Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468303/bmid_trhlina-dGv-468303.jpeg 4 3870 3870

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

petula22
25.04.2018 5 z 5

Knížka mě chytla od začátku, autorovi poznámky "pod čarou" přidávají na reálnosti. Skvěle napsaná, autor má můj obdiv, vyzdvihávám závěr knihy od autora.

Radvana
23.04.2018 5 z 5

Četlo se mi dobře od začátku a od výletu do hor to vzalo takový spád,že jsem knihu prostě musela dorazit.Ano,připomínala mi Blair Witch film..,ale kdo ví,co všechno se děje při prolínání okamžiků

zvěřinec
23.04.2018 5 z 5

Tak první polovina byla rozvláčná až nudná, ale postupně dostalo vyprávění spád a poslední třetina se tedy rozjela. Při čtení jsem si vyhledávala info na netu, pohoří i cestu jsem vyhledala na mapě, a tím příběh dostal dost realistický rozměr. Bylo to hodně živé, a i teď pár dní po přečtení to ve mně pořád doznívá. Skvělý živý horor. Myslím, že šikovný filmař by si s námětem mohl dobře pohrát. Jedno vím jistě - do Tribeče se nikdy nepodívám, co kdyby .....

Scathy
23.04.2018 5 z 5

Kniha sama o sobě mi nijak zvlášť děsivá nepřišla. Děsivé to začalo být až večer po dočtení. Stačilo se v noci podívat z okna na těch pár světel ve vsi a už se mi vybavovaly některé z posledních scén. Vzpomenu si na to, i když mi syn na zahradě přinese šnečí ulitu. Jakožto člověku částečně zabývajícímu se fyzikou mě pořád napadá, jestli to nemůže být alespoň trochu reálné. Tohle z hlavy dlouho nedostanu.

Aya81
23.04.2018 5 z 5

Úžasně napsáno. Je úplně jedno, jestli je příběh vymyšlený autorem, nebo jestli mu jej v této podobě opravdu někdo vyprávěl, je to prostě po spisovatelské stránce výborně odvedené dílo. Hned po prvních stránkách se zaryje pod kůži a nepustí. Autor mistrně krůček po krůčku stupňuje mrazení v zádech, které čtení knihy vyvolává. Někdo se po čtení knihy může bát, to mě se nestalo, mrazení způsobovalo spíš chuť číst dál a přemýšlet nad tím, zda je něco z knihy realita či pouhá fikce.
Ohledně záhadných mizení či nálezů v pohoří Tribeč i ohledně zvláštních úkazů a energie této lokality jsem už dříve četla, na což jsem si vzpomněla hned poté, co se mi kniha dostala do ruky. Z tohoto pohledu je i v případě absolutní smyšlenky příběhu vybrán námět skvěle.
Určité nelogičnosti v dějové lince i v některých faktech plus doplnění odkazů na reálně existující weby, články apod. činí příběh hodnověrnější a podněcují fantazii čtenáře, aby si sám vyhledal fakta i kauzy okolo Tribečské záhady.
Odpovědí na otázky, které z příběhu vyvstávají, se těžko někdy dočkáme. I to ale činí příběh zajímavějším.
Osobně doufám, že autor bude se psaním pokračovat. Jde mu to totiž skvěle.
PS: a jsem zvědavá, jak stoupl nebo stoupne turistický ruch v Tibeči ;)

wimim
22.04.2018 4 z 5

Tato kniha ve me vyvolala smisene pocity. Prvni polovina knihy nebyla pro me zajimava az v druhe polovine se to poradne rozjelo. Diky tomu davam 4 hvezdicky. Ale musim podotknout, ze pri cteni pribehu, ktere se skutecne na pohori Tribec odehrali jsem dostala silenou zimnici. Ale kdyz se to stalo zase a u dalsiho pribehu znovu, dost me to znepokojilo a bala jsem se v cetbe dale pokracovat. Mozna to mohla byt psychika nebo nevim co, ale kazdopadne jsem cetla mnohem drsnejsi knihy, ktere se mnou nezamavaly. Jiste je vsak jedno..ke knize se jiz vracet nebudu. Ano nepopiram, ze jsem si udalosti vyhledala na googlu, zajimala jsem se o Tribec, protoze veci, ktere se tam stali normalni nejsou...otazka vsak je, zdali autor nesehral se ctenarem mensi hru a Igora, hlavniho vypravece pribehu si nevymyslel. Ja se k tomu priklanim. Nemuzu se dockat na zpracovani filmu..kazdopadne muzu rict, ze jsem se u knihy i trosku bala, zejmena v druhe casti knihy a silim z toho, ze ctenar nevi co je pravda. Knihu urcite doporucuji si precist avsak nazor na ni a na situaci okolo pohori Tribec si musi kazdy udelat sam.

