Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468303/bmid_trhlina-dGv-468303.jpeg 4 3870 3870

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Mia24
05.04.2018 4 z 5

Jak bylo již zmíněno v některých komentářích,začátek zbytečně dlouhý a nudný..i já začala přeskakovat odstavce a několikrát jsem chtěla přestat číst,asi kvůli tomu,jak působilo Igorovo chování/vyprávění/.Dočteno do konce ale asi jsem od toho čekala víc.

Schary
03.04.2018 5 z 5

Dost dobré!l!!! Stále si lámu hlavu nad tím, jestli si Igora autor vymyslel nebo mu příběh opravdu odvyprávěl. Pokud mu příběh odvyprávěl, tak zda to fakt zažil nebo si to vymyslel nebo to bylo celé drogová halucinace. V každém případě jako reklama knihy to zafungovalo. A navíc po přečtení knihy, to ve vás pořád trochu hlodá, jestli se to vážně nestalo!!!? Radši, ale do pohoří Tribeč v zimě taky nepojedu :)

tom_kladno
02.04.2018 3 z 5

... a máme tu vítěze soutěže o protituristický katalog roku. Do oblasti pohorí Tribeč se asi jen tak někdo po dočtení nevydá. Pokud tedy knihu vůbec dočte a musím se přiznat, že momentů, kdy Igor přesvědčoval "počkejte, co teprve přijde" (a ono dalších 50 stran zase nic nepřišlo) bylo až moc. Vyhodit část mezi přehráním záznamů z trezoru a momentem odcestováním na poslední výpravu, bylo by to na 4 hvězdičky ...

radka8970
31.03.2018 5 z 5

Kniha byla na začátku až moc vleklá, ale v druhé polovině knihy už se začíná něco dít a budete mít mrazení v zádech. Kniha dokáže navodit strach, napětí i zvědavost a donutí vás přemýšlet zda je to pravda. Autor také v knize odkazuje na různé zajímavé články a videa. Příběh se dá přirovnat k Záhadě Blair Witch... Kdo tento žánr má rád, tak knihu doporučuji!!!

WexxAr-ka
31.03.2018 3 z 5

Ty jo, tak po tehle knize potrebuju nejake hodne lehke, oddechove cteni. Tohle na me bylo asi trochu moc.

jahlina
30.03.2018 5 z 5

Kniha z které mrazí, čtivě napsáno.

MajaHA
29.03.2018 5 z 5

Výborná...a odteraz viem,že do tohto pohoria ma nikdy nikto nedostane!

menalinda
28.03.2018 4 z 5

Stálo to za to.Na začátku zvědavost,poté pochyby,obavy a strach.Tribeč určitě nenavštívím,co kdyby .....to byla pravda.

nikl
25.03.2018 5 z 5

Uf. Dočteno. Z této knihy mi zůstaly dvě věci - první je nepříjemný pocit něčeho, co můj mozek nedokázal vstřebat, protože to je nad lidské chápání a vymyká se racionálním představám o fungování světa. A druhá věc je nezhasínat lampičku, dokud to není opravdu nutné (teď trošku vtipkuju, ale během čtení to tak často bylo). Mistrně zvládnutý horor, který si s vaší psychikou pohrává jako kotě s klubkem vlny. Přičemž není vůbec důležité, co je a co není pravda. O tom přece horory nejsou a částečně i v tom "nevědomí" tkví jejich kouzlo. Zároveň oceňuji i to, jak se autor snaží knihu přizpůsobit mladým čtenářům a udělat ji tak nějak živější - odkazy na články, Youtube atd. Závěr? "Must have" pro všechny milovníky hororů, nadpřirozena a tak vůbec těch temných věcí okolo nás a v naší hlavě.

xtraks
25.03.2018 1 z 5

Za mě totální nuda,bála jsem se tak dvakrát za celou knížku, hlavní hrdina mě chvilkama rozčiloval a chtěla jsem knihu odložit, měla jsem to udělat,na konci se to trochu rozjelo, ale nic extra. Za mě velké zklamání,oproti Strachu velká nuda.

sioux
24.03.2018 1 z 5

Nebavilo mě to. Nedočteno.

slaska77
24.03.2018 4 z 5

Zajímavý příběh, ke kterému jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Vyprávění napínavé od začátku až do konce. Nedalo se přestat číst. Nutí čtenáře zamýšlet se, jestli se to mohlo nebo nemohlo stát, ale osoba vypravěče jako takového pro mě těsně před koncem ztratila věrohodnost (asi mi vadily ty drogy), naopak se mi líbil pokus aspoň o přibližné vědecké vysvětlení. Každopádně bydlet někde poblíž Tríbeča, asi se mi dobře spát nebude-)

malagreta
23.03.2018 5 z 5

Můj první Karika. Čekala jsem víc, začátek mě vůbec nebavil, chyběla mi postava, ke které bych pociťovala aspoň špetku sympatie. No prostě jsem to chtěla dočíst, protože většinu knih čestně dočtu nebo se o to aspoň pokusím. Přece jen - mělo by tam být všechno, co mám ráda - hory, záhady, mrazení v zádech ...... Tak jsem zabojovala a četla dál. A pak - záhadná světla - to začalo lítat, bojím se ještě teď a těším se už na pošťáka se Strachem. I na minisérii Trhlina, kterou v Tribeči právě natáčejí. Jozef Karika to umí.

