Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3870 3870

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

petra5588
04.04.2021 3 z 5

Dobře napsané, dobře se to i četlo, odkazy na články a na videa byly příjemným zpestřením, ale očekávaný wow efekt, o kterém jsem tolik slyšela, se nějak nedostavil...

pakoshka
04.04.2021 2 z 5

No to nee.... Já se snažím být realista, hodně si umím odůvodnit, ale i přesto na 'něco' věřím, takže jsem se na Trhlinu konečně nechala zlákat, protože TO je přesně to ono, čemu bych věřit mohla. Ale ne ne ne, prvně nuda, pak nudnej popis zajímavýho děje, a po návratu akorát nasrání na Igora.

Pumpkin
21.03.2021 5 z 5

Tož tak to jsem přečetla jedním dechem. Tenhle typ příběhů mně fakt baví. A nebudu kecat, že jsem se nebála. Druhou výpravu jsem si nechala na čtení před spaním, no u té pasáže po které došlo k rozbití mobilu (tím jsme snad nic důležitého neprozradila) jsem to odložila, s tím, že to dočtu raději za denního světla. A furt si teď zpívám hýkala.

Kočičáci
20.03.2021 4 z 5

Velmi sugestivně podaný příběh, který nechává prostor čtenářově fantazii, jestli se události mohly skutečně takto stát, nebo jsou to jen výplody něčí představivosti. Já si z toho odnáším poznatek, že mě na Tribeč stoprocentně nikdo nikdy nedostane.
Nikdy.
Vážně nikdy.

PS: Audio nahrávku si určitě NIKDY neposlechnu.

begoni
20.03.2021 3 z 5

Pro mě lehké zklamání... jazyk a styl nic moc, napětí až v poslední čtvrtině... měla jsem velká očekávání :( Možná si pustím film a uvidím,zda nebude lepší... Před Trhlinou jsem četla Terapii (S. Fitzek), v něčem trochu podobné...

Satalin
19.03.2021 5 z 5

Jako milovník Stephena Kinga knihy pana Kariky velmi oceňuji. Tahle nezklamala. Cítil jsem temný strach, tajemno a zároveň zvědavost. Kniha mě přesvědčila, že Tribeč musím navštívit. Ale jen v létě.

richard7959
18.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Velice zajímavá kniha, která se také může jmenovat Junkie a jeho trip v horách.

Ale teď vážně. Když opominu, že kniha má reflektovat nějaké skutečné události, které se stali nějakému týpkovi, kterému se opravdu těžko věří i nos mezi očima a to kvůli jeho drogové minulosti a už vůbec kvůli tomu, že ani nevíme, jestli někdo takový kdy existoval, je Trhlina celkem obstojný příběh. A opravdu působí velice znepokojivě a mrazivě. Takže plus pro autora. Jazyk knihy není kdovíjak barvitý, ale prostý styl vyprávění aspoň působí důvěryhodně vzhledem v výpovědi pseudo Igora. Začátek knihy pomalejší, pak se tu dostáváme k ochutnávkám záhad v Tribeči a nakonec tu máme dosti znepokojivé finále. Z tohoto pohledu jsem si knihu užil.

Ale...

... dostáváme se k problémům a těch je hodně. Problémům souvisící s tím, že se kniha tváří jako true story bro. Samozřejmě. Takové příběhy působí nejděsivěji. U Blair Witch taky dlouhou dobu nikdo nevěděl, zda je to realita nebo ne a tak se člověk s nepříjemnými pocity v duši sám sebe ptal: Pokud je tohle skutečné, co za hrůzu se ještě může ve světě skrývat? Strach z neznámého je nejsilnější. A Karika tento strach skvěle čtenáři prodá. Bohužel hodnocení musím strhnout do průměru, protože nemám rád, když se mi někdo snaží něco nabulíkovat. Přejdeme tedy k problémům, které mám s rádoby autenticitou příběhu a upozorňuji, že teď přijdou SPOILERY:

ZAČÁTEK SPOILERU
opravdu mám věřit, že člověk, co fetuje, zažil něco takového jinak než ve vlastní zfetované mysli? Opravdu mám věřit, že všechny dokumenty, které by aspoň malinko mohly poukazovat, že se příběh stal, prostě ztratily a ještě tak nesmyslně? Žádné fotografie, i když se fotilo. Žádné nahrávky, i když se permanentně nahrávalo? A ten vymazaný blog na konci, to je snad vrchol. Pokud by chtěl Igor někoho přesvědčit o tom, že není vymaštěnec, tak pro by ho mazal? Chápu, že se mu rozbil mobil, ale proč teda mazal ten blog? Tomu snad nemůže nikdo věři!
KONEC SPOILERŮ

Ale nejvíc rozčilující věc, která podrývá toto dílo je autorova neochota odpovídat na otázky ohledně svého románu Trhlina. Jasně. Napíše to, předloží lidem a hezky zkásne jejich penízky, ale nehodlá se k tomu dále vyjadřovat? Žádná diskuze? Špatný vtip. Ano. Několikrát je v Trhlině zmíněno, že autor ani Igor nikomu tento fantastický příběh necpou a každý si má udělat obrázek sám. V pořádku. Ale jaký obrázek, když se doslova nedochoval ani malý, možná i nic neříkající důkaz z toho, co jsme vyslechli? Proč psát román o někom, kdo říká že zažil tyhle hrůzy, přičemž poztrácí příhodně všechny dokumenty a zároveň přizná, že si občas šlehne? Proč to proboha sepisovat, když důvěryhodnost svědka je absolutně nulová? PROČ?