J_D
19.04.2018 5 z 5

Dejte si [censored], jděte do lesa a pak o svých zážitcích povyprávějte autorovi, který umí psát :-) Je to výborná kniha, strašidelná, napínavá a docela i uvěřitelná.

Egeris
18.04.2018 1 z 5

Právě jsem to dočetl a musím říct, že jsem čekal něco víc. Začátek se nehorázně vleče, pořád jsem jen čekal, kdy se konečně něco stane a ono stále nic. Hlavní postava v textu stále sýčkuje o tom, jak se prý něco hrozného už brzy stane (opravdu - číst to tolikrát bylo neuvěřitelně otravné). Celou dobu jsem tedy čekal, kdy že se konečně stane ten děsivý zvrat, až najednou - konec knihy. Takže celkem zklamání. Strašidelné to též není vůbec, prostě jen zmatený příběh z hlavy feťáka. To že lokace z knihy existují a jdou vygooglit je sice hezké, ale fakt to nestačí. Ze začátku to možná vypadalo, že by to opravdu mohlo mít reálný základ a že Igor opravdu možná i existuje. Jenže po dočtení jsem naprosto přesvědčen, že to všechno jsou jen fantazie autora (všechny důkazy jsou zde navíc alibisticky zničeny - telefon rozbitý, blog z internetu smazaný, Igor už nekomunikuje, kontakt na ostatní není, autor nehodlá o ničem nadále diskutovat...). Dokud snaha přesvědčit čtenáře o reálnosti příběhu zůstává pouze v knize, je to samozřejmě v pořádku. Jakmile ale autor už tvrdí i v reálném světě, že se tohle opravdu stalo, přičemž není schopen doložit jediný důkaz, pak asi lže (i když nechápu proč - nebo snad kvůli prodejnosti?).

kerstyn
16.04.2018 5 z 5

Igor je nejspíš magor, ale musím říct, že Karika to vystupňoval skvěle. První večer jsem začala, třetí skončila. Musela jsem už prostě dočíst, nutilo mě to neustále dál a dál. Je to snad první "horor", co jsem četla po mých dávných dobách Stephena Kinga, a zase si dám na chvíli pokoj. :D Les je geniální místo na tajemno. Bylo, je a bude. Slovenské hory miluju, Tribeči se ale asi vyhnu. :D

Pajan28
16.04.2018 5 z 5

Četla jsem od autora knihu - Strach. Ta se mi nelíbila. Takže koupi této knihy jsem odkládala, ale nakonec jsem ráda, že jsem si jí pořídila. Po přečtení mě hned napadla myšlenka, co je na tom pravdy? Každopádně pěkně zpracovaná kniha.

Finita
15.04.2018 4 z 5

Vzhledem k tomu otravnému začátku knihy jsem ani moc nečekala, ale ten závěr stál za to a vysloužil knize 4 hvězdičky.

ArwenAragorn
13.04.2018 5 z 5

Trhlina je vážně dobrá. Atmosféra celé knihy byla působivá a čím víc jsem se blížila k závěru, zvyšovalo se moje napětí a strach. Neuvažuji o tom, jestli je příběh skutečný, to asi není u této knihy podstatné, ale klasifikaci horor si rozhodně zaslouží. Hodně děsivý, ponurý,mrazivý, zahrává si šikovně s fantazií čtenáře. Musím říct, že už dlouho jsem se tak nebála.
Děj knihy mě tak vtáhl, že jsem začala hledat na internetu záhady v pohoří Tribeč. Našla jsem třeba jedno video, které jde po stopách našich čtyř (nebo tří? nebo pěti?) dobrodruhů, jestli je můžu tak nazvat. Koukněte na něj, příběh se vám hned oživí.
Moc se mi líbila obálka, mám ji jinou, než je tady na databázi.

