Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3870 3870

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

janik6969
15.06.2021 5 z 5

posloucháno jako audiokniha ve slovenštině, perfektní přednes, chloupky na těle mi stojí v pozoru. Myslím, že v tištěné formě bych neměla z příběhu takový mysteriózní, děsivý, realistický pocit jako při poslechu tohoto brilantního předčítajícího. A ten fantastický slovenský jazyk... nádhera.

Basta1912
13.06.2021 5 z 5

Tak, čekala jsem ledacos :D Knížka mě odpuzovala tím, jak z ní byli všichni unešení a ještě se to bude filmovat, no tyjo a teď si z toho asi mam sednout na zadek :D A vida. Zásadně nečtu české a už vůbec ne slovenské autory, takže to pro mě byla neprobádaná oblast a jsem ráda, že jsem se do ní pustila. Moc se mi líbil styl vyprávění (asi bych chtěla nakouknout i do origoš slovenské verze), uplně mě to chytlo, jasně že jsem si hned všechno ověřovala a googlila jako divá :D no wow jestli je tohle pravda :) Není to klasický horor nebo nablblá lekačka s bubákem pod postelí. V té koncové pasáži v lese už jsem si musela dýchnout ventolinu :D vážně sugestivně napsáno. Na seriál se dívat nehodlám, abych si nezkazila dojem. (Kdoví proč mi to neustále připomínalo Žitkovské bohyně xD ) Za mě Trhlina super.

katy238
03.06.2021 5 z 5

Trhlina autora Jozefa Kariky je mysteriózním hororem o jednom dlouhém rozhovoru, jedné výpravě a čtyřech lidech, kteří se nikdy neměli potkat. Oni se však rozhodli vyzvat na souboj staletí starou záhadu pohoří Tríbeč a vydat se po jejích stopách, aby dokázali… Každý kráčí na kopce s vlastním cílem, přesvědčením a pevnou víru v pravidla světa. Nikdo z nich netuší, že vše se brzy začne hroutit a vlastní svět pohoří je pomalu pohlcuje. Nemají ani tušení, zda je ještě možné věřit v cokoliv, co znali ze světa „dřív“…

Trhlina si nehraje na prvoplánový děs a hrůzu dávkuje postupně. Je možné, že mnohému čtenáři přijde příliš rozvláčná a je pravda, že něco „dít“ se začne až v druhé polovině knihy, ale právě to vršení obyčejných a samozřejmých rozhodnutí, která všechna dohromady vyústí v nesmírnou tragédii a neuvěřitelnou hrůzu, je právě ta děsivá ústřední linie. Taková rozhodnutí děláme denně všichni a nikdy nevíme, kdy se nám je nevědomky podaří spojit v jednolitý řetěz, kterým se připoutáme k nevyhnutelnému. Autor tak čtenáře provází na první pohled nevinným nízkým pohořím, které svou nevinnost jen předstírá a odkazuje na události, které se v oblasti skutečně staly. Je pak na každém čtenáři, zda se nechá záhadou pohltit, či nikoliv. Pokud jí však dáte šanci, litovat nebudete.

Anténa1991
30.05.2021 4 z 5

Děsivá kniha, po které nemůžete usnout nebo dojít si na záchod určitě ne, ale zajímavé to určitě je.

