Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3870 3870

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Karika nezklame. Napínavé, strašidelné, prostě super. Určitě doporučuji.

morte
24.11.2021 5 z 5

Výborná žánrová kniha, která byla ještě mnohem lepší než moje celkem vysoká očekávání. Stalo se mi, že jsem se bál u moderních hororů (Kruh a všechny podobné), ale už si ani nepamatuji, kdy jsem se bál u knihy. Kariku přirovnávají ke Stephenu Kingovi - a myslím si, že tohle autorovi a konkrétně knize Trhlina (nic jiného jsem od něj nečetl) ubližuje. Napětí a strach v této knize jsou lepší než v knihách od Stephena Kinga, kterých jsem přečetl asi 40. Hrdinové jsou velmi uvěřitelní, prostředí si dovedu představit (kopce, lesy, střední Evropa), příběh je napínavý, strašidelný, psychologie postav uvěřitelná a propracovaná. Samozřejmě nejde tu o psychologii na úrovni "Zločin a trest", ale i tak kvalitní. Jak se v knize zmiňuje, největší strach člověku přivodí právě to, kdy se racionální věci začnou chovat neracionálně. Nemusí jít o žádné přehnané události za hranicemi fantazie - stačí, když se v domě například objeví místnost, která tam ještě před chvílí nebyla. V komentářích níže někdo autorovi vyčítá, že vlastně jen sepsal příběh na základě událostí, které mu vyprávěl někdo jiný. Ale můžeme si tím být jisti? Třeba tohle všechno je součástí větší mystifikace a Jozef Karika si i toho Igora, jehož příběh je v knize zaznamenaný, vymyslel. Knihu jsem záměrně četl v originále, tj. ve slovenštině - a trvalo mi sotva pár stránek, než jsem četl stejně plynule jako v češtině. Slovenské vydání mohu doporučit - je obohacující ohmatat si jazyk našich bratrů (a sester) a člověk se přiučí i nějaké to nové slovo na příští výlet do Tater nebo do Tríbeče (tam raději ne).

_Brunetka_
19.11.2021 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tohle byla šleha. Do autorova stylu psaní jsem se rychle dostala, píše opravdu dobře, čtivě a poutavě, i když tahle kniha neobsahuje zrovna moc přímé řeči. Příběh mě chytil od začátku a vyplivl až na konci, celé to mělo svou jiskru a kouzlo. K postavám se úplně vyjadřovat nebudu, protože jsem tohle dílko vyloženě brala jako vyprávění člověka – žádný z účastníků vás však ani na chvilku nenechá v klidu, to vám zaručuju. Celkově se z Trhliny ještě hodně vzpamatovávám a mám v hlavě následky jako po jedné velké explozi. Nikdy jsem nic takového nečetla, přesto z toho mám vážně skvělé pocity. Autor bravurně vykreslil atmosféru tak, že na vás vyloženě dýchá ze stránek a já můžu s rukou na srdci říct, že jsem ze žádné knihy nebyla ještě tak silně znepokojená. Nemůžu vám ale zároveň tvrdit, že bych se bála, asi vážně potřebuju ještě větší dávku děsu, protože tohle už ji má hodně vysoko. Hrozně mě taky bavil samotný fakt, že pohoří skutečně existuje, pročítala jsem si všechny články o něm i zmizeních tam a koukla na nějaká videa (na všechny tyhle zdroje informací vás odkazuje samotná kniha). Líbily se mi i všechny vstupy a poznámky autora. Pokud bych se měla ještě vyjádřit k samotnému vyprávění muže, co si myslím o jeho reálnosti, jsem na vážkách… Můj názor je ten, že na samotném pohoří určitě něco bude, ale byla bych opatrná s věcmi, ke kterým se už vypravěč uchyloval, aby si vysvětlil určité jevy, protože podle mě na to jde jít logicky. Tohle mi zůstane v hlavě ještě hodně dlouho. Každopádně finálně, pokud to nezažijete, nepochopíte – takže šup do čtení, doporučuju všema deseti!