Lucie835
13.04.2018 5 z 5

Kniha, která se do mě zakousla a už mě nepustila. Nejedná se o nic prvoplánového, ale o pečlivě vystavěný děj s tíživou atmosférou. Na konci jsem ani já nevěděla, jak se vlastně jmenuju :-)

iveetka
12.04.2018 4 z 5

Nadšení a u konce zklamání asi tak. Knihu jsem úplně hltala cca do strany 260. Opravdu jsem se u ní bála a musela jsem si od ní i chvilku odpočinout, abych si uspořádala sama dojmy a myšlenky z četby. Po cca straně 260 ze mě všechno tyto dojmy bohužel opadly a to ve chvíli, kdy přiznal hlavní hrdina, že byl na drogách. To vysvětluje perfektně všechny ty zmatenosti a nesmysly, které se mu stávali. Hodně věcí podle mého názoru šlo minimálně ověřit a v závěru o nich nebyla ani zmínka. Narážím tím třeba na pochybnosti ohledně osoby D. Kerčela nebo na fotky z jeho blogu vč. fotek v jeho mobilu. Nicméně i přestože příběh je dle mého názoru fikce vytvořená z fetu, kniha se mi moc líbila, ale mrzí mě že na věrohodnosti ztratila právě z důvodů výše zmíněných.

TheSarcasm
09.04.2018 4 z 5

Tak co k tomu dodat. Taková rádoby hra na autenticitu ala Blair Witch. Že bych se u toho nějak bál (možná trochu v závěru) to úplně říct nemůžu. Že bych byl napnutý jak to dopadne - tak to ano. Styl knihy koncipované jako přepis vyprávění hlavního protagonisty se mi líbil a myslím, že příběhu docela sedl. Nemohu autorovi upřít, že se mu podařilo udržet mou pozornost a zvědavost po celou dobu četby a ještě k tomu vzbudit zájem o pohoří Tríbeč.

Jolina
09.04.2018 5 z 5

Tak toto se mi dlouho nestalo - opravdu jsem knihu dočítala v čase hluboko po půlnoci...nemohla jsem se odtrhnout. Žádné vraždy, v podstatě žádné otevřené násilí. Přesto strach - a snad ne strach, ale děs. Děs z toho, co se může stát, děs z pravdy, která je nejistá a těžko vysvětlitelná. Trochu mě vadilo, že ze začátku byl jazyk hlavního vypravěče vulgárnější, pak se najednou změnil...ale jinak super, ještě teď se bojím neznámé - známé krajiny...do těch hor se asi nikdy nevydám - a pokud ano, rozhodně nepůjdu v řadě poslední...

deirdre
08.04.2018 4 z 5

Táto kniha sa mi hodnotí veľmi ťažko, za literárnu úroveň by som nedala ani bod. Celý koncept je však vymyslený tak, že je to ospravedlniteľné a pochopiteľné. A, práve preto aj uveriteľné. Práve preto si takmer každý, a ja som nebola výnimka, pri čítaní tak nástojčivo kladie otázku, či sa to naozaj stalo, alebo je to celé len výmysel. A v tom je sila tejto knižky.

navrcc
07.04.2018 5 z 5

Upřímně jsem takovou pecku nečekal. Teď je pouze otázkou nakolik je to pouhá fikce a nakolik je to pravda.

Několik hodin od přečtení jsem již gůglil slovo Tribeč.

whiolet
06.04.2018 4 z 5

Zprvu jsem si myslela, že tahle kniha mi nic nedá a že je kolem ní až zbytečně velký "humbuk".
Jenže jakmile se člověk začte a ocitne se stejně s účastníky na výpravě na Tribeč pohltí vás to a vy se začnete sami sebe ptát "co se to tam sakra děje? A je to skutečné?"
Já na takové věci věřím, tudíž se mi kniha přeci jen líbila.
Co mi však vadilo byl styl vyprávění.

jaroiva
05.04.2018 4 z 5

Do Tríbeče nejedu. Pro vytlačení turistů z tohoto místa udělala kniha maximum :). Karika by měl napsat něco o Benátkách nebo dalších městech, kde míra turistického ruchu přesáhla už únosnou mez.
Ale ke knize: přestože tam vlastně nic hrozného není napsáno, srdce mi bušilo tak, že by to můj kardiolog těžko chápal.
Kombinace knížky a googlu je ještě děsivější, vypadá to tak autenticky, i když samozřejmě chápu, že z googlu čerpal spisovatel a tedy tady je jasné, jestli byla dřív slepice nebo vejce, ale přece... při čtení ty články z netu ještě podpoří celkovou atmosféru knihy. Jistě budu pokračovat s dalšími knihami autora, ale až se trochu rozptýlím nějakým dostatečně nereálným oddychovým čtením.