RyonMathrin
26.05.2021 4 z 5

Tohle byla pecka. Asi jsem toho přečetl celkově málo, ale jen u tohoto díla jsem zažil exponenciální nárůst čtivosti/napínavosti. Prvních cca 100 stránek jsem chtěl hodnotit 2-3 hvězdy, začátek byl příliš pozvolný. Lekačka s trezorem podle mne zbytečná, ale budiž, napínavé to bylo. Pečlivě dávkované informace o zmizeních postupně přitápěly pod kotlem, 3-4*. Teprve poslední asi třetina knihy nastartovala ten pravý drajv, který byl ještě umocněn na 200 až 400% - 5*. Ke konci jsem se nemohl odtrhnout od knihy a některé záležitosti reality všedního dne musely stranou, dokud jsem nedočetl. Závěr byl jednoduše strhující.
S přihlédnutím k tomu, že jde o knihu na základě skutečných událostí, si jednoznačně zaslouží plný počet. Mé subjektivní hodnocení se opírá o opravdu pomalý začátek a také vedle svých srdcových 5* knih nutně musím ubrat.
Je to opravdu dobré a dobře napsané. Pokud byly postavy vymyšlené, jsou jejich charaktery skvěle protikladně vybrány a napsány. Jestli je to spíše podle skutečnosti, pak to ukazuje na fenomén "tohle se muselo stát, to nevymyslíš."
Téma zmizení i jiných záhadných jevů v přírodě je popsána (a podložena) stovkami autorů na tisícovkách stránek, takže tohle je jen další střípek do mozaiky (mimo jiné chci sehnat publikaci 'Missing 411' od Paulidese).
"Ticho s očami..."
"Dvanáctková soustava, kde 12 je jako 10..."
SUPER.
Až zase budeme moci normálně cestovat, určitě opět zavítám na krásné Slovensko. A podívám se na ty hory. Zdálky. A pak i trochu blíž, ale maximálně tak z půl kilometru...

BarkaS
25.05.2021 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale po prvních 100 stránkách je to stále takové marketingové strašidelno. Netvrdím, že je hlavní hrdina smyšlený, ale mohl by být...

LisaBella
22.05.2021 3 z 5

Je to klasika - napínačka od začátku až do konce. Musím uznat, že kvalitka, ale není to zrovna můj šálek čaje. Ovšem hodnotit budu objektivně. Je to napsáno dost čtivě i přesto, že se příběh tak trochu táhne a prakticky se nic moc neděje. Autor spoléhá na atmosféru a kupodivu to funguje.

Jaklová.katka
15.05.2021 2 z 5

Byla jsem celkem nadšená a docela jsem se i bála. Bohužel na konci přišlo velké zklamání.

Flamaintenebris
12.05.2021 5 z 5

Nejedná se o obyčejnou knihu, tohle má něco do sebe.

vladka321
02.05.2021 5 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila. Očekávání bylo umocněno celkem zajímavým začátkem, který dost nabudil moji fantazii i zvědavost. Potom dlouho, dlouho nic. Jen velké zklamání z vulgarismů. Od poloviny knihy se to rozjelo a vulgarismy mi celkem přestaly vadit. O to více mi začal vadit tzv. "jájismus" hlavního hrdiny i navážení se do nejslabšího článku výpravy. Ovšem závěr..., to je doslova "nářez", který jsem nečekala a tehdy jsem vše pochopila. Je to drsně dobrá kniha. Jen musíte vytrvat!!!

Renča225
30.04.2021 5 z 5

Když jsem tuto knihu dostala k narozeninám, byla jsem na ní hrozně zvědavá. Dobře se čte, vtáhne Vás do děje a nepustí. Kniha se mi líbí od začátku do konce, ale ten konec...do teď nad tím přemýšlím, přehrávám zpětně v hlavě, co že to?...

Obelix15
28.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Na základě několika doporučení jsem si knihu pustil v audioverzi. Mohu potvrdit, že audiokniha Vás víc vtáhne do děje, a to díky doprovodným zvukovým efektům. Děj sám o sobě je velice poutavý, od začátku velice zajímavý, a musel jsem si poslechnout "na první dobrou". Chvilkami se příběh opravdu dál přirovnat ke kultovní klasice Záhada Blair Witch - Slovak edition. Pasáž a opakujícími se návraty k domům, kříže uprostřed paseky a neustálý strach, že Vás někdo pozoruje. Trochu mě zklamal konec, ale každý si přijde na své.

Tyn_a
21.04.2021 5 z 5

Opravdu děsivý příběh.
Jak kdyby autor vzal názvy všech svých knih a dal je dohromady do jedné, mnohem víc děsivější, knihy. Přesně to jsem cítila...strach, smršť, tmu.
Nevím, co je horší, jestli samotný příběh nebo to, že ho opravdu někdo mohl zažít?