Madam.art
14.11.2021 5 z 5

Audiokniha s Josefem Kalužou. Bála jsem se i v pravé poledne. Hudební podkres slušně navozuje atmosféru a má významný podíl na mých silných emocích. Samotný příběh není složitý, trochu Blair Witch, ale stupňující se napětí a reálná existence pohoří Tribeč si vynucuje zvláštní pozornost. Myslím, že knihu bych dočetla jen ve společnosti dalších lidí. O samotě ani náhodou:)

martinaandulka
05.11.2021 5 z 5

Po dvou letech jsem si znova přečetla a opět nadšení,strach a bádání může být něco z toho pravda.... .Pan Karika je pro mě vynikající spisovatel,jeho knihy mám pod kůží.

hanička82
04.11.2021

Napsané tak, že se prostě budete bát. Nezáleží na tom, jestli tomu všemu člověk aspoň trochu věří nebo čte jenom tak. Bát se bude a basta.

A.lexii
26.10.2021 5 z 5

Čekala jsem sci-fi, tak nějak jsem si předem nepamatovala přesný námět knihy.. Umím si představit, že to, co chtěl autor ve čtenářích vyvolat, se mu u mně povedlo na 200%. Knihu jsem dočítala pozdě v noci sama v patře a naprostém tichu. Ta hrůza, co mi tekla v žilách, by se dala krájet. S každým podivným zvukem v místnosti jsem bojovala sama se sebou, zda rychle neutéct do bezpečí horní ložnice, kde chrápe partner :D
Vydržela jsem to, ale po dočtení jsem se na schodišti zarazila s myšlenkou "Co když otevřu dveře do ložnice a on tam nebude?"
...takže asi taková atmosféra a psycho jízda to byla, ale přiznávám, že jsem docela hysterka a občas se sama doma bojím i bez toho, abych četla tento druh knih ;)
Velmi kvalitní literatura!

SirChico
24.10.2021 3 z 5

Trhlina je zábavná kombinace mysteriózního (možná falešného?) dokumentu a thrilleru. Z hlediska zpracování se mi líbilo naprosto všechno, je to velmi zdlouhavá kniha, která s pomalostí šneka buduje atmosféru pro výbušné, bleskové, finále. Hromada reálných podkladů pomáhá budovat napětí a finální téměř Lovecraftovské rozpouštění osobnosti je dokonalé. Až si čtenář říká, co když ne tom Tríbeči doopravdy jenom něco pravdy?

To, co drží tohle dílko v rovině zábavných tří hvězd jsou hlavní hrdinové. Mám pocit, že u nich došlo k rozkladu psychiky ještě předtím něž o Tríbeči slyšeli. Všichni se tam chovají nějak nenormálně a už jenom vztah hlavního hrdiny s Miou je naprosto toxický hnus, kdy si vzájemně dělají naschvály a Igor s ní chodí snad jenom proto aby s ní nechodil nikdo jiný. Hlavní hrdina je všeobecně podivně vyšinutý připosránek, ale to má alespoň nějakou roli v příběhu. Zbytek party jsou jenom ploché karikatury osobností - šprt, chytrej sporťák a křehká sporťačka.

No jsem tak nějak opatrně zvědavý na Karikovy další knihy, ale jestli tam bude další Igor tak rychle prchám.

stanislav0373
24.10.2021 5 z 5

Strhující a hmatatelná atmosféra, skvělá gradace děje a úchvatný závěr. Neskutečně jsem si audioknihu užil, i když v češtině.

manasx
13.10.2021 4 z 5

Za mě první kniha od autora - zaslechla jsem o jeho jiných dílech, ale rozhodla jsem se začít tímto. Rozhodně příběh udrží pozornost celou dobu. Opravdové napětí jsem cítila v druhé polovině třetí části. Knihu hodnotím velmi pozitivně a ačkoliv jsem se nechtěla nechat strhnout odkazy na různé webové stránky, tak jsem si pohoří po přečtení vyhledala :) Finální pokus o vysvětlení co se asi dělo a přirovnání k obýváku nebo k mrakodrapu, mi konečně od shlédnutí filmu Interstellar, vneslo trochu porozumění do problematiky :):):)

gossipavlina
12.10.2021

Přidávám jen komentář, hvězdami není co hodnotit. Příběh,,vymyslel" někdo jiný.
Na knížku jsem dostala doporučení, když jsem si chtěla přečíst detektivku, ve které hrají roli mýty, rituály. Ten, kdo mi ji doporučil, nemohl být více vedle.
I když pominu, že to detektivka není, nevěřím z toho ničemu . Dočetla jsem do konce, ale celé to považuji za blábol. Netvrdím, že při treku skrz Tribeč neměli pocity, které Igor popisuje. Ale zajisté se dá vše racionalně vysvětlit. Hlad, stres, zima, tma, vlastní hlava, která je schopná právě pod stresem a za tmy vymyslet neuvěřitelné věci.

