Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468303/bmid_trhlina-dGv-468303.jpeg 4 3870 3870

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

spdb
13.06.2018 4 z 5

Pěkně vyprávěno. Někdy zbytečné exprese a primitivizmus postav mě iritovali.

Veroba
13.06.2018 5 z 5

Knihu jsem dočetla před malou chvílí, takže emoce ve mě ještě hodně víří. Musím říct - naprostá bomba! Dlouho jsem se tak moc při čtení knížky nebála (hlavně v poslední třetině). Na začátku jsem si říkala, že by byl skvělý výlet na Tríbeč, po přečtení knihy jsem si to ale rozmyslela :-)
Kdo se rád bojí, opravdu mohu jen doporučit.

JajaCZ
12.06.2018 4 z 5

Neskutočne mi liezol hlavný hrdina na nervy. Vyjadrovanie frajera a feťáčka od úplného začiatku po samý koniec. Čtivosť a určitý nepríjemný pocit, ktorý vo mne kniha zanechala, ale nemôžem poprieť. Rozhodne sa potulovať po Tribeči po tomto príbehu nemám záujem :D

Anie94
12.06.2018 4 z 5

Prostě..nechápu. To je to jediné co k tomu můžu říct. Nevím, nerozhodla jsem se, jestli tomu mám věřit. Rozhodně poutavá knížka, mám ráda záhady, ale myslím, že na Tribeč pro jistotu radši asi nepojedu.

tatiana7769
12.06.2018 5 z 5

Uzasna a putava kniha.Precitala som ju behom jedneho dna. Jednoznacne doporucujem precitat!

VerčaFF
12.06.2018 3 z 5

Při čtení anotace mě kniha zaujala a těšila jsem se na tajuplný a napínavý příběh. Bohužel moc napínavý nebyl. Zápletka byla sice zajímavá a chvílemi jsem opravdu chtěla vědět, co se tam děje a jak to skončí, většinu knihy ale bylo tempo příliš pomalé, události nezajímavé a hlavní hrdinové nesympatičtí, takže celkově se o nějakém napětí moc mluvit nedalo. Škoda, prostředí bylo atraktivní, začátek měl nápad a čtveřice hlavních postav se nejdřív tvářila i vtipně, ale pak to nějak upadlo.

kristyna3538
12.06.2018 4 z 5

Trhlina. Jedni jí milují, druzí nenávidí. Já jsem někde mezi. Zaseknutá v trhlině.

Knížka jako taková si těch 5* zaslouží. Příběh se mi líbil, byl napínavý a místy až děsivý. Dalším plusem jsou různé odkazy pod čarou, které tam sám autor připojil. Přidává to na autentičnosti příběhu a člověk se dokáže do něj lépe vžít. Naopak co knížce sráží body (a za to autor nemůže), je "hrdina" vyprávění. Ten člověk mě od začátku vytáčel a v poslední třetině knížky jsem měla chuť po něm skočit a dát mu pár facek.

Suma sumárum: Trhlina je velmi dobrá knížka, ale na knihu Strach od stejného autora nemá.

Kralovna_Andy
11.06.2018 5 z 5

Nevim jestli tomu verit,ale ja bych na Tribec nejela ;)

Cherryel
11.06.2018 2 z 5

Pro někoho kdo o téhle záhadě ví a zajímá se o to, možná zajímavá kniha. Spoustu opsaných úryvků asi z internetu, aspoň o tom nemusíte nikde nic hledat,je to sepsané takhle v jedné knize.Myslela jsem že to bude jako příběh,ale bohužel je to napsané přímo jako výpověď.Únavné ,dlouhé informace o pohoří a až na konci trošku nějaký děj.

hurwajz
11.06.2018 5 z 5

Jo, tak tohle mě bavilo a moc.

Seeker
11.06.2018 5 z 5

I kdyby to byla mystifikace, rád jsem uvěřil a nechal se mystifikovat. A pokud to mystifikace není... No, nehledě na okolnosti vzniku, závěr knihy je solidní mindfuck, který donutí člověka se zamýšlet nad pojmem realita. Na knize oceňuju neutuchající tempo příběhu a taky adekvátní, velmi současný jazyk, který značnou měrou přispívá k uvěřitelnosti. Důvěryhodnost zvyšuje i to, že drtivá většina faktů a míst popsaných v knize se dá ověřit, a nedá to ani práci, protože autor v komentářích odkazuje přímo na internetové zdroje. Pokud tedy máte po ruce internet, můžete si z toho udělat takový interaktivní příběh. To je podle mě v literatuře též rarita a je to jedna z věcí, které přesahují žánr knihy. Silně doporučuji, je to velmi znepokojivé, ať už jste spíše Andrej anebo David...

Isew
10.06.2018 4 z 5

Jak si tak pročítám komentáře, tak jsem měla velké štěstí, že jsem se s Trhlinou setkala v četbě na pokračování v režii ČRo. Dramaturgie zafungovala výborně, takže žádné nudné stránky a věčně se opakující spojení. A jako třešnička vhodně zvolená hudba. Budu tedy hodnotit ne styl autora, ale příběh. A tady nemám co vytknout. Téma mě zaujalo, dokonce jsem shlédla video natočené v zimním období na Tribeči, přečetla si rozhovor s autorem. Vygooglila nějaké stránky o Tribeči a přečetla i stránku Howadoora. A mám jasno. Na výlet tam nepojedu.
SPOILER
Jen jednu drobnost. Hlavní hrdina vše fotil a dokumentoval. I když bylo telefonem vší silou hozeno o zem, stále by snad bylo možné dostat tato data ven a ověřit např. počet účastníků.

