Den Trifidů
John Wyndham (p)
Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek, s nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval pak již nastálo vědeckofantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. Obálka: obraz Zmeškané jaro, Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1993 , Paralela 50Originální název:
The Day of the Triffids, 1951
více info...
Přidat komentář
Příběh o apokalypse formou celosvětové slepoty a několika "přeživších" vidomých mě velmi bavila, ale pět hvězdiček bych dala až ve chvíli, kdy by se kniha více zaměřila na samotné trifidy, původně jsem snad i doufala, že jim ty oči vyšlehají oni a jejich existence bude onen zásadní problém. Takhle mám pocit, že byli jen jedním z celé řady problémů na cestě za vybudováním nové společnosti, byť vcelku nepříjemným, neřešitelným a nebezpečným. Bavily mě různé teorie, které si skupinky určily jako ty zaručeně nejlepší možné pro obnovu lidstva, všechny však v mých očích směřovaly k jisté záhubě. Co mi chybělo, tak zmínka strachu z další vlny komet a čekala jsem více potulných banditů. Rozhodně ale doporučuji k přečtení. Stojí za to.
Absolutně nechápu co je na tom kultovního. Je to děsná blbost. Ty kytky jsou tam jen aby se neřeklo, zbytek je o pár vidících kteří hledají jídlo a přátelé. Vize jak nastolit nový řád... špatná vize.
Daleko lepší v tomto směru je Svědectví od Stephena Kinga. Tam to mělo aspoň hlavu s patu. Tohle tedy ne. Slabé a blízko odpadu. Rozhodně doporučovat nebudu a velmi slabých 30%
Bohužel se u mne nedostavil WOW efekt. Četla jsem na toto dílko ódy, tak jsem byla natesena. Prvně jsem byla zklamaná, že to není o Trifidech. Je to o lidstvu, které postihla jakási katastrofa, s trifidy nesouvisející. Samotní trifidi se tam jen tak potácejí bez hlavy a paty, víc nebudu prozrazovat. Za mně zklamání. Očekávala jsem víc. Pardon.
Tuhle knihu řadím mezi mé nejoblíbenější. Poprvé jsem ji četla na gymplu a od té doby jsem ji stihla znovu přečíst asi třicetkrát.
Také mi vždy pomohla se znovu rozečíst, když jsem měla čtecí krizi.
Zajímavé je, že i když už bych ji měla znát pomalu nazpaměť, vždy narazím při jejím čtení na nějakou pasáž, kterou si tak úplně nepamatuju, takže ji čtu, jako by to bylo poprvé.
Už jen ten začátek, kdy kvůli mereorickému roji oslepne většina lidí, je děsně zajímavý. Dále pak nástup trifidů, ze kterých se stanou krvelačné rostliny lačnící po krvi. Vše je popsané naprosto skvěle.
S Billem a Josellou jsem prožívala každičký moment.
Výborná kniha.
Zo zaciatku som stale uvazovala, ze je nieco divne na tej knihe, len som nevedela prist na to, co to je. A potom som si pozrela autora a zistila som, ze to bolo napisane v 50tych rokoch. Ze hoci to je scifi, ale akoby mi tam chybali technologie. Tiez aj ten styl pisania, "filozoficke monology" a uvazovanie postav mi bolo nejake podozrive. Potom mi to uz cudne neprislo, prave naopak musim povedat, ze ma to zaujalo a velmi by ma bavilo citat celu sagu o tom ako ludia bojuju s trifidmi o prezitie.
Necitala som este nic, kde by boli inteligentne rastliny ten hlavny nepriatel, vacsinou su to len take tie humanoidne bytosti pripadne nejake roboty.
Celkovo ma bavili tie rozlicne uvahy hlavnej postavy, jeho moralne dilemy ako rozmyslal o tom co ich caka, co bude treba robit, aby prezili.
Obvykle neoblubujem dlhe filozofovanie, ale tu mi to vobec neprekazalo a tak nejak som sama uvazovala nad tym, co by som robila ja.
Čtení plné zajímavých situací, úvah i dialogů - autor použil post-apo výjev, kdy do nebeským úkazem oslepeného lidstva vložil ,,zombíky,, v podobě chodících vražedných květin - triffidů. Nejenže zraku zbavené lidstvo se nyní musí poprat samo se sebou, ale navíc ještě i s chodícími skoro-palmami, které dokáží člověka zabít a následně i zkonzumovat.
Líbily se mi úvahy o tom, jak vlastně nastolit nový fungující systém, když ten starý padne tak, aby zachránil i následující generace. Jak učit děti, příchozí do tohoto nového, zničeného světa tak, aby z nich nakonec nebyli pouzí negramotní farmáři a z generace další už jen žvatlající divoši? Tyto úvahy nad tím, jak křehký je systém, na který nyní spoléháme, a jak snadno se může rozpadnout a uvalit nás do opětovného bezvládí a kmenových válek s převáhající nutností zápasení o zdroje a vlastní přežití mi přišly z této knížky asi nejzajímavější.
Není to můj žánr, ale přečetla jsem po doporučení. Po první kapitole jsem si řekla, že to bude hodně dobrý, ale bavila mě kniha dál trošku zase až po objevu Susan.
Myslím, že kniha se nacházela/nachází v povinné literatuře na školách, ale mně dostihla až v později a nelituji. Pokud jste mladší a nezvyklí číst dříve vydané knihy, udiví vás trochu styl překladu, ale brzy si zvyknete a realističnost děje vás až překvapí. Kniha je prakticky o moderních zombíkách, ale jsou tam kytky. To už tady lidé zmiňují.
Baví vás živí mrtví, ale jste srdcí botanik? Směle do čtení!