Leanne
23.03.2018 4 z 5

Ke knížce jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Trochu jsem se bála, jestli nebude na mě až moc hororová, podle komentářů to tak vypadalo. Byla sice napínavá, ale nijak extrémně. Četla se velmi rychle. Trochu mi vadilo neustálé připomínání vypravěčova blogu, jako motivace mi to přišlo divné. Autor podle mě shodil tu knihu tím, že Igor byl feťák. Tím to přestalo být, řekla bych, věrohodné. Pro mě byl nejlepší začátek okolo nahrávek a potom konec z hor. Prostředek mě moc nebavil. Ale celkově docela dobrá kniha.

Kamys
22.03.2018 4 z 5

První kniha, kterou jsem od Josefa Kariky četla. Nejsem zrovna fanoušek thrillerů, slyšela jsem na ni ale tolik chvály, že jsem ji chtěla zkusit. Velmi příjemně mně překvapila. Líbí se mi, jak je vyprávěná, skvělé je propojení s reálně existujícími články na internetu. Zdaleka není jen strašidelná, zasmála jsem se u ní, dobře popisuje reálný dnešní život. A splnila i to, co se od thrilleru očekává - dočetla jsem jí v půl druhé v noci a byla jsem svázaná úzkostí a bála jsem se usnout. 95% věcí, co tam je napsaných, se opravdu mohlo stát přesně tak, proto je to děsivější, než řádící vraždící maniak.

SlamLenka
22.03.2018 4 z 5

Ne že bych byla nějaký záhadolog, ale určitým způsobem mě záhady a tajemství lákají a zajímají, proto jsem si knihy brzy po vydání všimla a rozhodla se, že se do ní pustím. A stálo to za to! Když odhlédnu od faktu, že moc nevěřím tomu konceptu, že někdo autorovi doslova odvyprávěl svůj vlastní příběh a on ho jen předal dál, je to moc zajímavý způsob vyprávění, který je navíc i celkem sugestivní a člověka pak mrazí, když se začte. Posledních cca 15 % knihy mi pak ale přišlo moc zmatečných, možná i uspěchaných, i když to na druhou stranu asi korespondovalo s pocity vypravěče, takže to asi sedí. Postavy byly celkem reálně vykreslené, člověk jim jejich jednání věřil, což hodnotím též pozitivně.
No, každopádně myslím, že sama budu muset Tribeč navštívit, s manželem jezdíme stanovat, tak to asi riskneme i tady (samozřejmě ne mezi listopadem a březnem =D ).

see_sawandrew
21.03.2018 4 z 5

Román děsivý právě díky tomu, že nikdy nepřekročí hranici uvěřitelnosti. 80%

Rania
21.03.2018 3 z 5

Zaujímavým spôsobom napísaná kniha, o to zaujímavejšia bola, že ja pochádzam z okolia Nitry. Kniha sa číta dobre, núti k čítaniu ďalších a ďalších kapitol. Keď som knihu dočítávala, akurát som cestovala cez dediny, o ktorých sa v knihe hovorilo. Bol február a počasie sychravé, takže som zažila tu pravú atmosféru. Z knihy až mrazí, je otázkou, či je to pravda alebo nie, ale každopádne sa v zime sama do Tríbeča nevydám :-D. Čo mi vadilo, bolo niekedy až moc slangové vyjadrovanie. Inak za mňa 3*.

Nomia
20.03.2018 4 z 5

Tribečské pohoří, plné zřícenin, strašidelných bukových lesů a ranních mlh. Miluju tuhle oblast nedaleko Nitry, je to nádherný kraj, ale tamní krajina opravdu má poněkud děsivou atmosféru. O to víc jsem byla schopná se ponořit do Trhilny.

Nebudu tu řešit, co je a není pravda, jestli se tam opravdu ztrácí lidi, či ne. Karika dokázal, i když velmi pozvolným tempem, naprosto vtáhnout do příběhu. Krásně si pohrál s psychologii nejen postav, ale i čtenářů. Přirovnání k Záhadě z Blair Witch je možná trochu na místě, oboje má obdobně hutnou atmosféru.

Trhlina dokáže prostě v čtenáři vyvolat zcela iracionální strach, i když vám to připadá přitažené za vlasy, tak se stejně budete trochu ošívat a mnohdy vám až naskočí husí kůže. Trhlina je zároveň mrazivá i poutavá, funguje přes tak, jak má, dokáže navodit strach, napětí i zvědavost a zároveň vás donutí přemýšlet, jestli na tom třeba není nějaké zrnko pravdy...

Co si budeme povídat, po přečtení téhle knihy se mi asi už příliš nebude chtít poletovat se psem po tamních lesích. Trhlinu rozhodně doporučuji, takhle strašidelná lahůdka, z pera slovenského autora, vás rozhodně zaujme, pobaví a možná i vystraší.

yaoiyuri
18.03.2018 4 z 5

U Karikova Strachu mě v jistých momentech „nepříjemně“ mrazilo, tady vlastně nic tak strašidelného není, celé je to spíše o tom, jestli tomu chcete věřit nebo ne. Ale když se nad tím zamyslíte, je to docela zneklidňující, i kdyby pravda byla jen zlomek toho všeho.
Já osobně Igorovu podání nevěřila (od jistého momentu v knize se pro mě stal jako vypravěč naprosto nevěrohodný), ale... stát se to mohlo ;-) A na Tribeč se asi taky jen tak nevydám.