Verdikt: Trhlina je opravdu mrazivé počteníčko, když ho berete jen jako hororový příběh od autora hororových románů. Fiktivní příběh. Zde není nic moc co vytknout až na prostý slovník, zbytečně sprostá slova (ano, snaha o autenticitu) a zdlouhavý začátek. Ale ten zbytečný pokus o to, že je vše "možná" dle skutečných událostí všechno kazí.

VeruMalfoy
13.03.2021 5 z 5

Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami a nakonec jsem se rozhodla pro 5 hvězdiček, protože i když byl začátek takový pomalejší nebo aspoň mě tak připadal, tak pak se to totálně rozjelo a nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Dala jsem ho za jeden večer.

Andrea888
12.03.2021 4 z 5

Jako audiokniha - ideální společník na procházky lesem. Na Tribeč asi nevyrazím.

thezelda
11.03.2021 5 z 5

Kdo máte rádi audioknihy, doporučuji slovenskou nezkrácenou verzi... A tomu, kdo má rád outdoor a zároveň trochu živější fantazii, doporučuji nečíst! Při prvním zimním výletu po dočtení knihy jsem byl podělaný až za ušima, a to byl bílý den. Pocity, které jsem prožíval, když mi synek při výstupu na kopec zmizel z očí, si snad ani připomínat nebudu.

HynekBee
05.03.2021 4 z 5

Zcela výjimečně jsem poslouchal jako audioknihu. Příběh - fantastické vyvrcholení ... snad jen v první půli jsem se trochu občas nudil, proto nižší hodnocení.

Ale určitě si od tohoto autora ještě něco přečtu.

zimolka
03.03.2021 3 z 5

Nevím,ale pro mě asi takovéto knihy nejsou.Dočetla jsem,dala jsemtomu šanci,ale další od autora už asi číst nebudu.

432830
02.03.2021 5 z 5

Poslouchala jsem jako audio a nemohla jsem se odtrhnout! Vynikajici atmosfera, pomerne dosti strasidelna. Hrozne jsem cekala, co z toho bude a bylo z toho NECO! Doporucuji.

Biba_with_Book
01.03.2021 5 z 5

Tak tohle je pro me horor - ne ty vykonstruovane pribehy, kde podle autoru plati "cim vic brutality, tim vic scary".
Mam rada tyhle pribehy typu "Blair Witch", kdy vite, ze se to klidne muze stat. Zadny nepritel, zadny vrah v lesich, zadni duchove...jenom vy a vase mysl.
Tuhle knizku budu mit v pameti hoodne dlouho a nevim, jestli se mi kdy jeste vubec bude chtit do jakehokoliv lesa, protoze si na ni vzdycky vzpomenu.

EtELINKA23
28.02.2021 3 z 5

Audiokniha mě natolik nadchla že jsem koukla i na film. Brada dole, oči jak baterky ... Povedené ...

Fenrir
27.02.2021 5 z 5

"Četl" jsem ve formě audioknihy jeden únorový večer mezi osmou hodinou večerní až jednou hodinou ranní.
A zcela otevřeně se přiznám, že jsem po doposlechnutí jen chvíli ležel v posteli, ve Tmě, a zíral do prázdna.
Opravdu silný zážitek a velice dobře sestavený funkční thriller.

tamara1351
27.02.2021 5 z 5

Nejsem skalní fanoušek sci-fi ani hororové literatury,ale tohle se vážně povedlo.Autor v knize bravurně balancuje na hraně fikce a reality.K vytvoření děsuplné atmosféry mu stačí "jen překrýt dva stejné obrázky a posunout je o milimetr" a šílenství v naší hlavě může začít.

Abako
27.02.2021 4 z 5

Tohle je jeden z těch případů, kdy jsem nejdřív viděla film a až pak četla knížku a myslím, že to tomu čtenářskýmu zážitku nijak nebránilo. I když víte, kam se bude příběh ubírat, stejně jste napnutí, bojíte se, nechcete knížku odložit, i když se vám zavírají oči,... a to všechno proto, že vám pořád vrtá hlavou jediná otázka - co když je to všechno pravda? Neumím si na to udělat jednoznačnej názor, ale spíš se kloním k tomu, že určitě neumíme vysvětlit všechno (tak daleko ve vědění nejsme a asi nikdy nebudem) a tak je možný, že se lidi ztrácí, že mají nejrůznější zážitky, který je můžou přivést až na psychiatrii, a že jsou po světě brány do paralelních světů. Co vím určitě, je, že výlet na Tribeč riskovat nebudu. :-)

radkanin
22.02.2021 3 z 5

Na knihu jsem se tesila. To byla zasadni chyba, ktere se snazim vzdy vyvarovat.. Jak jiz bylo v komentarich nekolikrat popsano,prvnich cca 150 stran zdlouhavych, rikala jsem si, ze snad knihu odlozim, co na ni vsichni maji. Druha "akcni" cast mne vtahla a cetla se rychle, ke konci uz se to zacalo opet tahnout.. Odkazovani i primo v knize na Blair Witch je presne. Pribeh je velmi podobneho razeni. BW jako film me tedy ohromil a byl uveritelnejsi (mozna i tim,ze slo o vizualni vjem..) nez kniha,ktera tema prebira, opakuje v trochu jine variaci a umisteni na SK. Za me trochu zklamani..

Majuš333
20.02.2021

Neprešiel ešte ani rok (áno, pozrela som si to) a ja opäť čumím na dočítanú Trhlinu... Ďakujem pán Karika! Naozaj vám veľmi pekne ďakujem! Nie to, že ste zo mňa urobili závisláčku na vaše knihy...ešte sa zo mňa stala aj závisláčka na vašu konkrétnu knihu a tou je Trhlina ;) Vôbec nevadí, že som si dala týždenný maratón Karikových kníh...už mi riadne šibe ako jeho hlavným hrdinom, pretože mám chuť opäť sa pustiť do Trhliny :)