No okay, teď ale tady knihu vychvaluji, ale proč ona chybějící hvězda?
Mně však vadila nerealističnost/nezmíněnost všech lidských potřeb. Pokud nad příběhem přemýšlíte a nenecháte ho jen skrze sebe projít, je tam pár černých míst, které mohl Wyndham více popsat a nejenom se o ně jen trochu otřít, nebo úplně vynechat.
Zo začiatku som bol mierne prekvapený absenciou trifidov. Podľa popisu som asi čakal masívnu trifidiu apokalypsu podobnú zombie apokalypsám. Miesto toho som dostal príbeh, v ktorom hlavný hrdina Bill Masen cestuje slepým Anglickom a premýšľa, čo má robiť. Tu by som sa zastavil, aj keď to môže znieť, že ma kniha sklamala, tak opak je pravdou. Plus, neskôr som sa tých viac trifidov dočkal.
Páčila sa mi dilema, pred ktorou Bill stojí. Čo je lepšie spraviť? Zachovať sa podľa morálnych štandardov a snažiť sa zachrániť čo najviac slepých i keď im nemá ako pomôcť, alebo sa snažiť sám prežiť? Neskôr sa do toho pridáva téma budovania nového sveta. Všetky tieto myšlienky a dilemy sa mi páčili, podľa mňa s nimi autor John Wyndham dobre pracoval.
Je to post-apokalyptický príbeh, takže tu nechýba aj kritika ľudstva a jeho sebadeštruktívnych sklonov. Keď sa pozrieme na rok, kedy kniha vyšla, tak toto posolstvo chápeme. I keď ani v dnešnej dobe sa nestratí.
Je to dobrá kniha. Dobre sa číta, miestami je temná, možno depresívna, ale nájde sa tu plamienok nádeje.
Přečteno podruhé a stále perfektní i po těch dvaceti letech. Tohle dílko zkrátka nemá chybu a pokud chcete zajímavé stále moderní postapo, tak směle do toho.
Absolutně geniální.
Knihu jsem začal číst minulý týden na školním výletě. Večer jsme tam měli záhadnou "zážitkovou aktivitu" - zavázali nám oči, zakázali mluvit a po pár minutách mi konečně došel smysl aktivity. V jedenáct v noci jsme si zahráli na nevidomé z téhle knihy a několik hodin jsme slepě po skupinkách bloudili lesem.
Doteď tomu vlastně nedokážu uvěřit. Tahle shoda náhod mi prohloubila zážitek jak z výletu, tak ze čtení.
Samotná kniha je velice zajímavá, dobře napsaná a její námět je nadmíru originální. Spojením všeho nemohu jinak, než dát plný počet hvězdiček.
Už od samého začátku byla kniha poutavá a čtivá. Nechyběla romantická zápletka, ani šťastný konec. Líbilo se mi použití Trifidů jako nepřátel v té nemalé řadě zombie scénářů, co nás obklopují, ale vražedné kytky? Za mě originální myšlenka. Říkám si to pokaždé, když město otálí se sekáním flóry kolem domů, že jednou doroste do takové výšky, že se vzbouří proti lidstvu :D
Kniha za mě neměla hluchá místa, četla se rychle a dávala smysl. Čtení jsem si užila. Jedna z nejlepších postapo co jsem četla. Věřím, že se k ní ještě párkrát vrátím.
V inak pomerne nudných Prázdninách v Európe sa vyskytne geniálna pasáž, v ktorej Američania Griswoldovci v rámci svojej európskej cesty omylom navštívia postarší nemecký pár, ktorý považujú za svojich vzdialených rodinných príbuzných, nevedia ich reč, napriek tomu sa im nasáčkujú domov, netušia, koľká bije, sú normálne pohostení a slušne sa k nim manželia správajú, no a keď po čase Griswoldovci odídu, nemecký muž sa otočí k manželke a na pokraji infarktu sa pýta: kto to ku*va bol?! Tak takto nejako som sa cítil pri čítaní Dňa trifidov. Po prvej strašnej skúsenosti s Wyndhamom (Kukly) som si povedal, že mu dám ešte jednu šancu, žiaľ, hoc to znie neuveriteľne, bolo to ešte horšie, ešte nudnejšie, ešte nezáživnejšie. Toto za mňa nemá ani na úbohé 2*. Televízny dvojdielny film z r. 2009 je rovnako mizerný, ale predsa len o jednu hviezdu záživnejší.
Do oblíbených svých top 10 si Den trifidů sice nedám, ale fakt je to mega poutavé a čtivé, zajímavé, vtáhne. Fakt se nechce věřit, že je kniha napsána 1951.
Zajímavý pohled na lidskou civilizaci způsobem "co by kdyby". Spíš než akční sci-fi tady jde o studii, jak by se asi chovaly jednotlivé skupiny a typy lidí, kdyby se musely vyrovnat s momentem - teď je všechno jen a jen na mě.
Bavilo! A rodila se v hlavě spousta myšlenek... už jen třeba: "To bych byl taky najednou tak v koncích, kdybych přišel o zrak? Jak bych se asi choval a jak bych se s tím dokázal vyrovnat?" Doporučuji.
Tohle už je nějaký čas, co jsem knížku četla. A rozhodně člověku uvízne v paměti. Možná se leckomu bude zdát trochu naivní, na postapo málo krvavá a tak vůbec. Za mě je to ale něco, co nestárne.
Štítky knihy
boj o přežití zfilmováno klasicismus invaze slepota rozhlasové zpracování sci-fi zfilmováno – TV seriál postapokalyptická sci-fi
Velice poutavý sci-fi román. Četl se mi velmi dobře. Zajímavá zápletka, napětí i popis emocí postav jsem si užila. Mohu doporučit.