Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3870 3870

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

Kackap
18.02.2021 3 z 5

Určitě doporučuji audio verzi. Zvukové kulisy dodaly skvělou atmosféru. Líbí se mi styl vyprávění, Karika psát umí. Hlavně ze začátku při části z blázince jsem byla skutečně v napětí a děj mě pohltil. Pak mé nadšení bohužel trochu polevilo. Asi i proto, že jsem si z nějakého důvodu myslela, že by to mohlo mít lehce detektivní zápletku a my budeme zjišťovat o Fischerovi víc. Určitě Trhlinu hodnotím kladně, bylo to napínavé a čtivé vyprávění, ale přeci jen mi tam ještě něco chybělo.

Misan1993
18.02.2021 5 z 5

Doporučuji jako audioknihu. Slyšel jsem ve slovenštině, ale naprostá jízda od začátku do konce.

rcibulka88
17.02.2021 5 z 5

Po patnácti letech jsem dostal jako bývalý knižní závislák znovu chuť začíst se do voňavých nažloutlých stránek a koupil Trhlinu,.. No neměl jsem to dělat,.. za dva dny přečteno s pusou dokořán a na stole dalších 5 nových knížek,.. závislost je zpět,..

Nikol92
15.02.2021 5 z 5

Trhlina je skvělý psychologicko-mysteriózní horror s prvky lidových báchorek, nebo tak mi to připadá. Nicméně jako celek je to zajímavě pojatá knížka, která vyvolává mnoho emocí. Karika dokáže navodit tu správnou atmosféru, mistr svého žánru. Doporučuji.

eg7777
11.02.2021

Táto kniha mala dosť rýchle rozuzlenie ,autor dej nenaťahoval ako pri nietorých druhých knihách. Pre mňa je to kniha plná nových prekvapení a napätia, vrelo odporúčam.

janina66
09.02.2021 5 z 5

CZ audiokniha a bylo to strhující! Ty smějící se hlásky, strašidelná hudba jen podtrhovala napětí. Začala jsem poslouchat večer, ale musela jsem přerušit. Vzpomněla jsem si na radu od evineckY, že nemám poslouchat v noci. Takže jsem to odposlouchala přes den a i tak jsem byla po***ná strachy. Stále jsem čekala, jaký bude konec, no a byl????

bigben
07.02.2021 3 z 5

Strašně dlouho trvalo než se odkrylo co se má stát...nakonec mi ta událost nebyla úplně příjemná a kniha vzala rychlý konec oproti rozvláčnému začátku.

Hvězdinka
06.02.2021 3 z 5

Zajímavý začátek, nudný prostředek a strašidelný konec, fakt jsem se bála. Karika umí skvěle dávkovat napětí. A to, zda uvěříte příběhu feťáka, nebo ne, je na každém...

sporran
06.02.2021 3 z 5

Mysteriózní kniha založená na skutečných místech a lidech. Poutavé čtení, které zároveň znejišťuje. Čím si vlastně kolem jsme jistí? Člověku to nedá, aby si záchytné body z knihy neověřil na internetu. Tribeč je díky tomu velmi exponované místo...

IvikaS
06.02.2021 4 z 5

Není důležité, jestli Igor mluvil pravdu, myslel si, že mluví pravdu nebo jestli vůbec existoval, důležité bylo, že jsem Trhlinu musela číst do dvou ráno.

LiberX
06.02.2021 2 z 5

Mysteriózní duchařina, kterou jsem nedokázal brát vážně. Většinu času jen mlátí prázdnou slámu, nudí a snaží se budovat napětí doslova z ničeho. Do poslední stránky jsem doufal v nějaký zvrat, něco, co celý příběh osudově slepí. Marně.

suiteki
06.02.2021 4 z 5

První půlka knihy mě moc nebavila, pak se to začalo trochu rozjíždět. Zajímavé prostředí kdy si fotky zmiňovaných míst můžete vyhledat na internetu, tomu dodají tu pravou atmosféru. Myslím, že kdyby se něco takhle "uhozeneho" na Tribeci opravdu dělo, vědělo by se o tom víc, ale co si také myslet o příběhu, který vypráví Igor( feťák co si i sebou na túru vzal perníček) není divu, že potom co ho užil, ten konec výpravy byl naprosto šílený. Jestli tam skutečně byli, věřím, že se jim mohlo stát něco děsivého, ale dobře tak to mohla být i pěkná pohádka. Jak se říká, důvěřuj, ale prověřuj. Já vím, že bych si pravdivost příběhu určitě ověřit nešla,na to bych byla až moc po***** ;)

Jurajovamaka
05.02.2021 3 z 5

Slovenské pohorie Tribeč opriadané nevysvetliteľnými zmiznutiami upútalo vyhliadky mladého blogera. Chtivosť vyššej čítanosti blogu ho popadla a držal sa myšlienky, že pútavý článok na blogu zaistí poriadny konflikt. Spojil kontrastné povahy neoblomného konšpirátora a spurného realistu. V poznámkach pod čiarou sú autorove postrehy a odkazy na články, ktoré mladý bloger spomínal, čo dodáva rozprávaniu väčšie grády. Vrhol nás do hlbokej priepasti mystiky a tajomna, premýšľania, domnienok a špekulácii. Či už neznámemu mužovi veríte alebo nie, či veríte samotnej záhade Tribeča alebo autorovmu stretnutiu s podivínom, po prečítaní vás budú mátať otázky niekoľko dní, týždňov, ba aj mesiacov.