Danago
09.06.2018 1 z 5

Příběh o jedné z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč.
Za mě bohužel zklamání. Knížka me nezasáhla, nevěřila jsem autorovi.
A se všemi negativními komentáři zde napsanými naprosto souhlasím. Mnoho z vás vystihlo můj vlastní názor.

anibeni
08.06.2018 4 z 5

Už podle rozmanitosti zdejších komentářů jsem byla na knihu zvědavá... Přes ne moc svižný a povedený začátek jsem se do knihy postupně začetla, příběh byl napínavý, zvláštní... co je mystifikace a co skutečnost, toť otázka - nicméně mi strašně vadilo, že se v knize toto spojení neustále opakovalo... každopádně ale zhruba po polovině knihy jsem zjistila, že si "gůglím" fakta o pohoří Tribeč..

pbrezinova16
08.06.2018

Věřím, že na světě se děje spousta fyzikálních jevů, které lidská mysl není schopná pobrat, pochopit, popsat, vysvětlit. Cokoliv. Věřím, že se můžou dít klidně i na Tribeči. Nevěřím, že příběh je podle skutečné události.

Styl knihy byl zajímavý, ten bych hodnotila pozitivně, aspoň něco trošku jiného oproti běžné beletrii. Sprostá slova apod mi nevadila, naopak to přidalo alespoň trošku na autentičnosti. Co mi naopak vadilo, bylo neustálé omílání, jak nejsou žádné důkazy, jak je jen na čtenáři, zda tomu uvěří nebo ne, že je jasný že to může vypadat příliš nereálně a bla bla... To mě otravovalo dost. A taky prvních 250 stránek, kde se stále jen nakousávalo o čem vlastně příběh bude, ale nedělo se vůbec nic, kniha se jen táhla a táhla...

Někde ke konci knihy jsem ji odložila a šla venčit psa. A pro jistotu si sebou vzala baterku a ano, slyšela jsem všude podezřelé zvuky :) A to byl asi nejsilnější prožitek z knihy. Posledních pár stránek mi vzalo jakoukoliv iluzi o tom, že bych se měla bát jet na výlet na Tribeč.

sun.from.ibiza
07.06.2018 2 z 5

Já tedy zatrhla přečteno. Ale nedočetla jsem. Absolutně nechápu tu hysterii kolem.

Astonius
06.06.2018

Ponechávám bez hvězdičkového hodnocení, protože jsem nedočetla a z toho, co jsem přečetla (100 stran), jsem se dozvěděla o záhadných zmizeních lidí na Tríbečsku, což mi tak nějak úplně stačilo :-) Bohužel za sebe musím konstatovat, že styl autora je velmi rozvláčný - až jsem začala i přeskakovat text, protože se mi zdá, že jsem četla pořád dokola stejný kus příběhu - nejprve to hrdina prožije, pak o tom přemýšlí a následně to vypráví přítelkyni... Dá se předpokládat, jakým způsobem bude příběh pokračovat a nějak se mi nechce to všechno pročítat. Kdyby měla kniha o polovinu stran méně a vyprávění bylo dynamické, neváhala bych - ale takhle mě to vůbec nechytlo. Třeba se ale jednou vrátím.... :-)

Peace
06.06.2018 4 z 5

"Dávej si pozor na to, čemu nevěříš."

Hodně zajímavě pojatý příběh, už jen za nápaditost dávám autorovi palec nahoru! Beru ji jako literární klenot a nijak zvlášť nad autentičností nepřemýšlím. Co však vím po dočtení knihy jistě - Tríbeč je místo, které bych nenavštívila snad ani ve dne :o))

Joges
06.06.2018 5 z 5

Já jsem si knihu užil. Karika mě upoutal od prvních stránek a v napětí udržel do samotného konce. Pravda, občas to v textu skřípe, občas to vypadá na školácké psaní, ale co se týče námětu, ten se autorovi povedl. Poctivé tajemno, záhady a mystéria se nadšenému fandovi tohoto žánru nedají upřít. Měl jsem možnost vyslechnout si i pár kapitol v rozhlase. Dramatizace ČR2 posouvá knihu ještě dále, takže posluchači audioknih se mají na co těšit. A závěrem: Jde o legendu, mystifikaci nebo skutečnost? Na to si čtenář musí odpovědět sám. Autor totiž v odhalování pravdy není nijak sdílný.

Beatnice
05.06.2018 1 z 5

Docteno jen silou vule. Hlavni hrdina naprosto nesnesitelny a bezohledny clovek (antihrdina jak vysity). Vsechno vi nejlepe, pan studovany. Titul ale evidentne jeste neznamena inteligenci. Povysuje se na kazdeho a pritom je sam takovym lidskym "odpadem". Samotny pribeh? Nuda, nic desiveho, zdlouhave radoby filozofovani, u ktereho jsem jen rikala bla, bla, bla, nekolikere opakovani jiz receneho. Okata reklama na jeho dalsi knihu. Vse prokladane vulgarismy a autoruv nekompromisni komentar na zaver? Dobre, ze jste si to precetli, ale se mnou o me knizce nemluvte. Nikdy! Btw. Zvlastne pouzite slovo TENTOKRAT v zaverecnem komentari autora. Rozhodne nic dalsiho od nej cist nebudu. Nikdy!