Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468303/bmid_trhlina-dGv-468303.jpeg 4 3870 3870

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Rihatama
01.07.2018 2 z 5

Vata. Spousta vaty. Nacpané do neuvěřitelných téměř prvních 2/3 knihy. Pak konečně přichází ke slovu ona trhlina. Nekonečněkrát předtím avízovaná, až už mě přestávalo bavit čekat, co se teda vlastně tak strašně moc strašného stane. Vyvrcholení je nakonec docela zajímavé. Jenomže potíž jsem měla i s psanou formou, tedy jakousi výpovědí toho, co se stalo, nejen se zmíněným, neustálým předjímáním toho, co se stane. Autor tak pro mne předem úspěšně zabil téměř jakýkoli moment překvapení či zvratu v ději. Bohužel. Téma jinak určitě zajímavé.

Melanka
01.07.2018 3 z 5

Asi jsem čekala víc. Nesympatický hrdina, spousta zbytečných vulgarismů a hodně vaty. Nicméně, přespat na Tribeči se nechystám.:-)

orinka3
30.06.2018 5 z 5

Tak to se skutečně povedlo. Výborný nápad a mystifikace, příběh skutečně nahánějící hrůzu. Žádný krvák nebo úmyslné strašení. Vrstevnaté vyprávění o něčem, co je nad lidské chápání, v kulisách Tríbeče. Dobře zakomponovaná psychedelická písnička Zrní. Jak dokáže s lidmi zatočit praobyčejná opuštěná chalupa...a co to vlastně bylo? To už asi musí vyřešit čtenářova fantazie. Tato kniha se mi zdá o třídu lepší než minulý Strach. Těším se na další.

TomoCZ
29.06.2018 5 z 5

Příjemně mysteriózní první polovina, následovaná psycho-mindfuckovou poslední třetinou, od který se člověk nemůže odtrhnout, přestože už ho pálí oči jak po zásahu pepřákem.

Kateřin-a
28.06.2018 4 z 5

Dokud byl příběh trochu uvěřitelný, tak byl i strašidelný, ale na konci už mi to přišlo trochu přehnané až absurdní. Proto jen čtyři hvězdičky. Ale jinak nemůžu autorovi upřít schopnost udržet mrazivou atmosféru a napětí! Zároveň se dotknul i tématu, jak je v dnešní době těžké zorientovat se v obrovském množství zavádějících informací a vytáhnout z nich to, co je pravdivé a ověřitelné.

Barbarella13
26.06.2018 5 z 5

Tohle prostě miluju. Ten pocit, když se do knížky totálně zaberu. Nevidím napravo ani nalevo. Pohlcení a zmatení, odkazy a dohledatelné informace dodávají na uvěřitelnosti a já nemohla přestat číst, i když jsem věděla, že mě to bude ráno bolet. :) Karika umí fakt dobře držet čtenáře v napětí, někoho to mohlo třeba štvát, ale já byla jako na trní. SPOILER Ze závěru jsem byla trošku zklamaná, taky zjištění Igorovy závislosti na věrohodnosti nepřidá. Věřím, že se může jednat o nějaké zvláštní nebo nadpřirozené místo, ale příběhu Igora nevěřím.

Didi15
25.06.2018 5 z 5

Moje první kniha od slovenského autora, když nepočítám Bryndzu:) Musím říct, že se mi to líbilo. Ihned jsem gůglila a docela opravdu mystické místo. No ještě k tomu hodlám něco vyhledat. Člověka by i lákalo se tam zajet podívat , ale raději ne:D... Dávám plný počet:)

lucie5078
25.06.2018 5 z 5

Že si po přečtení knihy čtu komentáře ostatních, na to jsem zvyklá. Že zkouknu film, pokud je zfilmovaná, následně se rozčiluji, že kniha je stejně lepší, fajn. Debatovat o knihách s dalšími nadšenci, normálka. Ale abych seděla u googlu a četla jeden článek za druhým, přemýšlela nad knihou horem i dolem, měla kvůli ní vícero nočních můr, to se mi ještě nestalo. Až teď. Jsem z Trhliny totálně hotová, nevím co si myslet, uklidňuji se tím, že moc faktů podložených není. Kolik jich na tu výpravu šlo? Proč si fotky nezálohovali? A co ta emailová komunikace s Kerčelem? Lékařská zpráva? Co se stalo Andrejovi? A co Mia?

Jsem opravdu velký strašpytel, ale neodolala jsem... teď už se jen mohu uklidňovat tím, že to všechno byl jen výplod zfetované mysli jednoho chlápka...

OPAT223
25.06.2018

Nebylo to špatně napsaný. Po přečtení jsem si ověřoval na netu co a jak. Možná někdy i na Tríbeč zavítám.

Lindulinek
24.06.2018 2 z 5

Kniha mě neoslovila. Bavila mě první polovina a závěr byl už - na můj vkus - hodně přehnaný. Autor pouze přetlumočil příběh, zda je pravdivý....no na dovolenou tam nepojedu :)

Otas17
24.06.2018

Ehm, co to mělo pane Kariko být? Váš "Strach" byl dokonalý, ale tohle? Nuda na entou :( škoda

krakonos.kraken
23.06.2018 5 z 5

Dokonalost...tak dlouhej "otřes" pohledu na svět sem po knížce dlouho nezažil...nejde o to, co je pravda, ale o to "co kdyby se něco takovýho stalo"...skvělý...

