Osobně jsem v Terezíně byla s přáteli několikrát a děkuji Lukáši ( průvodce Lukáš Lev) za jeho znalosti a velice zajímavé prohlídky bývalého ghetta.Knihou jsem si vše "připomněla" .Autentičnost prostředí a života vyniká tím,že-jak sám autor píše většina epizod má reálný základ v tom,co se u nás v té době dělo.
Upřímně... Tohle budu rozdýchávat dýl než jsem si myslela.
Z počátku se může kniha zdát nudná, ale ke konci vás rozhodně nepustí. Je to nádherně napsaná kniha o lidech, kteří neměli to štěstí, aby se dožili dnešních dní, o dětech, kterým byli sebrány sny a o zmařených talentech. Rozhodně doporučuju pokud vás zajímá život za druhé světové války v Praze a v Terezíně.
"Z doby kamenné "
Opět jsem se bohužel jen literárně setkala s osobami, kteří neměli to štěstí stát se dospělými (kromě Jiřího Bradyho, který zemřel teď už před 2 lety) , ale i těžkých časech se zasloužili o něco, podle čeho se stali pro svět velkými a nikdy nezapomenutelnými.
Tohle je ale příběh někoho jiného: malého Jendy,který jednou přijde o taťku a nevi vůbec, co vše ho samotného čeká...
Pěkný příběh z válečných let, prostředí Prahy a Terezína.
Štítky knihy
přátelství kamarádi židovské děti děti a válka Petr Ginz, 1928-1944 holokaust, holocaust pro chlapce Magnesia Litera dějiny pro děti a mládežAutorovy další knížky
2017 | Transport za věčnost |
2014 | Princ se žlutou hvězdou |
2022 | Rekrut 244 |
2020 | Labyrint nedokončených setkání |
2012 | Přírodní škola - cesta jako cíl |
Kniha nabízí částečně reálný a částečně smyšlený příběh. Často mne donutila k zamyšlení. O holokaustu jsem již četl lepší knihy, ale tato je taky pěkná a svým způsobem ukazuje nelidské zacházení se Židy. Ukazuje také, jakým způsobem se tomu všemu snažili vzdorovat a žít dál, dokud to jde.