Kniha je napsaná formou vyprávějící osoby, což je mnohem víc autentičtější a osobnější. Igor mě svým vyprávěním stáhl do příběhu a nepustil, dokud jsem nepřestala číst. Trošku mě zamrzelo, že bral drogy. Člověk pak má tendenci příběhu nedůvěřovat, přece jen, jejich požití má na mysl odlišné účinky. Ovšem jak se říká "na každém šprochu, pravdy trochu". Tyhle, řekněme, paranormální věci mě vždycky fascinovaly a zajímaly. Spíš se přikláním k tomu, že příběh je uvěřitelný. Jak si někdo mohl něco takového vymyslet až do takových detailů, s takovou propracovaností? Je to těžko uvěřitelné, ale myslím, že určitě ne nepravděpodobné.

Od sté stránky jsem se nestihla nadechnout, každou chvíli jsem měla husí kůži a strach ani nezmiňuji.

Prostě a jednoduše...byla to bomba a já díky za to, že autor podmět neznámého člověka nezahodil, jako kus papíru, ale všechna fakta si ověřil, uvážil a nakonec vydal. Bylo to skvělé čtení na pár hodin, které si budu hodně dlouho pamatovat. :))

Nikusha
21.04.2021 3 z 5

Po pár stránkách mi došlo, že já tento příběh viděla zfilmovaný. Když jsem se dostala k trezoru, tak mi bylo hned jasné že ano. Film jsem vypla v půlce. Knížku jsem dočetla do konce, ale také bych ji řádila mezi ty průměrné. Napětí se dostavilo až ke konci knihy a za mně je "skutečný" příběh přikreslen. Ale kdoví, to je na každém jak si to veme a to je nejspíš záměr.

Čtenářka29
17.04.2021 5 z 5

Za tři odpoledne přečteno. Jeden den jsem četla až někdy do půl noci a to už jsem se i dost bála a neměla dobrý pocit. Za mě napínavá kniha na které bude něco pravdy. Takové nevysvětlitelne věci se dějí a v knize byli skvěle popsané. Takže knihu doporučuji.

Lucie85
15.04.2021 5 z 5

Skvělé dílo, u kterého jsem se opravdu bála. A to že hodně. A to mě strašně bavilo. Poutavě a chytlavě napsáno, jakmile začnete číst, nechcete přestat. Ten děj na mě tak zapůsobil, že se na Tribeč asi nikdy neodvážím zajít :-D nebo spíš budu hodně dlouho sbírat odvahu, je to přeci jen trochu lákavé :-)

Hanjimka
14.04.2021 4 z 5

Napínavý až hororový příběh ze Slovenska. Čteno ušima jako audiokniha.

martineden
13.04.2021 5 z 5

Strašně jsem se bála. Možná je to i tím, Slovensko a Tribeč jsou tak blízko.

atg
12.04.2021 5 z 5

Zatím asi nejlepší horor, jaký jsem četla. Co víc dodat. Strhující, děsivé (ne prvoplánově), nedalo se odložit.
Jen rada, nepouštějte si film, ten byl naopak dost nepovedený.

Niu
10.04.2021 5 z 5

No tak tohle za mne pecka. Úplně jsem ztratila slova. Je to něco, co si musí člověk přečíst, aby se mu to dostalo pod kůži a měl přesně ten stav nepopisatelnosti. Horory, záhady, duchařinky apod. mám ráda odjakživa, děsí mě to, ale zároveň láká. Příběh mě zaujal od začátku. Fakt moc zajímavý námět. Přesně ve stylu hororů, které autor zmiňuje. Tuhle formu vyprávění jsem ještě v žádné knize nečetla a musí se uznat, že už jen tímto stavím knihu dost vysoko. Knížka, která vás rozhořčí, vystrachuje a zároveň rozesměje, to je fajn. Slovenština mi přišla jako příjemné zpestření a četlo se to samo. Jaký závěr si z této knihy odnesete, už je na vás. Každopádně to ve vás něco zanechá. I když je to kniha. Nebo ne?