Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468303/bmid_trhlina-dGv-468303.jpeg 4 3870 3870

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Zuzvil
04.06.2018 3 z 5

Za mě 3 krásné hvězdičky, krásné proto, že jdu asi proti proudu...mě kniha příliš neoslovila...Určitě dávám plusové body za námět knihy, strašidelné a nehmatatelné věci a jevy podle mě zaujmou úplně každého, další plusový bodík dávám za vytvoření pocitu, že se jedná o skutečnou událost. Každopádně začátek velmi slabý, střed bych řekla ještě víc a závěrečné vyvrcholení dle mého byl jeden velký zmatek. Zcela můj subjektivní názor, ale já knihu spíše doporučuji, když už nebudete vědět, co jiného si přečíst :-)

dedliipf
03.06.2018 4 z 5

Nečteno; poslechnuto při četbě Českého rozhlasu (10dílná). Tzn. že text byl zkrácen asi tak na půlku? Soudím tedy verzi, co má dost společného s knihou, ale nejsem si jistá, v které části méně.

Atmosféra fungovala skvěle. Mám čas poslouchat spíš až večer a před usnutím, takže děsivé příběhy působí lépe. Když děj houstl a já stála před zrcadlem, trochu jsem se obávala do něj dívat, abych NĚCO nezahlédla, nebo se mi začal mísit se sny a druhý den jsem musel poslouchat stejnou pasáž znovu a nastal divný pocit povědomosti.

Ale pořád jsem cítila boj mezi tou linií normality. Karika se snaží, aby se to MOHLO stát... aby se to DALO vysvětlit... Lovecraftovi to šlo lépe, mnohem více své protagonisty ničil strachem. Tady se hlavní hrdina díky svému egu a sarkasmu všemu nepoddává a o to víc je to pak matoucí... a proto je nutný jediný závěr, který dostatečně pojistí jakýkoliv otazník: Tak stalo se to?

Jasně, že teď chci vidět slovenskou přírodu.

stanza
01.06.2018 5 z 5

Teda to byl mazec ...))) Už jsem se tak dlouho nebála, děsivé, strhující, stalo se to, nebo ne, nemohla jsem přestat číst. A do Tribeče se raději nepodívám, teda alespoň v brzké době. První kniha od Jozefa Karika asi se podívám po další.

roso.mak
29.05.2018 5 z 5

Mám hroznou chuť se do Tribeče podívat, neolitická naleziště, opuštěná obydlí, vypadá to, že je tam krásně. Ale autor měl pravdu, bivakovat někde v zimě, to je o život:-)

Zajímavý poloreportážní styl vyprávění se ze začátku trochu táhne, měla jsem chuť přeskakovat odstavce, ale poslední část knížky vám to rozhodně vynahradí. Jsem ráda, že dokáže takhle dobrá kniha tohoto žánru vzniknout a hlavně být vydána i v malé zemi. Nemusíme pořád číst Stephena Kinga.

Simy
29.05.2018 5 z 5

Za mě kniha velice dobrá. Styl psaní, který dle komentářů nesedí všem, vychází z podstaty a tudíž jsem s tím neměl problém. Začátek dobrý, střední pasáž se trošku "Táhla", posledních 15% knihy (čtu na čtečce) byla jedna velká jízda. Stačí si představit, že jsem v pohoří sám.. po tmě.. je to prostě strašidelné samo o sobě a Tribeč tomu přidala to správné grády.

gladya
25.05.2018 4 z 5

Příběh by byl celkem tuctový. Tato knížka vysoce převyšuje běžný průměr žánru díky formě. Prokazatelně se toho stalo vlastně celkem málo, ale výlet na Tribeč by si člověk stejně docela rozmyslel. Určitě si najdu další informace o regionu a událostech tam. Přiznám se, že váhám, jestli chci vědět, co v knížce je pravda a co je fikce.

Beta.Vulgaris
25.05.2018 5 z 5

Bojíte se a vlastně nevíte čeho. Geniální.
Musím napsat, že tento styl mi sedí.
A ten příjemně strašidelný pocit, když jsem knihu dočítala o půlnoci...