Vesper001
04.02.2021 2 z 5

Moje první audiokniha, kterou jsem doposlouchala. No... občas mi přeběhl mráz po zádech, to ano, ale obávám se, že to způsoboval zvuk dětského hihňání, které oddělovalo jednotlivé části. Námět je zajímavý a oceňuji formu propagace, kdy autor sveřepě trvá na údajné autentičnosti a zároveň mlží. Problém je ve formě. Kniha působí, jako kdyby ji psal středoškolák, největší slabinou jsou křečovité dialogy, u kterých jsem se občas rozesmála, a také nesympatické postavy. V závěru jsem si uvědomila, že mě zajímá jen vysvětlení, a ne jejich osud, a to je u tak ambiciózního počinu pořádná trhlina.

Roseblood
03.02.2021 5 z 5

Moje první setkání s panem autorem. Trhlina mě mile překvapila, je velmi čtivá, držela mě celou dobu v napětí.

Čtení jsem si skutečně užila. Chvílemi jsem se opravdu bála, běhal mi mráz po zádech (scéna s chlapečkem).

Kniha bez problémů udrží pozornost díky příjemnému dávkování napětí.

Miluju hororovou atmosféru a knížka je podle mého gusta. Tísnivá atmosféra, napětí a za mě výborný závěr.

Vřele doporučuji

Hodnocení: 5/5*

tofudo
02.02.2021 5 z 5

Poslouchané jako audiokniha. Poslouchala jsem jen za denního světla a jen po kouskách. Příšerně to na mě působilo. Nejsem příznivcem hororů, tento žánr nevyhledávám. Naštěstí příběh nebyl dlouhý, měl spád. Na dlouhou dobu asi s hororem vystaráno, ale musím přiznat, že se mi příběh líbil. Navíc vždycky oceňuji navázání na skutečné místo a příběhy. Na výlet na Tribeč se rozhodně nechystám ;-)

99jana99
01.02.2021 4 z 5

Nejdřív jsem si říkala, že sice zajímavé čtení, ale tak na tři hvězdy, žádné "přečteno jedním dechem", ale část, kde se vydali do pohoří, knihu posunul na plný počet hvězd. Konec byl opravdu..... víc čtení už by moje nervy neunesly, naprosto strhující

mataaskorice
30.01.2021 4 z 5

Musím říct, že jsem se fakt bála. Karika umí dle mého skvěle pracovat s textem a napětí tak nějak správně dávkovat. Hlavní hrdina často nějakou narážkou předjímá a ujišťuje čtenáře dopředu, že bude hůř a tím ho drží pořád v napjaté bdělosti. Úplně mi nesedí vysvětlení, příčina záhadných zmizení, je to pro mě příliš abstraktní pojem, nicméně i tak mě text přiměl přemýšlet o tom, jestli je nějaká paralela různých realit možná. Karika píše věrohodně, skvěle zvládá psychologii postav, umí vznítit pořádný strach u čtenáře prostým popisem obyčejných věcí (třeba válejících se chuchvalců mlhy), k vykreslení hororové atmosféry nepotřebuje litry krve. Nejvíc strašidelné mi přišly úplně normální věci, které ale v daném místě a situaci byly umístěny jaksi nepatřičně (třeba dětský turista).

slečna.k
29.01.2021 5 z 5

Trhlina mě mile překvapila. Neměla jsem kdovíjaká očekávání, jak už to tak u mě bývá když se jedná o bestsellery ale nakonec jsem si čtení užila. Forma rozhovoru použitá v knize mi k tématu a náladě knihy seděla. Taky se mi líbí, že je kniha přesně tak akorát dlouhá aby držela čtenáře v napětí, které postupně graduje. Určitě si časem přečtu i jiné jeho knihy.

Sitth
27.01.2021 3 z 5

Trhlinu jsem naposlouchal jakožto mluvené slovo a to až poté, co mi jako jediná zůstala v přehrávači. Přeci jen jsem nevěděl, co mám od toho čekat.
Nedokážu posoudit, zda kniha vznikla opravdu tak, jak říká autor, nebo je to marketingový tah, zas tak jsem po internetu nepátral. Vzal jsem ji tak, jak byla podána.
Příběh je zajímavý, trochu tomu chybí v závěrečné fázi větší gradace, ale možná je to právě tím, že autor ho popsal tak, jak mu byl skutečně převyprávěný a zbytečně ho "nenafukoval". Místy připomíná horor Blair witch, i když je v knize několikrát zdůrazněno, že tomu tak není. Ale my, co jsme koukali na tento horor BW zpod deky a se psem na gauči, víme své.... :-)
Na poslech příjemné, vždy potěší, když je zajímavá kniha zasazena do blízkého známého prostředí. Takže dávám 4/6