Rozari
12.10.2021 4 z 5

Musím říct, že mě tahle kniha úplně rozsekala. Nedokázala jsem ji odložit a chtěla jsem vědět, jak to dopadne, ale zároveň jsem se jí po přečtení musela zbavit. Jak někdy mám pocit, že určitou knihu musím mít doma, tak u téhle to byl opak - hlavně ať už doma není!
Husí kůži mám doteď.

NADEI
06.10.2021 5 z 5

Tohle pro tebe není, první slova Igora a už to jelo. Nevím co ,ale dokonale mě to vcuclo a nepustilo. Po přečtení si musí každý udělat úsudek sám, jestli je příběh Igora jen autorova fantazie, nebo se skutečně odehrál a je něco mezi nebem a zemí. Tak o tom budu hoooodně dlouho přemýšlet, tak skvěle byla knížka napsaná. Doporučuji !

1271
03.10.2021 5 z 5

Na mystery a horory moc nejsem, takže jsem z této knihy pak pár nocí nespala a bála se kamkoliv v noci chodit. Atmosféra Tribečského pohoří mě zkrátka naprosto dostala! Plánuju se tam vydat - ačkoliv teda určitě ne v zimě :D

Sixao
26.09.2021 4 z 5

Knihu jsem četla jako audioknihu a její zpracování dobře podkreslovalo hororovou atmosféru. Tajemný objev v truhle v bývalém blázinci je na začátku kolotoče tajuplných událostí. Parta mladých lidí se posléze vydává do pohoří Tribeč, o kterém se proslýchají podivné historky o mizejících lidech. Cestou narazí i na pár zchátralých opuštěných domů. Už jen to samo o sobě je strašidelné. Jejich výprava se čím dál víc komplikuje. Hodně mi to připomínalo záhadu v Blair witch. Na konci zůstává spousta nevysvětleného. Teď bych se na túru do této oblasti Slovenska rozhodně nevydala.

Raddkaa
25.09.2021 4 z 5

Kniha byla na začátku až moc vleklá, ale v druhé polovině knihy už se začíná něco dít a budete mít mrazení v zádech. Kniha dokáže navodit strach, napětí i zvědavost a donutí vás přemýšlet zda je to pravda. Autor také v knize odkazuje na různé zajímavé články a videa. Příběh se dá přirovnat k Záhadě Blair Wich... Kdo tento žánr má rád, tak knihu doporučuji si přečíst...

Nelly
23.09.2021 1 z 5

Asi budu jedna z mála, komu se kniha nelíbila - přes půl knihy se tam nic neděje, hlavní postava velmi málo uvěřitelná (Vysokoškolák s mluvou a myšlením ze 4. cenové? Sleduje v dětství filmy pro pamětníky?) - to samé příběh - založený možná na reálných zprávičkách, ale doplácaný příšerně. Vlastně ani neměl nějakou pointu. Asi to není žánr pro mne...

Timkim
18.09.2021 4 z 5

Taková Slovenska záhada čarodějnice z Blair... Dobré, uvěřitelné, až děsivě realistické.

Leyla
11.09.2021 4 z 5

mne sa to veľmi páčilo, aj som sa bála .. a neviem sa rozhodnúť, či tomu veriť alebo nie

katushah
07.09.2021 5 z 5

Pfff... neznám slova na vyjádření toho, jak moc se mi kniha líbila, všechno bylo prostě dokonalé. Napětí, děj, postavy, hovorová slovenština, která mně vtáhla do děje ještě víc. A nakonec závěr, který vám rozdrtí i ty poslední kousky příčetnosti. Nad tím tématem budu přemýšlet ještě dlouho. A musím si přečíst další autorovy knihy. :-)