Dandy1
24.05.2018 3 z 5

Tahle kniha na mě všude vyskakovala. Tak jsem si řekla, že bych si ji měla přečíst. Styl má neobvyklý, napětí také umí rozpálit. A jestli je to pravdivé? Těžko říct. Ale jedno vím jistě. V noci mě na Tribeč nikdo nedostanne. :-)

esma
23.05.2018 4 z 5

Knížku jsem dostala jako dárek od přítelkyně, která v tomto prostředí prožila své dětství a pořad se vrací do rodných Bystričan. Mě nejvíc oslovil výlet na Vrchhoru. Nedaleko jsou pozůstatky středověkého Michalovho hradu a také zchátralý kostel svatého Michala ze 17. století. Je to ruina a je škoda, že se tady neodehrává stejný scénář jak u nás v Neratově, kde barokní kostel Nanebevzetí - po válce jako zbombardovanou trosku - obnovili do neskutečné skleněné krásy.
Nebýt tohoto příběhu, nevěděla bych, že se mám v Tríbečských horách bát...ale obecně platí ctít to tajemno, kterým nás hory přitahují a být obezřetný, nejde totiž o nic jiného než o život.
Z přečtené knížky mám pocit, že mohla být napsána svižněji, závěr nabízí logické vysvětlení od vědecké imaginace, pravděpodobnosti až po drogové omámení. Hodnotím pod vlivem osobní vazby.

oolinkaa
20.05.2018 4 z 5

Toto se mi líbilo.pokud je to pravda, tak je to neskutečné a do Tribece radši nikdy nepojedu. Vypravěč mi nevadil,ba naopak, velmi mě to s ním bavilo. Jen škoda, že se vlastně nikdo nikdy nedozvi pravdu..ale to není problém autora :D za mě určitě doporučuji, já si přečtu i strach.

Nelmal
18.05.2018 2 z 5

Tak bohužel sem se nebála (teda při čtení) :-). Celkem nuda, bohužel celé cca dvě třetiny se nic neděje. Pak už jsou tedy konečně v lese... No povídka by to mohla být dobrá. Pak sem se v noci vzbudila, nemohla spát a konečně se mi něco z přečteného promítlo do mysli.. tak dvě hvězdy.

leny.wood
17.05.2018 5 z 5

Byla jsem pohlcena, a to doslova! Propadla jsem trhlinou mezi řádky a dostat se ven pokaždé, když mě dostihl každodenní život, bylo sakra těžké. Ať už fikce, skutečnost nebo něco mezi tím, faktem zůstává, že Trhlina je děsivě čtivá a že do Tríbeče mě nikdo nikdy nedostane! Na závěr jen zmínka, že ačkoliv mi vulgarismy v textu místy dost vadily, ubrat na hodnocení zkrátka nemohu. Pokud máte s nehezkými slovy velký problém, připravte se na to.

misha4005
16.05.2018 5 z 5

Nic podobného jsem nikdy nečetla. Nedalo se odtrhnout! Těším se na další knihy tohoto autora!

Renatecka
15.05.2018 5 z 5

No, takhle, je mi jasné, že žádný feťák Igor skutečně za panem Karikou nepřišel a neodvyprávěl mu svůj příběh. Spíše ale oceňuji autorovu techniku, jak učinit děj věrohodnějším, jak se autor dokázal celkem hmatatelně do popisu děje zapojit a zakomponoval do knihy své poznámky označené hvězdičkou - opravdu to na mě působilo uvěřitelně a přidávalo na napínavosti. Na druhou stranu uvěřitelnosti zase ubralo zvolení hlavní postavy narkomana. Musím přiznat, že ke konci jsem se doopravdy i bála, což se mi nestává ani u Kingových horrorů, či jiných ultra-hyper-super skvělých amerických bestsellerových thrillerů plných "megalitických" zvratů, které činí děj spíše méně uvěřitelnými. Trhlina je fakt dobrá, sice nestříkají gejzíry krve na všechny strany - ale to je právě ono - účel splnila dokonale - bála jsem se u ní...