Noctua8
21.06.2018 4 z 5

No, já jsem se bála už od začátku. Uprostřed to sice trochu opadlo a napětíčko se nějak rozplizlo, ale konec byl zase dost děsivý. Knihu jsem zvládla jako audioknihu. Příběh ve spojení se strašidelnou hudbou a občasným hororový dětským smíchem byl fakt zážitek.

pifffka
20.06.2018

"Dávej si pozor, na co věříš." Já nevěřím, že je to dobrá kniha. "Chytří" hrdinové, kteří se nechovají chytře, spíš neuvěřitelně. Skvělý námět amatérsky a senzacechtivně zpracován.

ladyajva
20.06.2018 5 z 5

Už nikdy nebudu číst podobné knihy v noci. Možná je to výmysl, ale napsáno je to opravdu přesvědčivě.

Beily
20.06.2018 4 z 5

Kniha mě zaujala především svou originalitou, způsobem psaní a reálností. Číst o děsivém příběhu založeném na skutečné události a ještě odehrávající se v oblasti kousek od nás je pro čtenáře mnohem poutavější a děsivější než nějaký vymyšlený příběh z Ameriky. Mě osobně nejvíce děsil asi začátek s kazetami, kde jsem ještě nevěděla o jaké "příšerky" se vlastně bude jednat a bála jsem se knihu číst i večer v metru na cestě domů. Poté, co jsem zjistila, že žádné příšerky v knize nebudou, jsem se už nebála. Čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc mi přišel příběh absurdní a až moc nereálný na to, aby byl pravdivý. Konec mě v tom jenom utvrdil, protože opravdu hodně věcí tam nesedí a nevěřím tomu, že by se o takové události více nepsalo v novinách. Přesto to bylo ale zajímavé a napínavé čtení, i když klidně mohlo být o něco kratší.

Faila
20.06.2018 5 z 5

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou, ale je to jedna z nejlepších náhod, která mě v poslední době potkala. Bez přehánění můžu říct, že jsem se bála od začátku do konce. A ke konci už jsem měla problém s dočítáním, jak nepříjemně mi u knihy bylo. Ještě nikdy jsem se nesetkala s pro mě tak dokonalým popisem toho, co se děje v naší mysli, když začínáme šílet. Jaké to je, když nic nedává smysl. Trochu jsem se bála, že se u Trhliny sama zblázním. Úžasně nepříjemný zážitek!

Fakt, že události popisované v knize opravdu někdo prožil (nebo si to aspoň myslí, což pro mě není velký rozdíl), jsem si přečetla až po dočtení a asi jsem dost vděčná. Číst knihu s tímto v hlavě, je mi blbě ještě víc.

maizy
19.06.2018 4 z 5

Nikdy jsem nevyhledávala alovenské autory, nevím proč, ale je to tak. Tato kniha mě ale velmi zaujala svou anotací a navíc mi i hezky pasovala do čtenářské výzvy.

Autorovi se ozval člověk, který zažil nějaký děsivý příběh a přeje si, aby se jeho vyprávění dostalo k co nejvíce lidem. Proto oslovil právě pana Kariku. Co mě na knize vadilo, byl občas styl vyprávění. Když hlavní hrdina, Igor, mluvil přímo k autorovi. Občas tam bylo za větou takové to: ,,to ti povídám", "vím, že mi to nevěříš", "nevím, jak líp bych ti to popsal" a podobně. To mi četbu příběhu trošku narušovalo.

Co se mi ale neopak velmi líbilo, bylo, že část knihy byla založena na pravdivých událostechm věcech, činech....no a já jsem si mohla i během čtení gůglit a zjišťovat "no jo, ono je to fakt pravda". Článek, na který autor odkazuje na daném webu stále je k přečtení, písnička, jejíž text si hlavní hrdina v knize neustále připomíná, se dá najít na youtube...takže to bylo vážně super.
První polovina se mě fakt líbila..bylo to napínavé, pomalu to gradovalo, vážně mě zajímalo, jak se to vyvine dál.. ale ten konec byl už na mě nějak moc. Asi jsem na toto téma příliš logicky uvažující jedinec a tak mi závěr přišel takový....no,moc jsem mu nevěřila. Nicméně, ani autor neříká jestli to tak bylo, nebylo...to si musí každý zjistit sám.

Na závěr bych ještě dodala, že knihu příliš nedoporučuji velkým strašpytlům a také nedoporučuji číst ji v noci :-)

*Čtenářská výzva 2018 - č.8: kniha od slovenského autora

Záhadný
18.06.2018 2 z 5

Moc nevěřím, že by kniha byla psána podle vyprávění nějakého "Igora". První třetina knihy byla úžasná, budování tajemné atmosféry, pestrý jazyk, člověk s napětím očekával, jak se bude příběh vyvíjet. Ale bohužel od druhé třetiny kniha ztrácí své tempo a gradaci. Hlavní vypravěč se změní v ufňukaného a sprostého individua, jehož charakter by spíše sedl k ublíženému puberťákovi a ne vysokoškolsky vzdělanému jedinci. Jako by samotného autora příběh přestal bavit a chtěl ho mít rychle hotový. Je to škoda, náběh to mělo slušný, kdyby to vzal do ruky takový King, byla by z toho kniha roku.

Clara_C
18.06.2018 5 z 5

Nemůžu dát špatné hodnocení knize, jejíž poslední třetinu jsem doslova hltala. Ani já jsem se tedy nevyhnula určitým rozpakům, vadily mi tam zbytečné vulgarismy a občas nelogika, nicméně to, že čtu příběh, jehož určitá fakta si ověřuji na google, písnička od skupiny Zrní, moje snaha odlišit realitu od fikce...Nene, i když je jistě Tribeč nádherná krajina, na dovolenou pojedu raději jinam :)