v.kalabova
15.05.2018 4 z 5

Čtenářská výzva 2018 a kniha, na kterou jsem se fakt hrozně těšila. Pravděpodobně jsem od knihy čekala víc. Celou dobu se to tak nějak táhlo až se to dotáhlo k posledním cca 60-80 stranám. Ale jak se říká - konec dobrý, všechno dobré. Konec jsem dočetla jedním dechem a ačkoliv jsem knihu dočetla cca před měsícem, pořád ve mně silně rezonuje (hlavně, když se procházím v přírodě kolem města, kde žiju... jenže tady hrozí, tak akorát to, že mě někam zatáhne nějakej feťák). Ale co když je to pravda? Co když se něco takového v Tribeči i jinde opravdu děje?

Scathia
13.05.2018 4 z 5

Velmi dobré zpracování a napínavé čtení. Autor dokázal zpracovat velmi zajímavý námět, který chytí a je mi asi jedno, jak to bylo ve skutečnosti, za co mohly nebo nemohly drogy, o tom to vůbec není. Tleskám!

EmmaEmma
12.05.2018 1 z 5

Začátek slibný, pak hůře a hůře. Skvělý námět, škoda že se ho nezmocnil nějaký opravdový spisovatel, byl by to bestseller. Literární hodnotu dílo nemá, přiznávám, že je napínavé, až psychedelické, vadil mi vulgární jazyk .

Seditka
12.05.2018 3 z 5

Kniha, která ve mně zanechala trhlinu...doslova. Dlouho jsem odolávala mediální masáži, odvracela tvář od výkladních skříní knihkupectví a spěšně otáčela listy periodik uvádějících žebříčky bestsellerů. Z Tribeče jsme se vrátili pár měsíců před tím, než vyšla v českém překladu. Na druhou stranu bych jí ráda otevřela a zjistila, co se tam vlastně stalo. A pak si ke mně našla cestu oklikou...a roztrhla mě ve dví...
Po dočtení jsem zůstala rozpolcena mezi racionálním pohledem proloženým skepsí a mezi obezřetností s pochopením pro něco, co je mimo tenhle svět. Forma mě neohromila, staví spíše na autentičnosti výpovědi se všemi jejími pastmi...příliš rozvleklý děj, neustálé čekání až se něco stane a chaotické vykreslení děje. Pro mě jako čtenáře platí nepřímá úměra...čím více fetu, tím méně věrohodnosti. Z toho také vyplývá stěžejní otázka, jestli je tohle jen dobře vymyšlená fikce, nebo má opravdu reálný podklad. Většinou stačí málo a příběh si pak začne žít svým životem. A pak je tady ta druhá strana...ten reálný podklad, který si člověk dá do souvislosti až tehdy, když se z Tribeče vrátí a zjistí, že o tomhle pohoří někdo něco napsal. A moc dobře ví, kde je Černý hrad a kde je ta maringotka, protože přesně v těhle místech se naše parta stihla během deseti minut poztrácet sobě navzájem. A z toho lehce mrazí v zádech...

Zrzavá_Tereza
10.05.2018 5 z 5

Trhlina dočtena! Důkaz toho, že nejsou třeba hektolitry krve a násilí, aby se moje thrillerová duše tetelila blahem. Tohle bylo vážně dobré! Jediná věc která mě mrzí je, že jsem si ji nedokázala šetřit na večery, abych si dostatečně bála, ale zhltla jsem ji za slunečného dne. Takže Strach si jednoznačně též přečtu!

Svica
10.05.2018 3 z 5

Pokud by byl příběh méně zdlouhavý a více propracovaný v detailech, nebylo by to špatné. Takhle bohužel. Zjištění, že Igor je feťák vzalo knize veškeré tajemné kouzlo, které měla. Neskutečná slátanina všeho dohromady, skákání z místa na místo , při čtení jsem si sama připadala jako něčím sjetá. Hlavu a patu to postrádalo a děsivé mi to také nepřišlo.